Artemis Haberleri

Nefesler tutulmuştu! Beklenen oldu: NASA'nın Orion kapsülü Ay'da yörüngesine ulaştı

16 Kasım'da Dünya'dan fırlatılıp Ay yolculuğuna başlayan Orion kapsülünden yeni haberler gelmeye devam ediyor. Gün içinde Ay'a varması için nefeslerin tutulduğu kapsül beklenen gelişmeye imza attı. ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) Ay'a dönüş projesi olarak bilinen "Artemis" misyonuyla fırlattığı Orion kapsülünün, Ay'ın arka yüzünde yörüngeye ulaştığı belirtildi. NASA'dan yapılan açıklamada, Orion'un,128 kilometre ile Ay'ın yörüngesinde yüzeye en yakın konumuna geldiğini duyurdu.

Haber 21-11-22 18:23

Görevimiz Artemis, hedefimiz Ay! Orion uzay aracı Ay'a ulaşmaya hazırlanıyor

NASA'nın Artemis 1 göreviyle uzaya gönderdiği Orion uzay aracı için artık nefesler tutuldu. Uzay aracı, artık Ay'a ulaşmaya hazırlanıyor. Orion, Ay yolculuğundan birkaç selfie göndermeyi de başardı. Artemis 1 görevi çarşamba günü Florida'daki Kennedy Uzay Merkezi'nden NASA'nın şimdiye kadar inşa ettiği en güçlü roketin fırlatılmasıyla başlamıştı.

Haber 21-11-22 11:16

Artemis 1 uzay aracı nedir, ne zaman uzaya gönderildi? NASA Ay test uçuşu için Artemis 1'i uzaya fırlattı!

Artemis 1 uzay aracı, NASA (ABD Havacılık ve Uzay Ajansı) tarafından uzaya fırlatıldı. Artemis 1 roketi 29 Ağustos ve 3 Eylül olmak üzere toplamda 2 kez gerçekleştirilen denemelerin ardından bugün uzaya gönderildi. Peki, Artemis 1 uzay aracı nedir? İşte NASA'nın Florida'daki merkezinden başarılı bir şekilde uzaya fırlatılan Artemis 1 hakkında ayrıntılar...

Haber 16-11-22 10:28

Büyük gün geldi çattı! NASA, aylardır Beni Ay'a uçurun diyen Artemis 1'i fırlattı: Bu kez oldu

29 Ağustos'ta denediler olmadı... 3 Eylül'de bir kez daha denediler, yine olmadı... Sorunlar ve kasırgalar derken NASA'yı tekrar Ay'a odaklayacak, Uzay Fırlatma Sistemini (SLS) uzaya taşıyacak Artemis 1 programı bir türlü başlatılamamıştı. Bu durum, aylardır "Beni Ay'a uçurun" diyen Artemis 1'e "nazar değdi" şeklinde yorumlara yol açmıştı. Ancak Artemis 1 için büyük gün geldi çattı. Roket sonunda fırlatıldı!

Haber 16-11-22 09:36

Artemis

Artemis Hakkındaki Haberler Mynet'te. Artemis Hakkındaki Son Dakika Gelişmelerini Mynet'te Takip Edin.

Muhtemelen NASA bile bu kadarını beklemiyordu! Artemis I'in karşısına bu kez Nicole Kasırgası engeli çıktı: Gerçekten nazar değmiş olabilir

NASA'nın Ay'a fırlatacağı Artemis I misyonu durmadan erteleniyor. Bu açıdan "nazar değdi" yorumlarına yol açan görev, Nicole Kasırgası nedeniyle yine ertelendi. Roketin ilk olarak ağustosta fırlatılması planlanıyordu ancak inanılması oldukça zor bir durum ortaya çıktı. Muhtemelen NASA bile bu kadar erteleme yaşanmasını beklemiyordu. Yeni roket, eğer fırlatılabilrse NASA'nın 1972'deki Apollo 17 roketinden sonra Ay'a göndermek için ikinci denemesi olacak.

