Lübnan hakkında bilgiler

Lübnan hakkında bilgiler

Orda Doğu ülkelerinden biri olan Lübnan, Doğu Akdeniz kıyısında bir ülkedir. Fenike uygarlığının ana vatanı olarak bilinen Lübnan, Suriye ve İsrail ile komşudur.

Resmi dili Arapça olan Lübnan, para birimi olarak Lübnan lirası kullanır. Akdeniz kıyısında yer alması nedeni ile Lübnan’ın iklimi Akdeniz iklimidir. Kışlar yumuşak ve yağışlı geçerken, yazları genellikle sıcak ve nemli bir hava seyreder.

Sedirlerin büyük yer kapladığı bitki örtüsünde kısa boylu bitkiler çoğunluktadır. Akdeniz’e olan kıyısı sebebi ile Lübnan hem denizcilik hem de ticaret için tarih boyunca uygun bir konumdadır. Karışık bir dini yapıya sahip olan Lübnan, refah seviyesi yüksek ülkelerden biri olarak anılmıştır.

Ancak özellikle Filistin’den alınan göçler ile bu yapı bozulmaya başlanmış ve ülke çeşitli mezhep kavgalarının merkezi haline gelmiştir.

Lübnan Haberleri

Sosyal medya bu dansı konuşuyor! Lübnanlı dansçıların ortanyal şovu Amerika’yı salladı

Amerika Birleşik Devletleri’nde yayınlanan yetenek yarışmasına Lübnanlı dansçıların performansı damga vurdu. Dansçıların oryantal şovu sosyal medyanın da gündemine yerleşti.

Trend 29-06-2022 17:20

Lübnan: Uluslararası toplum destek vermezse Suriyeli göçmenleri zorla ülkeden çıkarırız

Lübnan Başbakanı Necip Mikati, ülkede yaşayan yaklaşık 1,5 milyon Suriyeli göçmenin Suriye'ye iadesi için uluslararası toplumdan destek istedi. Mikati aksi takdirde göçmenleri zorla ülkeden çıkaracağını belirtti.

Haber 20-06-2022 18:21

Lübnan'dan flaş mülteci açıklaması: Avrupalılarla iş birliği yapmayacağız

Lübnan Dışişleri Bakanı Abdullah Buhabib, Suriyeli mültecilerin Lübnan'da kalması hususunda Avrupalılarla iş birliği yapmayacaklarını açıkladı.

Haber 03-06-2022 23:10

İsrail'e yönelik, Lübnan kaynaklı! Microsoft'tan açıklama geldi

Siber saldırılar gün geçtikçe artıyor. ABD'li teknoloji şirketi Microsoft, Lübnan merkezli "Polonium" bilgisayar korsanı grubu hakkında açıklama yaptı. Şirket, bu grubun İsrail'deki savunma sanayi ve finans sektöründen firmaların da yer aldığı bazı şirketlere yönelik siber saldırı girişimlerini önlediğini duyurdu.

Haber 03-06-2022 16:18

Lübnan seçimleri: Sistemde bir gedik açıldı

Lübnan'da Pazar günü yapılan seçimlerde Hizbullah oylarını artırıp vekil sayısını korusa da Hıristiyan, Dürzi ve Sünni müttefikleri kayıplar yaşadı. Fakat Hizbullah ve müttefiklerinin yitirdiği meclis çoğunluğu rakipleri de yakalayamadı.

Haber 18-05-2022 06:21

Lübnan seçimlerinde ilk sonuçlara göre Hizbullah ve müttefikleri oy kaybetti

Lübnan'da Pazar günü yapılan seçimlerde ilk sonuçlara göre koalisyon ortakları büyük oranda oy kaybetti. Hizbullah'ın en önemli rakiplerinden, Suudi Arabistan destekli Hristiyan Lübnan Gücü Partisi, parlamentoda beş sandalye daha kazandı.

