Lübnan Haberleri Ve Son Dakika Lübnan Haberleri

Lübnan Haberleri Ve Son Dakika Lübnan Haberleri

Orda Doğu ülkelerinden biri olan Lübnan, Doğu Akdeniz kıyısında bir ülkedir. Fenike uygarlığının ana vatanı olarak bilinen Lübnan, Suriye ve İsrail ile komşudur.

Resmi dili Arapça olan Lübnan, para birimi olarak Lübnan lirası kullanır. Akdeniz kıyısında yer alması nedeni ile Lübnan’ın iklimi Akdeniz iklimidir. Kışlar yumuşak ve yağışlı geçerken, yazları genellikle sıcak ve nemli bir hava seyreder.

Sedirlerin büyük yer kapladığı bitki örtüsünde kısa boylu bitkiler çoğunluktadır. Akdeniz’e olan kıyısı sebebi ile Lübnan hem denizcilik hem de ticaret için tarih boyunca uygun bir konumdadır. Karışık bir dini yapıya sahip olan Lübnan, refah seviyesi yüksek ülkelerden biri olarak anılmıştır.

Ancak özellikle Filistin’den alınan göçler ile bu yapı bozulmaya başlanmış ve ülke çeşitli mezhep kavgalarının merkezi haline gelmiştir.

Lübnan Haberleri

İsrail ordusu, Lübnan'ın Sayda kenti yakınlarındaki hava saldırılarını üstlendi!

İsrail ordusu, Lübnan'da Beyrut'un güneyinde sınıra yaklaşık 55 kilometre mesafedeki Sayda kentine bağlı Gaziyye beldesine düzenlenen hava saldırılarını üstlenerek hedeflerinin Hizbullah'a ait iki silah deposu olduğunu savundu

Haber 19-02-2024 20:22

Hizbullah, İsrail'in askeri noktalarına saldırı düzenlediğini duyurdu

Hizbullah, Lübnan’ın güneyinden sınırdaki İsrail'e ait iki askeri noktaya saldırı düzenlediğini açıkladı.

Haber 28-01-2024 01:10

Dünyayı tedirgin eden gelişme! Böyle duyurdular: 'Netanyahu savaş ilan edebilir'

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları devam ederken dikkat çeken bir iddia ortaya atıldı. Lübnan'da bulunan Hizbullah, Gazze'ye saldırıları nedeniyle İsrail'i hedef almıştı. İsrail de Lübnan'daki Hizbullah noktalarını vurmuştu. Lübnan merkezli Al-Manar TV, Netanyahu'nun Lübnan'a savaş ilan edebileceğini iddia etti.

Haber 27-01-2024 23:47

Yeni savaşın ayak sesleri! İsrail '3. aşama' dedi, suikast sonrası olay misilleme iddiası olay: Her gün 1500 İsrailli ölür

Lübnan'ın başkenti Beyrut ve İran'ın Kirman şehrindeki saldırılar sonrası 'bölgesel savaş' tehdidi iyiden iyiye konuşulmaya başladı. Uzmanlar söz konusu saldırı ve suikastin yeni savaşın ayak sesleri olduğu görüşünü bildirirken, taraflardan da peş peşe açıklamalar geliyor. İsrail devlet televizyonu Gazze'de 'savaşın üçüncü aşaması'na geçildiğini duyururken, El Meyadin televizyonun ise Hizbullah'ın günde 6 bin roket ateşlemek için plan hazırladığını iddia etti.

Haber 04-01-2024 14:35

Son dakika: İsrail, Beyrut'ta İHA ile saldırdı! Hamas'ın iki numaralı ismi Salih el-Aruri öldü

Son dakika: İsrail insansız hava aracıyla (İHA) Beyrut'taki Hamas ofisine düzenlediği saldırı düzenledi. Saldırıda Hamas'ın iki numaralı ismi Salih el-Aruri’nin de öldüğü bildirildi. Hizbullah'ın kalesi olarak bilinen Beyrut'un Dahiye'nin Maşrafiye bölgesindeki Hamas ofisine yapılan saldırıda Aruri ile birlikte 2 kişinin daha öldüğünü, 11 kişinin yaralandığını belirtildi.