Haber 09-11-22 13:35

Bir türlü olmuyor, olamıyor! NASA'nın üst üste fırlatamadığı Artemis için yeni tarih

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı'nın (NASA) günlerdir çıkan engeller nedeniyle uzaya gönderemediği Artemis roketinin eylül, en geç ekim ayı içerisinde fırlatılması bekleniyordu. Ancak bu beklenti de tutmadı. Artık "nazar değdi" yorumlarının gelmesine sebep olan Artemis resmi olarak kasım ayına ertelendi. Şimdi uzay meraklılarının tüm dileği Ay'ın etrafında dolaşacak aracın kasım ayında sağ salim yolculuğa çıkmasından yana.

Haber 03-10-22 11:05

2 kez ertelenip nazar değdi yorumlarına yol açmıştı! Artemis 1 için yeni tarih belli oldu

NASA, merakla beklenen Artemis 1 görevini başlatmak adına üçüncü bir deneme yapmak için yeni bir program oluşturdu. NASA, tarihi görev Artemis 1 kapsamında Yeni Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) roketini fırlatmak için iki deneme yapmıştı ancak iki deneme de başarısızlıkla sonuçlanmıştı. Yaşanan teknik sorunlar NASA'nın peşini bırakmayınca roket bir türlü fırlatılamamıştı. Bu durum, "Artemis 1'e nazar değdi" gibi ilginç yorumlara yol açmıştı.

Haber 14-09-22 11:47

Artemis 1'de sona doğru: NASA, yakıt sızdıran contaları değiştirdi

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Artemis 1 görevi kapsamında 29 Ağustos'ta ve 3 Eylül'de yeni nesil Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) roketini uzaya fırlatmaya çalışmış ancak yaşanan teknik sorunlar NASA'nın peşini bırakmayınca roket bir türlü fırlatılamamıştı. Yeni gelen bilgilere göre NASA, SLS roketinin onarımını tamamladı. Mühendisler, yakıt sızdıran contaları değiştirdi. Tarihi fırlatmada sona doğru yaklaşıyor olabilir, yakında roketin uzaya çıktığına tanık olabiliriz.

Haber 12-09-22 11:11

Artemis 1'e nazar değdi! İki kez ertelenen tarihi görevde tüm planlar alt üst oldu

29 Ağustos'ta denediler olmadı... 3 Eylül'de bir kez daha denediler, yine olmadı... NASA'nın Uzay Fırlatma Sistemini (SLS) uzaya taşıyacak Artemis 1 programına nazar değdi. Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) hidrojen sızıntısı nedeniyle bir türlü uzaya çıkamadı. NASA ise önümüzdeki günlerde yeni bir deneme yapmayı düşünmüyor.

Haber 05-09-22 13:10

NASA, tekrar Ay'a gitmek için ilk adımı gecikmeli de olsa atacak! Tarihi fırlatmanın yeni günü belli oldu

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tekrar Ay'a gitmek için ilk adımı sonunda atıyor. Ajans ilk adımı aslında 29 Ağustos'ta atmayı planlıyor ve Artemis görevi çerçevesinde Orion Uzay Aracı'nı Ay yörüngesine taşıyacak Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) roketini fırlatmayı hedefliyordu. Ancak teknik arıza şüphesi nedeniyle fırlatma ileri bir tarihe ertelenmişti. NASA yeni fırlatmanın 3 Eylül Cumartesi günü yapılacağını açıkladı.

Haber 31-08-22 09:25

NASA yeniden Ay'a gitmek için ilk adımı bugün atacak! Yeni dönem başlıyor

ABD Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Ay uçuşlarıyla yakaladığı şöhreti yeniden kazanmak için ilk adımı bugün atacak. Ajans, Florida'da yeni nesil mega roketi Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) ve roketin taşıması için tasarlanan Orion kapsülünü deneme uçuşu için uzaya fırlatacak. Uçuş öncesi Kennedy Uzay Merkezi'nde hazırlıklar tamamlandı. Fırlatmaya hazır bekleyen Artemis 1 roketinin, TSİ 15:33'te fırlatılması bekleniyor. Roket, Ay'ın çevresinde insansız uçuş gerçekleştirecek.

Haber 29-08-22 10:04

NASA'nın gözü Ay'da! Yeni nesil mega roketini test uçuşu için fırlatacak

ABD Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), yeni nesil mega roketiyle geçmişte Ay uçuşlarıyla yakaladığı şöhreti yeniden kazanmaya hazırlanıyor. NASA, gelecek hafta Orion kapsülünü deneme uçuşu için uzaya fırlatacak.

Haber 25-08-22 17:19