Haber 17-05-2022 04:49

Lübnan seçimleri: Gençler ekonomik krize karşı 'intikam' istiyor

Lübnan'da 15 Mayıs seçimlerine çok az bir süre kaldı. Bu, siyasi değişim çağrısının güçlendiği 2019 protestoları ve 2020'deki Beyrut Limanı patlamasından beri yapılacak ilk genel seçimler olacak. Özellikle genç aktivistler, seçmenlere ülkede var olan krizlerden sorumlu olduğunu düşündüğü politikacılardan "intikam" alma çağrısında bulunuyor. Peki Pazar günü yapılacak seçimler öncesinde öne çıkan konular neler?

Haber 13-05-2022 21:49

Böylesi görülmedi! Lübnanlılardan Elon Musk'a hayret ettiren çağrı: "Bizim ülkeyi de satın al"

Elon Musk'a bugüne dek birçok çağrı yapıldı ancak Lübnanlıların Twitter'ı 44 milyar dolara satın alan ünlü milyardere yaptıkları çağrı görenleri hayrete düşürdü. Bazı Lübnanlılar, sosyal medya üzerinden çağrı yaparak Elon Musk'tan ülkelerini satın alıp krizden kurtarmasını istedi.

Haber 29-04-2022 17:07

Kızını öldürdüğünü iddia eden köpeği pompalı tüfekle vurdu! Dehşet görüntüleri ortaya çıktı

Lübnan’da yaşanan bir olay adeta infial yarattı ve hayvan hakları savunucularını harekete geçirdi. İsmi açıklanmayan bir anne kızını öldürdüğünü iddia ettiği bir sokak köpeğine pompalı tüfekle saldırdı. Köpeği cezalandırmak isteyen acılı anne hayvana defalarca ateş ederek öldürdü. Olaya ilişkin görüntülerin paylaşılması tepkilere neden oldu.

Trend 25-04-2022 11:25

Ülkelerinin iflas ettiğini canlı yayında öğrendiler! Hemen ardından açıklama geldi

Lübnan Başbakan Yardımcısı Saadeh Al-Shami katıldığı bir televizyon programında, devletin ve Lübnan Merkez Bankası’nın iflas ettiğini ifade ederek, kayıpların devlet, Lübnan Merkez Bankası, bankalar ve mevduat sahipleri arasında dağıtılacağını belirtti. Lübnan Merkez Bankası Başkanı Riad Salameh ise yaptığı açıklamada, Başbakan Yardımcısı Al-Shami'yi yalanladı. İşte detaylar...

Haber 04-04-2022 21:29

Son dakika! Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan Lübnan mesajı: Dün olduğu gibi...

Son dakika haberi! Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Lübnan Başbakanı Necip Mikati'yle ortak basın toplantısı düzenledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasında, "Dün olduğu gibi bugün ve yarın da kara gün dostu olarak Lübnan'ın yanında durmaya devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Haber 01-02-2022 19:31

Dışişleri'nden Beyrut'taki olaylara ilişkin açıklama

Dışişleri Bakanlığı, Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta Hizbullah ve Emel Hareketi destekçilerinin Adalet Sarayı'na yürüdüğü sırada göstericilerin üzerine ateş açılmasına ilişkin, "Benzeri olayların bir daha yaşanmaması için Lübnanlı tüm tarafları itidale ve şiddet eylemlerinden kaçınmaya davet ediyoruz." ifadesini kullandı.

Haber 14-10-2021 20:35

Lübnan'da ortalık karıştı! Göstericilere ateş açıldı

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta Şii Emel Hareketi ve Hizbullah destekçilerinin üzerine ateş açıldığı, olayda 6 kişinin öldüğü ve 20 kişinin yaralandığı bildirildi. Sivillerden çatışma bölgesindeki sokakları boşaltmasını isteyen Lübnan ordusu, sokaklarda gördükleri silahlı kişilere ateş açacaklarını duyurdu.

Haber 14-10-2021 12:39

Yakıt bitti, ülke karanlığa gömüldü

Lübnan'da yakıt krizine bağlı olarak iki büyük elektrik santralinin durmasının ardından ülke geneli karanlığa gömüldü.

