Beyanname Haberleri

Beyanname nedir? Beyanname nasıl sorgulanır?

Resmî kurum ve kuruluşlarda yapılan resmî işlemler için bazı belgeler kullanılır. Bu belgeler de resmî belgelerdir ve belirlenen süreler içinde geçerli olurlar. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının kullanabildiği bu resmî belgelerden biri de beyannamelerdir. Çeşitleri olan bir belgedir ve resmî işlemlerin gerçekleşmesi amacı ile verilen bir tür bildirgedir.

Haber 10-10-23 14:18

Beyanname nasıl yazılır? Beyanname ayrı mı yazılır birleşik mi yazılır, TDK'ye göre doğru yazılışı nedir?

Yazılı ve sözlü anlatımlarımızda kullandığımız kelimelerin yazımları oldukça önemlidir. Özellikle yazılı metinlerde kullanılan sözcüklerin yazımları doğru olmalıdır. Yazılı metinlerde yapılan her hata yazım yanlışına sebep olur. Yabancı kökenli kelimeler, birleşik sözcükler, kısaltmalar, ikilemeler yazım konusunda hataya düşülebilen sözcüklerdir. Peki, beyanname ayrı mı yazılır birleşik mi yazılır?

Egitim 14-06-23 23:43

İşte AK Parti seçim beyannamesinin tam metni; Çalışanlara yönelik düzenlemeler, siyasi partiler kanunu, adalet sisteminde değişiklik...

Türkiye için tarihi önem taşıyan 14 Mayıs seçimlerine 1 ay kala AK Parti seçim beyannamesini yayınladı. Ekonomiden yapay zekaya, adalet sisteminden sağlıkta yapılacak değişikliklere, eğitimden gençlere verilen müjdeye kadar çok sayıda maddenin yer aldığı beyannameyi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan duyurdu. İşte AK Parti seçim beyannamesinin tam metni...

Haber 11-04-23 17:37

İş yeri ve ev sahiplerini ilgilendiriyor! Kira gelir beyannamesi için 31 Mart son gün...

Konut ve iş yeri kira gelir beyannameleri için 31 Mart 2023 son tarih oldu. Konut kiralarında 2022’de elde edilen gelirlerin 9.500 TL’si vergiden istisna olacak. İş yerleri içinse değer artış kazancındaki 25 bin liralık istisna tutarı da 55 bin lira olarak belirlendi.

Finans 02-01-23 08:44

KOBİ beyannamesi nedir? KOBİ Beyannamesi'nde bulunması gereken bilgiler nelerdir?

KOBİ'lerin her yıl hazırlamaları gereken KOBİ beyannamesi bulunur. KOBİ beyannamesi nasıl doldurulur? KOBİ beyannamesi ne işe yarar? Şirketlerin KOBİ niteliği taşıyıp taşımadığı bu beyanname sayesinde anlaşılır. KOBİ beyannamesi doldurulurken temel verilerle hareket edilir. Yılda 1 kez verilmesi gereken KOBİ beyannamesinin eksiksiz ve hatasız olması önemlidir. KOBİ beyannamesi nasıl doldurulur?

Finans 01-06-22 13:06

İhracatta izinli gönderici yetkisi dahilinde beyanname tesliminde kolaylık

İzinli gönderici yetkisiyle taşıması gerçekleştirilecek ihracat beyannamelerinin, kişinin yerleşik olduğu yerdeki gümrük idaresine teslim edilebilmesinin önü açıldı

Yurthaber 25-05-22 10:07

Gelir İdaresi Başkanlığı açıkladı! Geçici gelir ve kurum vergi beyannameleri için süre uzatıldı

Yılın ilk çeyreğine ait gelir ve kurum geçici vergi beyannamelerinin verilme ve ödeme süreleri uzatıldı. Süre uzatımına ilişkin bilgiler Gelir İdaresi Başkanlığı'nın internet sitesinden yayımlandı.

Finans 13-05-22 19:52

Bilanço analizi nasıl yapılır? Bilanço okumanın püf noktaları nelerdir?

Aktifler ve pasifler olmak üzere 2 tablodan oluşan bilanço, bir şirketin finansal değerlerinin kategorilere ayrılmış olarak işlendiği özel bir mali tablodur. Bilanço tamamı ile şirketin finansal durumu hakkında açıklayıcı bilgi verir.

