Süleymaniye Camii Haberleri

Eserleriyle çağları ve sınırları aşan mimar: Koca Sinan

Osmanlı İmparatorluğu coğrafyasına inşa ettiği yapılarla tarihin en önemli mimarları arasında yer alan Mimar Sinan, yaklaşık 500 yıldır ayakta duran eserlerindeki ustalık, mimarlık ve mühendislikle hayranlık uyandırmaya devam ediyor - Sinan, yarım asırlık mimarlık serüveninde Osmanlı coğrafyasındaki birçok şehirde 82 cami, 52 mescit, 55 medrese, 7 darülkurra, 20 türbe, 17 imaret, 3 darüşşifa, 6 su yolu, 10 köprü, 20 kervansaray, 36 saray, 8 mahzen ve 48 hamam olmak üzere 350'den fazla yapıta imza attı

Yurthaber 17-07-22 11:05

Tartışma yaratan inşaat için Fatih Belediye Başkanı'ndan dikkat çeken sözler! 'İstanbul'a en büyük haksızlık'

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi Şubat ayı olağan toplantısı yapıldı. Toplantıda Süleymaniye Camii yakınlarındaki İlim Yayma Vakfı'na ait yurdun inşaatı konusu da tartışıldı. Fatih Belediye Başkanı Ergün Turan, "Yüzde 100 yasal bir bina üzerinden siyasi münazara İstanbul'a en büyük haksızlık" dedi.

Haber 14-02-22 18:00

İlim Yayma Vakfından Süleymaniye'deki yurt inşaatına ilişkin açıklama:

Vakfın Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Nurettin Alan: - "Vakfımız bu konuda koruma kurulları ve yetkili kurumlarla iş birliğine hazır olduğunu açıkça beyan etmesine rağmen dün yetkisi olmadığı halde İBB ekipleri tarafından hukuka aykırı bir şekilde yetki gaspı yapılarak inşaatımız mühürlenmiştir" - "Yetkili kurullarımızın aldığı her ölçüde fedakarlık yapacağız. Biz bu ölçüye de herhangi bir şekilde sınır koymuyoruz"

Yurthaber 10-02-22 16:52

İlim Yayma Vakfı'ndan Süleymaniye Camii'nin siluetini bozan inşaat için açıklama! 'Mühürden önce...'

Süleymaniye Camii'nin siluetini bozduğu gerekçesiyle tartışmalara neden olan yurt binası inşaatının mühürlenmesiyle ilgili İlim Yayma Vakfı Başkan Vekili Nurettin Alan basın toplantısı yaptı. Alan, "Biz zaten 1 hafta önce inşaatımızı durdurmuştuk. Durdurduğumuz inşaatı mühürlendikten sonra neden devam ettirelim. Biz zaten durdurmuştuk" dedi. Alani inşaat için ruhsatın 18 Temmuz'da alındığını, o dönemde de yeni yönetimin iş başında olduğunu söyledi.

Haber 10-02-22 16:40

Süleymaniye Camii

Süleymaniye Camii Hakkındaki Haberler Mynet'te. Süleymaniye Camii Hakkındaki Son Dakika Gelişmelerini Mynet'te Takip Edin.

Süleymaniye Camii'nin siluetini bozan İlim Yayma Vakfı'nın inşaatı İBB tarafından mühürlendi

Süleymaniye Camii'nin siluetini bozduğu gerekçesiyle tartışmalara neden olan İlim Yayma Vakfı'nın inşaatı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından mühürlendi. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Süleymaniye Camii'nin silüetini bozan inşaatın mühürlendiğini sosyal medyadan duyurdu. İmamoğlu, "İstanbul’un tarihi ve manevi değerlerini korumada taviz vermeyeceğiz" dedi. İşte tepki çeken olayın detayları!

Haber 08-02-22 17:28

İlim Yayma Vakfı'ndan Süleymaniye Camii'nin silüetini bozan yurt inşaatıyla ilgili açıklama! Ekrem İmamoğlu sosyal medyadan yanıt verdi

Süleymaniye Camii’nin silüetini bozan yurt binası nedeniyle eleştirilen İlim Yayma Vakfı, "Her tür fedakarlığı yapmaya hazırız" açıklaması yaptı. Yurt binasının durdurulmasını isteyen İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu da bu açıklamayı "olumlu" diye nitelendirdi. İşte tartışma yaratan konuyla ilgili son gelişmeler!

Haber 07-02-22 09:32

4 bin metrekareye kurulu Süleymaniye Camii’ni yüzüğe sığdırdı! Görenleri şaşkına çevirdi

Mardin’de tasarımcı Seyfettin Çelik (31), 4 bin metrekare alan üzerinde kurulu Mimar Sinan'ın eseri Süleymaniye Camii'ni 3 santimetrelik yüzük taşına sığdırdı. Yüzük taşının içindeki ince detaylar görenleri şaşkınlığa uğrattı. Yüzüğün çevresine ise minyatür sanatıyla Kudüs ve Kabe ayrıntıları da işlendi.

