Anayasa Haberleri

Başörtüsü düzenlemesi teklifinde kritik gün belli oldu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun başörtüsü çıkışının ardından yaşanan süreçle ilgili son dakika gelişmesi yaşandı. AK Parti'nin TBMM Başkanlığı'na sunduğu başörtüsü düzenlemesine ilişkin anayasa değişikliği teklifi, perşembe günü Anayasa Komisyonu'nda ele alınacak.

Haber 16-01-23 15:30

SON DAKİKA | CHP ve İYİ Parti'den AK Parti'nin anayasa randevusuna ret! Gerekçe dikkat çekti

Son dakika haberi: CHP ve İYİ Parti, AK Parti’nin anayasa ziyareti randevusuna, ‘hayır’ yanıtını verdi. CHP ile İYİ Parti ‘nin istişare sonucunda alınan karar AK Parti Grubuna iletildi. CHP, Hayır gerekçesi olarak, İYİ Partili Lütfü Türkkan ile CHP Mersin Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır'ın, dokunulmazlık dosyalarının gündeme alınmasını gösterdi. AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin de konuyla ilgili açıklama yaptı.

Haber 10-01-23 11:56

DEVA Partisi'nden çok konuşulacak çıkış! Genel Başkan Yardımcısı Sanem Oktar açıkladı... 'Türk tanımını kaldırmak istiyoruz'

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan'ın tartışmalara yol açan 'Kürtçe' çıkışının ardından partiden bu kez de 'Türklük' tanımıyla ilgili gündem yaratacak bir açıklama geldi. Partinin kurucularından, Kurumsal İletişim ve Tanıtım Başkanı Sanem Oktar, Anayasa'nın 66. maddesinde değişiklik önerirken "Anayasa'dan Türklüğü çıkarıyor musunuz?" sorusuna "Doğru" diyerek yanıt verdi.

Haber 04-01-23 15:40

Son dakika: AK Parti'nin başörtüsü teklifi Meclis'e sunuldu! Özlem Zengin duyurdu

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Talimatı verdim" sözleriyle duyurduğu ve Türkiye'nin gündeminde geniş yankı uyandıran, başörtüsüne ilişkin Anayasa teklifi AK Parti tarafından TBMM Başkanlığına sunuldu.

Haber 09-12-22 15:46

Son dakika: Beştepe'de kritik 'anayasa' toplantısı! Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlık ediyor

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında Beştepe'de anayasa toplantısı düzenleniyor. Toplantıya TBMM Başkanı Mustafa Şentop'un da katıldığı bildirildi.

Haber 07-12-22 16:17

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'referandum' mesajı! 'Uzlaşma sağlanamazsa...'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen 5. Uluslararası Kadın ve Adalet Zirvesi'nde konuştu. Başörtüsüne ilişkin Anayasa değişikliğiyle ilgili CHP'nin tutumunu eleştiren Erdoğan, "Sen bir gece çıktın düzenleme yapalım diyorsun, biz de gel diyoruz. Niye kaçak dövüşüyorsunuz?" dedi. Referandumu işaret eden Erdoğan, "Uzlaşma sağlanamaması halinde bu meseleyi milletimizin takdirine sunmanın yollarını arayacağız" ifadelerini kullandı.

Haber 04-11-22 15:18

Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatı üzerine harekete geçilmişti! İttifak ortağı MHP ile paylaşıldı

Son dakika haberi: Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Talimatı veriyorum" demesiyle başlayan başörtüsüne yönelik anayasa değişikliği teklifi çalışmalarında yeni gelişme yaşandı. Teklifin MHP ile paylaşıldığı bildirildi.

Haber 01-11-22 17:15

Türkiye'de ve dünyada bugün neler yaşandı? Kabine toplantısı, İngiltere'nin yeni başbakanı Rishi Sunak, Bakan Bozdağ'dan 'anayasa' açıklaması, ehliyet yenileme ücreti...

