Selimiye Camii Haberleri

Eserleriyle çağları ve sınırları aşan mimar: Koca Sinan

Osmanlı İmparatorluğu coğrafyasına inşa ettiği yapılarla tarihin en önemli mimarları arasında yer alan Mimar Sinan, yaklaşık 500 yıldır ayakta duran eserlerindeki ustalık, mimarlık ve mühendislikle hayranlık uyandırmaya devam ediyor - Sinan, yarım asırlık mimarlık serüveninde Osmanlı coğrafyasındaki birçok şehirde 82 cami, 52 mescit, 55 medrese, 7 darülkurra, 20 türbe, 17 imaret, 3 darüşşifa, 6 su yolu, 10 köprü, 20 kervansaray, 36 saray, 8 mahzen ve 48 hamam olmak üzere 350'den fazla yapıta imza attı

Yurthaber 17-07-22 11:05

Selimiye Camii’nde 40 ay sürecek restorasyon başladı: Yunanistan'dan bile görülecek

Mimar Sinan'ın ustalık eseri Selimiye Camii'nin restorasyonu için ihalenin ardından yüklenici firmanın çalışmalara başladığını açıklayan Edirne Vakıflar Bölge Müdürü Osman Güneren, çalışmaların 40 ay süreceğini, aydınlatmaların yapılacağı minarelerin Yunanistan'dan bile çok rahat görülebileceğini söyledi.

Haber 30-11-21 07:08

Selimiye Camii'nin çevre düzenlemesinde Roma dönemine ait aile mezarlığı bulundu

Edirne'de tarihi Selimiye Camii'nin çevre düzenlemesi kazılarında Roma dönemine ait olduğu değerlendirilen aile mezarlığı bulundu. Trakya Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Engin Beksaç, "Selimiye Camii alanının Osmanlı döneminden öncesi de bir kullanımı var. Selimiye Camii alanında Roma dönemine ait mezarlıklar var. Roma döneminde kutsal bir bölge. 1900 yıl öncesi de önemli bir yaşam bölgesi. Yapılan kazı çalışmalarında çok dikkatli olmak lazım, her an her şey çıkabilir" dedi.

Haber 23-10-21 10:16

Edirne Belediye Başkanı: Sayın Cumhurbaşkanı'nın ricasını emir saydık

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Selimiye Camisi çevresinde rekreasyon çalışmalarına başlanan proje için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan yardım istedikleri yönündeki söylemlerin doğru olmadığını söyledi. Gürkan, konuyla ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ricasını 'emir' saydıklarını ifade ederek, "Oy vermişimdir, vermemişimdir ama ülkemizin cumhurbaşkanıdır. Bizim devlet geleneğimizde ne cumhurbaşkanının, ne bakanın bu tür istekleri reddedilmez" ifadelerini kullandı.

Haber 15-10-21 18:27

Selimiye Camii

Selimiye Camii Hakkındaki Haberler Mynet'te. Selimiye Camii Hakkındaki Son Dakika Gelişmelerini Mynet'te Takip Edin.

Edirne'de Bedava Palasta yoğunluk arttı! Her gün onlarca kişi orada yatıyor

Kırkpınar Yağlı Güreşleri için Edirne'ye gelen birçok seyircinin otel fiyatlarının yüksekliği nedeniyle tercih ettiği ve "Bedava Palas" diye niteledikleri Selimiye Camisi çevresinde yoğunluk arttı.

Haber 10-07-21 09:24

Cumhurbaşkanı Erdoğan müjdeyi verdi! Selimiye Cami Meydanı restore edilecek

Edirne’de Selimiye Camii Meydan düzenlemesi, 6 yıl aradan sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla yeniden başlatılıyor. Haberi alan iş yeri sahipleri ve vatandaşlar memnuniyetlerini dile getirirken, karardan dolayı da Erdoğan'a teşekkür etti.

Haber 25-06-21 15:50

Cumhurbaşkanı Erdoğan talimat verdi! Selimiye Camisi'ne çevre düzenlemesi

AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, Selimiye Camisi'nin çevre düzenlemesinin yapılması talimatını verdiğini belirterek, çalışmalara en kısa sürede başlanacağını söyledi.