Finans 29-04-22 11:25

Ev sahipleri dikkat! Bunu yapmazsanız cezası var... 31 Mart son gün

Milyonlarca gayrimenkul sahibini ilgilendiren gelir vergisi beyanname verme süresi 31 Mart 2022 tarihinde sona eriyor. 2021 yılında elde edilen konut kira geliri 7 bin TL'yi aşanlar beyanname verecek. Vergisini zamanında ödemeyenler ise, kira geliri üzerinden verginin bir katı tutarında ceza alacak.

Finans 27-03-22 11:09

Milyonlarca kişiyi ilgilendiriyor! Gelir vergisi beyanname dönemi bugün başladı

Geçen yıla ilişkin yıllık gelir vergisi ile 2022 yılı emlak ve çevre temizlik vergisinin ilk taksit ödeme dönemi başladı.

Finans 01-03-22 12:11

Kira geliri ile ilgili önemli gelişme! 1 Mart’ta başlıyor! 7 bin lira…

Konut ve işyeri kira geliri elde eden milyonlarca kişi için kritik dönem başlıyor. Geçen yıl elde edilen konut kira gelirlerinin 7 bin lirası gelir vergisinden istisna tutulacak ancak istisnayı aşan gelirini beyan etmeyen ya da eksik bildirenin bu hakkı ortadan kalkıyor. 2022 yılı için geçerli olacak konut istisna tutarı ise 9.500 lira olacak. İşte kira geliri beyan dönemi ile ilgili son dakika gelişmeleri…

Finans 07-02-22 07:21

TÜRMOB'dan vergi beyanname süresinin öne çekilmesine ilişkin kritik uyarı

TÜRMOB, TBMM'ye getirilen ve görüşmeleri devam eden Vergi Usul Kanunu'nda değişiklik öngören yasa taslağında yer alan yıllık beyanname verme süresinin bir ay öne çekilmesine itiraz etti. TÜRMOB raporunda, “youtuberlar” ile “yazılım/ uygulama geliştiren kişiler”in bir arada değerlendirilmesinin sorun yaratacağını belirterek, yazılım, tasarım ve Ar-Ge faaliyetleri yapan kişilerin teşvik edilmesi gerektiğini paylaştı.

Finans 11-10-21 09:01

Milyonlar borç yükünden kurtuluyor! 33 bin TL yerine 6 bin TL

Basit usulde vergilendirilen kuaför, berber, tuhafiyeci, tesisatçı, tamirci ve terzilerin de aralarında bulunduğu binlerce esnafa, matrah ve vergi artırımı ile ilgili bir dizi kolaylık tanındı. Sene sonunda yapılacak düzenleme ile birlikte gelir vergisinden muaf tutularak, beyan yükümlülükleri kaldırılacak olan yüzbinlerce esnaf, yapılandırma yasası ile birlikte borç yükünden de kurtulmuş olacak.

Finans 22-06-21 12:00

Gelir İdaresi Başkanlığı açıkladı! | Vergiler ertelendi mi? Hangi vergiler ertelendi? İşte ertelenen vergilerin son ödeme tarihleri!

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) internet sitesi üzerinden yapılan açıklamada, Bakanlığa gelen talepler ve devam eden tam kapanma süreci içerisinde geçerli olan sokağa çıkma yasağı sebebiyle, 17 Mayıs tarihine kadar verilmesi gereken vergilerin süresi uzatıldı. Yapılan açıklamaya göre; gelir ve kurum geçici beyannamelerinin verilme ve ödeme tarihleri 31 Mayıs Pazartesi tarihine kadar ertelendi. Açıklamanın detaylarını haberimizde derledik...

Finans 03-05-21 14:15

Beyanname süreleri uzatıldı mı? GİB'den açıklama

Beyanname verme süreleri hakkında duyuru yapan Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB), katma değer vergisi, damga vergisi ve muhtasar ve prim hizmet beyannamesi gibi beyannamelerin süresinin uzatılacağını duyurdu. Peki, katma değer vergisi, damga vergisi ve muhtasar ve prim hizmet beyannamesi ne zamana kadar verilecek? Peki, beyanname süreleri uzatıldı mı? İşte, GİB'den açıklama!

Haber 24-04-21 12:03

Bazı beyannamelerin verilme ve ödenme süreleri uzatıldı

Gelir İdaresi Başkanlığı, katma değer vergisi, damga vergisi, muhtasar ve prim hizmet beyannamelerinin verilme süreleri ile bu beyannameler üzerine tahakkuk eden vergilerin ödeme sürelerini 28 Nisan Çarşamba günü sonuna kadar uzattı.

Finans 23-04-21 12:11

Ev sahipleri dikkat: Beyanname süresi doluyor!