Türkiye'de ve dünyada birçok önemli gelişmenin yaşandığı günün en öne çıkan haberlerini sizler için derledik. Kabine sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları, İngiltere'de başbakanlık koltuğuna gelen yeni isim Rishi Sunak, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'dan başörtüsü meselesiyle ilgili Anayasa açıklaması, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünden 'ehliyet yenileme ücreti' açıklaması, hayatını kaybeden ünlü manken Sinem Üretmen hakkında ötanazi iddiası...

Haber 24-10-22 17:46

Anayasa 24. madde nedir, değişecek mi? Bakan Bozdağ açıkladı! Başörtüsü için…

Anayasanın 24. maddesi gündemde yer alıyor. Başörtüsü referandumu ile ilgili ilk açıklama Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan Kılıçdaroğlu’na ithafen, ‘Hadi, sıkıyorsa gel bu işi referanduma götürelim. Parlamentoda bu iş çözülmüyorsa kararı millet versin.’ demişti. Konu hakkında son açıklama Adalet Bakanı Bekir Bozdağ tarafından yapıldı. Peki, Anayasa 24. madde nedir, değişecek mi?

Haber 24-10-22 11:38

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'dan çok sert Türk Tabipleri Birliği çıkışı! 'Onurlu, haysiyetli...'

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, başörtüsü hakkında Anayasa değişikliğiyle ilgili dikkat çeken bir açıklamada bulundu. Bakan Bozdağ, "Türkiye’de hem başı açık hem de başını örten vatandaşlarımız bakımından anayasal güvenceyi tahkim eden bir adım atıyoruz." ifadelerini kullandı. Türk Tabipleri Birliği ile ilgili de konuşan Bakan Bozdağ, "Türk tabiplerini temsil etmiyor bunlar. Yani ben onurlu, haysiyetli Türk tabiplerinin temsilcisi olduklarına inanmıyorum" açıklamasında bulundu.

Haber 20-10-22 13:17

Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan 'başörtüsü' için anayasa değişikliğini işaret etmişti! Bakan Bozdağ son gelişmeyi duyurdu

Son dakika haberi: Başörtüsü tartışmalarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan "Talimatı veriyorum" diyerek anayasa düzenlemesinin sinyalini vermişti. Gelinen süreçte son olarak Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, anayasa değişikliğinde çalışmaları tamamlanan maddeleri duyurdu.

Haber 17-10-22 14:42

Kılıçdaroğlu anayasa tartışmalarına son noktayı koydu! Bu konu kapanmıştır

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, New York'un Manhattan bölgesinden bir paylaşımda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a eleştiride bulunan Kılıçdaroğlu, anayasa tartışmalarıyla ilgili, "Bu konu kapanmıştır." dedi. Öte yandan Kılıçdaroğlu'nun, ziyaretine Boston ve Washington kentlerinde devam edeceği bildirildi.

Haber 11-10-22 21:36

Bakan Bozdağ, başörtüsüne yönelik anayasa değişikliği çalışmalarıyla ilgili Kabine'de sunum yapacak

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, yarın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilecek Kabine Toplantısı'nda, başörtüsüne yönelik anayasa değişikliği çalışmalarıyla ilgili sunum yapacak.

Haber 09-10-22 14:28

5735 sayılı kanun nedir? Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın işaret ettiği 5735 sayılı kanunun içeriği nedir?

5735 sayılı kanunla ilgili detaylar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçtiğimiz gün AK Parti Grup Toplantısında bu konuya değinmesinin ardından merak edildi. Ayrıntılar Resmi Gazete'nin, 23 Şubat 2008 Cumartesi günkü yayınında yer almıştı. Peki 5735 sayılı kanun nedir? Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bahsettiği 5735 sayılı kanunun içeriği nedir? İşte konuya ilişkin detaylar...

