Zararlı Yazılım Haberleri

Kullanıcılar dikkat! iPhone'larda ilk kez truva atı virüsü tespit edildi: 'Uzmanlar tedirgin'

Siber korsanlar, kötü amaçlı yazılımlar yoluyla akıllı telefonlarımızı hedef almayı sürdürürken, çarpıcı bir haber geldi! O habere göre, hem Android hem de iOS ekosistemindeki cihazları etkileyen bir truva atı virüsü tespit edildi. Dikkat çeken nokta ise virüsün iPhone'lar için bir ilk olarak kabul ediliyor olması. Siber güvenlik uzmanlarının hacker'ların bu virüse odaklanmış olmaları nedeniyle tedirgin oldukları söyleniyor.

Haber 16-02-2024 18:25

Uyarı yapıldı! 'Bu uygulamaları cihazlarınızdan hemen silin'

Bir antivirüs firması tarafından bazı Android uygulamaların kötü amaçlı yazılım ve reklam yazılımı yaydığı tespit edildi. Toplamda 2 milyondan fazla indirilen bu uygulamalarla ilgili hemen silin uyarısı yapıldı. Aktarılanlara göre, bu uygulamalardan herhangi biri cihazınızda yüklüyse, cihazlarınıza ve verilerinize yönelik oluşturabilecekleri tehditlerin kurbanı olmamak için bunları hemen silmeniz gerekiyor.

Haber 12-12-2022 12:52

Android kullanıcıları dikkat! Bu 5 uygulamadan hemen kurtulun

Siber saldırganların gözü artık akıllı cihazlarımızda. Şimdilerde bankacılık bilgilerimizi çalmaya çalışıyorlar. Böylece bizi mağdur duruma düşürebilirler. Ancak böyle bir durumla karşı karşıya kalmak istemeyen Android kullanıcılarının, binlerce kez indirilen 5 uygulamadan hemen kurtulması gerekiyor. Banka hesabınız tehdit altına girmeden önce bu 5 uygulamayı hemen silmeniz tavsiye ediliyor.

Haber 31-10-2022 13:15

Bu uygulamaları hemen silin! 20 milyondan fazla kez indirildiler

Hemen silinmesi gereken mobil uygulamalara yenileri eklendi. Google'ın Android uygulama mağazası Google Play'de 20 milyondan fazla kez yüklenen toplam 16 uygulamada kötü amaçlı yazılım tespit edildi. Google, bu uygulamaları Google Play'den kaldırdı ancak telefonunuzda herhangi biri varsa hemen silmeniz şart.

Haber 24-10-2022 12:13

Bu uygulamaları hemen silin! Milyonlar indirdi, amaçları çok kötü

Android akıllı cihazlar kullanıcılarını yakından ilgilendiren 35 kötü amaçlı uygulama tespit edildi. Söz konusu uygulamaların 2 milyondan fazla kez indirildiği belirtildi. Android akıllı telefonunuzda veya tabletinizde bu uygulamalardan herhangi biri varsa, bunları hemen silmelisiniz.

Haber 19-08-2022 10:54

15 yaşındayken geliştirdi, on binlerce insanın kabusu oldu! Tüm parayı ise yemek siparişi için harcamış

Şu anda 24 yaşında olan Jacob Wayne John Keen'in 15 yaşındayken dünya çapında on binlerce insanı gözetlemek için kullanılan bir bilgisayar korsanlığı yazılımı geliştirdiği ve bu yazılımı 14.500'den fazla kişiye sattığı iddia ediliyor. İddialara göre, Jacob Wayne John Keen elde ettiği tüm geliri ise paket yemek sipariş etmek için harcadı.

Haber 01-08-2022 09:31

Paranızı çalıyorlar! Telefonunuzda biri bile yüklüyse hemen silin

Siber saldırganlar telefonlarımızı hedef almayı sürdürürken, Android uygulama mağazası Google Play'de adeta paranızı çalan kötü amaçlı uygulamalar keşfedildi. Kullancılar arasında endişe yaratan uygulamaların 3 milyondan fazla kez indirildiği belirlendi. Keşfin arkasındaki isim, Android akıllı telefon kullanıcılarını 8 kötü amaçlı uygulamaya karşı uyardı. İşte hemen telefonunuzdan silmeniz gereken bu 8 Android uygulamasının isimleri!