Haber 01-05-21 16:13

Türk-İslam mimarisinin gözbebeği Selimiye’de 4 asırlık gelenek

Türk-İslam mimarisinin gözbebeği Selimiye Camii’nde, 4 asırlık mahya geleneği yaşatılıyor. Ramazan-ı Şerif münasebetiyle kadim caminin eşsiz minareleri arasına ‘Şifa senden ya şafi’ yazılı mahya asıldı.

Haber 11-04-21 21:43

Edirne Selimiye Camii ve Külliyesi tarihi nedir? Selimiye Cami ve Külliyesi nerede? Selimiye Camii ve Külliyesi’nin mimari özellikleri neler? İşte Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alan Edirne Selimiye Camii ve Külliyesi!

Star TV’nin sevilen sabah programı Demet ve Alişan İle Sabah Sabah’ın 16 Kasım Pazartesi günü yayınlanan bölümünde Edirne Selimiye Camii ve Külliyesi yer aldı. Demet Akalın ve Alişan tarafından ziyaret edilen caminin izleyenleri adeta büyüledi. Programı yakından takip edenler Selimiye Camii ve Külliyesi hakkında araştırma yapmaya başladı. Peki Selimiye Camii ve Külliyesi nerede? Tüm detaylar...

Trend 16-11-20 13:28

Sis bulutunun kapladığı Selimiye eşsiz güzellikler sundu

Sis bulutunun kapladığı Selimiye eşsiz güzellikler sundu

Yurthaber 01-09-20 08:49

Eski payitaht Edirne'nin tarihi noktalarını adım adım gezdiler

Eski payitaht Edirne'nin tarihi noktalarını "adım adım" gezdiler

Yurthaber 07-03-20 11:56

Mimar Sinan 'ustalık eserim' demişti! Selimiye Camii'nde büyük ayıp

UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde bulunan Edirne'nin sembolleri arasında bulunan Selimiye Camii'nin kadınlar mahfilinde kayda alınan görüntüler tarihi dokuya verilen zararı gözler önüne serdi. Pencere kapılarına yazılar ve çeşitli karalamalar yapıldığı tarihi Selimiye Camii'nde Vakıflar Bölge Müdürlüğü ekipleri, karalama yapılan kapıları onarmak üzere atölyeye götürdü.

Haber 11-02-20 14:37

Selimiye Camii Çevre Projesi'nin onaylanması esnafı sevindirdi

Selimiye Arasta Çarşısı Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Adem Bayrak: - "Camiye gelen turist sayısı artınca bundan hem esnaf hem de Edirne'miz kazanacak. Harika bir proje. Selimiye'nin ihtişamı daha da ön plana çıkacak"

Yurthaber 30-11-19 15:38

Edirne'de Kırkpınar yoğunluğu! Otellerde yer kalmadı

Edirne'ye, Kırkpınar Yağlı Güreşleri için çeşitli kentlerden gelen ve otellerde yer bulamayanlar, tarihi Selimiye Camii'nin bahçesi ile parklara kurdukları çadırlarda ya da araçlarında geceyi geçirdi.

Trend 05-07-19 10:27

Avrupa'dan gelen öğrenciler Selimiye'ye hayran kaldı

"Değerler Eğitimi Programı" kapsamında Avrupa'dan gelen öğrenciler, UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde bulunan Selimiye Camisi'ni gezdi - Edirne Müftüsü Üzüm: - "Selimiye'ye gelip de etkilenmemek mümkün değil. Selimiye'ye gelince insan, sahip olduğu değerlerin ne kadar büyük olduğunu ve ne kadar önemli olduğunu hissediyor. O bakımdan Selimiye, ulaşılamaz bir değer ve bizim değerimiz"

Haber 30-07-18 15:51

Selimiye'de Kur'an-ı Kerim ziyafeti

Selimiye'de Kur'an-ı Kerim ziyafeti

Haber 31-05-18 23:13

Selimiye'nin genç hafızları mukabele geleneğini sürdürüyor

Türk-İslam mimarisinin zirve eseri Selimiye'de, genç hafızlar tarafından mukabele okunuyor - Edirne Müftüsü Üzüm: - "Ramazan ayının en güzel geleneklerinden biri mukabele okunmasıdır. Bu gelenek İslam mimarisinin en muhteşem eseri olan Selimiye'de genç hafızlarımız tarafından devam ettiriliyor"

