Eyt Haberleri

Henüz emekli olmayan EYT'liler dikkat! Bayram ikramiyesi için son tarih belli oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada emekliye verilecek bayram ikramiyelerinde yüzde 50 artış yaparak 2 bin TL'den 3 bin TL'ye çıkardıklarını ifade etmişti. Bu açıklama sonrasında ikramiyelerin hangi tarihlerde yatacağı araştırılmaya başlanırken, henüz emekli olmayan EYT'lilerin bayram ikramiyesi alabilmesi dilekçe vermesi gereken son tarih belli oldu.

Finans 17-02-2024 20:50

Kademeli emeklilikte müjde var mı? SGK Uzmanı EYT misali kademe kademe geliyor dedi, emeklilik düzenlemesini işaret etti!

Emeklilikte Yaşa Takılanlar düzenlemesini (EYT) kaçıranlar için son günlerde kademeli emeklilik yasası gündemden düşmüyor. 2000- 2008 arası SGK girişi olanlar torba yasa maddelerinde erken emeklilik teklifi olup olmadığını merak ediyor.SGK Uzmanı İsa Karakaş, emeklilik sisteminde er ya da geç düzenleme yapılacağını belirtti, son gelişmeleri yorumladı.

Finans 16-02-2024 07:32

Emeklilerin gözü zam oranında: EYT'liler bayram ikramiyesi alabilecek mi?

Emeklilere ek zammın belli olmasının ardından emeklilerin gündeminde bu kez bayram ikramiyesine yapılacak zamlar var. Peki bütün emekliler bayram ikramiyesi alabilecek mi? EYT'lilerin ikramiyesinde son durum ne?

Finans 15-02-2024 16:04

SGK'dan 'staj ve çıraklık mağdurları için EYT toplantısı' iddialarına yalanlama: 'Kesinlikle gerçeği yansıtmamaktadır'

Emeklilikte Yaşa Takılanlar düzenlemesi sonrası Eylül 1999 öncesi sigorta girişi olup da emeklilik başvurusu 'staj' ve 'çıraklık' nedeniyle kabul edilmeyenler için SGK'da toplantı yapıldığı iddia edilmişti. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) söz konusu iddiaların gerçeği yansıtmadığını duyurdu.

Finans 09-02-2024 17:30

9.9.1999 onu hayata küstürdü! EYT’yi sadece 1 günle kaçırdı: ‘EYT fobik oldum…’

EYT yasası geçtiğimiz yıl uygulamaya konulmuştu. 8 Eylül 1999 tarihini kaçıran birçok kişi ikinci bir EYT sayılacak kademeli emeklilik düzenlemesini bekliyor. EYT’den sadece 1 günle yararlanamayan Ahmet Sadık'ın hikayesi ise yaşanan süreçteki durumu en iyi şekilde özetliyor. 1 gün için 15 yıl daha çalışması gerektiğini söyleyen Sadık, “8 Eylül 1999’daki 8’den nefret ediyorum. Bu gerçek. Böyle bir takıntım yoktu. EYT fobik oldum” diyor.

Finans 25-01-2024 12:04
EYT

EYT'linin gözü SGK'da: Toplu ödemeler zamlı alınacak, avans detayı dikkat çekti, maaşı henüz bağlanmayanlar ne yapmalı, SGK uzmanı ayrıntıları anlattı

2023 yılında emekliliğe hak kazanan ancak maaşı henüz bağlanmayan EYT'lilerin gözü Sosyal Güvenlik Kurumu'nda. Maaşı henüz bağlanmayan EYT'liler başvuru tarihinden itibaren birikmiş maaşlarını alacaklar. Maaşı henüz bağlanmayanlar ne yapmalı, SGK uzmanı Murat Bal anlattı.

Finans 24-01-2024 10:33

2000-2008 yılları arasında sigortalı olanlar dikkat! Kulislerde bu konuşuluyor: EYT'den sonra şimdi de...

Son dakika haberine göre son zamanlarda EYT'den yararlanamayanlar için yeni bir çalışmanın olabileceği konuşuluyor. 2000-2008 yılları arasında sigortalı olanlar gözlerini emeklilikle ilgili düzenlemeye ilişkin gelecek açıklama çevirmiş durumda. Sosyal güvenlik uzmanı Emin Yılmaz, kademeli emeklilik konusunda alternatifleri masaya yatırarak şu anda var olan sorunları sıraladı.