Haber 18-07-2022 14:38

iPhone kullanıcıları dikkat! Bu uyarıyı önemseyin yoksa tüm birikiminizi kaybedebilirsiniz

iPhone kullanıcıları için yeni bir dolandırıcılık uyarısı yapıldı. Çünkü siber dolandırıcılar, iPhone'lara insanların tüm kripto paralarını çalan tehlikeli uygulamalar yüklenmesinin yeni bir yolunu keşfetmiş gibi görünüyor.

Haber 18-03-2022 11:28

Android kullanıcılarına şok uyarı! Bu uygulamayı hemen silin

Araştırmacılar, Android uygulama mağazası Google Play Store'dan indirilen ve 10 binden fazla kez yüklenen "2FA Authenticator" adlı kötü amaçlı bir mobil uygulama keşfetti. Kullanıcılara bu uygulamayı hemen silmeleri tavsiye ediliyor.

Haber 28-01-2022 16:14

Dünya casus yazılım Pegasus'u konuşmuştu! Üretici şirket NSO Group'da şok istifa

İsrail yapımı "Pegasus" casus yazılımı, birçok kişinin dinlendiğine ilişkin iddialar üzerine dünya çapında çok konuşulmuştu. Yazılımın üreticisi NSO Group'da ise yeni bir gelişme yaşandı. Şirketin üst yöneticisi (CEO) Asher Levy istifa ettiğini açıkladı. İstifanın "İsrail polisinin Pegasus yazılımıyla kendi vatandaşlarını da izlediği" yönündeki haberlerden bir hafta sonra gelmesi ise dikkat çekti.

Haber 26-01-2022 10:13

Bu uygulamaları en kısa sürede silin!

Kötü amaçlı yazılım analistleri, Huawei'nin uygulama mağazası AppGallery'de truva atına sahip 190 uygulama tespit etti. Eğer bu uygulamalardan biri telefonunuzda varsa en kısa sürede kaldırmanız gerekiyor.

Haber 25-11-2021 10:04

Apple'dan Pegasus kararı: NSO Group'a dava açtı

Teknoloji şirketi Apple'ın, kullanıcılarını hedef alan İsrail merkezli NSO Group ve ana şirketine dava açtığı bildirildi.

Haber 24-11-2021 09:45

Android cihaz mı kullanıyorsunuz? 7 uygulamayı hemen silin!

Android akıllı cihazların resmi uygulama mağazası Google Play Store'da kötü amaçlı yazılım içeren 7 uygulama tespit edildi. Bu uygulamaların akıllı telefonlardan hemen silinmesi gerekiyor.

Haber 15-11-2021 14:08

Squid Game hayranları dikkat! Büyük tuzak ortaya çıktı

Son günlerin popüler dizisi Squid Game temalı kötü amaçlı bir uygulama tespit edildi. Yapılan incelemelere göre Android telefonları hedef alan kötü amaçlı yazılım en az 5 bin kez indirildi.

Haber 22-10-2021 18:05

Pegasus casus yazılımı: Prenses Haya ve Latife'nin 'numaraları listede yer alıyor'

İsrailli NSO şirketi tarafından geliştirilen casus yazılım Pegasus ile hedef alınan isimler arasında iki Dubai prensesinin de olduğu bildiriliyor. Birleşik Arap Emirlikleri'nden (BAE) Dubai Emiri'nin kızı olan Latife'nin ülkeden kaçışı dünya kamuoyu tarafından takip edilmişti.

Haber 22-07-2021 05:56

Pegasus skandalı: Hepimiz farkında olmadan casus mu oluyoruz?

Herkesin casus olduğu ve aynı zamanda casusluğa maruz kalabileceği bir dünyaya adım atmış olabiliriz.

Haber 21-07-2021 12:29

Rapor yayımlandı! Türkiye, en çok hedef alınan ilk 5 ülke arasında

Yayımlanan bir rapor, Türkiye'nin ransomware (fidye yazılımı) alanında en çok hedef alınan ülkelerden biri olduğunu gösterdi. Buna göre Türkiye; Hindistan, Çin, ABD ve Brezilya ile tüm dünyada fidye yazılımı saldırılarının en fazla yaşandığı ülkeler arasında bulunuyor.

Haber 22-06-2021 11:43

Dikkat! Windows'ta ve Chrome'da tespit edildi

Uzmanlar, nisan ayında daha önce keşfedilmemiş Google Chrome ve Microsoft Windows sıfır gün açıklarını kullanarak çok sayıda şirketi hedefleyen bir saldırı dizisi keşfetti.