Haber 10-10-2021 00:07

Ülkede kriz! Öğretmenler greve gitti, okullar açılamadı

Lübnan'da, ülkedeki ekonomik sıkıntıları ve kötü yaşam koşullarını protesto eden öğretmenlerin greve gitmesi nedeniyle okulların 2 hafta geç başlayacağı açıklandı.

Haber 26-09-2021 22:17

Özel uçaklarla Türkiye'ye gelip 3 gün 3 gece düğün yaptılar

Geçtiğimiz yıllarda Hint düğünlerine ev sahipliği yapan Bodrum, bu kez de Lübnanlılara ev sahipliği yaptı. Özel uçaklarla gelen davetlilerin katıldığı düğün 3 gün 3 gece sürdü.

Haber 07-09-2021 12:17

Beyrut Limanı patlamasıyla ilgili soruşturmada Başbakan Diyab için "zorla getirme" kararı

Lübnan'ın başkenti Beyrut'taki limanda geçen yıl meydana gelen patlamayla ilgili soruşturmayı yürütmekle görevli hakimin, ifade vermeyi reddeden Başbakan Hassan Diyab hakkında "zorla getirme" kararı çıkardığı belirtildi.

Haber 26-08-2021 20:40

Lübnan'da akaryakıttan sonra depolarda saklanan ilaçlara da el konuldu

Lübnan Sağlık Bakanı Hamed Hasan, ülkenin orta kesimi ile güneyindeki depolarda saklanan tonlarca ilaca el konulduğunu duyurdu.

Haber 23-08-2021 23:39

Lübnan'da korkunç patlama sonrası yaralılardan 3'ü Türkiye'ye getirildi

Lübnan'da akaryakıt tankeri patladı. 28 kişinin hayatını kaybettiği, 79 kişininse yaralandığı patlama sonrası Lübnan makamlarının talebi doğrultusunda 3 ağır yaralı, ambulans uçakla Türkiye'deki hastaneye ulaştırıldı.

Haber 16-08-2021 07:46

Lübnan'da akaryakıt tankeri patladı: 20 ölü, 79 yaralı

Lübnan'ın kuzeyinde bir akaryakıt tankerinin patlaması sonucu ilk belirlemelere göre 20 kişi öldü, 79 kişi yaralandı.

Haber 15-08-2021 07:19

Hatay'da şaşırtan görüntü! Su sümbülleri Asi Nehri'ni istila etti

Hatay'ın incisi olarak anılan Asi Nehri, su sümbülleriyle kaplandı. Lübnan'da başlayan, Suriye sınırını aşarak Türkiye'ye ulaşan Asi Nehri'ni istila eden su sümbüllerinin engellenmesini isteyen vatandaşlar, konu ile ilgili harekete geçilmesini bekliyor.

Haber 10-08-2021 19:25

Lübnan'da şaşkına çeviren olay! Öldü sanıldı cenazesi düzenlenirken canlandı

Lübnan'da ölü olduğu gerekçesiyle cenazesi gömülmek üzere yola çıkarılan adam mezarlık içine yaklaşırken hareket etmeye başladı. Etrafında yas tutanları şaşkına çeviren kişi kalp masajı yapılarak en yakın hastaneye kaldırıldı.

Haber 03-08-2021 08:21

Beyrut Limanı patlamasında yakınlarını kaybeden ailelerden 'tabutlu' protesto

Lübnan’daki Beyrut Limanı patlamasında hayatını kaybedenlerin aileleri İçişleri Bakanlığı önünde tabutlu protesto düzenledi. Aileler, daha sonra bakanlık binasına girmeye çalıştı.

Haber 13-07-2021 23:04

Hizbullah'tan İsrail'e "Kudüs'e karşı bölgesel savaş" uyarısı

Lübnan merkezli Hizbullah'ın Genel Sekreteri Hasan Nasrallah, İsrail'in işgal altındaki Doğu Kudüs'teki ihlallerini sürdürmesi durumunda "bu ülkenin yok olmasıyla sonuçlanacak bölgesel bir savaş çıkabileceği" uyarısında bulundu.