Haber 02-01-2024 19:38

Hizbullah lideri Nasrallah ilk kez açıkladı: İnsansız silahlar devrede! Dikkat çeken İran detayı

Hizbullah lideri Hasan Nasrallah ilk kez insansız hava aracı (İHA) ile 500 kilogram ağırlığında patlayıcı içeren Burkan ve Katyuşa füzelerini kullanmaya başladıklarını açıkladı. Nasrallah ayrıca İran'ın, Filistin ve Lübnan için mali, askeri ve diğer destekler konusunda da yardım sağladığını itiraf etti.

Haber 11-11-2023 18:32

Sınır hattında tansiyon yükseldi! Hücuma hazırız

İsrail Genelkurmay Başkanı Herzi Halevi, Lübnan'la sınır hattında hücuma hazır olduklarını ve bunun olabileceğini söyledi.

Haber 05-11-2023 22:52

İsrail Lübnan'da sivil aracı vurdu! 3 çocuk öldü

İsrail ordusunun Lübnan'da sivil bir araca düzenlediği saldırıda araç içerisinde 5 kişinin yanarak hayatını kaybettiği ifade edildi. Araçtakilerin 3'ünün çocuk olduğu öğrenildi.

Haber 05-11-2023 19:43

Hizbullah’ın açıklaması sonrasından ABD’den Lübnan’a uyarı: ‘Yaşanacak yıkım hayal bile edilemez’

Hizbullah lideri Nasrallah İsrail-Filistin çatışmasıyla ilgili açıklamalarına ABD’den yanıt gecikmedi. Nasrallah "ABD bedel ödemeli, ABD üslerine saldıracağız" tehdidinde bulunurken ABD bu açıklamaların ardından yaptığı uyarıda “ABD bu çatışmanın Lübnan'a yayılmasını istemiyor. Lübnan ve halkının yaşayacağı muhtemel yıkım hayal bile edilemez ve (bu savaş) önlenebilir.” ifadelerini kullandı. İşte Lübnan ile ABD arasında yaşanan gerilimin detayları…

Haber 04-11-2023 08:09

Netanyahu'dan Hizbullah lideri Nasrallah'a tehdit: Sizin hayal bile edemeyeceğiniz bedeli olur

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Hizbullah lideri Nasrallah'ın İsrail-Filistin çatışmasıyla ilgili yaptığı açıklamalara yanıt verdi. "Lübnan cephesi tüm ihtimallere açık" diyen Nasrallah'ı tehdit eden Netanyahu, "Kuzey (cephesi) konusunda düşmanımıza tekrar ediyorum. Bizi test etmeyin. Bu hatanın, sizin hayal bile edemeyeceğiniz bedeli olur" ifadelerini kullandı.

Haber 03-11-2023 23:06

ABD’den Lübnan'daki vatandaşlarına çağrı: Ülkeyi terk edin

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Lübnan’da bulunan ABD vatandaşlarının “öngörülemeyen güvenlik durumu” nedeniyle hemen ülkeden ayrılmaları istendi. Lübnan'dan ayrılacakların maddi durumu yetmemesi halinde uçak bileti satın almak için ABD hükümetinden mali yardım kredisine başvuru yapmaları da duyuruldu.

Haber 23-10-2023 00:31

Lübnan-İsrail sınırında kaos! 6 gazeteci mahsur kaldı...

İsrail-Lübnan sınırında İsrail ordusunun devam eden ateşi nedeniyle 9 kişi bir süre mahsur kalmıştı. Mahsur kalan 9 kişiden 6'sının gazeteci olduğu bildirilirken, Lübnan resmi ajansı NNA'dan gazetecilerin kurtarıldığı bilgisi aktarıldı.

Haber 19-10-2023 22:43

Suudi Arabistan'dan o ülkedeki vatandaşlarına çağrı: Terk edin

Suudi Arabistan, İsrail'le güney sınırında gerginlik yaşayan Lübnan'da bulunan vatandaşlarına ülkeyi terk etme çağrısı yaptı.

