Batı Nil Virüsü Haberleri

Yunanistan'da Batı Nil Virüsü alarmı! Çok sayıda kişi öldü, vaka sayısı artıyor

Yunanistan'da bu yıl Batı Nil Virüsü nedeniyle 20 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. Ülkede vaka sayısının da arttığı belirtildi.

Haber 11-10-23 16:53

Dünyanın en tehlikeli hayvanı diyerek açıkladı! Prof. Dr. Kadıoğlu: Sayıları artıyor

Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu'ndan tedirgin edici açıklamalar geldi. İklim değişikliğine bağlı olarak sivrisineklerde artış olduğunu belirten Kadıoğlu, "dünyanın en tehlikeli hayvanı" olarak tanımladığı sivrisineklerle ilgili, "Türkiye ısındıkça hayvanlardan insanlara geçen hastalıklarda artış oluyor. Yılda 1 milyon insan öldüren sivrisinekler sıtma ve benzeri hastalıklara neden oluyor" dedi.

Haber 24-09-22 09:59

Son zamanlarda oldukça korkutuyor! Rahatsız edici sivrisineklerden uzak durmanızın yolu bunları yemekten geçiyor

Sivrisinekler en rahatsız edici hayvanlar arasında bulunuyor. Sesi ayrı ısırması ayrı dert olan sivrisinekleri uzaklaştırmak için çeşitli yollar deneniyor. Ancak bu yöntemler istenilen sonuçları vermekte etkin olmayabiliyor. Aslında sivrisinekleri uzaklaştırmak yediğimiz yiyecekler ile sağlanabiliyor. İşte sivrisinek uzaklaştıran gıdalar...

Haber 12-09-22 15:14

Uzmanlar uyarıyor: Batı Nil virüsünün belirtisine dikkat! Hastalık hızla yayılıyor

Komşu ülkemiz olan Yunanistan'da hızla artan Batı Nil vakaları tüm dünyayı tedirgin ediyor. Kolayca bulaşan Batı Nil virüsü belirtileri hakkında bilinçli olmak gerekiyor. Enfeksiyon hastalıkları uzmanı Batı Nil virüs hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

Haber 07-09-22 15:08

Batı Nil Virüsü

Batı Nil Virüsü Hakkındaki Haberler Mynet'te. Batı Nil Virüsü Hakkındaki Son Dakika Gelişmelerini Mynet'te Takip Edin.

Batı Nil Ateşi hastaların yüzde 80’inde belirti vermiyor

İstanbul Gelişim Üniversitesi İnfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Savaş Vural: - "Batı Nil Ateşinde, ani başlayan ateş ile birlikte baş ağrısı, halsizlik, göz arkasında ağrı, kas ağrıları, sindirim sistemi ile ilgili belirtiler (bulantı-kusma, karın ağrısı ve ishal) ve ciltte kızarıklıklar görülebilir"

Yurthaber 05-09-22 11:01

Tedavisi yok! Bu belirtiler varsa doktora başvurun

Özellikle yaz ve sonbahar aylarında sık görülen Batı Nil Virüsüne karşı Prof. Dr. Bahadır Ceylan'dan uyarı geldi. Bilinen bir tedavisi olmayan Batı Nil Virüsünde erkekler ve yaşlıların risk altında olduğu belirtildi. "Hastalık gelişenlerde en sık görülen şikayetler baş ağrısı, ateş, sırt ve kas ağrıları ve bulantıdır" diyen Prof. Dr. Ceylan, "Grip ve cilt döküntüsü varsa acil doktora görünün" diye konuştu.

