Akdeniz Ateşi Haberleri

Organ yetmezliğine yol açıyor! Tekrarlayan karın ağrıları FMF habercisi olabilir

Ailevi Akdeniz Ateşi’nin (FMF) en sık görüldüğü yerlerden birinin Türkiye olduğuna dikkat çeken Doç. Dr. Bülent Yaşar “FMF ataklar şeklinde tekrarlayan göğüs, karın ağrısı ve ateş şikayetleri ile karakterize kronik bir hastalıktır. Karın ve göğüs ağrısına, eklem ağrısı ve cilt döküntüleri eşlik edebilir. Tanı koymakta gecikilirse organ yetmezliklerine özellikle de böbrek yetmezliğine yol açabilir” dedi.

Haber 09-09-21 09:51

Akdeniz ateşi hastalığı (FMF) nedir? Hangi belirtilere sahiptir?

Akdeniz ateşi hastalığı adından da anlaşılacağı üzere Akdeniz’e kıyısı olan ülkelerde sıklıkla görülen ateşli bir hastalıktır. Genetik altyapısının olduğu pek çok bilimsel bulgu ile kanıtlanmıştır. “Akdeniz ateşi bulaşıcı mı? Akdeniz ateşi belirtileri neler?” gibi en sık merak edilen soruları sizler için yanıtladık.

Haber 25-12-20 11:55

Akdeniz ateşi(FMF): Nedenleri, belirtileri, tedavisi

Geçmişi yaklaşık olarak 2500 yıl öncesine dayanan ve genellikle belirli etnik gruplarda rastlanan ailevi akdeniz ateşi hastalığı genellikle Araplar, Türkler ve Ermenilerde görülür.

Haber 24-06-20 10:30

Akdeniz Ateşi : Neden olur, nasıl geçer?

Bazı hastalıklar vardır ki belirli ırkları hedef alır, dünyanın bir bölgesinde hastalığın genini taşıyan kişiler soyları boyunca bu hastalığı aktarır. Bu yüzden bir bölgede sık görülen bir hastalığın başka bölgelerde izine rastlanmayabilir.

Haber 24-06-20 10:26

Diğer Haber Etiketleri

Akdeniz Ateşi

Akdeniz Ateşi Hakkındaki Haberler Mynet'te. Akdeniz Ateşi Hakkındaki Son Dakika Gelişmelerini Mynet'te Takip Edin.

Ailevi Akdeniz Ateşi nedir, belirtileri nelerdir?

Ailevi Akdeniz Ateşi çeşitli organlarda tekrarlayan iltihaplanma belirtilerine neden olabilen ırsi bir hastalıktır. Ateş, karın ağrısı, göğüs ağrısı, eklem ağrısı ve şişliği ya da deri döküntüleri gibi hastalık belirtileri birkaç gün süren ve kendiliğinden düzelen ataklar halinde ortaya çıkar. Ataklar düzensiz aralıklarla tekrarlar. Ataklar arasındaki dönemde ise herhangi bir şikayet olmayabilir.

Haber 28-05-05 00:35

Akdeniz ateşi hastalığına dikkat! Uzman isim vatandaşları uyardı

Kahramanmaraş İl Sağlık Müdürü Sıtkı Güvenç, Akdeniz Bölgesi'nde görülen Akdeniz ateşi hastalığına karşı vatandaşları uyardı.

Haber 25-05-05 17:34