Haber 18-10-2023 19:11

ABD uyarısını en üst seviyeye çıkardı: 'Lübnan'a seyahat etmeyin'

İsrail ve Hamas arasında yaşanan çatışma sonrasında artan gerginlik nedeniyle ABD, Lübnan'a seyahat uyarısını en yüksek seviye olan 4. seviyeye çıkarırken, Beyrut'taki Büyükelçiliğinde çalışan personelinin ailelerinin ve acil olmayan bazı personelin ülkeden ayrılmasına izin verdi.

Haber 18-10-2023 10:42

THY'den Mısır, Ürdün ve Lübnan'a gidecek yolculara bilet kolaylığı

İsrail'e uçuşlarını durduran Türk Hava Yolları (THY) Mısır, Ürdün ve Lübnan sınırlarında yaşanan olayların artması nedeniyle bu ülkelere gidecek yolculara bilet iade ve değişiklik için ilave haklar tanındığını açıkladı.

Haber 16-10-2023 11:28

Birleşmiş Milletler karargahı vuruldu! İki taraf da uyarıldı

Birleşmiş Milletler Lübnan Geçici Görev Gücü (UNIFIL) tarafından yapılan açıklamada, Lübnan-İsrail sınırındaki Naqoura’da bulunan BM karargahına roket isabet ettiği bildirildi.

Haber 15-10-2023 20:57

Lübnan-İsrail sınırında basın mensuplarına saldırı! Reuters kameramanı öldü, 5 gazeteci yaralandı

Lübnan'ın İsrail sınırında basın mensuplarına yönelik saldırı gerçekleşti. Olayda Reuters haber ajansının kameramanı İssam Abdullah öldü, 5 gazeteci de yaralandı. Diğer yandan İsrail ordusu ise Lübnan sınırında bazı bölgeleri topçu atışlarıyla vurdu.

Haber 13-10-2023 19:18

Lübnan'daki Türk vatandaşları için uyarı: 'Uzak durmaları tavsiye olunmaktadır'

Dışişleri Bakanlığı'ndan Hamas-İsrail çatışması nedeniyle Lübnan'da yaşayan vatandaşlara uyarı geldi.

Haber 13-10-2023 09:10

Lübnan tezkeresi Meclis'ten geçti!

Türk askerinin Lübnan'daki görev süresini 1 yıl daha uzatan Cumhurbaşkanlığı tezkeresi TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

Haber 11-10-2023 19:00

O ülkeden Barbie kararı! Sosyal ve dini değerlere aykırı olduğu gerekçesiyle yasakladılar

Lübnan Kültür Bakanı Muhammad Murtaza, "Barbie" filminin "eşcinselliği teşvik ettiği" ve dini değerlerle çeliştiği gerekçesiyle sinemalarda yayınlanmayacağını açıkladı.

Haber 09-08-2023 20:57

Lübnan’da çöpe atılan bebeğin hayatını sokak köpeği kurtardı! Poşeti ağzında kilometrelerce taşıdı

Lübnan’ın kuzeyindeki Trablus kentinde belediye binasının önündeki çöplüklere atılan bir kız bebek sokak köpeği tarafından kurtarıldı. Çöp torbasının içindeki bebeği konteynırdan çıkartarak kilometrelerce taşıyan sokak köpeği yoldan geçen bir kişi fark etti. Hastaneye götürülen bebeğin sağlık durumunun iyi olduğu belirtilirken sosyal medyada küçük kızın hikayesini öğrenenler onu evlat edinmek için adeta sıraya girdi.

Trend 21-07-2023 13:12

Canlı yayında konuklar birbirine girdi! Kavga stüdyonun dışına da taştı... Tekme, tokat, yumruklar havada uçuştu

Lübnan’da yayınlanan bir televizyon programı konukları arasında fikir ayrılığı yaşandı ve sesler bir anda yükseldi. Sinirleri gerilen konuklar arasındaki tartışma kavgaya dönüştü. Programa katılan eski bakan ve eski gazetecinin tartışması stüdyo dışına da taşınca olaya askerlerin müdahale etmesi gerekti.

Trend 21-07-2023 08:24

O ülkenin başbakanı açıkladı! 'Haziran ayı memur maaşlarını ödeyemeyeceğiz'

Lübnan Başbakanı Necib Mikati, Meclisin ek ödeme kararı çıkarmaması halinde haziran ayı memur maaşlarını ödeyemeyeceklerini söyledi. Lübnan'daki ekonomik kriz sürerken krizden önce Lübnan’da bir memur maaşı yaklaşık 1000 doları buluyordu, şu anda 100 doların altına geriledi.