Haber 26-05-2021 02:02

Son Dakika: İsrail'e peş peşe roketler atıldı

İsrail ordusu, Lübnan'dan ülkenin kuzeyine 3 roket atıldığını bildirdi. Saldırının Lübnan'da Filistinlilerin yer aldığı mülteci kampından yapıldığı açıklandı ancak saldırıyı üstlenen olmadı. Ayrıca İsrail’in Gazze Şeridi’ne yönelik saldırılarına Hamas’ın İsrail’e 90 roket fırlatarak karşılık vermesi üzerine, birçok kentte siren sesleri yükseldi. Kassam Tugayları İsrail’in Aşkelon kentine 100 roket atıldığını duyurdu.

Haber 13-05-2021 22:01

Agop Agopyan kimdir? Agop Agopyan'ı kim öldürdü? Agop Agopyan gerçek ismi ne?

Agop Agopyan takma adıyla doğduğu Irak’tan Lübnan’a göç eden Harutün Tokaşyan, Lübnan’da çeşitli siyasi gruplara dahil olmuştur. Silahlı örgütlere karışan Agop Agopyan, 1975’te ASALA’yı kurmuştur. ASALA, Ermenistan için oluşturulan gizli bir Ermeni ordusudur. Agop Agopyan, ASALA’yı kurduktan sonra çeşitli Türk diplomatlara ve onların ailelerine karşı suikast düzenledi.

Haber 28-04-2021 09:38

Lübnan krize rağmen ilk elektrikli arabasını görücüye çıkardı!

Lübnan, ilk yerli elektrikli otomobilini duyurdu. 'Quds Rise' (Kudüs yükseliyor) adını taşıyan otomobil, ülkedeki ekonomik krize ve sık sık yaşanan elektrikli kesintilerine rağmen tanıtıldı.

Haber 27-04-2021 16:17

Lübnan çekirge sürülerinin istilası ile karşı karşıya

Lübnan’da tarlalar dün akşam saatlerinde çekirge sürülerinin saldırısına uğrarken, olay yerine teknik ekip gönderildiği açıklandı.

Haber 24-04-2021 02:08

Lübnan Başbakanı Diyab: Lübnan, tam bir çöküşün eşiğinde

Lübnan Başbakanı Hassan Diyab, ülkesinin karanlık bir tünelden geçtiğini, bunun yalnızca elektrik kesintisiyle sınırlı olmadığını ancak Lübnanlıların günlük geçim, sosyal şartlar olmak üzere sıkıntılar çektiğini söyledi.

Haber 20-04-2021 07:29

Lübnan Cumhurbaşkanı, ülke tarihindeki en büyük yağmayı ortaya çıkarmaya çalıştığını söyledi

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, Merkez Bankasının hesaplarına yönelik mali denetim konusunda gerçekleştirdiği görüşmelere işaret ederek, "Lübnan tarihindeki en büyük yağmayı ortaya çıkarma savaşında sizlere öncülük ediyorum." dedi.

Haber 07-04-2021 22:24

Lübnan’daki güzellik yarışmasında Türk manken üçüncü oldu

Lübnan’da düzenlenen Miss Europe 2021 yarışmasında üçüncü olarak taç giyen Duygu Çakmak, "Türk bayrağını başka bir ülkede dalgalandırdığım için çok mutluyum" dedi.

Haber 05-04-2021 10:44

ABD, Hariri suikastı failinin başına 10 milyon dolar ödül koydu

ABD Dışişleri Bakanlığı, 2005 Şubat ayında Lübnan’ın eski Başbakanı Refik Hariri’nin ölümüne neden olan bombalı saldırının faili olarak ifade edilen Hizbullah’ın Üst Düzey Ajanı Salim Jamil Ayyash’ın yakalanmasını sağlayacak bilgiler için 10 milyon dolara varan para ödülü vaat ettiğini belirtti.

Haber 29-03-2021 21:32

Lübnan’da ekonomik kriz protestoları sürüyor

Lübnan’da ekonomik kriz nedeniyle Lübnan lirasının son 2 hafta için değerinin 3’te 1’ini kaybetmesinin ardından Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta halk protesto düzenledi.

