Besin Alerjisi Haberleri

Uzmanlar net konuştu: Yasaklanmalı! Süt, yumurta, kuruyemiş... Besin alerjisi ölüm saçıyor

Besin alerjisi çok sinsi olmakla beraber büyük hayati riskler taşımaktadır. Uzmanlar son yıllarda her yaştan besin alerjisi riskinin çok yükseldiğini belirtiyor. Besin alerjisinin gözlenme oranının kümülatif şekilde yükseldiğinin altını çiziyorlar. Tüm bunların yanı sıra besin alerjisi öyküsüne dayanan alerjik reaksiyonların sebebiyet verdiği klinik tablolarda da artış yaşandığını belirterek, hastaların alerjik reaksiyonlarında kompleks durumların yaşandığını vurguluyorlar.

Haber 18-05-2022 07:59

Yedikten sonra olacaklara hazır olun! Libidoyu harekete geçirir

Doğada yer alan binlerce sebze, meyve ve bitkilerin insan vücuduna farklı farklı etkileri olabiliyor. Bazı besinleri yediğiniz zaman size güç verir basıları ise zehirleyebilir. Cinselliği kuvvetlendiren besinler veya cildinizin rengini değiştiren besinlerle yedikten sonra olacaklara hazır mısınız? Bazı besinler ise zararsız olmasına rağmen vücuda garip etkiler bırakabilir.

Haber 07-05-2022 12:14

B12 vitamininin eksikliğinin çaresi! Bu besinleri hayatınızın merkezine koyun

Vücudumuz için her vitaminin önemi çok fazla. Bu vitaminlerden biri olan B12, eksikliği görüldüğünde pek çok şikayet de beraberinde geliyor. Sizler için bu haberimizde B12 vitamininin hangi besinlerde bulunduğunu araştırdık.

Haber 11-08-2021 15:22

Bebeklerde besin alerjisi belirtileri nasıl anlaşılır? Besin alerjisinin bir nedeni de D vitamini eksikliği

Çocuklarda besin alerjisi nedenleri arasında çevre kirliliği, değişen yaşam koşulları ve genetik nedenler bulunuyor. Son 10 yılda 2 kat artış gösteren besin alerjisi artık her 100 bebekten 6'sında görülüyor. Besin alerjisi belirtileri ile ilgili bilgi sahibi olmak gerektiğini vurgulayan Çocuk Alerjisi Uzmanı Prof. Dr. Gülbin Bingöl, anne-babaların çocuklarını dikkatle incelemeleri gerektiğini söyledi.

Kadin 29-07-2021 11:10

Besin Alerjisi

Besin Alerjisi Hakkındaki Haberler Mynet'te. Besin Alerjisi Hakkındaki Son Dakika Gelişmelerini Mynet'te Takip Edin.

Kişinin kendi kanı ile tedavi hangi hastalıklarda kullanılır? Uzmanlardan alerji tedavisi uyarısı!

Kişinin kendi kanı ile tedavi son dönemlerde fazlaca kullanılmaya başlanıldı. Peki bazı hastalıklarda etkili olduğu görülen kişinin kendi kanıyla tedavi yöntemi gerçekten işe yarıyor mu? Hangi hastalıklarda kullanılıyor? Bu tedavi; astım hastalarında ve besin alerjisi olan kişilerde kullanılabilir mi? Riskleri nelerdir? Alerji ve Astım Derneği Başkanı Prof. Dr. Ahmet Akçay, açıkladı.

Haber 23-09-2020 11:06

Anne ya da babası alerjik olan çocuklar daha riskli

Besin alerjisi günümüzde her 17 bebekten 1'inde görülüyor. Sıklığı artan besin alerjisi ile ilgili bilgi veren Çocuk Sağlığı Hastalıkları ve Çocuk Alerji Uzmanı Prof. Dr. Hülya Ercan Sarıçoban, anne ya da babada besin alerjisi bulunması durumunda çocuklarda da görülmesinin kaçınılmaz olduğuna dikkat çekiyor.

Haber 08-07-2020 16:22

Besin alerjisi olanlar koronavirüs döneminde bunlara dikkat!

Koronavirüs sürecinde besin alerjisi olanların ve şüphesi bulunanların dikkat etmeleri gerektiğini söyleyen uzmanlar, sağlıklı beslenme bozulmadan sürece devam etmesi gerektiğini söyledi.

Haber 02-07-2020 16:20

Alerjisi bulunan çocuklar için okullara tedbir uyarısı

Uzmanlar, sonbaharda atak riski arttığı için eğitim-öğretim döneminin başlamasıyla okullarda alerjisi bulunan çocuklar için acil müdahale kitleri ve astım krizinde kullanılan ürünler bulunmasının önemine dikkati çekti - HÜ Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ümit Murat Şahiner: - "Okul ve kreşlerde astımda kullanılan ve kişinin nefes alabilmesini kolaylaştıran ürünlerden bulundurulması faydalı olacaktır. Bu çok pratik ve bazı durumlarda atağın şiddetli gelişmesini engelleyen kurtarıcı bir tedavi"

Haber 01-09-2019 11:13

Alerjisi bulunan çocuklar için okullara tedbir uyarısı

Uzmanlar, sonbaharda atak riski arttığı için eğitim-öğretim döneminin başlamasıyla okullarda alerjisi bulunan çocuklar için acil müdahale kitleri ve astım krizinde kullanılan ürünler bulunmasının önemine dikkati çekti - HÜ Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ümit Murat Şahiner: - "Okul ve kreşlerde astımda kullanılan ve kişinin nefes alabilmesini kolaylaştıran ürünlerden bulundurulması faydalı olacaktır. Bu çok pratik ve bazı durumlarda atağın şiddetli gelişmesini engelleyen kurtarıcı bir tedavi"

