Bankacılık Haberleri

Bankacılık sektörünün mevduatı azaldı

Bankacılık sektörün toplam mevduatı 15 trilyon 277,8 milyar lira, kredi hacmi ise 11 trilyon 553,6 milyar lira oldu.

Finans 15-02-2024 16:21

Bankacılık sektörünün kredi hacminde artış: 12 trilyon liraya yaklaştı

Bankacılık sektörünün kredi hacmi geçen hafta 11 trilyon 941 milyar lira oldu.Tüketici kredilerinin tutarı 1 trilyon 533 milyar liraya yükseldi.

Finans 08-02-2024 14:47

Borsa güne rekorla başladı

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi güne 8.912,11 puanla rekor seviyeden başladı. Bankacılık ve holding endekslerinde artış kaydedildi.

Finans 07-02-2024 10:03

Borsa güne yükselişle başladı

Borsa İstanbul güne yüzde 0.26 yükselişle başladı. Sektör endekslerinde en çok kazandıran gıda içecek olurken tek kaybettiren spor oldu.

Finans 26-01-2024 10:10

Bankacılıkta yeni dönem: Ödeme İste sistemi başlıyor!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ve Bankalararası Kart Merkezi (BKM) ortaklığında yürütülen "Ödeme İste" sistemi kullanıma sunuldu. "Ödeme İste", ödemeler öncesinde alacaklının borçludan ödeme talep etmesi, borçlunun ise bu talebe yanıt vermesi esasına dayanıyor.

Finans 24-01-2024 15:09

Borsa güne yükselişle başladı

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, güne yüzde 1,14 yükselişle başladı. Bankacılık endeksi ve holding endeksinde artış kaydedildi.

Finans 23-01-2024 11:05

Bankacılık sektörünün kredi hacmi arttı

Bankacılık sektörünün kredi hacmi, geçen hafta 88 milyar 208 milyon lira artarak 11 trilyon 750 milyar 166 milyon liraya yükseldi.

Finans 18-01-2024 14:45

BDDK, SPK, TBB! Bankacılık sektöründe ‘siyaset üssü’ tartışması: 3 koldan peş peşe dikkat çeken açıklamalar

Sosyal medyada bankacılık sektörüne ilişkin ortaya atılan iddialara ilişkin SPK, BDDK ve TBB birer açıklama yazısı yayımladı. BDDK, bankalar ve sektörün güçlü ve sağlam likidite ve finansal rasyolara sahip bir şekilde yoluna devam ettiğini bildirdi. TBB açıklamasında, Bankacılık sektörü tüm yükümlülüklerini karşılayabilecek güçtedir” denilirken, SPK ise, “Borsa İstanbul’da gerçekleştirilen işlemler, Kurulumuz ve Borsa İstanbul tarafından anlık olarak takip edilmektedir” ifadelerini kullandı.

Finans 25-05-2023 07:36

Bakan Nebati'den bankacılık sektörü mesajı: Sağlam adımlarla ilerlemeye devam ediyor

Sosyal medya hesabından bankacılık verilerine ilişkin açıklamalarda bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati dikkat çeken ifadeler kullandı. Tüm dünyanın zorlu bir süreçten geçtiğinin altını çizen Bakan Nebati, "Türkiye Yüzyılı hedeflerine doğru sağlam ve kararlı adımlarla ilerlemeye devam ediyor" ifadelerini kullandı.

Finans 02-04-2023 12:03

Yapısal bankacılık reformları nedir?

Farklı ürünleri ya da hizmetleri tek bir çatı altında veren evrensel bir bankacılık modelinin yol açtığı sorunlar, krizle birlikte ortaya çıkabilir. Bu sebeple gündeme gelen ve de temel olarak bankaların riski olan ya da karışık işlemlerini yürütmekle yükümlü bölümlerin ayrı ayrı tüzel kişilikler altında toplanmasını öngören reformlar yapısal bankacılık reformları olarak adlandırılır.

Finans 28-11-2022 20:55

Gölge bankacılık nedir? Gölge bankacılık sisteminin işleyiş ilkeleri nelerdir?

Geleneksel bankacılık sistemi kredi isteyen kişilere ve tasarruf sahiplerine aracı olan kurumlar olarak bilinir. Gölge bankacılığında ise nakit paralar alıp mevduat hesabına aktarılmaz ve bireysel bankacılık ürünleri müşterilere sunulmaz. Gölge bankacılık daha çok hedge fonlar, türev araçlar ve repo piyasası ile ilgilenir. Gölge bankacılık sisteminin işleyiş ilkeleri nelerdir?