Haber 05-09-22 10:58

Batı Nil Virüsünde erkekler risk grubunda

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Enfeksiyon ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Bahadır Ceylan: - "Batı Nil Virüsü özellikle yaz ve sonbahar aylarında sık görülür, en ciddi komplikasyonu beyinde enfeksiyon gelişmesidir. Hastalığın bilinen bir tedavisi yok, sivrisineklere karşı korucu önlem alınmalı" - "Risk grubu özellikle yaşlılar, kanserli hastalar, organ nakli hastaları ve erkeklerde daha sıktır"

Yurthaber 05-09-22 10:32

'Batı Nil Virüsü' tehlikesi! Yunanistan'da can aldı, Türkiye için uyarı geldi

Yunanistan'da can kayıplarına neden olan 'Batı Nil Virüsü' ile ilgili uzmanlardan uyarı geldi. Uzmanlar, Türkiye'ye yurt dışından gemilerle ve uçaklarla gidip gelebilen sivrisineğin yaşaması ve çoğalamaması için hiçbir sorun olmadığını belirtti. İstanbul'da daha önce görülmüş vakalar olduğunu söyleyen uzmanlar, bu virüsün aşısı ve etkili bir antiviral ajanı olmadığının altını çizdi. Uzmanlar, "kapı ve pencerelerden girişlerini engelleyecek yöntemler kullanılmalı ve uzun kollu giyinilmeli" dedi.

Haber 02-09-22 11:15

Yeni virüs alarmı! Batı Nil virüsü nedir? Nasıl bulaşır?

Dünya Covid-19’dan beri her sene çeşitli virüsler ile uğraşıyor. En son olarak Yunanistan’da görülen Batı Nil virüsü başta Yunanistan olmak üzere tüm çevre ülkeleri tedirgin etti. Toplum internet üzerinden Batı Nil virüsü nedir?’ ‘Batı Nil virüsü nasıl bulaşır?’ gibi araştırmalar yapıyor. İşte Batı Nil virüsü ile ilgili tüm merak edilenler…

Haber 31-08-22 11:24

Komşuda 'Batı Nil virüsü' alarmı! Şu ana kadar 11 kişi öldü

Yunanistan Ulusal Halk Sağlığı Örgütü (EODY) tarafından yapılan açıklamada, Yunanistan’da genellikle sivrisineklerden bulaşan Batı Nil virüsü nedeniyle 11 kişinin hayatını kaybettiği ifade edilerek, ülke genelinde 123 vakanın tespit edildiği aktarıldı. Öte yandan Batı Nil virüsü vakalarına çoğunlukla Afrika, Avrupa, Orta Doğu, Kuzey Amerika ve Batı Asya'da rastlanıyor.

Haber 31-08-22 00:19

İstanbul'da Asya kaplan sivrisineği tehlikesi! Isırığında 3 ölümcül hastalık riski var

Türkiye'de tehlikeli boyutlara ulaşan ve İstanbul'da sayıları artan Asya Kaplan başta olmak üzere sivrisineklerin bulaştırdığı hastalıklara dikkat çekildi. Sivrisineğin bulaştırdığı hastalıklar Batı Nil virüsü, sarıhumma ve dang ateşi olarak sıralandı. Dünyada her yıl yüz binlerce kişinin sivrisineklerin bulaştırdığı hastalıktan öldüğünü belirten Prof. Dr. Onur Yaprak, uyarılarda bulundu.

Haber 06-09-21 10:17

Ölümcül hastalıklar bulaştırabiliyor! İstanbullulara Asya Kaplan sivrisineği uyarısı

Son zamanlarda İstanbul’da sıklıkla rastlanılan ve pek çok insanda enfekte yaralar oluşturan ‘Asya Kaplan' sivrisineği endişe yaratmaya devam ediyor. Asya Kaplan ve diğer pek çok sivrisinek türlerinin hayvandan insana ve insandan insana pek çok bakteri ve virüs taşıyarak ölümcül hastalıklar bulaştırabildiğine dikkat çeken Öğr. Üy. Mikrobiyolog İpek Ada Alver önemli uyarılarda bulundu.