Haber 06-10-22 08:03

Son dakika: Bakan Bozdağ'dan 'yeni anayasa' açıklaması! Türkiye eninde sonunda yapacak

Son dakika haberi: Yeni anayasa tartışmaları gündemdeki yerini korurken Adalet Bakanı Bekir Bozdağ konuyla ilgili önemli mesajlar verdi. Bakan Bozdağ, Türkiye'nin "eninde sonunda yeni anayasa yapacağını" vurgulayarak "Yeni anayasa olmadan yeni Türkiye de olmaz, büyük Türkiye de olmaz" dedi.

Haber 03-10-22 12:23

HSK'den yargılama süreçlerine müdahale açıklaması:

"Anayasa'nın 138. maddesi çerçevesinde tüm kişi, kurum ve kuruluşlar ile yazılı ve görsel basın organlarının yargı bağımsızlığına saygı göstererek, yargılama süreçlerine müdahale içeren, hakimlere emir ve talimat niteliği taşıyan her türlü eylem ve söylemden kaçınması Anayasal zorunluluktur"

Yurthaber 26-08-22 15:55

Ülke şokta! Güney Afrika'da Anayasa Mahkemesine çekiçli saldırı

Güney Afrika Cumhuriyeti'nde Johannesburg kentinde bulunan Anayasa Mahkemesi binasının camlarına çekiçle saldırı düzenlendi. Şüphelinin saldırısına devam etmesi nedeniyle polisin uyarı ateşi açtığı belirtilirken Adalet Bakanı Ronald Lamola, saldırının demokrasiyi hedef aldığını söyledi.

Haber 05-01-22 23:21

Yüzde 50+1 oranı nasıl değişir? Erdoğan topu Meclise attı ama muhalefet kapıyı kapattı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yüzde 50+1 tartışmalarıyla ilgili "Karar merci parlamentodur" açıklaması gündem yarattı. Ankara'da liderler seviyesinde peş peşe "yüzde 50+1" görüşmeleri yapılırken, söz konusu değişiklik için bir adım atılıp atılmayacağı ya da nasıl bir sonuç alınacağı merak konusu oldu. Konuyla ilgili AK Partili Numan Kurtulmuş'tan yeni bir açıklama geldi.

Haber 18-11-21 11:17

Şentop: Önümüzdeki seçimlerin temel tartışması yeni anayasa konusu olabilir

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Mustafa Şentop, "Ben yeni anayasa tartışmasına uygun bir ortam olduğunu düşünüyorum halen fakat henüz sıcak bir tartışma ortamına gelmedi. Belki önümüzdeki seçimlerin temel tartışma konusu yeni anayasa konusu olur, olabilir" dedi.

Haber 06-11-21 19:11

GÖRÜŞ - Yeni Anayasa tartışmasının anlamı

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Kamu Hukuku Anabilim Dalı'ndan doktora öğrencisi Anıl İbrahim Bakırcı Türkiye'de son dönemde gündeme gelen anayasa tartışmalarını AA Analiz'e değerlendirdi: - Türk siyasal hayatında anayasa tartışmaları iki ana başlık ekseninde şekillenmiştir: Hükümet sisteminin belirlenmesi ile temel hak ve hürriyetlerin korunması - 82 Anayasası'nın temel hedefi; anayasal değerlerin güçlendirilmesinden ziyade siyasal sistemi belirli kalıplara göre tesis etmektir - 82 Anayasası halk nezdinde “12 Eylül Anayasası” ya da “darbe Anayasası” şeklinde karşılık bulmuştur - Milletin asli rolde olduğu bir sivil anayasa, Türkiye için yeni bir milat olacaktır - “Kuvvetlendirilmiş parlamenter sistemin” Türkiye’nin sorunlarını hızla çözeceği yönündeki yaklaşım, kamuoyunda seçim tansiyonuna yönelik bir hamle olmanın ötesine geçmiyor - Yeni (sivil) anayasa sürecinden önce Seçim Kanunu ve Siyasi Partiler Kanunu’nda gerekli değişiklikler yapılmalıdır

Yurthaber 04-11-21 12:45

MHP lideri Devlet Bahçeli: Anayasa'dan Atatürk'ü çıkarmayı düşünüyor musunuz?

