Tezkere Haberleri

Tezkere nasıl yazılır? Tezkere mi teskere mi, TDK'ye göre doğru yazılışı nedir?

Günlük yaşamda çok kullanılan ya da az kullanılan pek çok sözcüğün doğru yazılışı konusunda tereddütler yaşanabilir. Sözcüklerin yazılışı ve Türkçe imla kuralları konusunda yetkili kurum Türk Dil Kurumudur. TDK isteyen herkesin yazım kurallarını kolaylıkla öğrenilebilmesi için yazım kılavuzlarını internet ortamında yayımlamıştır. Bu sayede araştırılan sözcüklerin anlamları ve doğru yazılış şekilleri rahatlıkla öğrenilebilir. Peki tezkere nasıl yazılır?

Egitim 29-11-2023 19:15

Azerbaycan tezkeresi 1 yıl daha uzatıldı! TBMM'de kabul edildi

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) Azerbaycan'daki görev süresinin 1 yıl daha uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

Haber 15-11-2023 19:32

TBMM tezkere görüşmesinde gerginlik! Hulusi Akar'dan Kılıçdaroğlu'na tepki

TBMM'de Suriye tezkeresi görüşmelerinde gerginlik çıktı. Kemal Kılıçdaroğlu'nun "Türkiye'de yabancı asker postalı istemiyoruz" iddiasına tepki gösteren AK Parti Kayseri Milletvekili Hulusi Akar, hem HDP'li vekillere hem de CHP'ye yanıt verdi. Akar, "Herhangi bir şekilde yabancı unsurların Türkiye'ye gelmesi söz konusu değil." ifadelerini kullandı.

Haber 17-10-2023 22:17

SON DAKİKA | Türk askerinin Lübnan'da görev süresini 1 yıl daha uzatan Tezkere Meclis'e sunuldu

Son dakika haberi: Birleşmiş Milletler Geçici Görev Gücü (UNIFIL) kapsamında Lübnan'da bulunan Türk askerinin görev süresinin 1 yıl daha uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresi, TBMM Başkanlığına sunuldu.

Haber 06-10-2023 12:12

Türk askerinin Irak ve Suriye'deki görev süresinin uzatılmasına ilişkin tezkere Meclis'te

Irak ve Suriye'ye asker gönderme tezkeresinin süresinin 2 yıl daha uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresi TBMM Başkanlığına sunuldu.

Haber 05-10-2023 16:04

Son dakika: Tezkere TBMM'de kabul edildi! Türk askerinin Azerbaycan'daki görev süresi uzatıldı

Son dakika haberine göre, Türk askerinin Azerbaycan'daki görev süresi uzatıldı. TSK personelinin görev süresinin 17 Kasım 2022'den itibaren 1 yıl uzatılmasına yönelik Cumhurbaşkanlığı tezkeresi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi. İşte son dakika haberinin detayları...

Haber 01-11-2022 18:55

Son Dakika: Mali ve Orta Afrika Cumhuriyeti tezkeresi Meclis'te kabul edildi

Son dakika haberi: Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK), Birlemiş Milletlerin (BM) Mali ve Orta Afrika Cumhuriyeti'nde icra ettiği harekat ve misyonlara katılımına ilişkin verilen yetkinin bir yıl daha uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi. İşte son dakika haberinin detayları...

Haber 26-10-2022 17:32

Lübnan tezkeresi Resmi Gazete'de yayımlandı

Türkiye'nin, Lübnan'da konuşlu Birleşmiş Milletler Geçici Görev Gücü'ne Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarıyla verdiği desteğin süresinin bir yıl uzatılmasına ilişkin TBMM Genel Kurulunda kabul edilen Cumhurbaşkanlığı tezkeresi Resmi Gazete'de yer aldı

Yurthaber 20-10-2022 02:25

AK Parti’den Libya tezkeresi açıklaması

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan Libya tezkeresi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Turan açıklamasında "Genel Kurul'da 18 Ekim Salı günü Lübnan'da bulunan Mehmetçiklerin görev süresinin 1 yıl daha uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı Tezkeresi'ni görüşmeyi planlıyoruz" dedi.

Haber 15-10-2022 12:37

TSK'nın Lübnan'daki görev süresi uzuyor! Meclis'e sunuldu

1 Ekim'de açılan Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin yoğun gündemi devam ediyor. Son olarak Lübnan'daki Türk askerinin görev süresinin uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı Tezkeresi Meclis'e sunuldu.

Haber 11-10-2022 16:08

Son dakika: TSK unsurlarının Libya'da bulunmasına ilişkin tezkere Meclis'te kabul edildi

Son dakika haberine göre Türk Silahlı Kuvvetleri unsurlarının Libya’da bulunmasına ilişkin tezkere TBMM’de kabul edildi.