Geçen yıl elde ettiği konut kira geliri, 2020 yılı için belirlenen 6 bin 600 liralık istisna tutarını aşanların, beyannamelerini ay sonuna kadar vermesi gerekiyor.

Finans 18-03-21 15:00

Türkiye'de yaşayan Bulgaristan vatandaşlarına seçim beyannamesi hatırlatması

Balkan Rumeli Türkleri Konfederasyonu Genel Başkan Yardımcısı Erol Ulu: - "Beyanname doldurmak için son 5 gün. En temel anayasal hakkınız olan seçme hakkınızı kullanarak Bulgaristan'daki kardeşlerinize elinizi uzatın"

Yurthaber 04-03-21 10:55

Değerli konut vergi beyannamesi için son 5 gün! Değerli konut vergisi nedir, ne zaman ödenir? Beyanname ne zaman, nereye verilir?

Türkiye sınırları içerisinde bulunan ve bina vergi değeri 2020’de 5 milyon lirayı aşan “mesken nitelikli taşınmazlar” için verilecek olan değerli konut vergisinin ilk taksiti 1 Mart’a kadar ödenebilecek. Vergi beyannamesi için ise 5 gün kaldı. Peki, değerli konut vergisi nedir, ne zaman ödenir? Değerli konut vergisi beyannamesi ne zaman verilir? Beyanname nereye verilecek? İşte detaylar...

Finans 18-02-21 12:25

Kurumlar vergisi beyannamesi için bugün son gün

Kurumlar vergisi mükelleflerinin, geçen yıla ilişkin kurumlar vergisi beyannamelerini bugün sonuna kadar vermesi gerekiyor.

Finans 01-06-20 10:35

Gelir vergisi beyannamesi verme süresi yarın doluyor

Gelir vergisi mükelleflerinin 2019 yılına ilişkin yıllık gelir vergisi beyannameleri üzerinden hesaplanan gelir vergisi ilk taksitini yarın gün sonuna, ikinci taksitini 4 Ağustos'a kadar ödemesi gerekiyor

Finans 29-04-20 11:25

Beyanname ve bildirimler ile ödemeler 6 ay ertelendi

Cumhurbaşkanı kararı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından 9 sektör mücbir sebep kapsamına alınırken, söz konusu sektörlerdeki beyanname ve bildirimler ile ödemeler 6 ay ertelendi. Kayseri Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Oda Başkanı Ali Yedikaya ise 9 sektörü kapsayan ertelemenin kapsamının genişletilmesi gerektiğine dikkat çekiyor.

Finans 20-04-20 10:06

Dijital hizmet vergisi dönemi başlıyor

Yeni tesis edilen ve dijital ortamda sunulan reklam, sesli ve görsel içerik gibi pek çok hizmetten alınacak yüzde 7,5'lik dijital hizmet vergisi, 1 Mart'tan itibaren yürürlüğe girecek.

Finans 27-02-20 12:18

Poşet uygulamasının ardından yeni düzenleme! Lastik, pil ve elektronik eşyalar için de beyanname verilecek

Şirketler, poşetle ilgili uygulamanın ardından, yılbaşından itibaren devreye giren düzenleme kapsamında, lastik, akümülatör, pil, yağ ve elektronik eşya gibi ürünler için de geri kazanım katılım payı beyannamesi verecek.

Finans 22-01-20 12:08

Yeni yılda yeni vergi uygulamaları

Yeni yılla birlikte vergi tahsilat uygulamalarında da değişikliğe gidilecek - Vergi, harç, ceza ve diğer alacaklar, vergi daireleri vezneleri haricinde, sadece kamu bankaları ve PTT vasıtasıyla tahsil edilecek, diğer bankalar tarafından nakit, hesaptan, çekle, banka kartı, havale ve EFT yoluyla tahsilat yapılmayacak - Kağıt ortamında verilen fatura, arşiv fatura, irsaliye, müstahsil makbuzu ve defter gibi çok sayıda evrakta e-belge kullanılması zorunlu olacak - Muhtasar ve aylık prim hizmet beyannameleri yılbaşından itibaren birleştirilecek

Finans 28-12-19 11:04

İzmir'in vergi rekortmenleri belli oldu

Kentin gelir vergisi rekortmenleri listesinde ilk sırayı Lucien Arkas aldı

Finans 16-12-19 14:39

Şanlıurfa ve Mardin'deki bazı ilçelere beyanname kolaylığı

Şanlıurfa ve Mardin'in Suriye sınırına yakın ilçelerinde son zamanlarda yaşanan ve genel hayatı etkileyen olaylar nedeniyle bazı vergi beyannamelerinin verilme, tahakkuk eden vergilerin de son ödeme süresi 26 Kasım'a uzatıldı