Haber 27-07-21 10:27

İstanbul'daki tehlike 'Asya Kaplan Sivrisineği'

İstanbul'da vücutta yaraya neden olan sivrisinek türüyle ilgili açıklama yapan İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi Viroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz, "Asya Kaplan Sivrisineği, son zamanlarda İstanbul'da da popülasyonu oldukça artan bir sivrisinek türü. Asya Kaplan Sivrisineği, Batı Nil ateşi virüsünden başka virüsleri de taşıyabiliyor ve insanlara bulaştırabiliyor" dedi.

Haber 13-07-21 16:12

Uzman isimden 'Batı Nil Virüsü' uyarısı: Felce yol açıyor

Prof. Dr. Bahadır Ceylan, "Batı Nil Virüsü’nün bulaştığı insanlarda hastalık gelişmese de; baş ağrısı, ateş, sırt ve kas ağrıları ve bulantı gibi şikayetler, virüs kaynaklı hastalığın habercisi olabilir'' dedi. Hastalığın en korkulan komplikasyonu beyinde enfeksiyon gelişmesi olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Ceylan Beyin tutulumu gelişen vakalarda saçma konuşmalar, uyku hali, koma, kollarda kasılmalar, Parkinson hastalığı benzeri belirtiler ve felç tabloları görülebilir' açıklamasını yaptı.

Haber 06-07-21 09:50

Batı Nil Virüsü nedir? Batı Nil Virüsü öldürür mü ve bulaşıcı mı? İşte belirtileri...

Koronavirüs pandemisinin sürdüğü şu günlerde Batı Nil virüsü nedir sorusu merak ediliyor. Yaklaşık olarak bir yıldır İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi tarafından ölü kuşlar üzerinde yürütülmekte olan çalışmada 24 karga ve 12 saksağanı incelendi. Yapılan kritik çalışmada 36 kuşta ve 8 kargada ve 1 saksağanda Batı Nil Virüsü’ne rastlanıldı. Peki Batı Nil Virüsü nedir? Batı Nil Virüsü öldürür mü ve bulaşıcı mı? İşte belirtileri...

Haber 06-06-21 01:16

İstanbul'da yeni virüs endişesi! ''Batı Nil virüsüne karşı dikkat'' diyerek uyardı: Temasta bulunmayın

İstanbul Üniversitesi - Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi tarafından bir yıldır ölü kuşlar üzerinde yapılan çalışmada, 9 kuşta Batı Nil Virüsü saptandı. Ateş, eklem ve kas ağrısı yapan virüs, İstanbul'da yapılan çalışmada kuşlarda bulunurken, Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz, virüsün ölü kuşların kanını emen sivrisinekler yoluyla insanlara bulaştığını dile getirdi. Yılmaz, "Ölü kuşlarla temastan kaçınmakta fayda var" diyerek ciddi uyarılarda bulundu.

Haber 05-06-21 11:19

Baharla birlikte sivrisinekler ortaya çıktı! ''Ciddi bir sorun'' diyerek uyardı

İstanbul'da havaların ısınmasıyla sivrisinekler birçok ilçede ortaya çıktı. "Koronavirüsün sivrisineklerinden bulaşmadığını bilimsel çalışmalar ortaya koymuştur" diyen İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi Viroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Hüseyin Yılmaz , özellikle kapanma sürecinde evde olanlara Batı Nil Ateşi uyarısı yaptı.

Haber 04-05-21 13:54

Düzce'de vatandaşlar Batı Nil Virüsü'ne karşı uyarıldı

Düzce Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü ülkemizde hızla yayılan ve Düzce’de de görülmeye başlanan Batı Nil Virüsü ve taşıyıcı sivrisinek türlerine karşı vatandaşları uyardı.