Haber 25-05-18 15:51

Selimiye, Hristiyan dünyasına cevap olarak yapıldı

TÜ Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Beksaç: - "Katolik kayıtları Saint Pierre Kilisesi'nin Katoliklerin kralı, Hristiyanlar'ın sembolü olduğunu söylüyor. Ecdadımız ona bir cevap olarak bir yapı ortaya koydu. İstanbul'da niye yapılmadı deniyor. Edirne ne idi? Sedd-i İslam. Selimiye direkt olarak Hristiyan dünyasına bir cevap olarak yapıldı" - "Selimiye'ye baktığımızda her taraf sekizgenlerle dolu sekizlerle dolu. Sekiz, Osmanlı kimliğinde ve İslam tasavvufunda önemli bir sayı"

Haber 14-03-18 10:53

Selimiye'nin zaman belirleyicileri varlığını koruyor

Sultan 2. Abdülhamid Han döneminde şehirlerde saat kulelerinin yaygınlaşmasına kadar faal şekilde kullanılan muvakkithane ve güneş saatleri, Selimiye Camisi Külliyesi'nde özgün şekliyle korunuyor - Vakıflar Edirne Bölge Müdürü Güneren: - "Muvakkithaneler önceden modern teknolojinin kullanılmadığı, modern hesaplamaların yapılamadığı zamanlarda özellikle namaz vakitlerinin belirlenmesi için çalışmaların yapıldığı bir bölümdü"

Haber 07-02-18 14:57

Mimar Sinan'ın Selimiye'deki sırrı röntgenle araştırılacak

Mimar Sinan'ın ustalık eseri Edirne'deki Selimiye Camii'nde hem ısıtma hem de şadırvanlardan sıcak su akmasını sağlamak amacıyla kurduğu anlatılan sistem, jeoradar sistemiyle araştırılacak.

Haber 24-06-17 04:50

Dursun Ali Şahin emekli oluyor

Yaptığı açıklamalarla adından epey söz ettiren Edirne Valisi Dursun Ali Şahin, emekli oluyor.

Haber 24-12-15 18:50

Selimiye Camisi'ne çorapsız girilemeyecek

Edirne Müftülüğünün başlatacağı yeni uygulama kapsamında, Selimiye Camisi'ne çorapsız girilemeyecek.

Haber 06-04-15 10:14

Alman Belediye Başkanı camide el açıp dua etti

Almanya'nın Bremen kentinde 4 ay önce restorasyon çalışmalarına başlanan Bremen Selimiye Camii tümüyle yenilenerek ibadete açıldı.

Haber 22-02-15 11:20

Selimiye Camii'nde sır oda

Mimar Sinan’ın ustalık eseri Selimiye Camii’nde yıllar içinde kapısı örülen odanın yeniden işlevsel hale getirilmesi için Edirne Vakıflar Bölge Müdürlüğü harekete geçti.

Haber 24-07-14 17:24

Selimiye Camisi'nde ilk teravih namazı kılındı

Mimar Sinan'ın ustalık eserleri Selimiye Camisi'nde ramazan ayının ilk teravih namazı kılındı.

Haber 27-06-14 23:53

Selimiye Camii Berat Kandili'nde doldu taştı

Edirne'de Berat Kandili'nde Müslümanlar Selimiye Camii'ni doldurdu.

Haber 13-06-14 00:09

400 yıllık çarşıya daldı

Edirne’de tarihi Selimiye Cami Arastası’nın girişini sokak zanneden bir sürücü, 400 yıllık çarşının kapısını otomobiliyle kırarak içeri daldı.

Yurthaber 30-11-11 15:05

Şehit babasından duygu dolu nasihat

Tunceli'deki şehit olan Komiser Cem Kerman'ın babas, oğlunun devre arkadaşlarına seslendi,, "Birinci göreviniz ölmemek olmalı" dedi.

Yurthaber 06-09-11 14:38