Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Haberleri Ve Son Dakika Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Haberleri

Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Haberleri Ve Son Dakika Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Haberleri

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, toplumun en küçük kurumu olan aile birimi üzerinde düzenlemelerden sorumludur. Toplumun huzurunu sağlamak ve bireylere sosyal politikalar tahsis etme işlevine sahip olan bakanlıktır. 1945 yılında düzenlenen kararname ile kurulan Çalışma Bakanlığı'na farklı görev ve sorumluluklar eklenmesi ile oluşturulan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile 2018 yılında birleşti. Bu tarihten itibaren, ulusal düzeyde toplumda bireylerin çalışma haklarını düzenlerken sosyal hizmetlerden yararlanmaları için gerekli kararlar alır. Aile yapısını korurken, aile içi şiddete, kadına yönelik psikolojik ve fiziksel şiddete ve çocuğa yönelik istismarlara karşı gerekli önlemin alınması için çeşitli politikalar düzenler. Engelli, şehit yakını, gazi, kadın ve çocuk gibi korunması gereken bireyleri korumaya yönelik çalışmalarda bulunan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın 2021 yılı itibariyle Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk'tur.

Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Haberleri

Sosyal medyada gündem yaratan afiş! Açıklama geldi: Bakanlığımız yıpratılmak istenmektedir

Sosyal medyada gündem yaratan afiş görseliyle ilgili Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'ndan açıklama geldi. Bakanlık söz konusu afişlerin eski olduğunu belirtirken, yapılan açıklamada "Yeni yapılmış gibi dolaşıma sokulan görsel ile aile kurumunun güçlendirilmesi için yaptığı çalışmalar kamuoyunun malumu olan Bakanlığımız yıpratılmak istenmektedir." denildi.

Haber

Aile destek ödemeleri yattı mı? Aile destek ödemesi nisan ayı ne zaman yatacak? Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı açıklaması bekleniyor

Aile destek ödemesinin ne zaman yatacağı ödemeden faydalananlar tarafından araştırılıyor. İhtiyaç sahiplerine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından verilen ödemesin nisan ayı ödemesi henüz hesaplara yatmadı. Hane başına 850-1.250 TL arasında değişen sosyal yardım parası ödemeleri ile ilgili gelişmeler yakından takip ediliyor. Peki, aile destek ödemeleri yattı mı? Aile destek ödemesi nisan ayı ne zaman yatacak?

Finans

2022 ASHB gıda yardımı ne kadar, kaç TL? Gıda yardımı kimlere verilir, nasıl başvurulur?

Gıda yardımı, ihtiyaç sahibi kişilere sosyal devlet anlayışı gereği ödenmektedir. Aylık olarak hesaplara yatırılan ödemelere ilişkin detaylar merak konusu oldu. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılan açıklamanın ayrıntılarını öğrenmek isteyen kişiler internette "2022 ASHB gıda yardımı ne kadar, kaç TL?", "Gıda yardımı kimlere verilir, nasıl başvurulur?" soru ve konu başlıklarını araştırıyor. Konuya ilişkin detaylar haberimizde...

Haber

EVDE BAKIM MAAŞI YATTI MI? İşte 22 Haziran evde bakım maaşı yatan iller listesi!

Evde bakım maaşı yatan iller listesi ve konuya ilişkin yapılan son dakika açıklamaları 22 Haziran 2022 Çarşamba günü yani haftanın üçüncü günü de en çok araştırılan konular arasında bulunuyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından ihtiyaç sahibi ve bakıma muhtaç kişiler ile onların ailesine yapılan ödemeler geçtiğimiz hafta çarşamba günü başladı. Peki 22 Haziran evde bakım maaşı yattı mı? İşte 22 Haziran evde bakım parası yatan iller listesi...

Haber

Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı

Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Hakkındaki Haberler Mynet'te. Aile Ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Hakkındaki Son Dakika Gelişmelerini Mynet'te Takip Edin.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı personel alımı başvuru nasıl yapılır? Aile Bakanlığına kimler başvurabilir? Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı personel alımı tercih sonuçları açıklandı mı?