Finans 25-10-19 11:37

Şanlıurfa ve Mardin'deki bazı ilçelere beyanname kolaylığı

Şanlıurfa ve Mardin'in Suriye sınırına yakın ilçelerinde son zamanlarda yaşanan ve genel hayatı etkileyen olaylar nedeniyle bazı vergi beyannamelerinin verilme, tahakkuk eden vergilerin de son ödeme süresi 26 Kasım'a uzatıldı

Yurthaber 25-10-19 11:37

Deprem nedeniyle İstanbul'da beyanname sürelerine uzatma

İstanbul'da meydana gelen deprem nedeniyle, muhtasar beyannameler, damga vergisi beyannameleri ve katma değer vergisi beyannamelerinin verilme sürelerinin 30 Eylül'e kadar uzatılması kararlaştırıldı.

Finans 27-09-19 09:24

Poşet beyannamesi süresinde yarın son!

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Poşet beyanname süresi bir kez daha uzatılmalı” dedi.

Finans 23-04-19 14:04

TESK'ten poşet beyanname süresi uzatılsın talebi

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken: - "Yüzbinlerce esnafımızın poşet cezasına çarptırılmaması için beyanname verme süresinin acilen uzatılması gerek"

Yurthaber 23-04-19 10:30

TESK'ten poşet beyanname süresi uzatılsın talebi

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken: - "Yüzbinlerce esnafımızın poşet cezasına çarptırılmaması için beyanname verme süresinin acilen uzatılması gerek"

Finans 23-04-19 10:27

Mali müşavirlerden poşet beyannamesi talebi

TÜRMOB Genel Başkanı Masis Yontan: - "Poşet ücretlerine ilişkin beyannameleri esnaf yerine poşet üreticileri ya da ithalatçıları vermeli. Mevcut düzenlemeyle 1,5 milyonu aşkın esnaf zor durumda kalacak" - "Köydeki, kasabadaki bakkal 100 tane poşet satsa dahi beyanname verecek. Bu kadar fazla mükellefi kapsama almak doğru değil"

Haber 05-04-19 11:05

Plastik poşet geri kazanım katılım payları aylık ve üç aylık olarak beyan edilecek

Ocak ve şubat aylarında satılan plastik poşetler için hazırlanacak geri kazanım katılım payı beyannameleri 24 Nisan'a kadar elektronik ortamdan bildirilecek ve ödemeler 30 Nisan'a kadar yapılacak.

Finans 04-04-19 09:33

Gelir vergisi beyannamesi için yarın son gün

Gerçek usulde vergilendirilen 1 milyon 920 bin gelir vergisi mükellefiyle evini veya iş yerini kiralayan yaklaşık 1,9 milyon kişinin, geçen yıla ilişkin yıllık gelir vergisi beyannamelerini yarın gün sonuna kadar vermesi gerekiyor - Mükellefler, beyannamelerini Gelir İdaresi Başkanlığının internet sitesinden online verebiliyor ve anlaşmalı bankaların banka ve kredi kartlarıyla ödeme yapabiliyor - Beyan edilen gelir vergisinin birinci taksit ödemesinin de yarın akşama kadar yapılması önem taşıyor

Finans 31-03-19 11:07

BMMG Türkiye'de bir ilki başardı

Muhasebecilerin yıllardır kronik hale gelen beyannamelerin zamanında yetiştirilememesi ile ilgili kaygıları nihayet çözüme kavuştu.

Finans 29-03-19 20:41

Beyanname verilme sürelerine düzenleme

Gelir İdaresi Başkanlığınca, 1 Nisan 2019'dan itibaren verilmesi gereken bazı vergi beyannamelerinin verilme sürelerinin son günü ödeme süresinin sonuna kadar uzatıldı

Yurthaber 29-03-19 14:41

Beyanname verilme sürelerine düzenleme

Gelir İdaresi Başkanlığınca, 1 Nisan 2019'dan itibaren verilmesi gereken bazı vergi beyannamelerinin verilme sürelerinin son günü ödeme süresinin sonuna kadar uzatıldı

Finans 29-03-19 14:40

Vergi beyannamesine dikkat! Süre uzatıldı

Muhtasar, damga vergisi, katma değer vergisi ve yıllık gelir vergisi beyannamelerinin verilme süreleri uzatıldı.