Finans 05-11-2022 16:56

Uludağ Ekonomi Zirvesi'nde Yarının Ekonomisi için Girişimcilik konusu ele alındı

Fibabanka Genel Müdürü Ömer Mert: - "Bence 2023, bankacılık sistemi açısından hem çok değişime açık bir döneme giriyor hem de gerçekten dünyada çok duyduğumuz kavramlar bir anda hayatımıza girecek. O nedenle çok büyük bir değişimin kenarındayız" - Multinet Up Üst Yöneticisi Ali Emre Sever: - "Şu an sahadaki pos parkımızın yüzde 76'sı cep telefonu. Bu inanılmaz bir şey. Uçtan uca dijitalleşmenin inanılmaz özelliklerinden birisi"

Yurthaber 08-10-2022 13:28

Bankacılık mezunları ne iş yapar? Bankacılık bölümü mezunları nerelerde çalışır, iş imkanları nelerdir?

Bankacılık bölümü öğrencileri, hesap yönetimi ve finans alanlarında uzmanlık kazanırlar. Günümüzde çok sayıda öğrenci tarafından tercih edilen bölümler arasındadır. Farklı okullarda uygulanan çeşitli programlar dahilinde verilen bankacılık eğitimleri, bu eğitimi alan kişiyi finans alanında yetkin bir duruma getirir. Peki bankacılık bölümü mezunları ne iş yaparlar, iş imkanları nelerdir?

Egitim 15-07-2022 14:16

Türkiye Bankalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Çakar, Denizli'de konuştu:

"Biz Türk bankacılık sektörü olarak reel sektörü destekleyebilecek kabiliyette, güçte ve iradedeyiz. Yeter ki hep beraber üretelim, yatırım yapalım, ihracat yapalım ve istihdam sağlayalım" - "Türkiye'de kredilerin tahsilatı noktasında hiçbir sorun bulunmamaktadır. Krediler kesinlikle tahsil oluyor"

Yurthaber 15-06-2022 17:36

Yapı Kredi Ataşehir Özel Bankacılık Merkezi yeni konseptiyle hizmete açıldı

Yapı Kredi Özel Bankacılık ve Varlık Yönetimi Başkanı Abdullah Kutucu: - "Değişen dünya düzeniyle birlikte müşterilerimizin teknoloji ve konfor ihtiyaçları doğrultusunda her detayı düşünerek özel bankacılık merkezilerimizi de yeniliyoruz" - "Türkiye geneline yayılmış geniş şube ağımız, ayrıcalıklı ürün ve ek hizmetlerimizle yüksek müşteri memnuniyeti sağlamaya ve yeni konseptimizi diğer özel bankacılık merkezlerimizde yaygınlaştırmaya devam edeceğiz"

Yurthaber 15-06-2022 11:46

Meclis'ten geçti! Bankacılık Kanunu teklifi kabul edildi, vergi istisnası...

Bankacılık Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 655 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi TBMM Genel Kurulu’nda görüşüldü ve görüşmelerin sonunda teklif kabul edildi ve yasalaştı.

Finans 26-05-2022 19:35

TÖS hesaba havale ne demek? TÖS nedir, neyin kısaltması?

TÖS, toplu para aktarımını güvenli bir şekilde sağlamak için gerçekleştirilen bir sistemdir. Bankalar tarafından kullanıma sunulan TÖS ile hesaba havale, şirketler tarafından toplu ödemelerde kullanılır. Bunun dışında kredi kartına yönelik ödemelerde, yabancı para transferlerinde ya da mobil imza onaylı toplu ödeme işlemlerinin gerçekleştirilmesinde de kullanılır. İş yükünü azaltan ve hızlı sonuç almayı hedefleyen TÖS ödeme yöntemi, internet üzerinden kolaylıkla takip edilebilmektedir.

Finans 11-04-2022 15:00

Gece yapılan EFT ne zaman hesaba geçer? Gece havale ve EFT ile para transferi olur mu?

Her bankanın EFT saati vardır. Bu saatler içinde gönderilen para transferi karşı tarafın hesabına dakikalar içinde ulaşır. Peki, gece EFT işlemi ile para gönderilebilir mi ve gece gerçekleştirilen EFT ile para gönderme işlemi ne zaman alıcıya ulaşır? Havale işlemi için belirli bir saat kısıtlaması var mıdır? Gece havale işlemi yapmak mümkün mü?