Finans 11-01-2024 18:13

EYT'yi kıl payı kaçıranlar için kademeli emeklilik hayali suya mı düştü? Gerçek ortaya çıktı

Emeklilikte Yaşa Takılanlar düzenlemesini (EYT) kaçıranlar için son günlerde kademeli emeklilik yasası gündeme geldi. 2000- 2008 arası SGK girişi olanlar torba yasa maddelerinde erken emeklilik teklifi olup olmadığını merak ediyor. TOBB ETÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Kılıç, Ankara kulis bilgisini paylaştı, "Kademeli emeklilik gelecek mi, çalışma yapılıyor mu?" sorularına yanıt verdi.

Finans 11-01-2024 09:15
EYT

EYT'yi kıl payı kaçıranlar için yeni fırsat! Emekli olmak isteyenler dikkat: Yaş, prim, gün tablosu sil baştan

EYT'nin ardından kademeli emeklilik müjdesi geldi. 2000- 2008 arası SGK girişi olanlar torba yasa maddelerinde erken emeklilik teklifi olup olmadığını merak ediyor. Erken emeklilik için yeni formüller masada. Peki kademeli erken emeklilik ne zaman yürürlüğe girecek, erken emeklilikten kimler faydalanacak?

Finans 10-01-2024 14:15

SGK uzmanı emekliliği sonuçlanmayanları madde madde uyardı: Müracaatta bu durumlara dikkat edin!

SGK uzmanı Özgür Erdursun 8 Eylül 1999 tarihine kadar sigortalı olup, EYT'ye müracaat eden ve henüz emekliliği sonuçlanmayanları başvuru sürecine dair bilgilendirdi. Erdursun madde madde yaptığı uyarıları, "Emeklilik müracaatında bulunurken bu durumlara dikkat edin" notuyla paylaştı.

Finans 09-01-2024 14:26

Milyonlar beklemede, ekonomi yönetimi maliyetleri hesapladı, emekliye ek zam EYT'ye mi takılacak?

TÜİK'in milyonlarca memur ve emeklinin beklediği aralık ayı enflasyon verilerini açıkladı. Verilerin açıklanmasının ardından memur ve emeklilerin de zam oranı belli oldu. Memur ve memur emeklileri yeni yıl için yüzde 49,25 zamma hak kazanırken, işçi ve esnaf emeklileri için bu oran yüzde 37,57 olarak belirlendi. Aradaki makas farkı sonrası SSK- Bağkur emeklisi ek zam talebini dile getirdi. Milyonlarca emeklinin ek zam talebi karşılanacak mı, ekonomi yönetiminin çalışmalarındaki son durum ne?

Finans 09-01-2024 08:09

SON DAKİKA | Asgari ücret zammı için 'o seviyeyi' işaret etti, yeni memur maaşları için oran verdi! Bakan Işıkhan'dan milyonları ilgilendiren açıklama: 3600 ek gösterge, emeklilere ikramiye...

Memur ve asgari ücret zammı için son dakika açıklaması geldi. TBMM kürsüsünde konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, memur maaş zammı için net oran verdi. 2024 asgari ücret zammı için de açıklamalarda bulunan Bakan Işıkhan, "Herkesin mutabık kaldığı bir ücret seviyesi" diyerek dikkat çekti. Öte yandan Bakan Işıkhan, çalışan emeklilere ödenecek ikramiyeler ve 3600 ek gösterge konusunda da önemli ifadelerde bulundu.

Finans 22-12-2023 06:52

'Tespit ederlerse sizi emekli etmezler' Kimlerin emekliliği ret ya da iptal olur? Maaşı bağlanmayan EYT'liler dikkat! 'Emekli olayım derken...'

EYT düzenlemesiyle emeklilik başvurusunda bulunanlardan 1 milyon 632 bininin aylık bağlama işlemi tamamlanırken yaklaşık 200 bin kişinin de başvurusu reddedildi. Emekli olmayı bekleyen çok sayıda vatandaş kimlerin başvurusunun reddedildiğini veya sonradan iptal olduğunu merak ediyor. Tüm merak edilen durumları madde madde sıralayan Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, dikkat edilecekleri anlattı. Peki, kimlerin emekliliği iptal olacak, emeklilik başvurusu neden reddedilir? İşte detaylar...