Yurthaber 31-12-19 14:46

Şehit Piyade Uzman Çavuş Muharrem Karaduman son yolculuğuna uğurlandı

Başika Üs Bölgesi'nde Batı Nil Virüsü enfeksiyonu nedeniyle rahatsızlanan ve tedavi gördüğü hastanede şehit düşen askerin Adana'daki cenaze törenine Adalet Bakan Yardımcısı Zekeriya Birkan da katıldı

Haber 22-12-19 13:37

Başika Üs Bölgesi'nde Batı Nil Virüsünden rahatsızlanan asker şehit oldu

Başika Üs Bölgesi'nde "Batı Nil Virüsü"nden rahatsızlanan asker şehit oldu

Haber 21-12-19 19:43

Son dakika! Acı haberler art arda geldi: 2 askerimiz şehit oldu

Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan son dakika açıklamasında, 19 Aralık'ta Hakkari Çukurca bölgesinde EYP patlaması sonucu yaralanan askerin bugün şehit olduğu bildirildi. Bir acı haber de Başika Üs bölgesinden geldi. MSB, nöbet esnasında sivrisinek ısırmasından kaynaklanan Batı Nil Virüsü enfeksiyonu ile rahatsızlanan bir askerin şehit olduğunu duyurdu.

Haber 21-12-19 18:44

“Batı Nil Virüsü 20 farklı tür sivrisinekle bulaşabiliyor”

Geçtiğimiz günlerde yaşam kaybıyla sonuçlanan vaka sonrasında Batı Nil Virüsü tekrar gündemde. Enfekte sivrisineklerin insanları sokması ile bulaşan bu viral hastalıkla ilgili paniğe kapılmaya gerek olmadığını söyleyen Prof. Dr. Meral Sönmezoğlu, “Geçen yıl 26 vakamız vardı. Bu yıl daha fazla vaka olacağını öngörsek de panik yapacak bir boyutta olduğunu düşünmüyorum. Önemli olan farkındalığı artırarak gerekli önlemleri almaktır” dedi.

Trend 30-11-19 11:35

Uzmandan Batı Nil Virüsü uyarısı: Risk gözardı edilmemeli

Tekirdağ'ın Muratlı ilçesinde yaşayan Yüksel Sezgin’in, sivrisinek ısırması sonucu bulaşan Batı Nil Virüsü nedeniyle hayatını kaybetmesi üzerine, 5 bin sivrisineği incelendiği projede yer alan İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi Viroloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Yılmaz önemli uyarılarda bulundu.

Yurthaber 27-11-19 14:49

Tekirdağ'da sivrisinek ısırması sonucu virüs kapan kadın öldü

Namık Kemal Üniversitesi Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Mustafa Doğan: -"Maalesef hastamız tedaviye cevap vermedi ve kaybettik" -"Özellikle kırsala çıkacak kişiler uzun kollu giyinsinler. Sinek koruyucu losyon kullanmalarında da fayda var"

Haber 25-11-19 16:24

Tekirdağ'da sivrisinek ısırması sonucu virüs kapan kadın öldü

Namık Kemal Üniversitesi Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Mustafa Doğan: -"Maalesef hastamız tedaviye cevap vermedi ve kaybettik" -"Özellikle kırsala çıkacak kişiler uzun kollu giyinsinler. Sinek koruyucu losyon kullanmalarında da fayda var"

Haber 25-11-19 16:24

Sağlıkta dijital onay mekanizması genişliyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: - "Obezite ameliyatları, sezaryen müdahaleleri ve istenen bazı tetkikler dahil olmak üzere belli algoritmalar geliştirip hangi durumda nelerin istenebileceğini, uygun müdahalelerin hangileri olduğunu tespit eden bir dijitalleşme dönemi olacak" - "2 Eylül itibarıyla özel, kamu ve üniversiteler dahil olmak üzere bütün hastanelerin birbirine entegre olduğu dönem tamamlanmış olacak. Geçmişte çekilen MR kontrol edilmeden bir talep yapılması durumunda SGK Medula sistemi bu ödemeyi yapmayacak" - "Önümüzdeki 3-4 ay içinde geri kalan personel alımları için tekrar KPSS ile alım yapılmış olacak"