Haber 13-06-2023 22:00

İsrail ordusu duyurdu: Lübnan'dan gelen bir İHA'yı düşürdük

İsrail ordusu, Lübnan'dan gelen bir insansız hava aracının (İHA) düşürüldüğünü duyurdu.

Haber 25-05-2023 18:39

İsrail'den Gazze ve Lübnan'a saldırı! Dehşete düşüren görüntüler: Sabah namazına gidenlere böyle saldırdılar

İsrail savaş uçakları, Gazze Şeridi'nin farklı bölgelerine yönelik yeni hava saldırıları düzenledi. Saldırıda ölen ya da yaralanan bilgisine yer verilmezken Filistinli direniş grupları da Gazze Şeridi üzerinde uçaklara karadan havaya füzeler atarak karşılık verdi. Öte yandan İsrail, Lübnan'a da saldırı başlattı. Öte yandan İsrail polisi, Mescid-i Aksa'ya sabah namazına gidenlere müdahale etti.

Haber 07-04-2023 07:44

İsrail-Lübnan hattında gerilim tırmandı! Kimse bizi sınamasın

İsrail ordusu, Lübnan'dan düzenlenen saldırıda, 34 roket atıldığını ve bunlardan 25'inin havada imha edildiğini, en az 5’inin ise topraklarına düştüğünü bildirdi. İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen, Lübnan'dan İsrail'e atılan roketlerin ardından, "Kimse bizi sınamasın" uyarısı yaptı. İşte haberin detayları...

Haber 06-04-2023 17:59

Lübnan lirası dolar karşısında tarihi seviyeye geriledi! Beyrut'taki vatandaşlar yolları trafiğe kapattı

Lübnan'da 3,5 yıldır devam eden ekonomik krizle birlikte dolarda tarihi bir artış yaşandı. Ülkede 14 Mart'ta karaborsada 100 bin lira seviyesinde işlem gören dolar, bugün 140 bine çıkarak yeni bir rekor kırdı. Lübnan lirasının dolar karşısında 3 yıldan bu yana süren değer kaybı yüzde 99 seviyesine ulaştı. Lübnan lirasında yaşanan değer kaybının ardından başkent Beyrut'taki vatandaşlar, hayat pahalılığı ve akaryakıt fiyatlarındaki artışa tepki göstermek için yolları trafiğe kapattı.

Finans 21-03-2023 20:14

O ülkede para sayma makinesi satışlarında patlama! Sebebiyse... 'Elle sayılacak durumda değil' Günün büyük kısmı para saymakla geçiyor

Lübnan'da yerel para birimi liranın dolar karşısındaki tarihi değer kaybının ardından banknotların ceplere sığmadığı öğrenildi. En küçük esnafın dahi para sayma makinesi kullanmak zorunda kaldığı kaydedilirken elektronik ürünler satan bir esnaf, dükkanında en çok para sayma makinesinin satıldığını söyledi. Reklam panolarının da para sayma makinesi ve kasa reklamlarıyla dolduğu aktarıldı. Öte yandan bir kebapçı esnafı da müşteriden aldıkları paranın elle sayılacak gibi olmadığını belirtti.

Finans 09-03-2023 14:51

Lübnan ve İsrail arasında ipler gerildi! Açıklamalar art arda geldi... 'İsrail askerleri sınırı 1 metre kadar ihlal etti'

Lübnan, İsrail ordusuna ait sınır devriye birliklerinin sınırı yaklaşık 1 metre ihlal ettiğini ve ivedi müdahale sonucu bu güçlerin geri çekildiğini duyurdu. İsrail ordusu son olarak 18 Ocak'ta, Lübnan sınırını yine 2 metre ihlal etmiş ve Lübnan ordusunun müdahalesi sonucu yine geri çekilmişti.

Haber 05-03-2023 17:54

Deprem uzmanları o bölgeye dikkat çekmişti! Lübnan’da 4.2 büyüklüğünde deprem... İsrail’de de hissedildi

Avrupa-Akdeniz Sismoloji Merkezi (EMSC), Lübnan'da 4.2 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini duyurdu.

