Bes Haberleri Ve Son Dakika Bes Haberleri

Bes Haberleri Ve Son Dakika Bes Haberleri

BES yani Bireysel Emeklilik Sistemi, bireylerin emeklilik döneminde ek gelire sahip olması ekonomiye uzun vadeli kaynak oluşturulması, istihdamın artırılması gibi amaçlarla oluşturulmuş bir sistemdir. Sosyal Güvenlik Sistemi tarafından sağlanan emeklilik gelirine katkıda bulunacak ek bir gelir kapısı olarak konumlandırılmıştır. Yani zorunlu sosyal güvenlik sistemine alternatif bir yapı değildir. 4632 sayılı Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu uyarınca yürürlüğe giren BES, kişiden katkı payı ödemeleri alınması ve bunların değerlendirilip kişiye toplu ya da maaş ödemesi olarak geri dönmesi esasına dayanmaktadır. BES istenilen bir emeklilik şirketinden yapılabilir. Kişi bir kurumda çalışıyorsa kurumun anlaşmalı olduğu emeklilik şirketi üzerinden maaştan kesinti yoluyla da BES yapılabilir. Çalışmakta olan kişiler ilk etapta BES'e zorunlu geçirilmekte ancak kişi istemezse BES iptali yapabilmektedir.

Bes Haberleri

Bes iptali nasıl yapılır? Tüm bankalar için BES otomatik katılım iptal formu, SMS ve iletişim numarası 2022

İşverenlerin çalışanlar için Bireysel Emeklilik Sistemi hesabı açması zorunlu hale geldi. Fakat çalışanların bu sisteme bağlı kalması şart değil. Zorunlu Bireysel emeklilik sisteminden çıkmak isteyen vatandaşlar kolayca BES iptal işlemini yapabilir. Zorunlu BES iptali yalnızca çalışanın kendi isteği halinde gerçekleşir. Peki BES iptal etme işlemi NasıL yapılır?

Finans 13-07-22 16:57
BES

BES’te sevindiren gelişme: Türkiye Sigortalar Birliği haberi böyle duyurdu!

Türkiye Sigorta Birliği (TSB) sigorta şirketlerinin ilk çeyrek verileri duyuruldu. Buna göre trafik sigortasında 2 milyar 936 milyon lira ile ciddi bir zarar görülürken, kaskoda da uzun süre sonra ilk kez zarar yazıldı. Ayrıca gönüllü BES’te toplam fon büyüklüğü 277 milyar liraya yükselirken, katılımcı sayısı 7 milyon 398 bine ulaştı.

Finans 06-06-22 13:45

BES'te yeni düzenleme! Ev alana, iş kurana ve evlilik yapana…

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) ile ilgili milyonlarca kişiyi ilgilendiren yeni kararlar geliyor. BES’te yatırımı olanlar artık konut alma, evlilik ve iş kurma gibi paraya ihtiyaç duyacakları önemli olaylarda birikimlerinin bir kısmını çekebilecek. Çalışmalarda sona gelindi. İşte BES’te yapılması planlanan son dakika yeni düzenlemelerin detayları…

Finans 28-05-22 08:12

Türk vatandaşı olma şartı değişmişti! Merak edilen soru yanıt buldu! BES'te yabancılar devlet katkısı alacak mı?

Resmi Gazete'de yayımlanan kararla birlikte Türk vatandaşlığına geçmek isteyen yabancıların şartları değiştirilmişti. Eski yönetmelikte, vatandaşlık alabilmek için 250 bin dolarlık konut almak yeterliyken bu sınır 400 bin dolara yükseltilmişti. Öte yandan 500 bin dolar katkı payı ile emeklilik sistemine katılan yabancılara da aynı hak tanınmıştı. Peki Bireysel Emeklilik Sistemi'ne (BES) dahil olacak yabancılara devlet katkısı verilecek mi? İşte merak edilen sorunun yanıtı...

Finans 13-05-22 18:14

Devlet katkısı yüzde 30'a yükseltildi! Nakit para çekilebilecek...

Bireysel Emeklilik Sistemi'nde yeni döneme geçildi. Peş peşe açıklanan yenilikler müşterilerin bilgisine sunuldu. Anneler ve babalar, çocuklarının geleceği için BES'e dahil oluyor. Aileler çocukları için bireysel emeklilik hesabı açarak bir kumbara gibi para biriktirebilir. Böylece hem küçük yatırımlar ile birikim elde ediliyor hem de devlet desteğinden yararlanılıyor.