Partisinin TBMM grup toplantısında konuşan MHP Genel Bahçeli Devlet Bahçeli, muhalefetin ne içerdiği meçhul bir çalışma içinde olduklarını söyleyerek CHP lideri Kılıçdaroğlu'na "Anayasa'dan Atatürk'ü çıkarmayı düşünüyor musunuz?" diye sordu.

Haber 12-10-21 11:15

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş'dan anayasa vurgusu

Diyanet’in her alanda herkesin yanında olduğunu belirten Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, ”Anayasanın bize vermiş olduğu görevle, din konusunda aydınlatma görevimizi yapmaya çalışıyoruz." açıklamasını yaptı.

Haber 08-10-21 17:46

İsmail Kahraman: Anayasa açıklamalarım çarpıtıldı

Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu (YİK) Başkanvekili ve eski TBMM Başkanı İsmail Kahraman, yeni anayasa çalışmalarıyla ilgili yaptığı konuşmanın, bazı art niyetli kişi ve çevrelerce kasıtlı olarak çarpıtıldığını kaydetti.

Haber 07-10-21 19:23

Anayasanın ilk 4 maddesi neden değiştirilemez? Anayasanın ilk 4 maddesi nedir?

Anayasanın ilk 4 maddesi ile ilgili tartışmalar gündeme geldi. Yeni anayasa çalışmaları devam ederken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, anayasanın ilk 4 maddesi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Haber 07-10-21 13:25

Erdoğan'ın 'ilk 4 madde' sözlerine Kılıçdaroğlu'ndan yanıt

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Biz yeni anayasa diyoruz, birileri de çıkıyor 'Gerekirse ilk 4 maddeyi de değiştiririz' diyerek hemen PKK güdümündeki siyasi yapıya göz kırpmaya çalışıyor" sözlerine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sert yanıt verdi.

Haber 06-10-21 14:25

Meral Akşener'den İsmail Kahraman'a sert yanıt! Basın toplantısına damga vurdu

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'den TBMM eski Başkanı İsmail Kahraman'ın 'anayasa' çıkışına çok sert tepki geldi. Akşener "Ailesinin yarısı FETÖ'den kaçak. Kendisini hatırlatmak için de böyle eksantrik çıkışlardan uzak durmasında büyük fayda var." ifadelerini kullandı.

Haber 05-10-21 14:06

AYM, CHP'nin ateşli silahlarla ilgili başvurusunu karara bağladı

Anayasa Mahkemesi (AYM), ateşli silahlar ve bıçaklar ile diğer aletler yasasında, Milli Güvenlik Kurulu'nun "icrai karar" almasına yönelik ibareyi Anayasa'ya aykırı bularak iptal etti.

Haber 05-10-21 08:20

İsmail Kahraman'dan tartışma yaratacak sözler: Dindar bir anayasa olmalı

TBMM eski Başkanı İsmail Kahraman yeni anayasa çağrısında bulundu. Kalkınma için ise istikrarın şart olduğunu, parlamenter sistemde ise bunun bulunmadığını aktaran Kahraman, yeni anayasanın da 1924, 1961, 1982 gibi "dindar bir anayasa" olması gerektiğini söyledi. Kahraman, "Değişmez maddeler anayasaya konmamalıdır. Milletin isteği halinde değiştirilebilir" ifadelerini kullandı.

Haber 04-10-21 08:53

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yeni anayasa çağrısına Kılıçdaroğlu'ndan yanıt

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yeni anayasa çağrısına ilişkin, "Kendisine ve büyük bir olasılıkla MHP'ye yaptığı çağrı." dedi. Kılıçdaroğlu ayrıca, güçlendirilmiş parlamenter sistemi için ittifakın bütün bileşenleri olarak çalıştıklarını ifade etti.