Haber 16-03-2021 22:47

Lübnan'daki kalp yetmezliği hastası, Türk hekimin yaptığı ameliyatla hayata tutundu

Prof. Dr. Ümit Kervan: - "Hastaların ameliyatlarının çok hızlı ve muntazam olması lazım. Bizim tekniklerimiz çok hızlı ameliyata imkan sağlıyor. Bu ameliyatı yaklaşık 3 saatte bitirdik" - "Kalp yetmezliğiyle ilgilenen Türk kalp cerrahlarının uluslararası tanınırlığı çok fazla. Ülkemiz dünyada 3'üncü sırada, yapay kalp cihazlarının en fazla takıldığı, bu ameliyatların en fazla yapıldığı ülkelerden biriyiz" - "Ülkemizde sağlık turizmini cazip kılan en önemli noktalardan biri de ücret. ABD'de açık kalp cerrahisi ameliyatları 100-150 bin dolardan aşağıya yapılmıyor, ülkemizde aynı malzemeleri kullanarak, aynı sonuçları aldığımız ameliyatları üçte bir fiyatına yapıyoruz"

Yurthaber 14-03-2021 11:11

Lübnan'daki kalp yetmezliği hastası, Türk hekimin yaptığı ameliyatla hayata tutundu

Prof. Dr. Ümit Kervan: - "Hastaların ameliyatlarının çok hızlı ve muntazam olması lazım. Bizim tekniklerimiz çok hızlı ameliyata imkan sağlıyor. Bu ameliyatı yaklaşık 3 saatte bitirdik" - "Kalp yetmezliğiyle ilgilenen Türk kalp cerrahlarının uluslararası tanınırlığı çok fazla. Ülkemiz dünyada 3'üncü sırada, yapay kalp cihazlarının en fazla takıldığı, bu ameliyatların en fazla yapıldığı ülkelerden biriyiz" - "Ülkemizde sağlık turizmini cazip kılan en önemli noktalardan biri de ücret. ABD'de açık kalp cerrahisi ameliyatları 100-150 bin dolardan aşağıya yapılmıyor, ülkemizde aynı malzemeleri kullanarak, aynı sonuçları aldığımız ameliyatları üçte bir fiyatına yapıyoruz"

Yurthaber 14-03-2021 11:11

Lübnan'daki kalp yetmezliği hastası, Türk hekimin yaptığı ameliyatla hayata tutundu

Prof. Dr. Ümit Kervan: - "Hastaların ameliyatlarının çok hızlı ve muntazam olması lazım. Bizim tekniklerimiz çok hızlı ameliyata imkan sağlıyor. Bu ameliyatı yaklaşık 3 saatte bitirdik" - "Kalp yetmezliğiyle ilgilenen Türk kalp cerrahlarının uluslararası tanınırlığı çok fazla. Ülkemiz dünyada 3'üncü sırada, yapay kalp cihazlarının en fazla takıldığı, bu ameliyatların en fazla yapıldığı ülkelerden biriyiz" - "Ülkemizde sağlık turizmini cazip kılan en önemli noktalardan biri de ücret. ABD'de açık kalp cerrahisi ameliyatları 100-150 bin dolardan aşağıya yapılmıyor, ülkemizde aynı malzemeleri kullanarak, aynı sonuçları aldığımız ameliyatları üçte bir fiyatına yapıyoruz"

Yurthaber 14-03-2021 11:11

Bursa'dan Lübnan'daki Filistinlilere kumanya yardımı

Bursa'dan Lübnan'daki Filistinlilere kumanya yardımı

Yurthaber 03-03-2021 17:15

Lübnan ve Tunus'ta Kovid-19 kaynaklı ölümler arttı

Lübnan ve Tunus'ta Kovid-19 kaynaklı ölümler arttı

Yurthaber 19-02-2021 02:52

TikTok'ta insan kaçakçılığı reklamı! Fiyat listesi bile verdiler

Dünyada milyonlarca insanın kullandığı TikTok uygulamasındaki bir hesapta, Suriye’de rejim tarafından aranan kişilerin Lübnan’a belirli bir ücret karşılığı kaçırıldığına ilişkin reklam içerikli görüntü yayınlandı.