Finans 14-12-2023 17:54

EYT BAĞKUR için geçerli mi? EYT BAĞKUR şartları nelerdir?

İnsanların daha rahat yaşam sürebilmeleri için sigortalı işe ihtiyaçları vardır. Sigortalı olarak çalışıldığında pek çok imkândan daha kolay bir şekilde faydalanır. Herhangi bir firmaya bağlı olarak hizmet veren kişiler SGK’lı olarak kabul edilirken, kendi işini yapan kişiler ise Bağkur’lu olarak kabul edilir. Emekli olunabilmesi için belirli bir prim gün sayısının tamamlanması gerekir. Tamda bu noktada EYT yani emeklilikte yaşa takılanlar konusu gündeme gelir. Peki, EYT BAĞKUR için geçerli mi?

Haber 14-09-2023 19:47

Emekli maaşı için bekleyenler dikkat! E-Devlet’te bunu görürseniz hemen SGK’nın kapısını çalın: İşlemleriniz askıya alınmış olabilir

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) yasası kapsamında emekliliğe hak kazananların sayısı 2 milyonu geçerken, Mart'ta başvurup aylık bağlanmayanların çoğunun eksik primi, tescil sorunu ya da SGK'ya borcunun bulunduğu öğrenildi. E-devlet üzerinden "EYT evrak beklemede, dosya kaldırıldı" yazısıyla karşılaşanların Alo 170 üzerinden durumunu sorgulaması, eksiklerini gidermesi gerekiyor.

Finans 12-09-2023 12:13

Aynı evden 4 kişi EYT'den emekli oldu! 'İlk emeklilik paramızla...' Sevinçlerini böyle paylaştılar

Zonguldak’ın Alaplı İlçesi'nde aynı evde yaşayan Burhan Kılıç, Turan Kılıç, Yılmaz Kılıç, Nezaket Kılıç EYT’den emekli olunca mevlid okutarak yemek dağıttı. Mutluluklarını vatandaşlarla paylaşmak istediklerini ve bu nedenle mevlid okutup yemek dağıttıklarını anlatan üç kardeş ve evin gelini, böylece hem kendilerinin hem de vatandaşların çok mutlu olduğunu söyledi.

Haber 04-09-2023 12:20

1999 öncesi emeklilik yaş tablosu nedir? 1999 öncesi emeklilik şartları nelerdir?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, çeşitli sektörlerde çalışarak belli bir prim gün sayısı ve sigortalılık süresi doldurdukları zaman diğer şartları da yerine getirerek emekli olma hakkı kazanırlar. Bir diğer emeklilik koşulu yaş zorunluluğudur. Çalışma gün sayısı ve yaş sınırı, kadın ve erkek emekli adaylarında farklılık gösterir. Peki, 1999 öncesi emeklilik şartları nelerdir, yaş tablosu nasıl?

Haber 28-08-2023 10:36
EYT

EYT kısmi emeklilik nedir? EYT kısmi emeklilik şartları nelerdir, kimler yararlanabilir?

Çalışan kişiler belli bir sigorta gününü ve prim ödemesini tamamladıktan sonra sigortalılık türüne göre belirlenen yaşı da doldurarak emekli olma hakkı kazanırlar. Emekli olan kişiler aylık ya da üç aylık gibi süreçlerde, çalışma alanlarına göre düzenli maaş da alırlar. EYT olarak da isimlendirilen Emeklilikte Yaşa Takılanlar ise sigortası 8 Eylül 1999 tarihinden önce başlayan kişilerin emeklilik durumlarını düzenleyen bir sistem olarak kabul edilmiştir. Peki, EYT kısmi emeklilik şartları nedir?

Haber 28-08-2023 10:32
EYT

EYT sonrası ortaya çıktı! SGK hepsinin peşine düştü: Sigortalar iptal ediliyor, emekli maaşları faiziyle geri alınıyor

EYT yasası sonrası erken emeklilik için milyonlarca kişiye umut doğarken, bazıları ise bu durumu fırsatçılığa çevirdi. Ancak Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) kâğıt üzerinde sigortalı gösterilen kişiler ile sahte işyerlerine yönelik denetimleri sıklaştırarak duruma el attı. Bu kapsamda sahte işyerlerinde çalışan adına bildiren hizmetler iptal edilirken, ödenen emekli aylıkları yasal faiziyle geri alınıyor.