Haber 01-10-21 15:46

Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan yeni anayasa çağrısı

Son dakika haberine göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Bir yeni anayasa milletimize vereceğimiz en güzel 2023 hediyesi olacaktır. Partilerin yeni anayasa tekliflerini en kısa sürede kamuoyu ile paylaşmalarını bekliyorum." açıklamasını yaptı. Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Giderek daha dengesiz ve sert hale gelen meteorolojik hadiselere karşı kapsamlı bir erken uyarı sistemi kuracağız" diye konuştu.

Haber 01-10-21 14:22

Laikliğin Anayasadan çıkarılma önerisine CHP'den tepki: Gerçek gündem pahalılıktır

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Eski AK Parti Milletvekili Resul Tosun'un laikliğin Anayasadan çıkarılmasına ilişkin önerisiyle ilgili, "anlaşılan kendisine bir görev verilmiş. Şu anda milletin gerçek gündemini karartmak üzere başlatılan spekülasyonda ona da bir rol biçilmiş. Şunu açıkça ifade edeyim. Milletin gerçek gündemi bu tartışılan konular değildir. Bu milletin gerçek gündemi işsizliktir, pahalılıktır, yoksulluktur." ifadelerini kullandı.

Haber 13-09-21 18:24

Adalet Bakanı Gül, Türkiye Adalet Akademisinde konuştu:

"Adalete hizmet mevziini terk edip ideolojik adanmışlığı ikame edenlerin ülkemizi nasıl bir felaketin eşiğine getirdiğini 15 Temmuz'da hepimiz gördük. Yargı sistemimiz başta olmak üzere ülkemiz 15 Temmuz sonrasında devlet içinde bu örgütlü yapıdan kurtulmak için kararlı bir mücadele ve arınma sürecini başlatmıştır ve bunu da sürdürmektedir" - "Unutmayın adaletin asıl tecelligahı koca koca binalar değil, sizin temiz vicdanınızdır, aklınızdır, kalbinizdir. Dolayısıyla aklınızı, vicdanınızı kimseye ama kimseye kiraya vermeyin" - "Gerekçeli karar yazılmadığı için bozulan her karardan dolayı HSK o hakim ya da savcıyı eğitime alacak ve terfide de bunları dikkate alacaktır" - "Gücümüzü de coşkumuzu da çoğulcu demokrasimizden ve insan haklarına dayalı hukuk devleti anlayışımızdan alıyoruz" - "Eski Türkiye'nin failden faile değişebilen yargısal aktivizmi acı bir anekdot olarak mazideki yerini aldı"

Yurthaber 13-09-21 13:38

Memur-Sen'in, Kamu Görevlilerinin Yeni Anayasadan Beklentileri araştırması kamuoyuyla paylaşıldı

Memur-Sen Genel Başkanı Ali Yalçın: - "Mevcut Anayasadan ve arkasındaki vesayetçi, ideolojik kültür ve zihniyetten ari yeni bir anayasanın yapılması, Türkiye'de tüm kesimlerin beklentisidir. Şimdi toplumun beklentisine cevap verebilecek çerçeveyi üretme zamanıdır"

Yurthaber 11-09-21 13:15

Yargıtay Başkanı Akarca'dan yeni anayasa açıklaması

Yargıtay Başkanı Mehmet Akarca, "Yeni bir anayasa hazırlanması, iktidar ve muhalefet partilerinin gündemine yeniden girmiştir. Biz de bu arayışı destekliyoruz." ifadelerini kullandı.

Haber 01-09-21 18:19

HDP'ye açılan yeniden kapatma davasıyla ilgili yeni gelişme! AYM bugün karar verecek

Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu (AYM), saat 10.00'da toplanarak Halkların Demokratik Partisinin (HDP) kapatılması istemiyle yeniden açılan davada iddianamenin kabul edilip edilmeyeceğine karar verecek. Kabul edilmesi halinde iddianame, ön savunma için HDP'ye gönderilecek.