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı personel alımı gündemde yer alıyor. Aile Bakanlığı 4175 Personel Alımı Tercih Duyurusu yayımlandı. 06.05.2022 tarihinde açıklanan sözleşmeli personel alımı sözlü sınav sonuçları neticesinde kazanan adaylar, yerleştirmeler kapsamında sistem üzerinden tercihlerini yapabilecekler. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı personel alımı şartları ve tarihleri ilgili kişiler tarafından araştırılıyor. İşte detaylar!

Haber

4 bin 175 personel alımında sonuçlar belli oldu! Bakan Yanık haberi böyle duyurdu...

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı 4 bin 175 personel alımı sonuçları için beklenen açıklamayı yaptı. Bakan Derya Yanık'ın duyurduğu habere göre, personel alımının sınav sonuçları e-Devlet üzerinden Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı - Kariyer Kapısı, Kamu İşe Alım ve Kariyer üzerinden sorgulanacak.

Finans

Doğalgaz yardımı ne zaman yatacak, yattı mı? Doğalgaz yardımı ne kadar? Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na nasıl başvurulur?

Doğalgaz desteği başvurusu gelen zamların ardından en çok araştırılan konular arasında bulunuyor. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre başvurular, e- Devlet üzerinden yapılacak. Peki Doğalgaz yardımı ne zaman yatacak, yattı mı? Doğalgaz yardımı ne kadar? Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na nasıl başvurulur? Konuya ilişkin ayrıntılar haberimizde...

Haber

Doğalgaz desteği ne zaman ve ne kadar ödenecek? Doğalgaz desteği kimlere verilir, başvuru şartları neler?

Doğalgaza yapılan zammın ardından vatandaşlar, ihtiyaç sahiplerine sağlanan doğalgaz desteğinden yararlanmak istiyor. Destek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından duyurulmuştu. Geçtiğimiz günlerde, kömür yardımının yanı sıra doğalgaz desteğinin de yapılacağı açıklanmıştı. Vatandaşların cebini bir nebze rahatlatacak doğalgaz desteğinin 4 milyon haneye ulaştırılması bekleniyor. Doğalgaz desteğinin ne zaman verileceğiyle alakalı açıklama geldi.

Finans

Son dakika: Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Yanık'tan engellilere atama müjdesi

Bakan Yanık, engelli atamalarına ilişkin yaptığı açıklamada, ocak ayının ilk haftasında 2 bin 927 kadroya engelli ataması yapılacağını duyurdu. Yanık, engellilerin kamuda istihdamı, şehit ve gazi yakınları ile bakımevinde yetişenlerin istihdamı olmak üzere üç sosyal alanda atama olacağını söyledi.

Haber

Elmalı davasında yeni gelişme: Çocuklar devlet korumasına alındı

Aile ve Sosyal Hizmet Bakanlığı, Antalya Elmalı'da yaşanan istismar olayındaki mağdur iki çocuğun devlet korumasına alınma talebinin kabul edildiğini duyurdu.

Haber

Biyolojik baba, oğlunun varlığını, sosyal yardım almak için başvuru yapınca öğrenmiş

Adana'da doğal yollarla çocuk sahibi olamayan Ayça (41) ve Atakan Çatal (42) çiftinin 2 yıl önce evlat edindikten sonra 'Mustafa Kemal' ismini verdikleri çocuklarının biyolojik babası Aziz Ö'nün, boşandığı eşinin hamile olduğunu bilmediği, yardım talebi için başvurduğu kurumda bebeğinden haberdar olduğu ortaya çıktı.

Haber

e-Devlet sosyal yardım desteği başvuru sonuçları | Mart ayı sosyal yardım desteği ödemeleri yattı mı? Bakan açıkladı!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, yaptığı açıklamada sosyal destek yardımları kapsamında 2 milyon 667 binden fazla ihtiyaç sahibine 274 milyon TL’yi geçen ödeme yapacaklarını açıkladı. Buna göre, Mart ayına ilişkin şartlı eğitim/şartlı sağlık, çoklu doğum ve kronik hastalık desteği kapsamında yapılan sosyal yardım ödemelerinin başladığını açıkladı.

Haber

Engelli hibe desteği başvuruları devam ediyor! İşte son başvuru tarihi!

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından verilen engelli hibe desteği başvuruları devam ediyor. 16 Nisan'da sona erecek başvurularda kendi işini kurmak isteyen engelli vatandaşlara 65 bin TL’ye varan hibe desteği verilecek.

