Cari Açık Haberleri

Merkez Bankası ekonomistlerinden 'cari denge' yorumu! 'İyileşme devam edecek'

TCMB Kıdemli Ekonomist Okan Eren ve TCMB'de araştırmacı olarak görev yapan Ece Taşan tarafından "Parasal Sıkılaştırma Dönemlerinde Türkiye'de Cari Denge" başlıklı bir blog yazısı yayımlandı. Analizde, parasal sıkılaştırma dönemlerinde iç talebin dengelenmesinin dış ticaret dengesi ve cari denge üzerinde olumlu etkilerinin olmasının beklendiği belirtildi.

Finans

Cari dengede 9 ayın en yüksek açığı! Merkez Bankası açıkladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre cari denge Nisan ayında 5,3 milyar dolar açık verdi. Böylece 9 ayın en yüksek aylık açığı görüldü.

Finans

Cari işlemler açığı geriledi

Cari işlemler açığı son 10 ayda, dış ticarette uygulanan politikaların etkisi ile yüzde 45 azaldı ve yıllıkta 31,2 milyar dolara geriledi.

Finans

Cari denge şubatta 3,27 milyar dolar açık verdi! Mehmet Şimşek'ten ilk yorum: 'Kademeli olarak düşecek'

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Şubat ayına ilişkin ödemeler dengesi istatistiklerini yayımladı. Cari denge şubatta 3,27 milyar dolar açık verdi. Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "Cari açıktaki düşüş orta vadeli programımızın çalıştığını gösteriyor. Dezenflasyon için uyguladığımız politikaların etkisi ile bu düşüşün önümüzdeki aylarda kademeli olarak devam etmesini bekliyoruz." dedi.

Finans

Cari Açık

Cari Açık Hakkındaki Haberler Mynet'te. Cari Açık Hakkındaki Son Dakika Gelişmelerini Mynet'te Takip Edin.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı: Cari açığın azaltılması temel hedeflerimiz arasında

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, dış ticaret verilerini değerlendirdi. Yılmaz, "İstikrarlı ve sürdürülebilir büyümenin sağlanmasında cari açığın azaltılması temel hedeflerimiz arasındadır." dedi.

Finans

Bakan Bolat'tan cari açık değerlendirmesi: 'Tarihi düşüş yaşandı'

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, bugün açıklanan cari açık rakamlarına ilişkin olarak, "Tarihi düşüş yaşandı. Uygulamış olduğumuz ekonomi politikasının somutlaşan çıktıları içeride ve dışarıda güven vermeye devam etmektedir" değerlendirmesini yaptı.

Finans

Cari açık rakamları belli oldu! Yıllıklandırılmış cari açıkta iyileşme devam ediyor

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) verilerine göre, cari açık Ocak ayında 2,56 milyar dolar oldu. Yıllıklandırılmış cari açık 37,5 milyar dolara geriledi.

Finans

Cari açık OVP tahminini aştı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) verilerine göre, 2022 yılında 49,1 milyar dolar seviyesinde gerçekleşen cari açık, 2023 yılında 45,2 milyar dolara geriledi.

Finans

Cari denge iki ay sonra açık verdi

Cari denge kasım ayında 2 milyar 722 miyon dolar açık verdi. Böylece eylül ve ekim aylarındaki fazlanın ardından cari dengede açık oluştu.

Finans

Merkez Bankası son verileri açıkladı: Ağustos ayında 619 milyon dolar açık

Ağustos ayı ödemeler dengesi verileri açıklandı. Merkez Bankası'nın paylaştığı verilere göre ağustosta cari işlemler hesabı 619 milyon dolar açık kaydetti. Altın ve enerji dışındaki cari işlemler hesabı ise 6 milyar 149 milyon dolar fazla verdi.

Finans

Bakan Şimşek'ten TL açıklaması! O sektörü işaret etti: Patlama yaşıyor

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek temmuz ayında Türkiye'ye gelen yabancı turist sayısına dikkat çekerek, "Turizm patlama yaşıyor" ifadelerini kullandı. Turizm gelirleri ve tüketici kredilerindeki yavaşlama sayesinde cari açığın daraldığına işaret eden Şimşek gidişatın 'istikrarlı bir Türk lirasını' desteklediğini belirtti.