Finans 11-04-2022 15:00

FAST sistemi hangi bankalarda var? 7/24 FAST ile para transferi yapan bankalar hangileri?

7/24 para transferini mümkün kılan FAST sistemi, bu özelliğiyle devrim niteliğinde bir bankacılık ürünü olarak öne çıkıyor. Saniyeler içerisinde, mesai saatleri dışında da para transferini mümkün kılan FAST, hemen her banka tarafından aktif bir şekilde kullanılıyor. Peki, FAST hangi bankalarda var?

Finans 11-04-2022 14:50

Havale saatleri nedir? Havale her saat olur mu, ne zaman alıcı hesabına geçer?

Dijital ortamda gerçekleştirilen para transferi işlemleri için kullanılan üç farklı yöntem vardır. EFT, FAST ve havale olarak adlandırılan bu sistemlerden havale; aynı bankalar arasında gerçekleştirilen işlemler için kullanılır. FAST ve EFT'ye göre farklı özellikleri vardır. Buna göre, havale saatleri nedir?

Finans 11-04-2022 14:49

EFT limiti artırma: Günlük EFT limiti yükseltme nasıl yapılır?

Her bankanın kullanıcılarına özel olarak tanımladığı bir EFT limiti bulunur. Bankalar tarafından otomatik olarak tanımlanan bu limit, kullanıcıların güvenliği açısından geliştirilmiştir. Talep edildiği takdirde bu limitlerde değişiklik yapılması mümkündür. Peki, günlük EFT limiti yetersiz geldiğinde limit artırma işlemi nasıl yapılır?

Finans 11-04-2022 14:40

EFT hesaba geçmedi ne yapmalıyım? EFT ile para gönderdim gitmedi sorunu ve çözümü

EFT bazı durumlarda karşı tarafın hesabına geçmeyebilir. Bu durumda kontrol edilmesi gereken çeşitli faktörler mevcuttur. Bankaların yoğunluğuna bağlı olarak yaşanan gelişmeler dışında karşı tarafın bilgilerinde hata yoksa EFT işleminin sorunsuz şekilde gerçekleşmesi gerekir. Ancak tüm kontrollere rağmen EFT karşı tarafa ulaşmadıysa neler yapılabilir?

Finans 11-04-2022 10:51

KOBİ bankacılığı nedir? KOBİ bankacılığı ürünleri nelerdir?

Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeler’in (KOBİ), her türlü finansman ihtiyaçlarını karşılamak için yapılan bankacılık faaliyetlerine KOBİ bankacılığı denir. KOBİ bankacılığında yalnızca KOBİ’lerin faydalanabileceği bankacılık ürünleri sunulur. Amaç daha fazla büyümelerini ve gelişmelerini sağlamaktır.

Finans 03-04-2022 19:19

Anadolubank EFT saatleri ve ücretleri: Anadolubank'tan para transferi EFT saat kaça kadar yapılır?

Günümüzde dijital işlemler hızla artarken bankacılık sektörü de bu hıza ayak uyduruyor. Sektörde sürekli kendini yenileyen ve hızla gelişen Anadolubank, dijital bankacılığa verdiği önemle müşterilerine kolaylıklar sağlıyor. Dijital banka işlemleri arasında en önemli işlemler olan para transferleri, havale, EFT ve son dönemde FAST olarak ayrılmaktadır. Anadolubank işlem saatleri ve bunlar için talep edilen ücretler de sıklıkla merak edilenler arasında yer alıyor.

Finans 25-03-2022 14:15

Ziraat Bankası EFT saatleri ve ücretleri: Ziraat Bankası'ndan para transferi EFT saat kaça kadar yapılır?

Ziraat Bankası'nın EFT işlem saatleri her banka gibi iş günleri ve mesai saatlerine göre belirlenmiştir. EFT işleminde süre dışında dikkat edilmesi gereken başka bir nokta da EFT ücretleridir. Peki Ziraat Bankası üzerinden EFT saat kaça kadar yapılabilir? Belirlenen EFT ücretleri nedir?

Finans 25-03-2022 10:46

Garanti Bankası'nın tamamını almak isteyen BBVA'ya şok! Veto yedi...