Finans

Evde bakım maaşı yattı mı? İşte evde bakım maaşı yatan iller

15 Şubat 2021 tarihinden itibaren evde bakım maaşı ödemeleri kişilerin hesaplarına yatırılmaya başladı. Birçok ilin evde bakım maaşı ödemeleri tamamlandı. Ödemesi tamamlanmayanlar ise e - Devlet içerisinde yer alan "Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama" hizmeti ile ödemelerini sorgulayabiliyorlar.

Haber

1000 TL pandemi destek ödemesi son durum: 1000 TL yardımı bitti mi, 3.faz ne zaman yatacak? e-Devlet, T.C. pandemi yardımı sonucu öğrenme!

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı koronavirüs döneminde muhtaç ve ihtiyaç sahibi olan vatandaşlara 1000 TL sosyal yardım parası vermeye devam ediyor. Başvurular e-Devlet üzerinden alınırken aynı zamanda sorgulama işlemi de e-Devlet'ten yapılabiliyor. Başvurusu olumlu karşılanan kişilerin parası PTT'den teslim ediliyor. Bir zarf içinde teslim edilen bu para için başvurular halen devam ediyor. Peki 1000 TL Pandemi başvuru sonucu sorgulama ekranı nerede?

Finans

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ‘istihdam yardımları’ paketini açıkladı! İş arayanlara ek ödeme

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yardıma muhtaç ailelerin ihtiyaçlarına cevap vermek için sosyal sorumluluk projelerini devreye sokmayı sürdürüyor. İşsizlikle mücadele edenler için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı kollarını sıvadı ve istihdam yardımları uygulamalarını açıkladı.

Finans

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ‘istihdam yardımları’ paketini açıkladı! İş arayanlara ek ödeme

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yardıma muhtaç ailelerin ihtiyaçlarına cevap vermek için sosyal sorumluluk projelerini devreye sokmayı sürdürüyor. İşsizlikle mücadele edenler için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı kollarını sıvadı ve istihdam yardımları uygulamalarını açıkladı.

Finans

Ocak ayı Kısa Çalışma Ödeneği 2021... Kısa Çalışma Ödeneği ne zaman, zamlı mı verilecek? Kısa Çalışma Ödeneği bitiş tarihi 2021, uzatıldı mı?

Kısa Çalışma Ödeneği ve işsizlik maaşı alan binlerce vatandaş Şubat ayı ödemelerinin ne zaman hesaplara yatacağını araştırıyor. "Ocak ayı Kısa Çalışma Ödeneği ve işsizlik maaşı ne zaman yatar" araştıran vatandaşlara Aile,Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığından 5 Şubat tarihinde hesaplara yatacağına dair açıklama geldi.. Kısa Çalışma Ödeneği Şubat ayında zamlı mı verilecek? Peki Kısa Çalışma Ödeneği'nin bitiş tarihi nedir? Kısa Çalışma Ödeneği uzatıldı mı?

Finans

Nazlı Sinem Erköseoğlu'nun ölümüyle ilgili yeni gelişme! Bakanlık itiraz etti

Beyoğlu’nda Nazlı Sinem Erköseoğlu’nun 10 yıl önce apartman boşluğuna düşerek ölmesine ilişkin Yargıtay’ın bozma kararının ardından yeniden yargılanan tutuksuz sanıklar Mahmut Emre Paksoy ile Can Paksoy’un beraatine Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı itiraz etti.

Haber

Koruyucu ailelerin talepleri il sınırlarını aştı

Koruyucu aile uygulaması kapsamında 108 ailenin 162 çocuğa yuvalarını açtığı Kahramanmaraş'ta, uygulamadan yararlanmak isteyen ailelerin talepleri farklı illerden karşılanıyor - Bu kapsamda İstanbul'dan 9, Adıyaman'dan 3, Gaziantep'ten 3 ve İzmir'den 1 olmak üzere Kahramanmaraş'a getirilen 16 çocuk, koruyucu ailelerin yanına yerleştirildi - Koruyucu babalardan Kamil Ekşi: - "Çocuklarımız hayatlarından memnun. Onların ileride toplumumuza güzel bir birey olmasını istiyoruz" - Suriyeli yetim çocuğu annelik yapan Emine Temiz: - "Her işin başı sevgidir. Önemli olan sevip, emek vermek" - Baba Cüneyt Temiz: - "Evimizde bambaşka bir ortam oldu. Yeni bir bebek gelmiş gibi. Diğer çocuklarımızdan hiçbir farkı yok"

