Tahvil Haberleri

Enflasyon endeksli tahvil nedir, nasıl hesaplanır? Enflasyon endeksli tahvilin özellikleri nelerdir, nereden alınır?

Yatırımcıların alım gücünü azaltmadığı gibi reel değer kaybına uğramayan bir tahvil türü olması ile bilinen EET, enflasyon endeksli tahvil olarak adlandırılır. Belli bir formül ile hesaplanabilen enflasyon endeksli tahvil değeri, yatırımcılara geleceğe yönelik fikir verebilir. Devlet tarafından ihraç edilen ve bankalar veya kurumlar tarafından satın alınabilen enflasyon endeksli tahviller, küçük yatırımcılara satılabilir. Peki, enflasyon endeksli tahvillerin özellikleri nedir?

Finans 23-01-23 17:14

Tahvil nedir? Tahvilin özellikleri nelerdir, tahvil faizi nedir?

Para piyasalarında kullanılan terimlerden biri de tahvildir. Ticaret kanunlarına göre ya da sermaye piyasasının kanunları doğrultusunda hazırlanan değerli kâğıtlardır. Anonim şirketler kaynak bulmak için vadesi bir yıldan fazla olan borç senetleri imzalarlar. Bu borç senetleri tahvil olarak adlandırılır. Devlet tarafından da ihraç edilebilirler. Tahvil satışları, iskonto esaslarında dayalı olarak gerçekleşir. Peki, tahvilin özellikleri nelerdir ve tahvil ihracı neyi ifade eder?

Finans 02-12-22 18:15

GES nedir? GES talep toplama işlemi ne zaman başlayacak? Gelire endeksli senet şartları nelerdir?

GES (Gelire Endeksli Senet) ile ilgili detaylar geçtiğimiz hafta Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklama sonrası merak konusu oldu. Geçtiğimiz günlerde konuya ilişkin detaylar da yapılan açıklama ile duyuruldu. Söz konusu senetlere uygulanacak asgari getiri garantisi ile yatırımcıların gelir payındaki değişimlerden negatif yönde etkilenmesinin önüne geçilecek. Peki GES nedir, ne zaman başlayacak? Gelire endeksli senet şartları nelerdir? İşte detaylar...

Finans 14-06-22 08:48

Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıflar Bankası aracılığıyla yapılacak! Gelire Endeksli Senet (GES) için en çok merak edilenler yanıt buldu

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Türk lirası cinsi varlıkların teşvik edilmesi amacıyla gelire endeksli senet ihraç edecek. Gelire endeksli senet yalnızca gerçek kişilere ihraç edilecek ve talep toplama işlemleri ile kupon ve anapara ödemeleri Ziraat Bankası, Halk Bankası ve Vakıflar Bankası aracılığıyla gerçekleştirilecek. Peki GES sürecinin nasıl işleyecek? İşte 10 soruda en çok merak edilenler ve cevapları…

Finans 11-06-22 13:25

Dudak uçuklatan talep! Ülkeden 115 milyon euro istedi

Fransa’nın başkenti Paris’te yaşayan iş insanı Henry B.'den Romanya'ya yönelik dudak uçuklatan bir talep geldi. Henry B., 300 bin euroya satın aldığı 93 yıllık tahvil için Romanya’dan 115 milyon euro talep ediyor. Tahvilin arkasında yazan ibare ise, Romanya’nın kamu borcuna karşılık geldiğini gösteriyor.

Haber 28-04-22 20:19

TSKB’den Palen Enerji adına Düşük Karbonlu Ekonomiye Geçiş temalı tahvil ihracı

TSKB Sermaye Piyasalarından Sorumlu Müdürü Onur Aksoy: - "İhraç ile müşterimiz Palen Enerji’ye 2 yıl vadeli 250 milyon TL tutarında kayda değer bir kaynak yaratmanın yanı sıra sürdürülebilirlik ve yeşil finans açısından katma değerli bir işleme imza attık"

Yurthaber 15-11-21 12:27

St.Louis Fed Başkanı Bullard: Fed tahvil alımlarını azaltmaya bu yıl başlamalı

St.Louis Fed Başkanı James Bullard, geçen ay istihdam artışındaki yavaşlamaya rağmen, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) devasa tahvil alımlarını azaltmaya bu yıl başlaması gerektiğini açıkladı.

