Kira Fiyatları Haberleri

'Ev arkadaşı aranıyor' ilanlarında artış! Vatandaşlar için dikkat çeken uyarı: Evinizden olabilirsiniz

Artan kira fiyatları sonrasında masraflarını azaltmak isteyenler, ev arkadaşı arayışına girdi. Online platformlarda evi ya da odayı paylaşmak isteyen vatandaşların sayısında artış yaşanıyor. Tüketiciler Birliği Antalya Şube Başkanı Neşet Gündüz, kiracıların ev sahibine bilgi vermeden evini başkasıyla paylaşmasının evi tahliye sebebi olduğunu belirtti.

Haber 20-10-22 11:06

Rusların akını ile yeniden gündemde! Konut kiralarında 11 bin TL'lik fark şoke etti...

Rusya’da Putin’in seferberlik ilan etmesinin ardından Rusların ilk adresi her zamanki gibi Antalya oldu. Son aylarda artış hızında frene basılmasına rağmen, bu durumu fırsat bilen bazı ev sahipleri kiraları yeniden fahiş oranda arttırdı. Fahiş kiralardan yerli vatandaş da etkilenirken yüzde 25 kira sınırlaması ile ilgili kritik bir detay ortaya çıktı. Uzmanlar, “Aynı tip dairede otursanız bile yeni kiracı 15 bin lira kira verirken, eski kiracı ise 4 bin lira kira verebilirsiniz" dedi.

Finans 27-09-22 15:12

Konutta görülmemiş gelişme! 2 katına yükseldi! 12 kişi 3-4 bin TL...

Konut kiraları emlakta arz sorununun artmasıyla fahiş artışlara maruz kalırken sektörde yeni bir döneme geçildi. Geçim sıkıntısı vatandaşları oda paylaşım modeline yönlendirdi. Eskiden yüzde 5’lerde olan oda kiralama oranı yüzde 10’lara yükseldi. Artan talep nedeniyle öğrencilerin yoğun olduğu yerlerde evler yurt mantığıyla salonu bile olmadan inşa edilmeye başladı. Öte yandan durumu fırsata çevirmek isteyenler ise 12 kişinin kaldığı evlerde yatak başına 3-4 bin TL istiyor.

Finans 20-09-22 10:45

Sosyal medyada gündem oldu: Ev sahiplerinden sonra şimdi de kiracılar: Evden çıkmak için hava parası istiyorlar

Yıllık kira artışları, 1 Temmuz’dan itibaren bir yıl boyunca yüzde 25’le sınırlandırıldı. Kiracılar bunun fiiliyatta tam olarak uygulanmadığını dile getirirken, enflasyonun altında kalan kiralar için ev sahipleri soluğu mahkemede aldı. Tahliye davalarında ciddi artış yaşanırken yeni bir iddia ortaya atıldı. Kiracıların davaların 1,5 yıla kadar uzamasını fırsat bilerek evden çıkmak için ev sahiplerinden ‘hava parası’ istediği iddia edildi. Konu sosyal medyada da geniş yankı uyandırdı.

Finans 16-09-22 12:13

Diğer Haber Etiketleri

Kira Fiyatları

Kira Fiyatları Hakkındaki Haberler Mynet'te. Kira Fiyatları Hakkındaki Son Dakika Gelişmelerini Mynet'te Takip Edin.

Kiracı ve ev sahibi milyonları ilgilendiriyor! Yeni yöntem ‘noterden ihtarname’: ‘İspatlanmadığı sürece geçersiz’

Kiracılar ve ev sahiplerini ilgilendiren flaş bir gelişme daha yaşandı. Kira fiyatlarındaki fahiş artış sonrası ev sahipleri mevcut kiracılarını çıkararak mülkünü yüksek bedeller ile yeniden kiraya vermenin yollarını ararken, kullandıkları yöntemlere noterden ihtarname de eklendi. “Oğlum, kızım gelecek” denilerek kiracıya gönderilen ihtarnamelerin mahkeme kararıyla ispatlanmadığı sürece geçersiz olduğu belirtildi. Peki hangi durumlarda ihtarname gönderilir? İşte detaylar…

Finans 13-09-22 08:29

Konutta 'salonsuz' ev dönemi! Oda kiralamada talep patlaması! 'Yakın zamanda' diyerek uyardılar

Fahiş kiralar ve arz sorununa yurtlara yerleşemeyen üniversitelilerin durumu da dahil olunca emlak sektöründe yeni bir dönemin kapısı aralandı. Eskiden yüzde 5’lerde olan oda kiralama oranı yüzde 10’lara yükseldi. Talep nedeniyle öğrencilerin yoğun olduğu yerlerde evler yurt mantığıyla salonu bile olmadan inşa edilmeye başladı. Sektör temsilcileri yakın zamanda ‘Faturalar, aidatları kim ödeyecek’ gibi problemlerden kaynaklı kira sözleşmeleriyle ilgili konuların gündeme geleceğini söyledi.

Finans 01-09-22 07:29

Kira sorununa yeni sistem geldi! Tahliye davalarında flaş gelişme: 5 yıl, 10 yıl sonra...

Daha önce artış oranı yüzde 25 ile sınırlandıran konut kiralarında artış hızı ağustos ayı ile birlikte yavaşlamaya başladı. İstanbul’da bazı ilçelerde düşüş oranı yüzde 13’e kadar çıktı. Ancak tahliye davaları buna rağmen her geçen gün artarken mülk sahibi ve kiracılar için ‘arabuluculuk’ sistemi getirildi. Gayrimenkul uzmanları kira krizinde, mal sahiplerinin kiracıları tahliye edebilmek için farklı davalar açmaya başladığını ifade etti.

Finans 25-08-22 09:32