Yurthaber 31-07-19 17:56

Sağlıkta dijital onay mekanizması genişliyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: - "Obezite ameliyatları, sezaryen müdahaleleri ve istenen bazı tetkikler dahil olmak üzere belli algoritmalar geliştirip hangi durumda nelerin istenebileceğini, uygun müdahalelerin hangileri olduğunu tespit eden bir dijitalleşme dönemi olacak" - "2 Eylül itibarıyla özel, kamu ve üniversiteler dahil olmak üzere bütün hastanelerin birbirine entegre olduğu dönem tamamlanmış olacak. Geçmişte çekilen MR kontrol edilmeden bir talep yapılması durumunda SGK Medula sistemi bu ödemeyi yapmayacak" - "Önümüzdeki 3-4 ay içinde geri kalan personel alımları için tekrar KPSS ile alım yapılmış olacak"

Haber 31-07-19 17:53

KKTC'deki Batı Nil Virüsü alarmı

KKTC Sağlık Bakanı Dr. Ali Pilli: - "Sağlık Bakanlığı olarak, belediyeler ve halkımızın desteğiyle Batı Nil Virüsü üzerinde daha aktif bir çalışma başlattık" - "KKTC'de üç vakadan biri maalesef ölümle sonuçlandı. Biri taburcu edildi, diğerinin genel sağlık durumu iyi ve yakında taburcu edilecek. Onun dışında bununla ilgili birkaç vakamız var ama kesin bir tanı yok, sağlık durumları da iyi"

Haber 31-07-19 11:09

Ölümcül Batı Nil Virüsü'nün belirtilerini anlamak çok zor

İstanbul Avcılar ve KKTC’den gelen ölüm haberleriyle gündeme gelen Batı Nil Virüsü ile ilgili açıklamalarda bulunan Doç. Dr. Kaya Süer, virüs ile enfekte olan kişilerin yüzde 80’ninde hiçbir hastalık belirtisinin görülmediğini bu yüzden de hastalığı geçiren birçok kişinin bu hastalığı geçirdiğinin farkında olmadığını belirtti.

Trend 30-07-19 10:26

Batı Nil virüsü KKTC’de can aldı!

KKTC’de Batı Nil Virüsü teşhisiyle hastanede yatan 1 kişi vefat etti, 7 kişi daha kontrol için hastanede tutuluyor.

Trend 26-07-19 21:25

Batı Nil Virüsü dünyaya yayıldı, anne sütüyle bile bulaşabiliyor

Sivrisinekler aracılığıyla bulaşan Batı Nil Virüsü, İstanbul'un Avcılar ve Esenyurt bölgesini etkisi altına aldı. Tehlikenin yalnızca İstanbul ile sınırlı olmadığını belirten Prof. Dr. Gülgün Dilek Arman, Türkiye’de bu virüsü bulaştırabilecek çok sayıda sivrisinek türü bulunduğunu söyledi.

Kadin 26-07-19 11:10

BNV'nin en korkulan komplikasyonu beyinde enfeksiyon geliştirmesidir

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Enfeksiyon ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Bahadır Ceylan: - "Batı Nil Virüsü enfeksiyonunun en korkulan komplikasyonu beyinde enfeksiyon geliştirmesidir. Neyse ki bu durum virüsün bulaştığı insanların 1/150-1/250'sinde gelişir ve bu olguların da yüzde 10'u ölebilir" - "Beyin tutulumu yaşlılarda, kanserli hastalarda, organ nakli hastalarında ve erkeklerde daha sıktır. Beyin tutulumu gelişen vakalarda saçma konuşmalar, uyku hali, koma, kollarda kasılmalar, Parkinson hastalığı benzeri belirtiler ve felç tabloları görülebilir" - "Yaz aylarında grip benzeri yakınmalar gelişen hastalarda, özellikle cilt döküntüsü de varsa Batı Nil Ensefalit virüs enfeksiyonu muhakkak akla gelmelidir. Çoğu olgunun yakınmasız olması ve semptomatik olanlarında gribal bulgular göstermesi nedeniyle belki de ülkemizde bu enfeksiyona sahip olanlar doktora bile gitmeyi ihmal etmektedir"