Finans 22-08-2023 09:33

EYT'li olup emekli maaşı bağlanmayanlar dikkat! Uzmanlar uyarıyor: 1 TL bile borcunuz varsa...

EYT düzenlemesiyle milyonlarca kişi emekli olurken, başvuruda bulunup da henüz emekli aylığı bağlanmayanlar da var. Uzmanlar, henüz emekli maaşı bağlanmayana EYT'lilerin geçmiş yıllardan kalan 1 liralık borç ya da eksik prim günü olabileceğine dikkat çekerken; Bağ-Kur kapsamında emekli aylığı bağlanacak sigortalıların GSS borcunu ödemesi gerektiğini belirtiyor. İşte detaylar...

Finans 06-08-2023 08:58

EYT'liler yeni taleplerini duyurdu! Emekli, memur maaşları ve asgari ücret...

Geçtiğimiz yılın en çok konuşulan konularının başında Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili düzenleme yer almıştı. Milyonlar insanı etkileyen çalışma Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanmış ve 2 milyon 250 bin kişi için emeklilikte yaş sınırı kaldırılmıştı. EYT Federasyonu Başkanı Arzu Lastikçi önderliğinde toplanan grup Kadıköy'de yeni bir açıklama yaptı. Maaşlarla ilgili düzenleme talebinde bulunan Lastikçi memur, emekli ve asgari ücret maaşlarına vurgu yaptı.

Finans 30-07-2023 17:19

Emekli maaşı zammı EYT’lilere yetmedi! O rakamlar SGK verilerine yansıdı: Her 100 kişiden 40’ı…

Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) düzenlemesi kapsamında mart ayında 1.8 milyon kişi emeklilik başvurusunda bulundu. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) verilerine yansıyan rakamlarda, emeklilik dilekçesi veren EYT'lilerin yaklaşık 719 bininin sosyal güvenlik destek primine (SGDP) tabi olarak çalışmaya başladığı ortaya çıktı. Bu da her 100 kişiden 40’ına denk geldi. Önümüzdeki günlerde bu sayının daha da artması bekleniyor.

Finans 12-07-2023 11:56
EYT

O ünlüler de EYT'den emekli oldu! EYT'li ünlüleri duyunca çok şaşıracaksınız

EYT yasası sonrasında 2,5 milyon kişi emeklilik hayaline kavuştu. Milyonlarca emekliyi yakından ilgilendiren EYT düzenlemesinden ünlü isimler de faydalandı. Yıllardır çalışan ünlü isimlerin bazılarına EYT vurdu. EYT kapsamında emekli olan ünlüleri duyunca çok şaşıracaksınız.

Magazin 07-07-2023 22:54

EYT ile erken emekli olmak isteyenler için yeni karar! 5 yıl zorunluluğu getirildi: SGK’ya zamanında yatırılmayan primler…

EYT yasası sonrasında 2,5 milyon kişi emeklilik hakkına kavuştu. Ancak tüm şartları sağlamasının ardından emekli olmayı bekleyenler içinse Yargıtay'dan emsal nitelikte bir karar çıktı. Çalışmasına rağmen sigorta pirimi yatırılmayan EYT adaylarının geç kaldığına dikkat çeken Yüksek Mahkeme, SGK'ya bildirilmeyen hizmetlerin sigortalı hizmet olarak değerlendirilmesine ilişkin davanın, tespiti istenen hizmetin geçtiği yılın sonundan başlayarak 5 yıl içinde açılması gerektiğine hükmetti.

Finans 04-07-2023 07:56
EYT

Emeklilikte yıllık izin ücreti ödenir mi? Emekli olurken kullanılmayan izin parası nasıl hesaplanır?

Emekli olup çalışmaya devam eden veya iş sözleşmesi tamamen feshedilen kişiler için yıllık izin süresi ve ücretine yönelik olan detaylar önem arz eder. Bu nedenle emeklilik sonrasında çalışıldığı zaman yıllık izin hakkının kaç gün olarak kullanılabildiği belirtilmelidir. Yine emekli olduktan sonra aynı iş yerinde çalışmaya devam etmeyen bir kişi için birikmiş yıllık izin süresinin denk geldiği ücretin nasıl hesaplandığı açıklanmalıdır. EYT'den yararlanan çalışanlar yıllık izin kullanabilir mi?