Finans 23-03-19 09:36

Yaşlı, hasta ve engelli mükelleflere beyanname kolaylığı

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından, sadece kira geliri elde eden 60 yaşını doldurmuş mükellefler ile engellilik veya hastalığı nedeniyle vergi dairesine ulaşamayacak durumda olan mükelleflerin adreslerine gidilerek beyannamelerini doldurmalarına yardım edilecek.

Finans 04-03-19 12:02

Yaşlı, hasta ve engelli mükelleflere beyanname kolaylığı

Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından, sadece kira geliri elde eden 60 yaşını doldurmuş mükellefler ile engellilik veya hastalığı nedeniyle vergi dairesine ulaşamayacak durumda olan mükelleflerin adreslerine gidilerek beyannamelerini doldurmalarına yardım edilecek

Finans 04-03-19 11:54

Gelir vergisi beyanname verme süresi uzatıldı

Gelir vergisi beyanname verme süresi uzatıldı

Finans 26-02-19 12:34

Plastik poşetler için 146 bin beyanname oluşturuldu

Ücretli poşet uygulamasına geçen kişi ya da kurumlar tarafından ocak ayı satışları için 1 Şubat'ta başlanan "plastik poşetlerin beyanı" kapsamında, bugüne kadar 146 bin beyanname oluşturuldu - Uygulamaya tabi olan satış noktaları, bu gece yarısına kadar beyan verebilecek - Plastik poşet temini yapmayan veya plastik poşet kullanarak alışveriş hizmeti sunmayan satış noktalarının beyan yapmasına gerek görülmüyor

Haber 15-02-19 20:59

Ekonomi alanında destek kanunu Resmi Gazete'de

Gelir Vergisi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun, Resmi Gazete'de yayımlandı - Evlerde üretilen ürünlerin internetten satışından kaynaklanacak gelirlerin bir yıllık asgari brüt ücreti geçmeyecek tutarları vergiden istisna olacak - Her bir beyanname itibarıyla 250 liraya kadar yapılan eksik ödemeler, vergi indirimine yönelik ihlal kapsamında değerlendirilmeyecek - 2019 UEFA Süper Kupası ile 2020 UEFA Şampiyonlar Ligi finalleri için yapılacak mal teslimleri ve hizmet ifaları KDV'den istisna olacak - Asgari ücret desteği 2019 yılında devam edecek - Sınai Mülkiyet Kanunu kapsamındaki patent veya faydalı model belgesi verilerek koruma altına alınan buluşlar, kurumlar vergisinden yüzde 50 müstesna tutulacak

Finans 30-01-19 10:15

Bakan Albayrak'tan vergi beyannamelerine ilişkin açıklama

Bakan Albayrak'tan vergi beyannamelerine ilişkin açıklama

Finans 20-08-18 18:00

SGK'dan bazı beyannamelerde süre uzatımı

Sosyal Güvenlik Kurumunca Aylık Prim ve Hizmet Belgeleri ile bazı iller için Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamelerinin verilme süresi 26 Haziran'a uzatıldı

Finans 22-06-18 18:28

AK Parti'nin Bursa mitingi

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan: (3) - "Türkiye'ye çok büyük sıçrama yaptıracak mega endüstri bölgeleri kuruyoruz ama bunu Muharrem anlamaz, Kılıçdaroğlu anlamaz. Ötekilerin zaten çapını çok aşar. Ama mega endüstri bölgelerini Bursa çok iyi anlar, ülkemizde sanayinin, teknolojinin, araştırma ve geliştirme faaliyetlerinin merkezlerinden bir olarak Bursa da bu projenin içinde yer alıyor" - "Mega endüstri bölgelerinde ilk etapta, 45 katrilyonluk yatırım yapılacak ve 35 bin kişiye iş imkanı sağlanacak. Daha sonra bu rakam yatırımda 140 katrilyona, istihdamda ise 100 bin kişiye kadar çıkacak"

Haber 11-06-18 21:25

Bazı il ve ilçelerdeki mükelleflerin beyanname verme süresi belirlendi

Van, Ağrı'nın Patnos ve Bitlis'in Adilcevaz ilçelerinde mücbir sebep halinin ilan edildiği 23 Ekim 2011 tarihinden 31 Mayıs 2017'ye kadar mükelleflerce verilmesi gereken beyanname ve bildirimlerin süresi yeniden yapılandırmanın ardından 31 Ağustos 2018 olarak belirlendi

Finans 11-06-18 10:30

Cumhur İttifakı milli diriliş, kutlu yükseliştir

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay: - "Cumhur İttifakı Millet Aklı diyerek çıktığımız yolda amacımız, milli diriliş, kutlu yükseliştir"

Haber 28-05-18 20:14