Yurthaber

Vefa konağıyla ikinci baharlarını yaşıyorlar

Malatya Büyükşehir Belediyesinin, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının desteğiyle hayata geçirdiği "Vefa Konağı Projesi" kapsamında, yaşlılara sağlık hizmetlerinden kişisel bakıma kadar her türlü destek veriliyor - Sosyal etkinliklerle yeniden hayata bağlanan asırlık çınarlar adeta ikinci baharlarını yaşıyor - Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat: - "En büyük hedefimiz yaşlılarımızın gönüllerine girmek" - Vefa konağından yararlanan 70 yaşındaki Hasan İnanç: - "Eskiden böyle hizmet ve imkanlar yoktu. Sosyal alanda güzel hizmetler yapılıyor"

Haber

Sosyal yardımda artı dönem

Yeni Ekonomi Programı kapsamında kamuda "Sosyal Yardım Artı Dönemi"ne geçilerek, yardımdan yararlanan vatandaşların sosyal hizmet, istihdam, eğitim, sağlık gibi kamu hizmetlerine erişimlerinin artırılması hedefleniyor - Yeni dönemde, yardım işlemlerinin yürütüldüğü "Bütünleşik Sosyal Yardım Bilgi Sistemi" ile hane ziyaretleriyle ihtiyaçların belirlendiği "Aile Bilgi Sistemi" de entegre edilecek

Finans

Malatyalı yaşlılar konakta ağırlanacak

Büyükşehir Belediyesinin, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının desteğiyle hayata geçirdiği "Vefa Konağı" açıldı - Konakta, yaşlılara sağlık hizmetlerinden kişisel bakıma kadar her türlü hizmet verilecek

Haber

Güçlü kadını hedefleyen plan hazır

Kadınların hayatın her alanında güçlendirilmesi amacıyla ilk kez hazırlanan "Kadının Güçlenmesi Strateji Belgesi ve Eylem Planı" son halini alarak basıldı - Plan kapsamında inşaat, bilgi güvenliği, bilişim gibi alanlarda nitelikli kadın çalışanlar yetiştirilecek - Kadın girişimcilere iş geliştirme süreçlerinde danışmanlık ve rehberlik hizmetinin sağlanacağı etkin bir sistem kurulacak, engelli kadınların istihdamı için "destekli istihdam modeli" oluşturulacak - Nüfusu 100 bin ve üzerindeki belediyelere kreş ve gündüz bakımevi açma ve işletme zorunluluğu getirilecek, özel sektörde işverenlerin kreş açma yükümlülükleri yeniden ele alınacak - Lisans ve lisansüstü eğitim kredi ve burslarında kadınlara yönelik geçici özel önlemler geliştirilecek - SPK'nın yayımladığı kurumsal yönetim ilkelerinde değişikliğe gidilerek, "Yönetim kurulunda en az bir kadın üye bulunur" ilkesinin zorunlu hale getirilmesi öngörülüyor

Haber

23 bin şehit yakını ve gazi kamuda istihdam edildi

Hükümetin yaptığı yasal düzenlemeler ve iyileştirmeler kapsamında son 4 yıllık dönemde 23 bin 58 şehit yakını, gazi ve gazi yakını kamuda istihdam edildi - 2002'ye kadar istihdam hakkından yararlananların sayısı 6 bin 315 olurken bu tarihten sonra atılan adımlarla geçmişten bugüne kadar kamuda istihdam edilen şehit yakını, gazi ve gazi yakınlarının sayısı 39 bin 552'ye ulaştı - Şehit yakınları ve gazilerin de yararlandığı "ücretsiz seyahat" uygulaması kapsamında toplu ulaşım hizmeti sunan işletmecilere son üç yılda 440 milyon lira gelir desteği ödemesi yapıldı - Şehit yakını, gazi ve gazi yakınları için istihdamın yanı sıra ücretsiz seyahat hakkı, ÖTV muafiyeti, faizsiz konut kredisi, yılda iki kez olan şehit gazi atama süre kısıtlamasına son verilmesi, gazilerin istihdamındaki 45 yaş sınırının kaldırılması gibi birçok yeni uygulama hayata geçirildi

