Kistik Fibrozis Haberleri

Yayıncı Melih Kalkan hayatını kaybetti! Melih Kalkan'ın hastalığı kistik fibrozis nedir? Türkiye'yi yasa boğdu

Yayıncı Melih Kalkan hayatını kaybetti. Unlost adlı yayıncı Cantuğ Özsoy ile yaptığı yayınlardan ünlenen küçük oyuncu Melih Kalkan kistik fibrozis hastalığı ile mücadele ediyordu.

Magazin 07-12-22 17:38

İzmir'de kistik fibrozis hastaları için koşu düzenlendi

İzmir'de "kistik fibrozis" hastaları için koşu düzenlendi

Yurthaber 31-10-21 14:01

Başkentte kistik fibrozis hastaları yararına sergi

Sergide satışa sunulan eserlerden elde edilen gelir, Çocuk Solunum Yolu Hastalıkları ve Kistik Fibrozis Derneğine bağışlanacak - Dernek Başkanı Prof. Dr. Nazan Çobanoğlu: - "Dernek olarak, bu tür bağışlarla ihtiyacı olan hastaların ilaç ve tedavi masraflarını karşılıyoruz. Bunun yanında çeşitli platformlarda hasta ailelerinin ve hekimlerin eğitimlerine yönelik toplantılar düzenliyoruz. O yüzden bu tür bağışlar bizim için çok değerli"

Yurthaber 24-10-21 10:18

Solunum cihazına bağlı olan 15 yaşındaki Zeynep, akciğer nakliyle yaşama tutundu

Ankara Şehir Hastanesi Koordinatör Başhekimi Op. Dr. Aziz Ahmet Surel: - "Ekibimizin emekleri sayesinde hastamızın artık yeni bir hayatı, yeni bir akciğeri var. Artık bir buçuk metrelik bir hortuma bağlı yaşamıyor" - "Ne yazık ki ülkemizde insanlara hayat olacak organları toprağın altında çürütüyoruz. Halbuki Diyanet İşleri Başkanlığımızın, bu konuda dini hassasiyet gösteren vatandaşlarımızın evhamlarını ortadan kaldıracak açıklamaları var" - Ankara Şehir Hastanesi Göğüs Cerrahisi Kliniği Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Erdal Yekeler: - "Kızımız Zeynep Gülbade'ye yaptığımız nakil, ülkemizde kistik fibrozis olgularında yapılmış ilk akciğer nakli oldu. Kistik fibrozis özellikle göğüs hastalıklarına yol açar ve akciğerin tutulmasıyla birlikte nakil ihtiyacı doğar" - Hastanın annesi Selma Türkaslan: - "Kızım bir yıl boyunca oksijen makinesine bağlı kaldı, evde kendi ihtiyaçlarını bile göremiyordu, yanında mutlaka birisi olması gerekiyordu. Bir yıl sonra çok şükür nakil çıktı"

Yurthaber 03-06-21 11:05

Kistik Fibrozis

Kistik Fibrozis Hakkındaki Haberler Mynet'te. Kistik Fibrozis Hakkındaki Son Dakika Gelişmelerini Mynet'te Takip Edin.

Kistik Fibrozis nedir? Koronavirüs ile ilişkisi nedir?

Koronavirüs tedavisi ile ilgili dünyanın dört bir yanından haberler geliyor. Son olarak başka bir ülkeden değil Türkiye’den umut vaadedn bir haber geldi. Prof. Dr. Ercüment Ovalı, Kistik fibrozis hastalığı için geliştirdikleri Dornaz alfa ilacının koronavirüse karşı da çok etkili olduğunu açıkladı. Peki Kistik fibrozis nedir, koronavirüse karşı nasıl bir etkisi var?

Haber 17-04-20 15:16

Koronavirüs sürecinde kistik fibrozis hastaları büyük risk altında!

Dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan koronavirüs, özellikle Kistik Fibrozis hastaları için büyük risk teşkil ediyor. Kistik Fibrozis hastalarının Koronavirüsten en başta etkilenecek grubun içinde yer aldığına vurgu yapan Kistik Fibrozis Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (KİFDER) Başkanı İlknur Görgün, bu süreçte acil olmadıkça Kistik Fibrozis hastalarının ve yakınlarının hastaneye gitmemelerini özellikle rica etti.

