Sürü Bağışıklığı Haberleri

İspanya Başbakanı 'sürü bağışıklığı' için tarih verdi

İspanya Başbakanı Sanchez, "Sürü bağışıklığına ulaşmaya 100 gün kaldı, yani İspanyol nüfusunun yüzde 70'inin aşılanmasının tamamlanmasına. Bu da hedeflediğimiz gibi yaz sonunda olacak" açıklamasında bulundu.

Haber

Türkiye aşılamayla, Kovid-19'da toplumsal bağışıklık için yüzde 25 hedefine yaklaştı

Sağlık Bakanlığı Toplum Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan: - "DSÖ, mücadelenin hastalığın kontrol altına alınarak kazanılabilmesi için özellikle solunum yolu ile bulaşan koronavirüslerde yüzde 60-70 oranındaki grubunun aşılanması ya da hastalık geçirerek bağışık olmasının gerektiğini söylüyor. Bu nedenle aşı olmadan koronavirüsle mücadele etme şansı söz konusu değil" - "Türkiye'de 18 yaş üzeri vatandaşlara bakıldığında yaklaşık 60 milyon kişiden bahsetmek mümkün. Çünkü, 23 milyon 18 yaş altı gencimiz var. Bu doğrultuda Türkiye'de, 60 milyonun bağışıklanması gerekiyor" - "Şu an baktığımızda ülkemizde ikinci doz aşısı yapılan yaklaşık 9 milyon 600 bin kadar vatandaşımız var. Aynı zamanda şu an için koronavirüsü geçiren de yaklaşık 5 milyon vatandaşımız bulunuyor. Bu doğrultuda 15 milyon seviyesine gelindiği düşünülürse, yüzde 25 hedefine yaklaşıldığını söylemek mümkün" - "Aşı temininde sıkıntı olmaması halinde 18 yaş üstüne aşı yapılmasıyla birlikte, toplumsal bağışıklığın kazanılması için gerekli olan yüzde 60-70 hedefi güz döneminde gerçekleşebilir"

Yurthaber

Türkiye sürü bağışıklığını mı seçti? Fatih Altaylı'dan dikkat çeken iddia

Gazeteci Fatih Altaylı, Habertürk'teki bugünkü yazısında koronavirüs tedbirleri ve tam kapanmayı değerlendirdi.

Haber

Covid'e karşı 'toplumsal bağışıklık' nasıl kazanılır?

İsrail'in önde gelen doktorlarından Prof. Eyal Leshem, ülkenin koronavirüse neden olduğu Covid-19 hastalığına karşı toplumsal bağışık kazanmak üzere olduğunu söyledi.

Haber

İngiltere sürü bağışıklığına giriyor!

Koronavirüs salgınından en çok etkilenen ülkelerin başında gelen İngiltere aşılama kampanyası sayesinde Kovid-19'u yenmek için en büyük adımı attı ve sürü bağışıklığına girilmesine günler kaldığını açıkladı.

Haber

Çinli uzman sürü bağışıklığı için tarih verdi!

Çin'in alanında en önemli uzmanlarından epidemiyolog Cong Nanşan Kovid-19 salgınında küresel sürü bağışıklığı kazanılmasının 2 ila 3 yıl süreceğini öne sürerek, küresel dayanışma çağrısında bulundu.

Haber