Haber 21-06-2022 18:52

Libya tezkeresi TBMM'ye sunuldu

Libya'ya asker gönderilmesi için verilen iznin süresinin 18 ay uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresi, TBMM Başkanlığına sunuldu.

Haber 13-06-2022 12:46

Cumhurbaşkanlığına Fuat Oktay vekalet edecek

Cumhurbaşkanlığına Fuat Oktay vekalet edecek

Yurthaber 20-02-2022 00:20

Resmi Gazete'de yayımlandı! Azerbaycan tezkeresi 1 yıl daha uzatıldı

Türk askerinin Azerbaycan'daki görev süresinin 1 yıl uzatılmasına ilişkin TBMM kararı, Resmi Gazete'de yayımlandı.

Haber 13-11-2021 08:15

Son Dakika: Azerbaycan tezkeresi Meclise sunuldu

Son dakika haberine göre Türk askerinin Azerbaycan'daki görev süresinin uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresi, TBMM Başkanlığına sunuldu.

Haber 09-11-2021 09:56

AK Parti'li Çelik, Adana'da gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu: (1)

"İlk defa bir Cumhuriyet Halk Partisi yönetimi Türkiye'nin milli güvenliği açısından zorunlu olan tezkereye 'Hayır' dedi. Bu tezkereler olmasaydı ne olacaktı, Türkiye'nin Suriye sınırında bir terör devletçiği kurulacaktı. Tezkerelere 'Hayır' dediğiniz zaman sınırımızda terör devletçiği kurmak isteyenlere bir rüşvet vermiş oluyorsunuz" - "Kandil'i darmadağın etmek isteyen bir irade varsa o zaman tezkereye 'Evet' derdi. Arkasından bu cümleyi söylediği zaman herhangi bir siyasi ikiyüzlülük ortaya çıkmaz ya da bir çelişki ortaya çıkmazdı" - "Bu utanç, bu cürüm bir siyasi partinin alnından hiçbir zaman silinmeyecek utanç verici cürümdür. Eminim ben şu anda CHP'ye destek veren değerli vatandaşlarımızın, kardeşlerimizin arasında bir anket yapılsa bu tezkereye hayır siyasetine yüzde 100 karşı oldukları ortaya çıkar"

Yurthaber 07-11-2021 20:46

İçişleri Bakanı Soylu: Kılıçdaroğlu bunun hesabını verecek

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Irak ve Suriye’ye asker çıkarma tezkeresinin 2 yıl daha uzatılma oylamasına ‘hayır’ oyu veren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yüklenerek, “Kılıçdaroğlu bunun hesabını verecek. Senin siyasi pazarlıkların, vereceğin rüşvetlerle birlikte bu ülkenin özgürlüğünün üzerine pazarlık yaptırmayız” dedi.

Haber 05-11-2021 19:55

MSB'den tezkeredeki 'yabancı asker' tartışmasıyla ilgili açıklama

Milli Savunma Bakanlığındaki (MSB), Şehit Gazeteci Hasan Tahsin Basın Bilgilendirme Merkezi'nde basın bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Bilgilendirme toplantısında tezkeredeki yabancı asker tartışması ve ABD ile yapılan F-35 ve F-16 görüşmeleriyle ilgili açıklamalarda bulunuldu.

Haber 01-11-2021 12:11

Milli Savunma Bakanı Akar'da tezkere açıklaması

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, TBMM’de kabul edilen, "Türkiye'nin Irak ve Suriye topraklarına terörle mücadele amacıyla sınır ötesi operasyonlar yapabilmesi için Cumhurbaşkanına verilen yetkinin 2 yıl uzatılmasına" yönelik tezkere karşıtı söylemlere ilişkin, "Bu tezkere ile bir önceki tezkere arasında bir fark yok. Bunun arkasında bir şey aramaya gerek yok." dedi.

Haber 28-10-2021 12:44

Irak ve Suriye Tezkeresi Resmi Gazete'de yayımlandı

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Irak ve Suriye'de görev alma süresini Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) kararıyla 2 yıl uzatan Irak ve Suriye Tezkeresi Resmi Gazete'de yayımlandı.

Haber 28-10-2021 07:21

Akşener'den, tezkere için Hayır oyu veren Durmuş Yılmaz'la ilgili açıklama

İYİ Parti Genel Başkanı Merak Akşener, Irak ve Suriye tezkeresi konusunda partisinin kararına uymayarak "Hayır" oyu veren TCMB eski başkanı ve Ankara Milletvekili Durmuş Yılmaz'la ilgili, "Durmuş Başkanım, 'İyi ki emekli olmuşum' diyorsunuz değil mi? Sizin başkanlığınızda çiviyi çaksalar ne yapardınız? Benim bildiğim Durmuş Ağabeyim kesin kavga ederdi." dedi.