Haber

Görme engelliler için Navibaston dönemi

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, 67 ildeki 25 bin görme engelliye akıllı telefonları üzerinden bir tıkla yönünü bulmasını sağlayacak lisanslı "Navibaston" yazılımını dağıtacak - "Navibaston" yazılımı, görme engellilerin ulaşmak istediği yere sesli komutlar yardımıyla yürüyerek veya otobüs, metro gibi toplu taşıma araçlarını kullanarak ulaşabilmelerine olanak sağlayacak - Android işletim sistemi için Android 5 ve üzeri, IOS işletim sistemi için IOS 9.3 ve üzeri sürümdeki akıllı telefonlarda çalışacak yazılım, yapılan harita çalışmalarının ardından belirlenen 67 ilde kullanılabilecek

Haber

Çocuklar için koruyucu politikalar mercek altında

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, çocuklara yönelik koruyucu ve önleyici politikaların ele alındığı çalıştayın sonuç raporunu yayımladı - Raporda, çocuklara yönelik verilen tedbir kararlarının ortak bir veri tabanında toplanması, anne babaların çocuklarının internet kullanımına ilişkin bilinçlendirilmesi, aile eğitim programlarının uzun süreli planlanması ve ailelere çocuklarının gelişim dönemlerine yönelik broşürler gönderilmesi önerilerine yer verildi - Çocuk bakım kuruluşlarında çalışan personele istismarla mücadele konusunda rehber olacak kitapçık hazırlandı

Haber

Koruyucu aile başvurusunda e-Devlet dönemi

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca, işlemlerin daha hızlı ve kolay yürütülmesi amacıyla koruyucu ailelik başvuruları e-Devlet kapsamına alındı - Uygulamayla, koruyucu aileler yapılan ödemeleri de e-Devlet üzerinden görüntüleyebiliyor - Bakanlığın internet sitesinde uygulamaya konulan "Koruyucu Aile Olmak İstiyorum" butonu ile de yılbaşından itibaren 500'e yakın talep alındı

Haber

Koruyucu aile başvurusunda İstanbul ilk sırada

Devlet koruması altındaki çocukların aile ortamında yaşamalarının hedeflendiği koruyucu ailelik için yılın altı ayında yaklaşık bin başvuru yapıldı - Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı verilerine göre 2018 Ocak-Haziran tarihlerinde koruyucu aile olmak için başvuranların sayısı 888'e, koruyucu aile sayısı ise 605'e ulaştı - Bu tarihlerde İstanbul'dan 121, Ankara'dan 69, Bursa'dan da 42 aile başvuruda bulundu

Haber

SHÇEK'in dönüşümü çocuklara sıcak bir yuvanın kapısını açtı

Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu çatısı altında korunmaya muhtaç çocuklar için 76 yıl hizmet veren kuruluşların 2011'de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının kurulmasıyla hız kazanan dönüşümü, çocuklara ev ortamında, aile odaklı bir sistemle bakılmasını sağladı - Türkiye'deki koğuş tipi yurtların tamamı kapatılarak, çocuk evleri ve çocuk evleri siteleri kuruldu, "Sosyal ve Ekonomik Destek" uygulamasıyla 110 bin çocuğun ailesinin yanında kalması sağlandı - Çocukların kurum bakımı yerine aile ortamında büyüyebilmesi amacıyla başlatılan "koruyucu ailelik" sisteminde, koruyucu ailelerin sayısı yaklaşık 5 bine, koruyucu aile yanına yerleştirilen çocukların sayısı 6 bin 66'ya ulaştı

Haber

Bakanlık 0-6 yaşa uygun içerikte 94 kitabı belirledi

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, ailelere yol gösterici olması amacıyla, 0-6 yaş grubu çocuklara uygun içerikteki 94 kitabı belirledi - Bakanlık bünyesindeki çalışma grubunca titiz incelemeler sonucunda hazırlanan kitap listesi, 0-2 yaş ve 3-6 yaş olarak kitap adı, yazarı, yayınevi ve baskı tarihiyle Bakanlığın internet sitesinde yayımlandı - Liste belirlenirken, "evrensel ahlak kurallarına ve milli-manevi değerlere aykırılık var mı?", "ayrımcılığı teşvik eden, düşmanca anlatımlar ve görseller kullanılıyor mu?", "kurgusu şiddet içeriyor ve şiddet bir çözüm yolu olarak sunuluyor mu?", "müstehcenlik ve cinsel istismar içeriyor mu?" gibi sorularla Türkçenin özenli kullanımı gibi kriterler dikkate alındı - Yaş ve gelişim düzeyine göre kitapların farklı doku ve zeminde, çocuğun kolay kavrayabileceği boyutta olması gibi fiziksel özellikler de dikkate alındı