Haber 24-06-2023 15:18

Ebru Şallı EYT'den emekli oldu! Aldığı maaş bakın ne kadarmış

Önceki gün eşi Uğur Akkuş dolandırıcılık iddiasıyla gözaltına alınan Ebru Şallı, EYT'den faydalanarak emekli olduğunu açıkladı. Nişantaşı'ndaki bir mekanın davetinde görüntülenen Ebru Şallı ne kadar maaş aldığını da söyledi.

Magazin 15-06-2023 11:39

Kurban Bayramı öncesi 25 bin TL ödeme! EYT’lilere bayram ikramiyesi ve avans: 3 Mart’tan sonra 90 gün boyunca…

EYT yasasının ardından 1 milyona yakın kişi ilk maaşına kavuşurken, birçok kişinin ise işlemleri halâ devam ediyor. Maaşı henüz bağlanmamış olan EYT’lilere emekli bayram ikramiyesi dahil avans ödemesi kapsamında 25 bin TL verilmesi söz konusu. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ise 3 Mart tarihini takip eden 90 gün. Peki EYT’liler nasıl avans ödemesi alacak? EYT işlemleri bitmeyenler neler yapmalı? İşte haberin detayları…

Finans 01-06-2023 14:15
EYT

Emekli zammı öncesi SGK’da netleşti! EYT’de ‘refah payı’ ve ‘seyyanen zam’ detayı: Brüt maaşı 20 bin liranın altında olanlar…

EYT ile emeklilik başvurusu yapanların birçoğu ilk maaşlarına kavuştu. Başvuru süreci devam edenlerin işlemlerinin kısa sürede tamamlanması planlanırken, henüz başvuru yapmayanlar için SGK Kanunu’nda önemli bir detay göze çarptı. Temmuz ayındaki emekli zammı öncesi henüz başvuru yapmayan EYT’lilerin refah payı artışı alıp alamayacağı belli oldu. Dikkat etmesi gereken kişiler ise brüt maaşı 20 bin TL’nin altında olanlar… İşte EYT’liye refah payı ve seyyanan zam haberinin detayları…

Finans 27-05-2023 10:45
EYT

SON DAKİKA | SGK duyurdu: EYT'liye avans müjdesi! Emekli maaşı 90 gün içinde bağlanmazsa...

Son dakika haberi: Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesinin resmen hayata geçirilmesiyle 2 milyonu aşkın kişiye emeklilik yolu açıldı. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) EYT müracaatında bulunanların dosyalarını inceleyip karara bağlıyor. Bazı durumlarda EYT'lilerin maaşının bağlanması ise gecikebiliyor. SGK bunun için de yeni bir formül açıkladı. SGK'dan yapılan duyuruya göre, emekli maaşı 90 gün içinde bağlanamayan EYT'liler için avans müjdesi geldi. İşte detaylar...

Finans 26-05-2023 09:45

SON DAİKA | 28 Haziran'dan önce 4 bin liralık çifte ikramiye! Henüz maaş alamayan EYT'lilerin beklediği haber: Birikmiş olarak alacaklar diyerek duyurdu

Son dakika haberi: Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) yasasından yararlanan ancak henüz maaşını alamayan emeklilerin beklediği haber geldi. Mayıs sonuna kadar aylık başvurusu yapanlar da dahil olmak üzere henüz maaşı bağlanmayan EYT'liler, 28 Haziran'dan önce hem Kurban hem de Ramazan bayramı ikramiyesini birlikte alacak. Böylelikle henüz maaşı bağlanmayan EYT'lilerin hesaplarına 4 bin TL'lik çift ikramiye yatırılacak. İşte tüm detaylar...

Finans 24-05-2023 07:39

1.6 milyon SGK’lı ilk sırada! EYT’de eksik prim günü detayı: 1 lira bile olsa…

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) başvuruları 1.8 milyonu aşarken bunun 1.2 milyonu için süreç tamamlandı. İşlemleri halâ devam eden EYT'lilerin ise en çok dikkat etmesi gereken konu eksik prim günü. Geçmiş yıllardan kalan 1 liralık borç ya da eksik prim günü varsa emekli maaşı alamayacak olan EYT’liler için yol haritası ise net. SGK ile Emekli Sandığı kapsamındaki memurlara göre Bağ-Kur’luların dikkat etmesi gereken en önemli konu ise GSS borcu. İşte haberin detayları…

Finans 18-05-2023 09:28
EYT

EYT yasası ile merak ediliyordu! Yüksek emekli maaşında 'dilekçe' bilmecesi: Brüt ücreti 20 bin liranın üzerinde olanlar...