Haber 27-10-2021 13:56

AK Partili Dağ, Irak ve Suriye'ye asker göndermeye hayır diyen CHP'yi eleştirdi

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, CHP'nin, Irak ve Suriye'ye asker göndermeyi içeren tezkereye "hayır" oyu vermesine ilişkin, "Açıkçası bu şunu gösteriyor: Seçime kadar CHP, HDP'yi kızdırmamak için her türlü tavizi vermeye hazır olduğunu, aslında bugün almış olduğu kararla göstermiş oldu. Bu şunu gösteriyor: CHP'nin yuları HDP'nin elindedir." dedi.

Haber 26-10-2021 23:23

BBP Lideri Destici'den 'tezkere' açıklaması

Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici, Irak ve Suriye tezkeresine 'evet' oyu verdiğini belirterek, "Rabbim, kahraman ordumuzu her daim muzaffer eylesin, oradaki mazlumların da yar ve yardımcısı olsun" dedi.

Haber 26-10-2021 21:19

AK Partili Çilez: CHP tamamen HDP'nin güdümüne girmiştir

AK Parti Amasya Milletvekili Hasan Çilez, Suriye ve Irak tezkeresine CHP'nin "red" oyu vermesine ilişkin, "HDP'nin oy tehdidini görünce Cumhuriyet Halk Partisi çark etti, tezkereye 'hayır' oyu verdi. Kılıçdaroğlu yönetimindeki CHP tamamen HDP'nin güdümüne girmiştir." dedi.

Haber 26-10-2021 20:26

Özgür Özel'den TBMM'de tezkere tepkisi: Bize ders verecek hakkı yok

Irak-Suriye Tezkeresi, Meclis'te kabul edildi. Tezkerenin Meclis'te görüşmeleri sırasında partisi adına söz alan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel yaptığı konuşmada, "34 evladımız şehit edildiğinde açıklamayı Hatay Valisi'ne yaptıranların bize ders verecek hakkı yoktur. Çocuklarına bedelli askerlik yaptıranların tezkeresini kabul etmiyoruz." ifadelerini kullandı.

Haber 26-10-2021 20:21

TBMM'deki tezkere oylamasıyla ilgili dikkat çeken detay

TBMM Genel Kurulu'nda Irak ve Suriye tezkeresinin oylanma anıyla ilgili ilginç bir detay ortaya çıktı. TBMM Genel Kurulu'nda 1998'den beri kullanılan elektronik oylama ve yoklama sistemi, yeni yasama yılı öncesinde tamamen yenilenmişti. Ancak oylamanın eski sistem el kaldırma usulü ile gerçekleştirilmesi dikkat çekti.

Haber 26-10-2021 18:53

CHP'nin tezkere kararına AK Parti'den sert tepki

CHP'nin Suriye ve Irak tezkeresine 'hayır' oyu vereceğini açıklamasına sert tepki gösteren AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, "Bu tezkerelere karşı çıkanların gerekçelerini bugün dinledik. Bu mantıksız gerekçeleri üretenlerin hiçbir şekilde Tükiye'nin milli güvenliği konusunda hassasiyeti yok." ifadelerini kullandı.

Haber 26-10-2021 15:52

Kemal Kılıçdaroğlu'ndan tezkere açıklaması: Biz senin her dediğinin altına mühür mü basacağız?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Irak ve Suriye ile Lübnan'a asker gönderme süresinin uzatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkereleriyle ilgili olarak "Biz senin her dediğinin altına mühür mü basacağız? Herkesi papağan gibi görme alışkanlığı var ama biz CHP'yiz. Senin her dediğine evet deseydik o zaman ayrı parti niye kuruyoruz?" açıklamasını yaptı. Öte yandan CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, "Suriye-Irak tezkeresine 'hayır' oyu vereceğiz" dedi.

Haber 26-10-2021 14:35

Sınır ötesi operasyon tezkeresi, TBMM Başkanlığına sunuldu

Irak ve Suriye'ye sınır ötesi operasyon konusunda Cumhurbaşkanına verilen yetkinin iki yıl daha uzatılmasını öngören Cumhurbaşkanlığı tezkeresi, TBMM Başkanlığına sunuldu.

Haber 20-10-2021 09:20

Tezkere görüşülüyor

Hükümetin Irak'ın kuzeyindeki terör yuvalarını ortadan kaldırmak amacıyla, Anayasanın 92. Maddesine göre Meclis'ten izin almasına ilişkin tezkere Genel Kurul'da görüşülmeye başlandı. Genel Kurulu TBMM Başkanı Köksal Toptan yönetiyor.

Haber 30-11-1999 00:00