Finans

Merkez Bankası duyurdu: Cari açık Mart ayında 4,48 milyar dolar oldu

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Mart ayına ilişkin ödemeler dengesi istatistiklerini yayımladı. Buna göre Türkiye ekonomisi Mart ayında 4,48 milyar dolarlık cari açık verdi. Resmi rezervlerde ise bu ay 264 milyon dolarlık azalış meydana geldi.

Finans

Merkez Bankası duyurdu: 2022'de 48.7 milyar dolarlık cari açık

Merkez Bankası aralık ayına ilişkin ödemeler dengesi verilerini açıkladı. Buna göre cari açık 2022 yılının tamamı için 48.7 milyar dolar olarak belirlendi. 2022'de görülen cari açık 9 yılın zirvesi oldu.

Finans

Merkez Bankası açıkladı! Cari açık Eylülde 3 milyar dolar arttı!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Eylül ayına ilişkin ödemeler dengesi istatistiklerini yayımladı. Türkiye ekonomisinde Eylül ayında cari denge 2,97 milyar dolar açık verdi.

Finans

Merkez Bankası açıkladı! Cari açık Temmuzda 4 milyar dolar

Merkez Bankası, temmuz ayına ilişkin ödemeler dengesi verilerini açıkladı. Cari işlemler açığı, bir önceki yılın aynı ayına göre 3,7 milyar dolar artarak 4,01 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Finans

Merkez Bankası açıkladı! Cari açık haziranda 2 milyar dolar arttı! 15 ayın...

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) haziran ayına ilişkin ödemeler dengesi istatistiklerini açıkladı. Cari işlemler açığı, 2 milyar 269 milyon dolar artarak 3 milyar 458 milyon dolar olarak gerçekleşti. 12 aylık cari işlemler açığı, 32 milyar 667 milyon dolar oldu. Böylelikle cari açık serisi 8 aya çıktı. Haziran ayı itibariyle yıllıklandırılmış cari açık 32,7 milyar dolar oldu. Böylelikle yıllıklandırılmış cari açıkta 15 ayın en yüksek seviyesi kaydedildi.

Finans

Cari işlemler hesabı nedir? Cari işlemler hesabı nasıl hesaplanır?

Cari işlemler hesabı; birincil ve ikincil gelir hesapları ile mal ve hizmet ticaretini içermektedir. Ödemeler bilançosu kapsamındaki ana hesap gruplarında yer bulan cari hesap, oldukça önem verilen bir kavramdır. Cari işlemler hesabı nedir, nasıl hesaplanır?

Finans

9 ayın zirvesinde! Cari açıkta şaşırtan rakam...

Cari işlemler dengesi nisanda 2,74 milyar dolar açık verdi. Merkez Bankası verilerine göre açıklanan bu rakam cari açığın 9 ayın zirvesine yükseldiğini gösterdi.

Finans

ASO Başkanı Özdebir, cari açık için seferberlik çağrısında bulundu:

"İthal edilen malların yerli üretimi için yatırım ve dönüşümü gerçekleştirmeliyiz. Gerekirse bu yatırımlara varlık fonu aracılığı ile devlet öncülük yapabilir" - "Yılın ilk çeyreğinde, özellikle sanayinin desteği ile beklentilerin üzerinde gerçekleşen ihracat artışıyla önemli bir büyüme rakamı görebiliriz"

Yurthaber

Cari dengeyi 'enerji' bozdu! 5,15 milyar dolar açık

Merkez Bankası, şubat ayına ilişkin cari işlemler dengesi rakamlarını açıkladı. Buna göre Türkiye'de cari denge Şubat ayında da artan enerji maliyetlerinin etkisiyle 5,15 milyar dolar açık verdi.

Finans

Cari denge 3 ay sonra açık verdi

Merkez Bankası, ödemeler dengesi hesabının Kasım ayında 2,68 milyar dolar açık verdi. Böylece 3 aydır fazla veren cari işlemler hesabı kasım ayında cari açığa dönmüş oldu.

Finans

Son Dakika: Bakan Nebati'den cari açık rakamlarıyla ilgili açıklama

Son dakika haberine göre, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati cari açık rakamlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Bakan Nebati, Ekim ayında Cari İşlemler Hesabı’nın 3 milyar 156 milyon dolar ile son 3 yılın en yüksek aylık fazlasını verdiğini ifade etti.