Trend 22-02-2023 10:39

Hatay'daki deprem 7 ülkede hissedildi! Lübnan'da halk panikle sokaklara çıktı, trafik kilitlendi

Hatay'da dün akşam meydana gelen iki büyük deprem Orta Doğu ve Kuzey Afrika'daki 7 ülkede hissedildi. Depremin en çok hissedildiği ülkelerden olan Lübnan'da büyük panik yaşandı. Beyrut'ta halk sokaklara dökülürken, trafik adeta kilitlendi. Bakan Halebi, deprem nedeniyle ülke genelindeki tüm okullarla üniversitelerin 1 günlüğüne tatil edildiğini açıkladı.

Haber 21-02-2023 07:29

Lübnan’da ortalık karıştı! Halk banka şubelerini ateşe verdi

Lübnan’da mevduat sahipleri, başkent Beyrut’ta banka şubelerine saldırarak ateşe verdi.

Haber 16-02-2023 20:29

Beyrut Limanı patlaması davasında tutuklu sanık kalmadı

Lübnan'ın başkenti Beyrut'taki limanda 4 Ağustos 2020 tarihinde meydana gelen patlamaya ilişkin yürütülen davada, tüm tutukluların serbest bırakılmasına karar verildi.

Haber 25-01-2023 22:55

Lübnan'da üretim tesisleri durma noktasına geldi! Günlük 4 saat elektrik için 600 milyon dolara ihtiyaç var

Lübnan'da 2019 yılından itibaren derinleşmeye başlayan ekonomik kriz nedeniyle yakıtla çalışan elektrik üretim tesisleri durma noktasına geldi. Son dönemde vatandaşlara günde sadece 1 saat elektrik verilebilirken günün geri kalan saatlerinde enerji, maliyeti oldukça yüksek özel jeneratörlerden temin ediliyor. Öte yandan Lübnan Enerji ve Su Kaynakları Bakanı Velid Fayyad, vatandaşlara günlük 4 saat elektrik verilebilmesi için 600 milyon dolarlık bütçeye ihtiyaç olduğunu söyledi.

Haber 16-01-2023 20:10

Türkiye’de yaşayan Arap dünyasının tescilli güzelinden milyonluk vurgun! Şoke eden iddialar var…

Türkiye’deki dolandırıcılık iddialarına bir yenisi daha eklenirken bu kez yaşanan olaydaki kişilerin kimlikleri de en az olayın kendisi kadar dikkat çekti. Türkiye'de yaşayan İsrailli Wael T., yatırım danışmanlığı yapan güzellik yarışması ikincisi Maria K'nın kendisini 1 milyon lira dolandırdığı iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

Haber 02-01-2023 07:55

Lübnan'da skandal olay! Ölen çocuğunun naaşını hastaneden almak için arabasını rehin verdi... Yürek yakan hikayesi gündem oldu

Lübnan'da yürekleri yakan bir olay yaşandı. Lübnanlı bir baba, ölen çocuğunun naaşını hastaneden almak için arabasını rehin verdi. Acılı babanın hikayesini sosyal medyada gündem oldu. Öte yandan skandal olayla ilgili hastaneden açıklama yapıldı.

Haber 09-12-2022 22:38

Lübnan ve İsrail arasında gerilim artıyor! Savaş uçaklarının hava sahasını ihlal ettiği açıklandı

Lübnan, İsrail ordusuna ait bir keşif uçağı ve 4 savaş uçağının hava sahasını ihlal ettiğini duyurdu.

Haber 05-11-2022 01:51

O ülkede hazirandan beri adeta alışkanlık olmuş! Silahla banka bastı... Aldığı paraysa hesabındaki 30 bin dolardı

Lübnan’da haziran ayından beri bankalarla ilgili ilginç bir olay yaşanıyor. Mevduat hesapları dondurulan çok sayıda mudi, hesabındaki dövizi çekebilmek için bankaları basıyor. Bunun içi bazıları silah da kullanıyor. Son olarak yine bir mudi, 3 yıldır parasını çekemediği için silahla bankayı bastı. Yapılan açıklamada mudinin hesabındaki 30 bin doları aldığı aktarıldı. Şahsın emekli asker olduğu belirtildi.