Haber 25-07-19 11:51

'Sivrisinek ısırığından 2 gün sonra halsizlik başladıysa dikkat'

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Kenan Keskin, Batı Nil Virüsü (BNV) enfeksiyonunun, sivrisinek yoluyla bulaştığını belirterek, "Eğer kişide 2-14 gün öncesinde sivrisinek teması meydana gelmişse ve sivrisinek ısırığından 2 gün sonra halsizlik başladıysa dikkat edilmesi gerekiyor. Özellikle soğuk algınlığı ve gribe benzer belirtiler de ortaya çıkmışsa bir sağlık kuruluşuna başvurulması ve durumun anlatılması gerekir" dedi.

Trend 23-07-19 12:07

Batı Nil Virüsü, griple karıştırılabilir

Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Kenan Keskin: - "Batı Nil Virüsü enfeksiyonu, yaz aylarında görülüyor. Ender de olsa yaşamı tehdit edebilen virüs, kişide sivrisinek maruziyetinden sonra ateş, halsizlik, baş ağrısı, kas ve vücut ağrısı gibi şikayetlere yol açtığı için bulgular griple karıştırılabiliyor. Bu tablonun ortaya çıkması durumunda vakit kaybetmeden uzmana başvurulması önem taşıyor" - "Hastalığın bulaşmasını önlemenin en etkili yolu sivrisinekten korunmaktır. Dışarı çıkıldığında sinek kovucular kullanılmalıdır. Doğal yöntemlerden lavanta yağı, limon-okaliptus ağacı yağı gibi bitkisel çözümler denenebilir. Bunların yanı sıra da devletimizin ve yerel yönetimlerin sivrisinekle mücadele için gerekli önlemleri alması gerekir"

Haber 23-07-19 11:26

İBB'den Batı Nil Virüsü ile mücadele çalışmalarını artırdı

İBB'den "Batı Nil Virüsü" ile mücadele çalışmalarını artırdı

Haber 22-07-19 16:10

İBB'den Batı Nil Virüsü açıklaması

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), Avcılar'da sivrisinek yoluyla bulaştığı tespit edilen "Batı Nil Virüsü" vakasının ortaya çıkmasından sonra, sivrisinekle mücadele çalışmalarının arttırıldığı açıkladı.

Trend 22-07-19 15:28

Avcılar Kaymakamı Yaran'dan Batı Nil Virüsü vakaları hakkında açıklama

Türkiye'de uzun aradan sonra ilk kez İstanbul Avcılar’da görülen Batı Nil Virüsü’nün salgın haline gelmemesi ve görülen 4 vakanın artmaması amacıyla çalışmalara ağırlık verilirken, Avcılar Kaymakamı Ömer Lütfü Yaran'dan önemli açıklamalar geldi.

Trend 21-07-19 12:25

Avcılar'da Batı Nil Virüsü (BNV) alarmı! Sağlık Bakanlığı'ndan açıklama

Sağlık Bakanlığı, İstanbul Avcılar'da 4 kişide Batı Nil Virüsü (BNV) tespit edildiğini açıkladı. Bakanlığın yaptığı açıklamada BNV enfeksiyonunun, sivrisinek sokması ile bulaşan, insanlarda nörolojik hastalıklara neden olabilen ve nadiren ölüme yol açabilen bir hastalık olduğu belirtildi.