Bir süredir Garanti Bankası'nın tamamını satın almak isteyen İBBVA'nın gönüllü hisse geri alımına RPD Fon Yönetimi’nden veto geldi. Kasım 2021’de hisselerin tamamını satın almak için, hisse başına 12,20 TL üzerinden “gönüllü pay alımı” teklifinde bulunan BBVA’nın bu teklifi düşük bulundu.

Finans 23-03-2022 11:35

Banka genel müdürleri İzmir'de iş dünyasıyla buluştu (1)

İzmir Ticaret Odası Başkanı Mahmut Özgener: - "Finansal kaynaklarımızın etkin ve verimli kullanılması amacıyla hem özel sektör hem de bankacılık sektörü uygun kredi koşullarının sağlanması ve kredinin yerinde kullanımı konusunda sorumluluklarını yerine getirmeli" - Ege Bölgesi Sanayi Odası Başkanı Ender Yorgancılar: - "Ekonomiye dış kaynak sağlanması konusunda bankalarımızın uluslararası itibarının yüksek, çabalarının etkili olduğunu biliyoruz. Bu konuda bankalarımızın girişimlerini artırmalarını bekliyoruz"

Yurthaber 17-03-2022 15:57

BDDK açıkladı: Bankalardan 2021'de rekor kâr

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) bankaların 2021 performansını açıkladı. Buna göre sektör 2021 yılında 92 milyar 83 milyon lira ile tüm zamanların en yüksek kârına ulaştı.

Finans 31-01-2022 15:22

Bankacılık sektörü kredi hacmi geçen hafta 4 trilyon 963 milyar lira oldu

Bankacılık sektörünün kredi hacmi, geçen hafta 63 milyar 224 milyon lira artarak 4 trilyon 962 milyar 803 milyon liraya yükseldi.

Finans 13-01-2022 16:39

Bankacılık sektörünün aktifleri 7,3 trilyon lirayı aştı

Sektörün ekim sonu itibarıyla dönem net karı 66 milyar 87 milyon lira, sermaye yeterliliği standart oranı yüzde 17,31 seviyesinde gerçekleşti.

Finans 29-11-2021 17:22

BDDK'den Vodafone'a faaliyet izni

BDDK, Vodafone Finansman AŞ'ye faaliyet izni verdi. Karar 6 Kasım tarihli Resmi Gazete'de yer aldı.

Finans 08-11-2021 08:16

Bankacılık sektörünün net kârı 56,9 milyar lira oldu

Bankacılık sektörünün net kârı Eylül ayı itibariyle 56 milyar 981 milyon lira oldu.

Finans 01-11-2021 16:08

Denizbank uygulaması açılmıyor! Erişim problemini sosyal medyadan paylaştılar

Geçtiğimiz aylarda yaşanan Akbank ve Ziraat Bankası erişim sorununun ardından şimdi de, Denizbank uygulamasını kullanan vatandaşlar mobil erişim sorunu yaşıyor.

Finans 01-11-2021 12:29

Denizbank neden açılmıyor? Denizbank çöktü mü? Uygulamada erişim problemi...

Vatandaşların Denizbank’a giriş yapamadığını söylüyor. Sosyal medyada gündeme gelen iddia sonrası internet bankacılığı sisteminin neden çöktüğü merak ediliyor. İşte ayrıntılar...

Finans 01-11-2021 12:15

Borsa haftaya düşüşle başladı

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, haftaya yüzde 0,55 azalışla 1.471,86 puandan başladı.

Finans 25-10-2021 10:08

Aydın Doğan gazetelere ilan vererek geri döndü! Merhaba

Aralarında Milliyet, Kanal D, CNN Türk ve Hürriyet gibi yayın organlarını satarak devreden Aydın Doğan yeni bir sektörle geri döndü. Bir gazete ilanıyla Doğan Yatırım Bankasını tanıdan Doğan, 'merhaba' diyerek yeni sektörünü tanıttı.

Finans 15-10-2021 11:28

Banka işlemleri ‘cep’e girdi

Türkiye’de 10 dijital banka müşterisinden 8’i mobil uygulama kullanıyor. Türkiye yüzde 83 mobil uygulama kullanımı ile ülke sıralamasında Brezilya ve Kolombiya’nın hemen ardından üçüncü sırada yer alıyor.

Finans 14-10-2021 09:45

Borsa güne düşüşle başladı

Borsa, güne yüzde 0,49’luk düşüşle başladı.