EYT yasası ile milyonlarca çalışan, “Emeklilik dilekçesi Temmuz’dan önce mi sonra mı verilmeli?” sorusuna yanıt arıyor. Bu yıl içinde gerek EYT ile gerekse normal şartlarda emekli olmak için gün sayan SGK’lı, Bağ-Kur’lu, Emekli Sandığı kapsamındaki çalışanlar için merak edilen konu açıklığa kavuştu. Bu kapsamda emeklilik dilekçesinin Temmuz ayından önce veya sonra verilmesi sadece brüt ücreti 20 bin liranın üzerinde olanların kıdem tazminatını etkiliyor, emekli aylığına etki etmiyor.

Finans 13-05-2023 14:05

Bakan Bilgin tek tek açıkladı: EYT, asgari ücret ve memur zammı… Refah payı ile kademeli artış!

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, tüm EYT’lilerin ilk maaşını Mayıs ayı sonuna kadar alacağını söyledi. Asgari ücret zammı için de açıklamalarda bulunan Bakan Bilgin, memur zammı içinse, “Refah payı ile birlikte en düşükten yukarıya doğru bir düzenleme yapacağız” ifadelerini kullandı.

Finans 12-05-2023 07:09

EYT'lilere 2 bin TL bayram ikramiyesi! Bugün hesaplara yatıyor

Son dakika haberi: Emekli maaşı bağlama işlemleri Nisan ayında tamamlanan EYT'lilerin bayram ikramiyeleri hesaplara yatırılıyor. SGK tarafından yapılan açıklamaya göre; bayram ikramiyeleri bugün ödenecek.

Finans 09-05-2023 08:22

EYT’lilerin emekli maaşları için dikkat çeken uyarı: Fark ödemesi alacaklar! Aylığı yanlış bağlanana itiraz yolu…

EYT’liler için emekli maaşı bağlama işlemleri devam ederken yeni bir gelişme yaşandı. SGK’da işlemlerin kısa sürede gerçekleştirilmesi için çalışmalar yoğun olarak sürdürülüyor ancak bu sürede emekli aylıklarında hata yapılması, eksik veya fazla aylık bağlanması riski arttı. Maaşın yanlış bağlanma ihtimaline karşı EYT’lilerin neler yapması gerektiğine ilişkin detaylar ortaya çıktı. Hesaplanan yeni aylık eski aylıktan yüksekse, başlangıç tarihinden itibaren hesaplanan farklar emekliye ödenecek.

Finans 08-05-2023 09:18
EYT

EYT Ramazan Bayramı ikramiyeleri ne zaman ödenecek? EYT maaşı ne zaman yatacak? 2023 Nisan ayında işlemi sonuçlananlara müjde!

EYT Ramazan Bayramı ikramiyelerinin ne zaman ödeneceği, Sosyal Güvenlik Kurumu'dan yapılan açıklamanın ardından; Nisan ayında işlemi sonuçlanan vatandaşlar tarafından merak konusu oldu. Sosyal Güvenlik Kurumu tarih verdi. Birçok kişi internette, "EYT Ramazan Bayramı ikramiyeleri ne zaman ödenecek? EYT maaşı ne zaman yatacak?" sorularını araştırıyor. İşte detaylar...

Finans 08-05-2023 08:25

Milyonlarca EYT'liyi ilgilendiriyor! O şartı yerine getiren fazla maaş alabiliyor: Kıdem tazminatını da etkiliyor…

SGK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı kapsamındaki bazı vatandaşlar EYT ile emeklilik hakkı kazanmasına rağmen çalışmaya devam edecek. Emekli olduktan sonra çalışmaya devam eden EYT’liler, sosyal güvenlik destek primi ödeyerek çalıştıkları sürelerin emekli aylığını artırıcı veya azaltıcı etkisi olup olmayacağını merak ediyor. Bu kapsamda tek bir şart bulunuyor. O şartı yerine getiren hem emekli maaşını hem de kıdem tazminatını daha yüksek rakamdan alabilecek. İşte detaylar…

Finans 29-04-2023 14:43
EYT

SGK’lı EYT’lileri ilgilendiriyor! 3.753 liraya kadar indirim: Prim ödemesinde '30 gün' detayı

4A SGK çalışanlarının EYT ile emekli olmaya hak kazanmasının ardından çalışmaya devam etmesi durumunda işverene 5 puanlık sosyal güvenlik destek primi verileceği açıklanmıştı. Bu indirim ile alt ve üst seviye için indirim miktarı da belli oldu. 500.40 TL ile 3.753 TL arasında işverene prim desteği sağlanacak. İndirim ise çalışanın işten ayrıldığı süreye kadar devam edecek.