Haber 21-06-21 09:13

Ceza İnfaz Yasası TBMM'de kabul edildi

Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı.

Haber 17-06-21 00:28

Gaziantep'teki Suriyeliler, Esed'in kazandığını iddia ettiği sözde devlet başkanlığı seçimini kabul etmiyor

İstikrar Destek Birimi Derneği Başkanı Mouzer Alsalal: - "Rejimin yaptığı seçim değil tiyatro. Hem de başarısız bir tiyatro"

Yurthaber 02-06-21 18:14

AK Parti Grup Başkanvekili Turan: Türkiye'de artık geri dönülmeyen bir yola girilmiştir

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, "Türkiye'de artık geri dönülmeyen bir yola girilmiştir. Artık direkt halkın oyları ile seçilen bir cumhurbaşkanı bir başkan var. Partiler değişse de yüzyıllar geçse de bundan geri dönüş olmaz artık." açıklamasını yaptı.

Haber 30-05-21 10:34

HTS kayıtları nedir HTS'nin açılımı nedir? İşte HTS sinyalleri ile ilgili bilgiler...

HTS kayıtları bugün özellikle suç teşkil eden olayların aydınlatılmasında oldukça güvenilir bir kaynak olarak kullanılıyor. Bununla birlikte, HTS sinyalleri, kişinin suçu kadar suçsuzluğunu da ispat etmede kullanılan güvenilir yöntemler arasında yer alıyor.

Haber 26-05-21 12:22

Yeni anayasa çalışmaları sürüyor! Cumhurbaşkanı Erdoğan yarın açıklayacak

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Erkan Kandemir, 27 Mayıs’ta 'Demokrasi ve Özgürlükler Adası'nda gerçekleştirilecek Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı'nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yeni anayasa çalışmalarına ilişkin çerçeveyi açıklayacağını söyledi. Kandemir, "Bunun kodlarını yapacağımız toplantıda Cumhurbaşkanı'mızdan duymuş olacağız" dedi.

Haber 26-05-21 10:52

MHP'nin anayasa önerisiyle ilgili çarpıcı iddia: Erdoğan 'Başbakan' yapılmak isteniyor

MHP lideri Devlet Bahçeli'nin açıklamış olduğu 100 maddelik anayasa önerisiyle ilgili çarpıcı bir iddia ortaya atıldı. Söz konusu önerideki maddelere dikkat çeken gazeteci Taha Akyol, Bahçeli'nin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı 'Başbakan' yapmak istediğini savundu.

Haber 07-05-21 08:33

Kılıçdaroğlu'ndan Bahçeli'nin anayasa önerisiyle ilgili ilk açıklama

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP lideri Devlet Bahçeli'nin açıkladığı 100 maddelik yeni anayasa önerisiyle ilgili konuştu. CHP lideri Kılıçdaroğlu, "Metni görmedik ama Anayasa Mahkemesini kapatacak galiba. Belki Yargıtay’ı da kaldırır. Atama yapmadığın, karar vermediğiniz ne kaldı. Parti Kapatma ve kurma yetkisi de Erdoğan’a verilmiş her halde o 100 maddenin içinde o da var." dedi.

Haber 04-05-21 14:09

MHP Genel Başkanı Bahçeli, partisinin 100 maddelik anayasa önerisini açıkladı: (1)