Haber 17-06-2021 11:31

26 milyon kullanıcının bilgilerinin çalındığı tespit edildi!

Bir güvenlik şirketinin iddiasına göre hacker'lar 2 yıl boyunca Amazon, Apple ve Facebook dahil olmak üzere teknoloji devlerinden 26 milyon kullanıcının oturum açma bilgilerini ve ödeme bilgilerini ele geçirdi.

Haber 11-06-2021 15:03

Avrupa'da organize siber saldırıların sayısı 2020'de iki kattan fazla arttı

Avrupa ülkelerinde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle çevrim içi hizmet ve etkinliklerin arttığı 2020'de organize siber saldırıların sayısının önceki yıla göre iki kattan fazla arttığı bildirildi.

Haber 10-06-2021 15:37

Dünya devi açıkladı! Bir kez daha saldırdılar

Microsoft, yayınladığı bir blog yazısıyla SolarWinds saldırısının arkasındaki hacker'ların yeniden saldırdığını açıkladı. Microsoft'a göre, ABD hükümetini de vuran en kötü veri ihlallerinden birinin arkasındaki bilgisayar korsanları, birçok kuruluşa karşı yeni bir küresel siber saldırı başlattı.

Haber 28-05-2021 17:40

Cumhurbaşkanlığı'ndan siber saldırılarda kullanılan yöntemlere ilişkin açıklama

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Taha Koç, siber saldırganların zararlı yazılımları hedeflerine ulaştırmak için sıkça kullanılan dosya tiplerini tercih ettiklerini belirterek, "2020'de web üzerinden en çok '.exe', e-posta yoluyla ise '.doc' uzantılı dosyalar aracılığıyla zararlı yazılım gönderildi." dedi. Koç, emin olunmayan kaynaklardan dosya indirilmemesi gerektiği konusunda uyardı.

Haber 25-05-2021 11:23

Araştırmacılar duyurdu! Yeni bir Truva atı dünyaya yayılıyor

Araştırmacılar, Brezilya'dan çıkan Bizarro Truva atının Avrupa ve Güney Amerika ülkelerinden 70 bankayı hedef aldığını duyurdu.

Haber 25-05-2021 11:04

Apple yöneticisinden kötü amaçlı yazılım sorunu var itirafı!

Apple'ın Yazılım Mühendisliği Kıdemli Başkan Yardımcısı Craig Federighi, Apple ile Epic Games arasındaki davada ifade verdi. Ancak davaya, Federighi'nin Mac'te kötü amaçlı yazılım sorunu olduğuna yönelik itirafı damga vurdu.

Haber 20-05-2021 11:33

Qualcomm modemlerde tehlikeli açık!

Check Point Research tarafından hazırlanan bir rapor, Qualcomm modemlerin bir telefon kullanıcısının konuşmalarını dinlemek, veri çalmak ve kötü amaçlı yazılımları gizlemek için kullanılabileceğini söylüyor. 

Haber 11-05-2021 10:27

Fidye yazılımı çetelerinin kullandığı beş yönteme dikkat!

Son birkaç yılda siber suçluların fidye yazılımlarını dağıtmak için kullandıkları yöntemler önemli ölçüde değişirken, uzmanlar, bu değişim ve dönüşümün beş aşamasını ortaya koydu.

Haber 27-04-2021 17:04

Pembe WhatsApp kabusu başladı! Sakın tıklamayın

WhatsApp'ta 'pembe WhatsApp' tehlikesi yaşanıyor. Kullanıcılara WhatsApp temasını pembeye çevireceğini söyleyen pembe WhatsApp, aslında o kadar da masum değil. Çünkü özellikle WhatsApp gruplarında karşımıza çıkan pembe WhatsApp, APK indirme bağlantısıyla bir virüs yayıyor.

Haber 20-04-2021 10:12

Dolandırıcılar tüm bilgileri çaldı! Emniyet müdürü şok üstüne şok yaşadı

Ankara'da cep telefonuna indirdikleri 'Truva atı' adlı virüs programıyla tüm bilgileri ele geçirilen emniyet müdürü A.A.'nın hesabındaki 61 bin 258 lira çekildi, bankaya talimat verilip 135 bin lira da kredi kullanıldı. A.A.'nın şikayeti üzerine başlatılan soruşturmada 20 kişilik suç şebekesi çökertildi.

Haber 12-04-2021 11:35