Finans 25-04-2023 09:52
EYT

EYT kısmi emeklilik şartları neler? EYT kısmi emeklilik şartlarından kimler yararlanacak? 15 yıl ve 3600 günü dolduranlar emekli olabilecek!

EYT kısmi emeklilik şartları vatandaşlar tarafından merak konusu oldu. Milyonlarca kişi için emeklilik yolu açılmış olsa da bazı vatandaşlar az fark nedeniyle yasadan faydalanamadı. SSK ile iş kanuna göre Emeklilikte Yaşa Takılanlar kapsamında olmalarına karşın primi yetmeyenler 15 yıl ve 3600 günü doldurmuşlarsa daha fazla çalışmadan emekli olabilecekler. Peki, EYT kısmi emeklilik şartları neler? EYT kısmi emeklilik şartlarından kimler yararlanacak?

Finans 25-04-2023 09:22
EYT

Emekliler dikkat! Birçoğu bunu bilmiyor: İlk maaş için bunu yapmak şart... 'Çok önemli 'banka' detayı

Şu ana kadar 600 bini aşkın EYT'linin emeklilik işlemi tamamlandı. Fark ödemesi, ilk maaşlar ve bayram ikramiyesi hesaplara yattı. Ancak aylık bağlama işlemi tamamlanan ama maaşını alamayan birçok kişi de bulunuyor. Emeklilikte Yaşa Takılanları endişelendiren konuya ilişkin uzman isimden rahatlatan bir açıklama geldi. İlk maaşlar hesaplara değil, doğrudan bankanın havuzuna yatıyor. Bu kapsamda EYT'lilerin ilk maaş için bankaya gitmesi şart.

Finans 22-04-2023 07:57
EYT

Asgari ücret ile çalışmaya devam edecek EYT’liye 638 liralık ek! Uzman isim detayları anlattı: SGK’da o şart aranıyor…

EYT ile emekli olanların bir kısmı ilk maaşını almış durumda. Ancak bir yandan EYT’den yararlanıp çalışmaya devam edenler var. İşe devam edeçalışanlar için işverene yüzde 5’lik prim desteği sağlanacak. Konuya ilişkin merak edilenleri tektek açıklayan SGK Uzmanı Özgür Kaya, asgari ücret ile çalışan bir kişi için destek miktarının 638 lira olacağını dile getirdi. İşte işverene prim desteği haberinin ayrıntıları…

Finans 21-04-2023 10:28
EYT

Borsaya EYT dopingi! Emeklilik tazminatını alan yatırım için koştu ama... Dikkat çeken sözler: Kaybetmeyi göze aldın demektir

Borsa İstanbul'da yatırımcı sayısı hız kesmeden sürerken, son bir haftada yatırımcı sayısı 600 bin artarak 4,5 milyonun üzerine çıktı. Borsaya gelen yeni yatırımcıların büyük bir kısmını EYT'lilerin oluşturduğu belirtilirken, tazminatını alan adeta borsaya koştu. Uzmanlardan ise dikkat çeken bir uyarı geldi. Ekonomist Aytunç Kocabalkan "Borsayı tanımadan 'borsada yatırım yapacağım' diyerek emekli paranı borsaya getiriyorsan zaten baştan kaybetmeyi kabul ediyorsun demektir" diye konuştu.

Finans 19-04-2023 07:02

BAYRAM İKRAMİYESİ 2023: Memur emeklisinin bayram ikramiyesi ne zaman yatacak? Asgari ücret ikramiyesi onaylandı mı? Tarihler belli oldu

Emeklilere bayram ikramiyesi ödeme tarihleri belli oldu. EYT ile ve daha önce emekli olmuş vatandaşlara Ramazan Bayramı ikramiyesi hesaplara yatıyor. Ödemeler bayram öncesi tamamlanacak. Peki, Memur emeklisinin bayram ikramiyesi ne zaman yatacak? Asgari ücret ikramiyesi onaylandı mı? İşte detaylar...