"Artık uzlaşmak ve yeni bir anayasa hazırlamak milli vecibedir. Buna dudak bükenler, sırt dönenler, yapay kriz çıkaranlar, ipe un serenler, fuzuli bahanelerle konuşmaya bile kapalı duranlar, tarih ve millet huzurunda demokratik hesaba şimdiden hazır olmalıdır" - "Türkiye Devleti'nin ana teşkilat yapısı, Türk milleti temelinde üniter bir Cumhuriyet'tir. Türkiye Cumhuriyeti'nin temel ilkeleri ve kurucu felsefesi, çağın eğilim ve yönelimleri ne olursa olsun kıskançlıkla muhafaza edilmelidir" - "Her partinin samimi bir durum muhasebesi yapmasında sonsuz yararlar vardır. Ön yargıların giyotinine, siyasi angajmanların mayınlı alanına ülkemizi teslim etmek, vatan ve millet sevgisiyle şüphesiz bağdaşmayacaktır" - "Cumhuriyetimizin 100'üncü yıl dönümünü yeni bir anayasayla taçlandırmak, Milli Mücadele kahramanlarına, Cumhuriyet'in kurucu değerlerine, milletimizin bizatihi egemenlik haklarıyla Türk tarihinin şerefli anılarına hürmetin ve gelecek nesilleri düşünen sorumluluk bilincinin gereğidir"

Yurthaber 04-05-21 13:44

AK Parti'den 'yeni anayasa' mesajı: Bayramdan sonra kamuoyu ile paylaşılacak

AK Parti Grup Başkanı Naci Bostancı'dan Devlet Bahçeli’nin yeni anayasa çağrısı sonrası dikkat çeken bir açıklamada bulundu. "Sayın Bahçeli’nin Cumhuriyetin 100. Yılında 100 maddelik yeni anayasa teklifini memnuniyetle karşılıyoruz" diyen Bostancı, "Bizim de anayasa yazım sürecimiz bitmek üzere. Detaylarıyla birlikte inşallah bayramdan sonra uygun bir vakitte kamuoyu ile paylaşılacaktır" ifadelerini kullandı.

Haber 04-05-21 13:22

Son Dakika: Bahçeli'den 100 maddelik yeni anayasa önerisi: Hazırlık aşaması tamamlanmıştır

Son dakika haberine göre MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "MHP, yeni anayasa konusunda sık sık dile getirdiği çalışmalarını bitirmiş ve metin yazımı sonuçlanmıştır. Cumhuriyet'in 100. yılında 100 maddelik yeni anayasa adıyla önerimizin hazırlık aşaması tamamlanmıştır." açıklamasını yaptı.

Haber 04-05-21 11:09

Son Dakika: Devlet Bahçeli'den flaş '128 milyar dolar' çıkışı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, yeni anayasa ile ilgili, "Bu tarihi göreve MHP ön şartsız hazırdır" dedi. Son günlerde sıkça gündeme gelen '128 milyar dolar' iddiaları ile ilgili de konuşan Bahçeli, "Bre utanmazlar, 128 milyar doları bırakın da, 104 emekli amiralin 4 Nisan bildirisinin hesabını verin. Çünkü alayınız işin içindesiniz. Aradığınız para devletin kasasında, peki siz neredesiniz?" ifadelerini kullandı.

Haber 20-04-21 11:03

Putin kritik değişikliği imzaladı!

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin 2036'ya kadar başkanlık yapabilmesini sağlayacak anayasa değişikliğini imzaladı.

Haber 05-04-21 17:00

Meclis Başkanı Şentop: İstanbul Sözleşmesi şu an yürürlükte

TBMM Başkanı Mustafa Şentop katıldığı canlı yayında, "İstanbul Sözleşmesi şu an fiilen yürürlükte. 3 ay içerisinde sözleşmeden çıkılması hazırlıkları yapılmış olacak. Tanınan süre bittikten sonra sözleşmeden çıkılmış olacak." dedi.

Haber 24-03-21 23:06

HDP'ye yönelik kapatma davası sonrası hukukçulardan ilk değerlendirme

HDP'nin kapatılması istemiyle dava açılması gelişmesini hukukçular değerlendirdi. Canlı yayında konuşan Prof. Dr. Ümit Kocasakal, "HDP, HDP olduğu için değil, Anayasa'nın 68. maddesinde yasaklanan eylemlerin odağı haline geldiği için kapatılmalıdır. HDP hiçbir zaman bir siyasi parti olamadı" ifadelerini kullandı.

Haber 17-03-21 21:46