Trend 20-07-19 23:06

İstanbul'da 4 kişide Batı Nil Virüsü enfeksiyonu tespit edildi

Sağlık Bakanlığı: - "Bu yıl ülkemizde, tamamı İstanbul Avcılar'da ve temmuz ayında olmak üzere 4 vaka tespit edilmiştir. Aynı bölgeden 3 şüpheli numunenin daha referans laboratuvarımıza gönderileceği bildirilmiştir" - "Bölgede hastalığın kontrolüne yönelik olarak İstanbul İl Sağlık Müdürlüğümüz tarafından yerel yönetimler ve ilgili kurumlarla iş birliği içinde gerekli koruma tedbirleri alınmıştır"

Yurthaber 20-07-19 14:00

İstanbul'da 4 kişide Batı Nil Virüsü enfeksiyonu tespit edildi

Sağlık Bakanlığı: - "Bu yıl ülkemizde, tamamı İstanbul Avcılar'da ve temmuz ayında olmak üzere 4 vaka tespit edilmiştir. Aynı bölgeden 3 şüpheli numunenin daha referans laboratuvarımıza gönderileceği bildirilmiştir" - "Bölgede hastalığın kontrolüne yönelik olarak İstanbul İl Sağlık Müdürlüğümüz tarafından yerel yönetimler ve ilgili kurumlarla iş birliği içinde gerekli koruma tedbirleri alınmıştır"

Haber 20-07-19 13:59

Sırbistan'da Batı Nil virüsü salgını

Batı Nil virüsünden hayatını kaybedenlerin sayısı 36'ya yükseldi - Ülke genelinde 398 kişide virüse rastlandı

Haber 25-10-18 12:36

Batı Nil Virüsü ile ilgili telaşlanacak bir durum yok

Enfeksiyon Hastalıkları Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan: - "Batı Nil Virüsü, Türkiye'de çok yeni görülen bir şey değil. Avrupa'daki vakalar ortaya çıkınca yeniden gündeme geldi. Çok eskiden de bilinen bir hastalık" - "Kuş, kene ve insan üçgeniyle ortaya çıkan bir hastalık. Türkiye göçmen kuşların yol güzergahında bulunduğu için bu tip hastalıkların görünmemesi beklenemez zaten. Rusya'da, Doğu Avrupa'da, Amerika'da, Afrika'da yaygın görünen bir hastalık. Türkiye tam arada kalan bir bölgede. Bizde telaşlanacak, salgın düzeyinde bir durumu söz konusu değil" - "Daha büyük rakamlara ulaşabilmesi için virüsün bir mutasyon geçirmesi, değişime uğraması ve insandan insana bulaşma özelliği taşıması lazım. Türkiye'de 10'lar civarında vaka var. Bunları menenjit geçirdiği için biliyoruz"

Haber 14-09-18 14:20

Batı Nil virüsü Sırbistan'da 25 can aldı

Ülke genelinde 262 kişide Batı Nil virüsüne rastlandı

Haber 11-09-18 17:21

Yunanistan'da Batı Nil virüsü salgını

Batı Nil virüsünden hayatını kaybedenlerin sayısı 16 oldu

Haber 29-08-18 16:58

Yunanistan'da Batı Nil virüsü

Virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 5 oldu

Haber 17-08-18 11:49

Yunanistan'da Batı Nil Virüsü can aldı

Başkent Atina’da, Batı Nil Virüsü’nden 2 kişi hayatını kaybetti

Haber 09-08-18 11:27

Batı Trakya'da Batı Nil Virüsü can aldı

Batı Trakya'da, Batı Nil Virüsü'nün neden olduğu sıtma 78 yaşındaki bir kişinin ölümüne yol açtı.

Haber 05-09-14 20:43

Yunanistan'da Batı Nil virüsu vakası

Yunanistan'da, içerisinde başkent Atina'nın da yer aldığı Attiki bölgesinde Batı Nil virüsu vakasına rastlandı.

Haber 13-08-14 23:17

ABD'de Batı Nil virüsü alarmı

Amerika Birleşik Devletleri'nde ilk kez 1999 yılında belirlenen ve sivrisinek sokmasıyla geçtiği anlaşılan "Batı Nil Virüsü" nedeniyle bugüne kadar 31 kişi öldü.

Haber 03-09-02 10:36