Arslantepe Höyüğü Haberleri

Arslantepe Höyüğü'nde arkeolojik kazı çalışmaları başladı

Arslantepe Höyüğü'nde arkeolojik kazı çalışmaları başladı

Yurthaber 09-08-22 13:31

Arslantepe dünyaya UNESCO ile açıldı

Malatya'da, 7 bin yıllık geçmişiyle aristokrasinin doğduğu, ilk devlet şeklinin ortaya çıktığı yer olarak kabul edilen ve UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde birinci yılını tamamlayan Arslantepe Höyüğü'nün bu unvan sayesinde yurt dışında tanınırlığı daha da arttı - Malatya Müze Müdürü Samet Erol: - "Arslantepe dünyada bilinilirliği artan, Türkiye'de olduğu gibi dünyada da ilgili gören bir yer konumunda"

Yurthaber 26-07-22 11:45

İngiliz tarihçi Hughes ve ekibi Arslantepe Höyüğü'nde belgesel çekimleri yaptı

İngiliz tarihçi Hughes ve ekibi Arslantepe Höyüğü'nde belgesel çekimleri yaptı

Yurthaber 21-04-22 12:00

Arslantepe Höyüğü'ndeki kral Tarhunza'ya kardan pelerin

Arslantepe Höyüğü'ndeki kral Tarhunza'ya kardan pelerin

Yurthaber 22-01-22 12:23

Arslantepe Höyüğü

Arslantepe Höyüğü Hakkındaki Haberler Mynet'te. Arslantepe Höyüğü Hakkındaki Son Dakika Gelişmelerini Mynet'te Takip Edin.

Malatya'nın tescilli lezzeti Analı kızlı köfte Türkiye'nin dört bir yanına gönderiliyor

Kadınların bir araya gelerek yaptıkları köfte, İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyük kentlere de kargoyla ulaştırılıyor - Derme Kadın Kooperatifi Başkanı Reşide Keçeli: - "Meşakkatli bir yemek ama Türkiye'nin her yerine gönderebiliyoruz"

Yurthaber 10-01-22 12:42

Arslantepe Höyüğü alanında yapılacak çalışmalarla ilgili Malatya'da toplantı düzenlendi

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Gökhan Yazgı: - "Arslantepe'ye yakışır bir projeyle önceliğimiz karşılama merkezini yapmak olacak"

Yurthaber 14-10-21 17:53

Melita'dan Malatya'ya Kültür ve Sanat Günleri Arslantepe Buluşması başladı

UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Yönetim Kurulu Başkanı Öcal Oğuz: - "Malatya aynı zamanda doğal miraslarıyla çok zengin. Malatya'nın gölleri, Ramsar alanları, UNESCO listelerinde kendine yer bulabilir"

Yurthaber 17-09-21 16:08

Arslantepe'de bulunan 5 bin 621 yıllık mühür baskılarının izi sürülüyor

Malatya'da, UNESCO Dünya Miras Listesi'ne alınan Arslantepe Höyüğü'ndeki kazılarda bulunan 250 mühür baskısının analizi yapılarak bürokrasinin izlerine ulaşılmaya çalışılıyor - Höyükte 30 yıl kazı başkanlığı yaptıktan sonra emekli olan Prof. Dr. Marcella Frangipane: - "Birkaç yıl önce bir mabet bulduk. O tapınak, saraydan daha eski, milattan önce 3 bin 600 yıllarına tarihleniyor. Tapınak içinde 200-250 mühür baskısı bulduk. Bu yıl, bu mühür baskıları üzerinde çalışıyoruz" - Arslantepe Höyüğü Kazı Başkanı Doç. Dr. Francesca Balossi Restelli: - "Her mühür bir insan demek, demek ki burada 250 aile vardı, insanlar vardı ve onlar saray ile bağlantılıydılar, sarayda çalıştılar, memurdular"

Yurthaber 06-09-21 11:03

Arslantepe Höyüğü'nde 24 mezar ve 6 ev kalıntısı bulundu

Arslantepe Höyüğü'nde 24 mezar ve 6 ev kalıntısı bulundu

Yurthaber 04-09-21 16:24

UNESCO mirası Arslantepe'ye ziyaretçi sayısı 10 kat arttı

Malatya'da, UNESCO Dünya Miras Listesi'ne alınan Arslantepe Höyüğü'ne ziyaretçi sayısı artıyor - İl Kültür ve Turizm Müdürü Çetin Şişman: - "26 Temmuz'da listeye girdik aradan geçen süreçte günlük ortalama 300-400 ziyaretçi almaya başladık. Bunun önümüzdeki sezon daha da artacağını öngörüyoruz" - "Bölgeyi Arslantepe merkezli çok güzel bir destinasyon haline getireceğiz"

Yurthaber 02-09-21 11:04

Arslantepe Höyüğü'nde ömür geçiren arkeologların UNESCO sevinci

Yaklaşık 60 yıldır Malatya'daki Arslantepe Höyüğü'nde kazılar yapan İtalyan ekip, höyüğün UNESCO Dünya Kültür Mirası Kalıcı Listesi'ne alınmasının onurunu yaşıyor - Kazı ekibine öğrenciyken katılan ve şu an kazı başkanlığı yapan Doç. Dr. Francesca Balossi Restelli: - "Bizim gibi bilim insanları burayı ve önemini biliyorduk, şimdi UNESCO ile Arslantepe'nin önemini dünya anladı" - Höyükte 30 yıl kazı başkanlığı yaparak emekli olan Prof. Dr. Marcella Frangipane: - "Buranın önemini anlatmak için 2013'te UNESCO'ya başvurmak için harekete geçtik. 8 yıllık çalışmayla iyi sonuç elde edildi, çok memnunum"

Yurthaber 26-08-21 11:02

UNESCO Kültür Mirası Kalıcı Listesi'ne giren Arslantepe Höyüğü sosyal alanlarla donatılacak

Malatya Valisi Aydın Baruş: - "Bu güzel yerin, tüm insanlığa hizmet eder hale gelmesi ve ziyarete açık olması için alanda insanlarımızın rahatça hareket edeceği bir ortam sunmamız gerekiyor" - Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan: - "Karşılama alanlarının, simülasyon merkezinin ve sosyal donatı dediğimiz mekanların olması, ayrıca yine etkileşim alanı içerisine girebilecek bir kütüphanenin yapılması noktasında Kültür ve Turizm Bakanlığımızla birlikte ortak bir çalışma içerisine girmemiz lazım"

Yurthaber 17-08-21 13:29

Arslantepe Höyüğü UNESCO Dünya Miras Listesi'ne girdi

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nca, Malatya'nın Battalgazi ilçesindeki Arslantepe Höyüğü'nün Türkiye'nin 19'uncu varlığı olarak UNESCO Dünya Miras Listesi'ne kaydedildiği duyuruldu.

Haber 26-07-21 17:21