Finans 20-03-22 23:40

Bireysel emeklilikteki yeni düzenlemeler rekor getirecek

Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Başkanı Atilla Benli, Bireysel Emeklilik Sistemi'nin (BES) yapılan yeni düzenlemelerle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Benli,BES'teki düzenlemelerle birlikte tasarrufun merkezi haline geldiğini belirterek, "BES ve Otomatik Katılım Sistemi'ndeki (OKS) toplam katılımcı sayısının 17 milyona, toplam fon büyüklüğünün ise 500 milyar TL'ye ulaşmasını hedefliyoruz." ifadesini kullandı.

Finans 24-01-22 10:52
BES

TBMM'den BES kararı! Dev reform yapıldı

Bireysel Emeklilik Sistemi'nde (BES) devamlılığını sağlayacak hem de sisteme yeni girişleri teşvik edecek önemli yenilikler getirildi. TBMM'de kabul edilen reform ile devlet katkısı oranının yüzde 30'a yükseltilmesi, yıllık devlet katkısı limitini aşan katkı payları için müteakip yıllarda devlet katkısının alınabilmesi, 45 yaşından büyüklerin de talep etmesi halinde OKS’ye girebilmesi, kısmen ödeme alma imkanı ve BES birikimlerinin temlik edilebilmesi gibi imkanlar tanındı.

Finans 13-01-22 11:06

SON DAKİKA I BES'te yeni dönem: Kanun teklifinin ilk kısmı Genel Kurulda kabul edildi! Devlet katkısı ne kadar?

Son dakika haberine göre BES (Bireysel Emeklilik Sistemi) ile çok sayıda vatandaşı ilgilendiren bir gelişme yaşandı. TBMM Genel Kurulunda, BES ile alakalı düzenlemeleri de içeren kanun teklifinin birinci bölümü kabul edildi. Peki, BES'te devlet katkısı ne kadar olacak? İşte son dakika haberinin detayları ve BES'te yeni döneme ilişkin merak edilenler...

Finans 12-01-22 22:33

Son dakika... BES’te yeni dönem! Zorunlu hallere yüzde 50 avans hakkı

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) için yeni dönem başlıyor. AK Parti tarafından 'Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi' TBMM Başkanlığı'na sunuldu. Buna göre BES’te devlet katkısı yüzde 25'ten yüzde 30'a çıkacak. Ayrıca yeni düzenleme ile konut alımı, evlilik, sağlık, iş kurma ve bedelli askerlik gibi hallerde ihtiyacı karşılamak için BES’te biriken paranın yüzde 50’sine kadar avans alınabilecek.

Finans 05-01-22 17:05
BES

Herkesi yakından ilgilendiriyor! İşte 161 bin kişiyi erken emekli yapan sistem

Emeklilik tercihini Sosyal Güvenlik Kurumu’na bağlı olarak yapmayanlar Bireysel Emeklilik Sigortası’na (BES) başvuruyor. Ancak BES’e bağlı olarak emekli olmak isteyenlerin kafasında pek çok soru işareti var. Bugün onları yanıtlayacağız.

Finans 04-11-21 12:38

Milyonlarca kişinin yararlandığı BES’te yeni dönem başladı! Nakit ihtiyacı olanlar…

Milyonlarca kişinin faydalandığı BES’te sevindirici gelişme yaşandı. Artık acil nakit ihtiyaca da cevap verilmesi planlanıyor. SEDDK Başkanı Türker Ersoy, yapılması planlanan değişiklikleri ayrıntılarıyla anlattı. Detaylar haberimizde...

Finans 26-10-21 15:33

Emeklilikte yeni dönem başladı! Sayı 50 bine yaklaştı

Türkiye Sigorta Birliği (TSB) Başkanı Atilla Benli, 18 yaş altındaki 50 bine yakın çocuğun Bireysel Emeklilik Sistemine (BES) dahil olduğunu belirterek, "18 yaş altı çocuklarımız ve otomatik katılımdan gelen destekle yılın sonunda sistemin toplam fon büyüklüğünün 200 milyar TL’ye ulaşabileceğini öngörüyoruz." ifadelerini kullandı.

Finans 23-09-21 11:04

18 yaş altı BES e ilgi arttı! Yatırımcı sayısı 30 bini buldu

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) Başkanı Türker Gürsoy, yürürlüğe girmesinin üzerinden 2 ay gibi kısa bir süre geçmesine rağmen 18 yaş altına BES'e ilginin artmasının önemli bir gelişme olduğunu kaydetti.

Finans 16-08-21 14:19

Milyonları ilgilendiriyor! Küçük tasarruflarla emeklilikte ikinci gelir fırsatı! 18 yaş altı çocuklar için de geçerli...

