Numan Kurtulmuş kimdir?

Kurtulmuş, Amentü Şerhi Yazarı Merhum Binbaşı Numan Kurtuluş'un torunu, bir çok kuruluşta çalışmalara imza atmış Merhum Tabip İsmail Niyazi Kurtulmuş'un oğlu olarak 1959’da Ünye’de dünyaya gelmiştir.

Numan Kurtulmuş, İstanbul İmam Hatip Lisesi'ndeki eğitiminden sonra İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden 1982 yılında mezun oldu.

Numan Kurtulmuş, 1984 yılında, yine aynı Fakülte’de yüksek lisansını tamamladı. 1988-1989 öğretim yılında ABD’de Temple University School of Business & Management’da lisansüstü çalışmalarını sürdürdü. Kasım 1990 ile Haziran 1993 tarihleri arasında ABD’de Cornell University New York State School of Industrial & Labor Relations’nda Misafir Öğretim Üyesi olarak bulundu.

Yazarın, sosyal siyaset, işçi-yönetim ilişkileri, yönetim ve organizasyon, sendikalar ve sendikacılıkta yeni trendler ve insan kaynakları yönetimi konularında yayınlanmış makaleleri vardır. Ayrıca çeşitli uluslararası ve yerli kuruluşların sempozyum ve seminerlerinde tebliğler sundu.

Numan Kurtulmuş, “Stok Yönetiminin Data Base Yaklaşımıyla Entegre Edilmesi” ve “Model İnsan Tipi Açısından Endüstri İlişkilerindeki Değişim” konularında yüksek lisans ve doktora tezleri ile “Post-Endüstriyel Dönüşüm” ve “Japon Sisteminde İşçi-Yönetim İlişkileri” isimli doçentlik çalışmaları mevcuttur.
Numan Kurtulmuş, 1992 yılında İktisat Doktoru, 1994 yılında Çalışma Ekonomisi Anabilim dalında Doçentlik unvanını aldı. Sanayi Ötesi Dönüşüm adlı eseri yayınladı.

İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde öğretim üyesi olarak çalışmalarını sürdüren NumanKurtulmuş, Önder İmam Hatip Liseleri Mezunları ve Mensupları Derneği yönetim kurulu üyeliği ve Fazilet Partisi İstanbul İl Başkanlığı görevini yaptı. FP'nin Anayasa Mahkemesi'nce 22 Haziran 2001'de kapatılmasından sonra kurulan Saadet Partisi'nin GİK'inde görev aldı.

Daha sonra Saadet Partisi İstanbul İl Başkanlığı ve Genel Başkan Yardımcılığı görevlerini birlikte yürüttü. Numan Kurtulmuş, 2004 yılında profesör oldu, akademik çalışmalarını İstanbul Ticaret Üniversitesi’nde öğretim üyesi olarak sürdürmektedir. Prof. Dr. Sevgi Kurtulmuş'la evli olan Numan Kurtulmuş üç çocuk sahibidir.

Eserleri;
Sanayi Ötesi Dönüşüm ve İnsan Kaynakları Yönetiminde Japonya Modeli adlı kitaplarının yanında Stok Yönetiminin Data Base Yaklaşımıyla Entegre Edilmesi ve Model İnsan Tipi Açısından Endüstri İlişkilerindeki Değişim konularında yüksek lisans ve doktora tezleri ile birçok yayımlanmış makalesi mevcuttur.

Güncel

Önder İmam Hatipliler Derneği 57. Genel Kurulu

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş: - "İmam hatip meselesi, bir milletin yeniden kökleriyle bütünleşmesi, bağlarını kuvvetlendirmesi meselesidir. Bir milletin yeniden büyük iddialarını hatırlaması, o iddialar üzerinden büyük bir medeniyet mücadelesini kaldığı yerden başlatması için başlamış olan bir adımdır. Bizim gibi büyük milletlerin iddiası ve iradesi olmadan, bu iddia ve iradeyi de bir toplumsal bütünleşme haline getirmeden yol alabilmesi mümkün değildir" - "Türkiye sosyolojisini derinden etkileyen, Cumhuriyet tarihimizin en önemli eğitim kurumu imam hatip liseleridir. Bu anlamda sosyolojiye büyük etkileri olmuştur" - "Artık bugün geldiğimiz seviyede imam hatip liseleri ve imam hatip camiası, küresel bir sorumluluğun da altındadır. Amaçlarımızı, hedeflerimizi ve ufkumuzu küresel gerekler çerçevesinde genişletmek, olabildiğince genişletmek mecburiyetindeyiz" - "İslam dünyasının içinde bulunduğu şartlar, karşı karşıya kaldığı meydan okumalar, dünyadaki hep beraber yaşadığımız alt üst oluşlar, işte Yeni Zelanda'daki katliamı görüyorsunuz, bütün bunların hepsini karşılaştırdığımız zaman Müslüman dünyasının yeni bir sese, dünyadaki gelişmeleri okuyan, bilgiyle, hikmetle donanmış ve dünyadaki bütün gelişmelerin üzerine İslam dünyasında tam da kitabın ortasından konuşan yeni bir sese, soluğa ihtiyacı var. Onun için imam hatip camiası, hedeflerini evrensel ölçeklerde genişletmek, bütünleştirmek mecburiyetindedir"