Haber

Yoksul hanelere 26 milyon liralık onarım desteği

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, yılın ilk beş aylık döneminde oturulamayacak derecede eski, bakımsız ve sağlıksız evleri olan 9 bin 860 aileye, evlerinin bakım ve onarımı için 26 milyon liranın üzerinde destek verdi - Yoksul, dezavantajlı durumdaki vatandaşlar için yürütülen 40 farklı sosyal yardım programından biri olan "barınma yardımları" kapsamında, geçen yıl ise 26 bin 952 haneye 89 milyon 427 bin 128 liralık kaynak aktarıldı - Gelir durumu yetersiz, engelli, yaşlı, yetim-öksüz, eşinden ayrılmış ya da eşi vefat etmiş kadınların yaşadığı evler ile tek ebeveynli hanelere verilen bu destek, ihtiyaca göre 15, 20 ve 25 bin liraya kadar çıkabiliyor

Haber

Huzurevlerinde oylarını kullandılar

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile YSK'nin iş birliğinde Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nde de yaşlı, engelli vatandaşlar ile kadın konukevlerinde bulunan kadınların mağduriyet yaşamaması, oylarını rahatlıkla kullanabilmesi için gereken tüm önlemler alındı - Balgat'taki 75. Yıl Huzurevi Yaşlı Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi'nin sakinleri de oylarını huzurevine kurulan sandıklarda kullandı - Huzurevi sakini Yusuf Ertürk: - "Seçimler, ülkemiz, vatanımız için hayırlı olsun istiyoruz. Ne mutlu bize bu seçimi de gördük. Bundan sonra da Allah kerim" - Huzurevi sakini İffet Kızılkaya: - "Oy kullanmak demokratik bir haktır. Herkesin bu hakkı mutlaka kullanması lazım. Gençlerin de sandık başına koşmaları lazım"

Haber

Kadın konukevlerindeki 12 bin kadın oy kullanamayacak iddiası

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı: "81 ilimizde bulunan kadın konukevlerinde kalan kadınların oylarını kullanmaları için her türlü kolaylaştırıcı tedbir alınmıştır" - "Sosyal ve ekonomik yoksunluk nedeniyle kadın konukevinde hizmet alanlar ile can güvenliği riski bulunmayan ve oy kullanmak isteyen kadınlar, ilgili kurumlarla iş birliği içerisinde, gerekli güvenlik önlemleri alınarak oy kullanacaktır" - "Yüksek can güvenliği riski olan kadınların oy kullanma talebi olması halinde de, Emniyet Müdürlükleri ile işbirliğinde gerekli güvenlik tedbirleri alınarak, gerekirse seçmen kayıtlarının olduğu illere gitmeleri için ulaşım desteği verilmek suretiyle oylarını kullanmaları sağlanacaktır"

Haber

Kamu-STK İşbirliği Projesi açılış programı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya: - "Proje Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın önemle altını çizdiği milli irade ve politika yapma sürecine bizzat dahil olarak somut anlamda ifadesini tam bulacaktır. Bu proje ile sosyal politika alanında faaliyet gösteren STK'ların kapasitesini artırmaya gayret edeceğiz. Teknolojik gelişmelere uygun olarak düzenlenecek Çevrimiçi Öğrenme Modülleri ile projenin devamında da sürdürülebilir olmasını sağlamış olmayı hedefliyoruz. Bu kapsamda kamu-STK işbirliğini güçlendirerek çok daha güçlü bir toplum ve daha güçlü bir Türkiye olarak büyük hedeflere sivil toplumuyla, devletiyle işbirliği içerisinde ulaşacağımıza inanıyorum"