BES sistemi vatandaşlara ikinci emeklilik sağlıyor. Bu sistem 18 yaş altı çocuklar için de uygulanabilir olacak. 10 sene 56 ay yaş şartı arayan söz konusu sistem milyonlarca çocuk ve ailesi için kumbara özelliği taşıyacağı bildiriliyor. BES sistemi devlet desteği ile önemli bir tasarruf fırsatı veriyor. Bu birikimlerin 18 milyar TL'ye ulaştığı ifade ediliyor. İşte ayrıntılar...

Finans 01-07-21 14:42

18 yaş altı çocuğu olanlar dikkat! BES başvuruları başladı

18 yaş altının da dahil olabileceği yeni emeklilik dönemi başladı. Aylık pirim ödemelerine yüzde 25 ek devlet katkısı sunan Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) için Türkiye Sigorta Birliği (TSB) rehber hazırladı.

Finans 01-07-21 11:08

Dikkat! Herkes başvurabilir: Ayda 200 Türk lirası yatıran 538 bin TL alacak!

Bireysel Emeklilik Sistemi ile pek çok kişi birikim yapma fırsatı bulmuştu. Şimdi 18 yaşın altındaki çocukların ebeveynleri de başvuruda bulunarak birikim yapabilecek

Finans 28-06-21 17:27

BES 18 yaş altı için resmen kapsam dahiline alındı! İş verenlere sigorta desteği de yayımlandı

Bireysel Emeklilik Sistemi'nde (BES) 18 yaş altı vatandaşların kapsama alınmasına imkan tanınacak yasa yayımlandı.

Finans 25-05-21 08:18

Sigortacılık ile bazı alanlara ilişkin kanun teklifi yasalaştı

Sigortacılık ile Diğer Bazı Alanlara İlişkin Kanunlarda ve Bir Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı.

Finans 21-05-21 12:28

Emeklilikte yeni dönem başlıyor! 12 süreyle uygulanacak, 1500 TL...

Bir süredir 18 yaşından büyüklerin yararlandığı ve zorunlu hale getirilen Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) için yeni bir karar daha açıklandı. Geçtiğimiz günlerde 18 yaşından küçükler için de gerçekleştirilmesi planlanan BES uygulaması için karar, Meclis Genel Kurulu’nda kabul edildi.

Finans 21-05-21 10:20

18 yaşından küçüklere BES'e katılım imkanı sağlayan teklif yasalaştı

Bireysel Emeklilik Sistemi'ni güçlendirmeye yönelik kanun teklifi Meclis Genel Kurulu'nda kabul edildi. Kabul edilen kanun teklifi 18 yaşından küçüklere de bireysel emeklilik imkanı sağlıyor. Ebeveynler, çocukları adına sistemde birikim yapabilecek.

Finans 20-05-21 23:10

18 yaşından küçüklerin BES kapsamına alınması teklifi kabul edildi

18 yaşından küçük vatandaşların Bireysel Emeklilik Sistemi’ne (BES) dahil edilmesiyle ilgili hükümler içeren kanun teklifi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi.

Finans 17-05-21 22:57

Son Dakika! TBMM'ye sunuldu: 18 yaş altına bireysel emeklilik sistemi!

AK Parti yeni ekonomi paketini Meclise sundu. Buna göre 18 yaşından küçüklerin bireysel emeklilik sistemine dahil edilecek. Emeklilik hizmeti veren kuruluşlarındaki emeklilik birikimlerinin BES'e aktarımına imkan sağlanacak.

Finans 10-05-21 15:40

Bireysel Emeklilik Sistemi yönetmeliğinde değişiklik

Bireysel emeklilik sistemi (BES) hakkında yönetmelikte, emeklilik yatırım fonlarının merkezi bir platformdan alınıp satılabilmesine yönelik düzenleme yapıldı. Buna göre yılda 6 kez yapılabilen fon dağılımı değişikliği artık 12 kez gerçekleştirilebilecek. İşte ayrıntılar...

Finans 07-05-21 10:20

Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Benli'den BES'te dijital dönüşüm değerlendirmesi:

"BES'te yeni bir döneme adım atıyoruz. BES, güncel piyasa koşullarına uygun ve esnek bir yatırım aracına dönüşüyor" - "Dijitalleşme ile sektöre ve BES katılımcılarına kolaylık sağlanmasını oldukça önemsiyoruz"

Yurthaber 06-05-21 18:05
BES

Eğitim masrafı cep yakıyor

Bağımsız Eğitimciler Sendikası (BES) tarafından yapılan araştırmaya göre İlköğretim 6. sınıfa giden bir öğrencinin zorunlu ihtiyaçlarını karşılamak için bin 40 YTL ile bin 110 YTL arasında harcama yapılması gerekiyor.

Haber 03-09-06 01:15