Finans

Cari işlemler dengesi ağustos ayında fazla verdi

Merkez Bankası, ağustos ayı Ödemeler Dengesi verilerini açıkladı. Cari denge Ağustos ayında 528 milyon dolar fazla verdi. Cari işlemler dengesi Kasım 2019'dan bu yana ilk kez fazla verdi.

Finans

Perakende satış hacmi temmuzda yıllık bazda yüzde 12,3 arttı

Türkiye İstatistik Kurumu, temmuz ayına ilişkin perakende satış endekslerini açıkladı. Sabit fiyatlarla perakende satış hacmi, temmuzda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 12,3 artış kaydetti.

Finans

Son Dakika: Cari açık rakamları açıklandı

Cari işlemler hesabı açıklandı. Yapılan açıklamada cari işlemler hesabı temmuzda 683 milyon dolar açık verdiği belirtildi.

Finans

Ticaret Bakanı Mehmet Muş, İzmir Ticaret Odası Meclis toplantısında konuştu:

"Stabilizasyon büyük oranda sağlandı. Cari fazlaya doğru giden bir ülke olarak bundan sonra göstergelerde oynaklık çok daha minimum seviyelerde olacaktır" - "Açık, net, samimi bir şekilde ifade edeyim; Biz Avrupa Birliğine tam üye olmak istiyoruz. Bunun için Türkiye çok çaba sarf etti. Bizim iktidarlarımız sürecinde müzakerelere başladı. Bunu tamamlamak istiyoruz" - "Eximbank'ı yeniden yapılandıracağız ve güçlendireceğiz. Bu, bizim gündemimizde"

Yurthaber

Son dakika: Ticaret Bakanı Mehmet Muş'tan cari açık açıklaması

Ticaret Bakanı Mehmet Muş yaptığı açıklamada, "Stabilizasyon büyük oranda sağlandı. Cari fazlaya doğru giden bir ülke olarak bundan sonra göstergelerde oynaklık çok daha minimum seviyelerde olacaktır." dedi.

Finans

Cari işlemler hesabı haziranda 1 milyar 127 milyon dolar açık verdi

Cari işlemler hesabı haziranda 1 milyar 127 milyon dolar açık verdi.

Finans

Cari işlemler hesabı mayısta 3 milyar 81 milyon dolar açık verdi

Cari işlemler hesabının, mayıs ayında 3 milyar 81 milyon dolar açık verdiği açıklandı.

Finans

Milyonlarca işletme nefes alacak! Yüzde 50'si siliniyor…

Salgında ekonomik reformlarla birlikte nefes almaya başlayan işletmeler, "işletme kayıtlarının düzeltilmesi, stok düzeltme bayanı, matrah ve vergi artırımı, işletme aktifindeki taşınmazların kayıtlı değerinin yükseltilmesi, kasa-ortaklar cari hesaplar düzeltmeleri” düzenlemeleri ile sayesinde rahatladı.

Finans

Son Dakika! Nisan ayına ait cari açık rakamları açıklandı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Nisan ayına ilişkin ödemeler dengesi istatistiklerini yayımladı. Nisan ayında cari açık 1,71 milyar dolar olarak kaydedildi.

Finans

Cari açık Mart'ta 3.33 milyar dolar, Q1'de 7.77 milyar dolar oldu

Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanan ödemeler dengesi istatistiklerine göre Mart ayı itibarıyla cari denge verileri şöyle gerçekleşti.

Finans

Son Dakika: Cari açık arttı, Şubat’ta 2,61 milyar dolar oldu!

Cari işlemler açığı Şubat ayında geçen yılın aynı ayına göre 1 milyar 233 milyon dolar artarak 2 milyar 610 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Finans

Son Dakika: Cari açık verisi açıklandı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası verilerine göre Ocak ayında cari açık 1.87 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Finans

Ekonomide kritik veriler açıklandı! (Cari açık, sanayi üretim endeksi)

Son dakika haberine göre sanayi üretim endeksi yüzde 9 yükseldi. 2020 yılı cari işlemler açığı ise 36 milyar 724 milyon dolar oldu.

Finans