Haber

Terör mağdurlarına milyonlarca liralık destek

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, terör olaylarından etkilenenlere 2018'in 5 aylık döneminde 27 milyon 488 bin 987 lira maddi destek sağladı - Geçen yılki yardım programları kapsamında ise 85 milyon 131 bin liralık yardımda bulunuldu - Maddi desteklerin yanı sıra çocuk, genç, kadın, erkek, engelli ve yaşlı bireylere koruyucu, önleyici hizmetlerin tek bir çatı altında sunulduğu Sosyal Hizmet Merkezleri, rehberlik ve danışmanlık çalışmalarıyla terör mağdurlarına umut oldu

Haber

Annelere 1,4 milyar liralık doğum yardımı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca 3 yıllık dönemde milyonlarca anneye yeni doğan bebekleri için toplam 1,4 milyar liranın üzerinde doğum yardımı yapıldı - Bakanlık, sadece son 5 aylık dönemde 480 bin 575 bebek için 465 bin 8 anneye toplam 203 milyon 57 bin 938 lira doğum yardımı ödemesi gerçekleştirdi

Haber

Mehmetçik'in gözü arkada kalmadı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, yılın ilk beş ayında, maddi durumları yetersiz 69 bin 913 er ve erbaş ailesine 63 milyon 570 bin 925 lira destek sağladı - Yoksul durumdaki er ve erbaşların askerlik dönemini aileleri için endişelenmeden geçirebilmesinin amaçlandığı yardım programında, geçen yıl ise 90 bin 701 aileye 155 milyon 390 bin 150 lira kaynak aktarımında bulunuldu

Haber

Gaziler ile şehit ve gazi yakınlarının atama kuraları çekildi

349 şehit ve gazi yakını ile gazinin atama kurası noter huzurunda düzenlenen törenle gerçekleştirildi - Atama teklif sonuçlarına saat 17.00'den sonra "www.dpb.gov.tr" internet adresinden ulaşabilecek

Haber

Bakanlık 9 bine yakın çocuğu sokaktan kurtardı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Türkiye genelinde oluşturduğu 117 mobil ekip aracılığıyla sokakta çalıştırılan 8 bin 944 çocuğa yardım elini uzattı - Çocuk işçiliğiyle mücadele kapsamında yürütülen uygulama çerçevesinde yapılan hukuki işlemler sonucunda 240 çocuğun ailesi hakkında adli işlem başlatıldı - 3 bin 688 çocuk için eğitim, rehberlik ve danışmanlık tedbirleri alınırken, 2 bin 219 aileye Sosyal Ekonomik Destek (SED) veya Sosyal Yardımlaşma Vakıfları aracılığıyla maddi yardım sağlandı - Bakanlık, 196 çocuğu da koruma ve bakım altına aldı

Haber

Gülerek başladığı şarkıyı ağlayarak bitiren Hurşide için bakanlık devreye girdi

Gülerek başladığı şarkıyı ağlayarak bitiren Hurşide'nin görüntüleri izleyenleri duygulandırdı. Afşin'de yaşayan 4. sınıf öğrencisi Hurşide, 5 kardeşine annelik yaparken bir yandan da okumaya çalışıyordu. Annesi şizofreni hastası olan Hurşide'nin yürek burkan hikayesi sosyal medyanın gündemi olmuştu. Bu görüntülerden sonra bakanlık devreye girdi.

Trend

Çoklu Doğum Yardımı! Destek ödemeleri başlıyor

Doğum yardımlarının kapsamı genişletiliyor. İkiz, üçüz, dördüz gibi çoklu doğum yapan ihtiyaç sahibi anneler için 'Muhtaç Ailelere Çoklu Doğum Yardımı' programı başlatılıyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, annelere ikiz ve üzeri çocukları için çocuk başına aylık 150 lira ödeme yapılacak.

Finans

Ücretsiz seyahat desteği arttı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca engelli, yaşlı, şehit yakını ve gazileri ücretsiz olarak taşıyan şehir içi özel halk otobüsü ve deniz ulaşım araçlarının aylık gelir desteği ödemelerinde artış yapılmasını içeren yönetmelik değişikliği Resmi Gazete'de yayımlandı - Bu kapsamda Ankara ve İstanbul büyükşehir belediyelerinde şehir içi toplu taşıma hizmeti veren her bir ulaşım aracına ödenen aylık 1000 liralık destek 1330 liraya çıkarıldı - Şehir içi toplu taşıma hizmeti veren her bir özel denizyolu ulaşımı aracı için aylık 750 lira olan destek ödemesi miktarı da 1000 liraya yükseltildi - Büyükşehir belediyesi olan diğer illerde şehir içi toplu taşıma hizmeti veren her bir ulaşım aracına ödenen aylık 750 liralık destek ise 1000 lira oldu

Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı! İki bakanlık birleştirilecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın birleştirileceğini açıkladı.