Finans 08-09-21 08:38

Fed yetkilileri tahvil alımlarının azaltılmasını görüşmeye bir adım daha yaklaştı

Üst düzey bir ABD Merkez Bankası (Fed) yetkilisi, merkez bankasının yürüttüğü tahvil alım programının ekonomi ve istihdamdaki toparlanmayı desteklemek için gerekli olduğunu ancak alımların azaltılmasını değerlendirmeye yaklaştıklarını ifade etti.

Finans 26-05-21 08:27

20 Mayıs Dolar kuru son durum | Bugün (20 Mayıs) Dolar kuru ne kadar? Dolar, Euro ve Sterlin ne kadar?

Birçok yatırımcının yakından ilgilendiği Dolar kuru geçtiğimiz hafta ani bir yükseliş yaşamıştı. Bu ani yükselişten sonra gerilemeye başlayan ve neredeyse 8,30 seviyelerinde dengelenen Dolar, 20 Mayıs itibariyle tekrar yükselişe geçti. Euro ise aynı dakikalarda 10,30 seviyelerine yaklaştı. Uzmanlar bu yükselişte, Türkiye’nin AB ilişkilerinin askıya alınması kararının etkili olabileceğini söylüyor.

Finans 20-05-21 07:36

3 Mayıs Bitcoin yükseliyor| Bugün (3 Mayıs) Bitcoin ne kadar oldu? Ethereum ne kadar oldu?

Kripto para piyasalarındaki hareketlilik devam ediyor. Bitcoin yaşadığı dalgalı seyirden sonra yatırımcısının güvenini kaybederken, JP Morgan Chase’in Bitcoin fonu kuracağına ilişkin haberlerin çıkmasıyla 58 bin dolara kadar yükseldi. Tekrar gerileyerek 57 bin dolar seviyesine inen Bitcoin'in yanında Ethereum ise her gün kendi rekorunu yenileyerek yatırımcısına kazandırmaya devam ediyor. Bitcoin, 2018 yılından beri ilk kez geçtiğimiz Salı günü piyasa hacminde %50’nin altına kadar geriledi.

Finans 03-05-21 08:44

3 Mayıs altın fiyatlarında son durum| Bugün Gram altın, çeyrek altın ve yarım altın ne kadar?

Değerli metaller arasında bulunan Altın, uzun senelerdir birçok şekilde kullanılıyor. Oldukça ilgi gören altın, günümüzde de yatırım amaçlı şekli ile oldukça tercih ediliyor. Gram altın, kapanışta 471 seviyesinde işlem görürken, en çok tercih edilen çeyrek altın ise kapanışta 768 seviyesinde işlem gördü. 3 Mayıs itibariyle gram altın 473,97, çeyrek altın 781 ve yarım altın 1,563 TL'den işlem görüyor.

Finans 03-05-21 08:09

Hazine iki tahvil ihalesinde 5,1 milyar lira borçlandı

Hazine ve Maliye Bakanlığı, bugün düzenlediği 2 tahvil ihalesinde 5 milyar 125,1 milyon lira borçlanmaya gitti.

Finans 19-04-21 15:42

Almanya blokzincir kullanarak tahvil alım satımını test etti

Almanya'nın yaptığı teste, Barclays, Citibank, Commerzbank, DZ Bank, Goldman Sachs ve Societe Generale katıldı.

Finans 24-03-21 17:36

Küresel piyasalar, imalat sanayi verilerine odaklandı! İşte piyasalarda takip edilecek veriler

Küresel piyasalar satıcılı bir seyir izlerken, bugün dünya genelinde açıklanacak imalat sanayi ve hizmet sektörü Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) verileri takip edilecek.

Finans 24-03-21 09:27

Hazine yarın 2 ihale düzenleyecek

Hazine yarın 2 ihale düzenleyecek

Yurthaber 15-03-21 16:29

Yabancılar hisse senedi sattı, tahvil aldı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından Haftalık Menkul Kıymet İstatistikleri yayımlandı. Yapılan açıklamada, yurt dışında yerleşik kişilerin 5 Mart haftasında, 10,1 milyon dolarlık hisse senedi sattığı belirtildi.

Finans 11-03-21 17:19