Finans 12-10-2021 10:36

Bankada hesabı olanlar dikkat! Emsal karar alındı, o ücret alınmayacak

Milyonlarca tüketiciyi yakından ilgilendiren bir karara imza atan Yargıtay 11. Hukuk Dairesi, bankaların hesap açma ve kapama işlemleri ile hesap cüzdanı yazdırma işlemlerinden herhangi bir ücret alamayacağına hükmetti. Yıllardır kullanmadığı banka hesabını kapatmak isteyen bir vatandaş, bankanın bu hizmet için ücret talep etmesinden dolayı mahkemenin yolunu tuttu. Alınan kararda, bankanın hesap kapatma ücreti olarak talep ettiği 10 TL'nin yasal olmadığı hükmedildi.

Finans 06-10-2021 09:25

'Mobil bankacılık' şoku! Gece uyurken 25 bin lira dolandırıldı

Kadıköy’de, gece uyuduğu esnada dolandırıcılar tarafından uzaktan mobil bankacılık sistemine erişilen vatandaşın 25 bin lirası başka şahsa aktarılarak banka hesabı boşaltıldı. Telefonun ekranında kendisinin kontrolü dışında paraların aktarıldığı saniyeleri izleyen şahıs hayatının şokunu yaşadı.

Haber 02-10-2021 09:56

Borsa güne yükselişle başladı

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, güne yüzde 0,60 artışla 1.392,13 puandan başladı.

Finans 29-09-2021 10:07

Borsa güne yatay başladı

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, güne yüzde 0,02 azalışla 1.391,44 puandan başladı.

Finans 28-09-2021 10:07

Yeni bankacılık virüsü tehlike saçıyor

2018 yılında aktif hale gelen ve çoğunlukla Güney Amerika ülkelerine yoğunlaşan bir bankacılık virüsü iyice yaygınlaşıyor. Latin Amerika bankacılık truva atları içerisinde yer alan bu virüs türü hassas bilgileri ele geçirmesi ile biliniyor.

Haber 22-09-2021 10:27

Ünlü Yatırım Holding banka kurmak için başvuru yaptı

Ünlü Yatırım Holding 300 milyon lira sermayeli yatırım bankası kurmak için Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'na (BDDK) başvuruda bulundu.

Finans 21-09-2021 09:37

Bu rahatsızlığı olanlar dikkat! Bankalar kredi vermiyor: Hasta olanlar için hayat sigortası yapmayız

Koronavirüsle birlikte birçok vatandaşın ihtiyacı ve bankalara kredi başvurusu arttı. Bankalar büyük şirketler ve işletmeler gibi yerlere şartları sağladığında kredi verirken, vatandaşlara kredi verdiğinde iki hastalığı geçirenlere dikkat ediyor. Kalp rahatsızlığı ve kanser hastalığı olan vatandaşlara, "Hasta olanlar için hayat sigortası yapmayız" diyerek kredi vermekten vazgeçiyor.

Finans 10-09-2021 08:22

Aşı olmayanlar bankaya alınmayacak mı? Yapı Kredi Bankası'ndan açıklama geldi

Yeni tip koronavirüs aşısı olmayan vatandaşların, Yapı Kredi Bankası'nın şubelerine alınmayacağı iddia edildi. Sosyal medyadan birçok vatandaşın paylaşım yapmasının ardından Yapı Kredi'den iddialara ilişkin yalanlama geldi.

Finans 07-09-2021 08:57

Moody's: Türkiye'de katılım bankacılığının payı 5 yılda en az iki katına yükselecek

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Türkiye’de katılım bankacılığının toplam bankacılık varlıkları içerisindeki payının gelecek 5 yılda en az iki katına yükselmesinin beklendiğini bildirdi.

Finans 06-09-2021 22:39

Bankacılık sektörünün net kârı %3 artışla 40.2 milyar TL

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre, Türk bankacılık sektörünün toplam aktif büyüklüğü temmuz itibarıyla 2020 sonuna kıyasla yüzde 9,9 artarak 6 trilyon 712,3 milyar liraya yükseldi.

Finans 31-08-2021 14:58

Merkez Bankası'ndan revizyon kararı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, Uluslararası Yatırım Pozisyonu, Finansal Kesim Dışındaki Firmaların Döviz Varlık ve Yükümlülükleri ve Menkul Kıymet İstatistikleri’nin Veri Yayımlama Takvimi’nde yer alan mevcut yayın tarihlerinde değişiklik yaptı. Söz konusu veriler 19 Ağustos 2021'de perşembe günü saat 10:00'da yayımlanacak.

Finans 18-08-2021 12:31