Haber

Mahremiyet eğitimi raporu (1)

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca, çocuklara mahremiyet bilinci kazandırılması için neler yapılabileceği, durum tespiti ve çözüm önerilerinin belirlenmesi amacıyla düzenlenen "Mahremiyet Eğitimi Çalıştayı"nın sonuç raporu yayımlandı - Raporda, ailelerin çocuğun temel gelişim dönemine göre farklı mahremiyet eğitimleri vermesi gerektiği önerisinde bulunuldu - Çocuğa kendi bedeninin dokunulmazlığının sınırlarının öğretilmesi, istemediği bir davranışa karşı "hayır" diyebilme becerisinin kazandırılması gerektiği ifade edildi - Ailenin çocuğun arkadaşlık yaptığı kişileri iyi bilmesi ve çocuğun öğretmeniyle iletişim halinde olması gerektiğine vurgu yapıldı - İlkokulda verilecek mahremiyet eğitiminin daha çok oyuna ve dramaya dayalı olmasının yararlı olacağı belirtildi

Haber

Mahremiyet eğitimi raporu (2)

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca gerçekleştirilen "Mahremiyet Eğitimi Çalıştayı"nın sonuç raporunda, sosyal medya kullanımının artmasıyla ortaya çıkan "dijital mahremiyet" konusuna vurgu yapıldı - Rapordan: - "Dijital mahremiyet ile ilgili yazılı görsel basında, kamu spotları, kısa filmler, broşürler ve sosyal medyada ebeveynlere yönelik bilgilendirme çalışmaları yapılmalı" - "Öğretmen yetiştirmede mahremiyet eğitimine yer verilmeli" - "(İstismar mağdurları) Adalet Bakanlığınca 'Mağdura Yaklaşım Kılavuzu' ve benzeri materyaller oluşturulmalı. Kılavuzlar her meslek grubuna özel olarak hazırlanmalı" - "Kur'an kursları, cuma hutbeleri ve hizmet içi eğitimlerde mahremiyet vurgusu yapılmalıdır. Edep, haya, müstehcen sır gibi kavramlara değinilmeli"

Haber

Kronik hastalara 1 milyon liranın üzerinde destek

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca ağır kronik hastalar için ilk kez başlatılan sosyal yardım programıyla bin 59 tüberküloz ve SSPE hastasına 1 milyon 148 bin 459 lira destek sağlandı - Sağlık Bakanlığı iş birliğinde yürütülen ve Türkiye'nin kırkıncı sosyal yardım programı olma özelliğini taşıyan destekte, hastalara aylık bin 85 lira ile bin 685 lira arasında değişen miktarlarda düzenli ödeme yapıldı - Bakanlık, programın ilerleyen aşamalarında nadir ve diğer riskli hastalıklarla mücadele eden vatandaşları da kapsam içine almayı planlıyor

Haber

Türkiye'de koruyucu aile bulunmayan il kalmadı

Ardahan'ın da yakın bir zamanda sisteme dahil olmasıyla koruyucu ailelik, Türkiye'nin 81 ilinde hayata geçirilmiş oldu - Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının verilerine göre, koruyucu ailelerin sayısı 4 bin 925'e, koruyucu aile yanına yerleştirilen çocuk sayısı da 6 bine ulaştı - Sadece sene başından beri toplam 600 korunmaya muhtaç çocuk, aile sıcaklığında, mutlu bir yaşama adım attı

Haber

Evde bakım yardımı alanların sayısı 500 bini geçti

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca, bakıma muhtaç engelliler ile yaşlı bireylerin ailelerinden ayrılmamaları amacıyla ödenen aylık bin 85 liralık, evde bakım yardımından faydalananların sayısı 502 bin 508 oldu - 2018 yılının ilk üç aylık döneminde bu yardımı alanlara 1 milyar 572 milyon 793 bin lira kaynak aktarıldı

Haber