Haber 04-02-2021 12:30

Lübnan'da Kovid-19 nedeniyle 10 günlük OHAL ilan edildi

Lübnan'da artan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakaları nedeniyle 10 günlük olağanüstü hal (OHAL) ilan edildi.

Haber 11-01-2021 23:18

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Saad Hariri'yle görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Lübnan'da hükümet kurmakla görevlendirilen Saad Hariri ile görüştü.

Haber 08-01-2021 18:22

Mısır, Lübnan ve Cezayir'de Kovid-19 kaynaklı can kayıpları arttı

Mısır, Lübnan ve Cezayir'de Kovid-19 kaynaklı can kayıpları arttı

Yurthaber 26-12-2020 21:00

Lübnan'da ilk kez mutasyona uğramış Kovid-19 vakası görüldü

İngiltere'de tespit edilen yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) daha hızlı yayılan türüne Lübnan'da da rastlandı.

Haber 25-12-2020 16:09

Türk STK'ları, Lübnan'daki Filistinli mülteci kampları için harekete geçti

İHH Mütevelli Heyeti Üyesi ve Başkan Vekili Hüseyin Oruç: - "Uzun zamandan beri Birleşmiş Milletler Lübnan Ofisi ve fon sağlayan ülkeler ekonomik nedenlerle Lübnan'daki Filistinli mülteci kamplarına yönelik yardımlarını askıya almak zorunda kaldı. Bundan dolayı tamamen dışarıdan gelen yardımlarla ayakta duran Filistinli mültecilerin yaşadığı kamplarda hayat durma noktasına geldi" - "Lübnan'da yaşayan Filistinli mültecilerin bulunduğu kamplara yönelik iyileştirme ve kalkınma projelerimizi başlatıyoruz. Türkiyeli STK’lar olarak sorunlarının çözülmesi için üzerimize düşen tüm sorumlulukları halkımızın ve hayırseverlerimizin desteğiyle yerine getireceğiz"

Yurthaber 21-12-2020 12:19

Lübnan nerede, nasıl bir ülke? Nüfusu kaç; parası, dini, dili, başkenti nedir?

Doğu Akdeniz’de yer alan Arap devleti Lübnan’ın çok eskilere dayanan bir tarihi geçmişi var. Suriye ve İsrail ile komşu olan Lübnan, coğrafi konumu itibariyle önemli bir ülke. Tarihi ve kültürel yerlerin fazla olması nedeniyle çok fazla turistin ilgi odağı olan Lübnan hakkında detaylı bilgilere ulaşabileceğiniz bir yazı hazırladık. İşte Lübnan hakkında detaylar…

Trend 15-12-2020 16:59

Akılalmaz olay! Rüzgara kapılan Türk, Lübnan'a indi

Sabah saatlerinde rüzgar akımına kapılan Türk paraşütçü Mahmut Ertunç, Lübnan’da bulunan bir sahile iniş yapınca gören hayretler içinde kaldı.

Haber 20-11-2020 16:31

Lübnan’da göktaşı düştü iddiası

Lübnan'ın kuzeyindeki Akkar bölgesinde yanan bir göktaşının düştüğü ve yangına neden olduğu ileri sürüldü.

Haber 10-11-2020 16:13

Lübnan'ın yeni başbakanı belli oldu

Lübnan Cumhurbaşkanı Michel Aoun, Lübnan'ın önde gelen Sünni siyasetçisi Saad al-Hariri'yi başbakan olarak atadı.

Haber 22-10-2020 14:11

Beyrut Limanı'na amonyum nitrat taşıyan geminin sahibi ve kaptanı hakkında yakalama kararı

Lübnan, başkent Beyrut'ta 4 Ağustos'ta infilak ederek büyük bir felakete yol açan amonyum nitrat maddesini limana taşıyan geminin sahibi ve kaptanı hakkında yakalama kararı çıkardı.

Haber 01-10-2020 22:37