Trend 07-05-21 14:53

Süleymaniye'de hüzünlü bayram sabahı

Kanuni Sultan Süleyman'ın Mimar Sinan'a yaptırdığı ve dünyanın en ihtişamlı camilerinden Süleymaniye'de, Kovid-19 salgını nedeniyle bayram sabahına hüzünlü girildi - Süleymaniye Camisi Müezzini Mehmet Koçyiğit: - "Cumaları geliyoruz camimiz boş, 29 Mayıs günü itibarıyla cuma namazlarının camilerimizde kılınmaya başlanması İstanbul’un fethi münasebetiyle anlam taşıyor"

Yurthaber 24-05-20 06:59

Süleymaniye Camisi'nde hatalı restorasyon iddiası

İstanbul Vakıflar 1. Bölge Müdürü Mürsel Sarı: - "Durum bizim restorasyon çalışmamızdan önce de böyleydi sonra da aynı şekilde kaldı. Süleymaniye Camii restorasyonunda hata yok"

Haber 29-12-19 16:55

Süleymaniye Camii'nde büyük hata! Değiştirilemiyor

Süleymaniye Camii'ndeki restorasyon çalışmaları kıbleye göre sol harim giriş kapısında kullanılan ayetlerin sıralamasında yanlışlık yapıldığı ortaya çıktı. İstanbul Vakıflar 1. Bölge Müdürü Mürsel Sarı, "Hatalı olduğunu biliyoruz, fakat bunu yapmak için uzun bir zaman gerekiyor. Cami ibadete açıldı. Bunlar çok büyük kapılar, bunları sökmemiz lazım, bunun için de yaklaşık 6 aya yakın bir süre gerekiyor" dedi.

Haber 29-12-19 11:25

İstanbul'da yankesicilik operasyonu

Alışveriş merkezlerini ve camileri gezen turistlerin çanta ve cüzdanlarını çaldıkları iddiasıyla gözaltına alınan 4 şüpheli tutuklandı - Şüphelilerin bazı hırsızlık olaylarını küçük yaştaki çocuklara yaptırdıkları anlar güvenlik kamerasına yansıdı

Haber 28-08-19 12:17

Süleymaniye Camisi'nin avlusu çocuk gülüşleriyle şenlendi

Bisiklet Pedalı Platformu tarafından organize edilen oyun atölyesi kapsamında aileleriyle Süleymaniye Camisi'nin avlusunda çeşitli oyunlar oynayan çocuklar, gönüllerince eğlendi - Platform kurucusu Büşra Gülcan: - "Recep, şaban ve ramazan ayları ve bizim değerlerimizi hissettiren kavramları oyunların içerisinde kurguluyoruz. Böylelikle çocukların aklında daha çok kalmasını ve bugünü hatırladıklarında duygu olarak iyi şeyler hissetmelerini sağlamak için elimizden geleni yapıyoruz"

Haber 02-06-19 11:07

Hürrem Sultan türbesinden 'Rus asıllı' yazısı kaldırıldı!

1558 yılında Kanuni Sultan Süleyman tarafından Mimar Sinan'a yaptırılan Süleymaniye Camii avlusunda bulunan Hürrem Sultan türbesindeki tabeladan 'Sultan Süleyman'ın Rus asıllı eşi' yazısı Ukrayna'nın Türkiye Büyükelçiliği'nin talebi üzerine kaldırıldı

Trend 31-01-19 09:40

‘’Sabah namazı buluşmaları’’ etkinliği

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş: - "Ramazan ayı iftarlarıyla, sahurlarıyla, teravihleriyle ve özellikle Kur’an-i Kerim’i yeniden okuma, öğrenme ve anlama noktasında gayretleriyle çok önemli bir manevi iklime bizi kavuşturacaktır. Ben bütün milletimize buradan ramazan ayını çok iyi bir şekilde değerlendirmelerini tavsiye ediyorum" - "Namaz teravih de olsa beş vakit namazlar da olsa gerçekten usulüne uygun kılınması gerekiyor. Ramazan ayında teravih namazımızı rahat bir şekilde hocalarımızın kıldırmasını ve acele etmemelerini özellikle tavsiye ediyorum"

Haber 11-05-18 06:52

Almanya’da aynı camiye ikinci kez ırkçı yazılar yazıldı

Almanya'nın Dormakent kentinde bulunan Süleymaniye Camii inşaatına ikinci kez ırkçı yazılar yazıldı.

Haber 11-01-15 14:20

Biden'den İstanbul tweetleri

ABD Başkan Yardımcısı Jeo Biden, resmi twitter hesabından yaptığı ziyarete ilişkin tweet attı.

Haber 23-11-14 23:27