Haber 02-11-2022 17:27

Bolu'da üretilen sobalar yurt dışına da gönderiliyor

Bolu'nun Mudurnu ilçesinde yaşayan demirci ustası İsmail Atlı'nın ürettiği sobalar, Türkiye'nin yanı sıra Azerbaycan, Almanya, Fransa, Lübnan ve İtalya'da da alıcı buluyor.

Haber 29-10-2022 11:53

Lübnan Cumhurbaşkanı Avn İsrail ile deniz sınırı anlaşmasını imzaladı

Lübnan Cumhurbaşkanı Avn İsrail ile deniz sınırı anlaşmasını imzaladı

Haber 27-10-2022 11:41

Lübnan'da kolera nedeniyle ölenlerin sayısı 14'e yükseldi

Lübnan'da kolera nedeniyle ölenlerin sayısı 14'e yükseldi

Haber 27-10-2022 09:24

Lübnan tezkeresi Resmi Gazete'de yayımlandı

Türkiye'nin, Lübnan'da konuşlu Birleşmiş Milletler Geçici Görev Gücü'ne Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarıyla verdiği desteğin süresinin bir yıl uzatılmasına ilişkin TBMM Genel Kurulunda kabul edilen Cumhurbaşkanlığı tezkeresi Resmi Gazete'de yer aldı

Yurthaber 20-10-2022 02:25

Akdeniz Araştırma 1 gemisi, Lübnan kara sularındaki balık ekosistemini araştırdı

TAGEM Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Halil Sözmen: - "Ekibimiz, Lübnan'ın kara sularında 28 noktada çalışma yaparak, o ülkenin balık popülasyonunu, tür çeşitliliğini belirledi"

Yurthaber 19-10-2022 15:52

Son dakika: Lübnan tezkeresi TBMM'de kabul edildi! Süre 1 yıl daha uzatıldı

Son dakika haberine göre, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin, Lübnan'daki Birleşmiş Milletler Geçici Görev Gücü'ne verdiği desteğin süresini 1 yıl uzatan Cumhurbaşkanlığı Tezkeresi, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. İşte son dakika haberinin detayları...

Haber 18-10-2022 20:37

İki ülke arasında tansiyon yükseldi! Orduya hazırlık emri verdiler

İsrail ile Lübnan arasında tansiyon yükseldi. İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, Lübnan sınırında her türlü senaryoya karşı hazırlık emri verdi. Öte yandan İsrail ile Lübnan arasında deniz sınırı çizilmesine ilişkin ABD arabuluculuğunda yürütülen müzakerelerdeki olumlu hava bugün değişmişti. Gözler iki ülke arasında 'Savaş olacak mı?' sorusuna çevrildi. İşte haberin detayları...

Haber 06-10-2022 18:49

Lübnan'da parasını çekemeyen milletvekili bankayı böyle bastı!

Lübnan'daki ekonomik kriz milletvekillerini de vurdu. Lübnanlı bağımsız, muhalif bir milletvekili olan Sintiya Zarazir, 3 yıldır dondurulmuş olan 8 bin 500 dolar mevduatını çekmek için Beyrut'ta özel bir banka şubesini bastı.

Trend 05-10-2022 13:13
Yurthaber 22-09-2022 21:53

Paralarını çekemeyince bankaya saldırdılar! Lübnan'da ortalık karıştı: 3 yıldır paramızı rehin aldı

Lübnan'da bir grup vatandaş, devlet tarafından mevduat hesaplarının 3 yıldır dondurulması nedeniyle isyan etti. Göstericiler, önünde eylem yaptıkları bankaya girip görevlilere saldırdı. Bir miktar para aldıktan sonra olay yerinden uzaklaşan göstericilerin bıraktığı hasar kameralara yansıdı. Eylemcilerden biri "Banka 3 yıldır paramızı rehin aldı" diyerek tepkisini dile getirdi.

Haber 14-09-2022 13:36

Türkiye'den Lübnan'a gemiyle insani yardım gönderildi

Türkiye'den Lübnan'a gemiyle insani yardım gönderildi

Yurthaber 24-08-2022 18:48