Haber 15-04-20 15:20

Kardeşleri gibi ölmemek için akciğer nakli bekliyor

İki kardeşini akciğer rahatsızlığı nedeniyle kaybeden, küçük kardeşine de kendisi gibi "kistik fibrozis" teşhisi konulan 23 yaşındaki Gamze Avcı, akciğer nakli olup sağlığına kavuşmayı bekliyor - Gamze Avcı: - "Kardeşlerim gibi hayatımı kaybetmek istemiyorum. En küçük kardeşimle beraber rahat bir nefes almak istiyorum. Bunun için insanlardan akciğerlerini bağışlamalarını istiyorum"

Yurthaber 04-11-19 11:23

Kistik fibrozise dikkat çekmek için koştular

Kistik Fibrozis Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği üyelerinin düzenlediği etkinlikte, katılımcılar köpekleri ve çocuklarıyla koştu

Yurthaber 13-10-19 13:31

Kistik fibrozise dikkat çekmek için koştular

Kistik Fibrozis Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği üyelerinin düzenlediği etkinlikte, katılımcılar köpekleri ve çocuklarıyla koştu

Haber 13-10-19 13:29

Kistik fibroziste erken tanı hayat kurtarıyor

Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Bülent Karadağ: - "Kistik fibrozis nadir sayılabilecek bir hastalık olmasıyla birlikte ölümcül olmasına rağmen erken teşhisle çok iyi sonuçlar alınabilecek bir hastalık. Ancak sorunla ilgili kamuoyunun bilgi eksikliği fazla" - "Türkiye'de yaklaşık 20 bin hasta olması lazım ama tanı koyabildiğimiz hasta sayısı 3 bin civarında, yani 7-8 hastadan birine ancak tanı konulabiliyor. Hem doktorların hem de kamuoyunun bu konuda farkındalığının artırılması şart görünüyor" - "Yenidoğan dönemindeki tarama testleri ülkemizin de içinde bulunduğu birçok ülkede yapılmaktadır. Bu sayede henüz hiçbir şikayeti olmadan hastaların tanı alması ve tedavilerinin başlaması mümkün olabilmektedir. Ancak tarama testine rağmen tanı konulamayan hastaların da olabileceği unutulmamalıdır"

Haber 04-09-19 11:24

Baba ile oğlunun hayat koşusu devam ediyor

İzmir'de kistik fibrozis hastalığı nedeniyle yaşaması için akciğerlerini çalıştırmak zorunda olan çocuk ile babasının 2 kilometreyle başladıkları günlük koşu mesafesi 15 kilometreye kadar çıktı - Baba Gökhan Güneri: - "Yorucu ama çok özel bir amacım var. Yorgunluk beni hiç etkilemiyor. Koşarken düşündüğüm tek şey çocuğumun ve çocuklarımızın sağlıklarına kavuşması" - Fatih Güneri: - "Babamla koşunca çok mutlu oluyorum. Benim ve hastalığımla ilgili farkındalık yaratmak için koşuyor"

Yurthaber 15-06-19 11:29

Baba ile oğlunun hayat koşusu devam ediyor

İzmir'de kistik fibrozis hastalığı nedeniyle yaşaması için akciğerlerini çalıştırmak zorunda olan çocuk ile babasının 2 kilometreyle başladıkları günlük koşu mesafesi 15 kilometreye kadar çıktı - Baba Gökhan Güneri: - "Yorucu ama çok özel bir amacım var. Yorgunluk beni hiç etkilemiyor. Koşarken düşündüğüm tek şey çocuğumun ve çocuklarımızın sağlıklarına kavuşması" - Fatih Güneri: - "Babamla koşunca çok mutlu oluyorum. Benim ve hastalığımla ilgili farkındalık yaratmak için koşuyor"

Haber 15-06-19 11:29

EVLADA ADANAN ÖMÜRLER - Hasta oğlunun hem annesi hem babası oldu

Amasya'da yaşayan Hamide Şahin, doğumundan hemen sonra kesin tedavisi bulunmayan "kistik fibrozis" tanısı konulan 13 yaşındaki oğlu Necip Fazıl'a eşinden ayrıldığından beri yıllardır büyük özen ve şefkatle hem annelik hem de babalık yapıyor - Hamide Şahin: - "Bu hastalıkla ilgilenen kişinin kendini çocuğuna adaması lazım. Allah'a olan inancını, ümidini ve moralini kaybetmemesi lazım. Özel bir hastalık, maddi ve manevi açıdan güçlü olmanız gerekiyor" - "Allah devletimize zeval vermesin, eski sistemde olsaydı çocuğuma bu şekilde bakamazdım. Çocuğum bu kadar bakımlı olamazdı, ilaçlarını alamazdık. Son yıllarda sağlıkta yapılan yeniliklerle çocuğumuz daha iyi standartlarda tedavi oluyor"

Haber 12-05-18 11:12

Kistik fibrozis için pedal çeviriyor

İzmir'de oğluna tedavisi olmayan "kistik fibrozis" teşhisi konulan Gökhan Güneri, hastalıkla ilgili farkındalık yaratmak için bisikletiyle Samsun'a doğru yola çıktı - Gökhan Güneri: - "Bu bisiklet turunda 38 ilçe merkezinden 10 ilden geçeceğiz. Hastalıkla ilgili 20 bin broşür dağıtacağız"

Haber 09-05-18 12:14