Finans 18-04-2023 10:04

Emeklilik başvurunuz geçersiz sayılabilir! EYT prim borcu olanlar ‘ya tutarsa’ dedi, SGK’ya koştu: Hepsinin taleplerine birer birer ret…

EYT yasası ile 3 Mart sonrasında emekli olmaya hak kazanan 2 milyon 250 bin kişinin yaklaşık 1,6 milyonu Sosyal Güvenlik Kurumu SGK’ya başvuruda bulundu. SGK ve Bağ-Kur’lular ilk maaşlarını almaya başlarken yeni bir detay ortaya çıktı. SGK prim borcu olmasına rağmen EYT’den faydalanmak isteyenler başvuruda bulundu ancak başvuruları geçersiz sayıldı. E-Devlet üzerinden 80 defa kayıt yaptırandan, iki-üç yıllık prim eksiğine karşın “ya tutarsa” diye başvuru yapanlar SGK çalışanlarını meşgul etti.

Finans 18-04-2023 08:17
EYT

EYT ilk maaş ve tazminatını alan borsaya koştu! 3 Mart sonrasında dikkat çeken veri: 600 bine yakın kişi…

EYT yasasının 3 Mart’ta yürürlüğe girmesi sonraso tazminat ve ilk maaşını alanlar son dönemlerin gözde yatırım aracı borsaya koştu. Verilere göre son bir haftada 600 bine yakın yeni yatırımcının borsaya geldiği ve bunların büyük çoğunluğunun EYT’li olduğu ifade edildi. Halka arzlarda da EYT’lilerin etkisi görüldü. Önümüzdeki dönemde boorsaya girişlerin daha da artması bekleniyor.

Finans 18-04-2023 07:20
EYT

Uzun kuyruklar oluştu! Bağ-Kur'dan emekli olanlar oraya koştu... EYT'liler de var

Emeklilerin banka önlerindeki kuyrukları arttı. Mart ayında emeklilik için başvurup Nisan ayında işlemi tamamlanan ve Bağ-Kur kapsamındaki EYT'lilerin aylıkları ile Ramazan ikramiyeleri ödenmeye başlandı. Zonguldak'tan da yoğunluğu gözler önüne seren görüntüler geldi. Çaycuma ilçesinde Ramazan Bayramı'na sayılı günler kala bankalar önünde uzun kuyruklar oluştu.

Finans 17-04-2023 15:23

Kastamonu'da EYT ile emekli olan kişi, ilk maaşını aşevine bağışladı

Kastamonu'nun Taşköprü ilçesinde yaşayan ve EYT düzenlemesiyle emekli olan İsmail Uzun, ilk maaşıyla aşevine destekte bulundu.

Yurthaber 14-04-2023 15:03

EYT'liler ilk maaşına bugün kavuşuyor! SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı… En az 9.500 TL yatırılacak!

Aylardır emeklilik işlemlerinin bitmesi için bekleyen EYT’liler ilk maaşlarını bugün almaya başlayacak. SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı için de günler daha önce belli olmuştu. ‘Maaş bağlanma’ işlemi tamamlandıktan sonra ilk maaş ve bayram ikramiyesi emeklilik hakkı kazananların hesaplarına bugün geçecek. İşte ilk maaş ve 2 bin TL’lik bayram ikramiyesi ile ilgili tüm detaylar…

Finans 14-04-2023 07:44

SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı… EYT’de ilk maaş ve bayram ikramiyesi yarın hesaplara geçiyor! En az 9.500 TL yatırılacak...

Milyonlarca EYT’li için beklenen gün geldi. Mart ayında emeklilik başvurusunu yapan ve 'Maaş bağlanma' işlemi tamamlanan Emeklilikte yaşa Takılanlar hem emekli maaşı hem de bayram ikramiyesi alacak. SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı için günler belli olmuştu. Bu kapsamda ilk maaş ve 2 bin TL’lik bayram ikramiyesi yarın hesaplara geçiyor. İşte emekli ikramiyesi ve zamlı emekli maaşları ile ilgili tüm detaylar...

Finans 13-04-2023 14:47