Yurthaber 01-09-2019 11:12

Besin alerjilerine karşı beslenme günlüğü tutun

Besin alerjisi, bağışıklık sisteminin günlük tüketilen besinlere anormal tepki vermesi olarak tanımlanıyor. Bu tepki kimi zaman ciltte kızarıklık, döküntü gibi küçük reaksiyonlarla kendini gösterirken, kimi zaman hayati risklere yol açabiliyor. İlk belirtiler ise genellikle besin intoleransıyla karıştırılarak önemsenmiyor. Bu durum da ciddi alerjik şoklarda uzmana danışmayı geciktiriyor

Yemek 22-07-2019 10:35

Çocukluk çağında besin alerjilerinin görülme oranı arttı

Çocuk Alerji ve Astım Akademisi Derneği (ÇAAAD) Başkanı Prof. Dr. Nermin Güler, çocukluk çağlarında son yıllarda besin alerjilerine çok sık rastlanıldığını belirterek, "Bunlar içinde, 0-3 yaş aralığında en sık rastlananı inek sütü proteini alerjisidir. Bunu yumurta, deniz ürünleri, buğday ve kuru yemiş alerjileri izlemektedir." dedi.

Kadin 16-05-2019 14:59

Türkiye'nin besin alerjisi haritası çıkarıldı

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayşen Bingöl koordinatörlüğünde yapılan araştırmada, besin alerjisinin bölgesel farklılıklar gösterdiği ortaya konuldu - Prof. Dr. Bingöl: - "Ege ve Marmara'da daha çok süt alerjisi görülürken, Akdeniz, Karadeniz, İç Anadolu ve Doğu Anadolu bölgelerinde yumurta alerjisi sık olarak karşımıza çıkıyor" - "Besin alerjisinin coğrafi özellikler taşımasının başlıca sebebi, kişilerin beslenme alışkanlıklarının ve besinin işlenme, pişirilme şeklinin farklı olmasındandır"

Haber 28-11-2018 11:17

Sezaryen doğum besin alerjisini artırıyor

Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneğinin araştırmasında, sezaryenle doğan bebeklerde besin alerjisinin daha sık görüldüğü tespit edildi - Dernek Başkanı Prof. Dr. Bülent Enis Şekerel: - "Araştırma bize gösterdi ki besin alerjisi olan çocukların üçte ikisi sezaryen doğumla dünyaya gelmiş. Sezaryen doğumlarda besin alerjisi daha fazla görülüyor" - "Biz doğal yöntemlerden, doğallıktan uzaklaştığımız oranda endüstrileşmenin modernleşmenin bedelini ödüyoruz. Alerji de bunlardan bir tanesi" - "Aşırı hijyenik ortamlarda çocukların büyümesi alerjik hastalıklara, astım, besin alerjisinin giderek artmasına neden oluyor"

Haber 22-11-2018 12:28

Solunum ve dolaşım sistemindeki tutulma, ölüm riski taşıyor

Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği Başkanı olan Prof. Dr. Bülent Şekerel: - "Besin alerjisine bağlı solunum ve dolaşım sistemindeki tutulma, hayati tehlike taşır" - "Solunum sistemine bağlı olarak nefes alıp vermede sorun yaşanabilir, öksürük, hava açlığı ya da dolaşım sistemindeki tutulum kaynaklı tansiyon düşmesi ve buna bağlı şok tablosu gibi durumlar meydana gelebilir" - "Süt ve süt ürünlerine karşı alerji yüzde 70-80 oranında düzelebilirken, kuru yemişlerde yüzde 80 düzelme elde edilemiyor. Bu aynı şekilde balık, kabuklu deniz ürünleri ve kuru baklagiller, susam, buğday için de geçerli. Bu yiyeceklere karşı alerji durumu hayat boyu sürebiliyor"

Haber 26-09-2018 11:07

Besin alerjisi olan çocuklar için yemek yarışması

Alerji ile Yaşam Derneği'nce, yemek tariflerinin besin alerjisi olan çocuklar için uygun şekilde hazırlanması amacıyla yemek yarışması düzenlendi - Çocuk Alerji ve Astım Akademisi Derneği Başkanı Prof. Dr. Nermin Güler: - "Türkiye'de besin alerjisi görülme oranının yüzde 5 seviyelerine kadar yükseldiği kanaatindeyiz"

Haber 15-05-2018 13:57

Besin alerjisi hakkında her şey

Günümüzde hızla yaygınlaşan ve ebeveynleri karamsarlığa sürükleyebilen besin alerjisi modern çağın kaçınılmaz bir sorunu olarak karşımıza çıkıyor.

Haber 27-06-2016 12:26

Bakanlıktan besin uyarısı

Sağlık Bakanlığı, besinleri satın alma, hazırlama, pişirme, depolama konusunda vatandaşları uyardı. Sağlık Bakanlığı'nın internet sitesinde yer alan bilgilere göre, alışverişe çıkmadan önce satın alınacak besinler için bir liste hazırlaması gerektiği ve listede seçeneklere yer verilmesi gerektiği ifade edildi.

Haber 30-11-1999 00:00

Alerji çocukları tehdit ediyor

Hem annesinde hem babasında alerjik rahatsızlık bulunan çocuklarda alerji riski yüzde 70'lere kadar çıkıyor. Alerji, çocukların sağlığını tehdit eden en önemli hastalıklardan birisi. Çocuklar sadece bahar aylarında değil dört mevsim alerji tehlikesiyle karşı karşıya.

Haber 30-11-1999 00:00