Bilkent Üniversitesi Haberleri

Bilkent Üniversitesi Rektörü Abdurrahman Kürşat Aydoğan kimdir? Abdurrahman Kürşat Aydoğan ne mezunu, hangi görevlerde bulundu?

Abdurrahman Kürşat Aydoğan, Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Atama Kararı sonrası vatandaşlar tarafından merak konusu oldu. 28 Temmuz 2022 Perşembe günü Resmi Gazete'de yayımlanan karar ile 4 üniversiteye rektör ataması yapıldı. Peki Bilkent Üniversitesi Rektörü Abdurrahman Kürşat Aydoğan kimdir? Abdurrahman Kürşat Aydoğan ne mezunu, hangi görevlerde bulundu?İşte Bilkent Üniversitesi'nin yeni rektörü ile ilgili merak edilenler...

Haber 28-07-22 10:26

Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan imzaladı! 4 üniversiteye rektör ataması

Son dakika haberine göre, 4 üniversitenin rektör ataması yapıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzaladığı atama kararı Resmi Gazete'de yayımlandı. Kararla birlikte Dokuz Eylül Üniversitesi, İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi, İstinye Üniversitesi ve Özyeğin Üniversitesine rektör atandı.

Haber 28-07-22 01:28

Türk araştırmacılar, Kovid-19 ve influenzaya karşı geliştirilen burun spreyi için insan deneylerine geçiyor

Bilkent Üniversitesi Ulusal Nanoteknoloji Araştırma Merkezinde görevli Doç. Dr. Urartu Şeker ve ekibi, Kovid-19 ve influenza gibi virüslerin insan hücrelerine tutunmasını engelleme potansiyeli bulunan ve hayvan deneyleri tamamlanan burun spreyinin insan deneylerine başlanması için izin başvurusunda bulundu - Moleküler Biyoloji ve Genetik Uzmanı Doç. Dr. Urartu Şeker: - "Hayvan deneylerinde gördüğümüz sonuca göre, burun spreyinin koruma süresi, virüsün en yüksek dozlarında 3-4 saat arasında farklılaşıyor, daha düşük virüs dozlarında daha uzun süre koruma bekliyoruz"

Yurthaber 28-06-22 11:09

14. Türkiye Gitar Buluşması'nda gitar ustaları gençlerle bir araya gelecek

14. Türkiye Gitar Buluşması'nda gitar ustaları gençlerle bir araya gelecek

Yurthaber 24-06-22 15:15

Bilkent Üniversitesi

Bilkent Üniversitesi Hakkındaki Haberler Mynet'te. Bilkent Üniversitesi Hakkındaki Son Dakika Gelişmelerini Mynet'te Takip Edin.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Arslan, bireysel başvuruda iş yükü konulu konferansta konuştu:

"Bireysel başvurunun etkili bir hak yol olarak yoluna devam edebilmesi, öncelikle iş yükü meselesinin halledilmesini gerektiriyor" - "Tutuklama, ancak suç işlendiğine dair kuvvetli belirtinin bulunması, kişinin kaçması ya da delilleri değiştirmesi karartması gibi tutmayı zorunlu nedenlerin varlığı halinde başvurulabilir"

Yurthaber 01-03-22 12:28

Dünya Üniversite Sıralaması 2022 sonuçları açıklandı! Listede Türkiye'den hangi üniversiteler var?

Dünyanın en itibarlı derecelendirme kuruluşlarından olan Times Higher Education (THE), ‘Dünya Üniversite Sıralaması 2022’ sonuçlarını açıkladı. Dünyanın ve Türkiye’nin en iyi üniversitelerinin yer aldığı sıralamada, İngiliz ve Amerikan üniversiteleri ilk 5’teki yerlerini korudu. Türkiye’den ise vakıf üniversiteleri arasında Koç, Sabancı, Bilkent ve Bahçeşehir Üniversiteleri listenin başında yer aldı.

Haber 02-09-21 12:09

YÖKAK, Bilkent Üniversitesine 5 yıl süreyle tam akreditasyon hakkı verdi

Yükseköğretim Kalite Kurulu Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Elmas: - "Bu sene akreditasyona 11 üniversite başvurdu. Bunlardan 2'sinin kararını verdik. Daha sonra 3 üniversitenin kararıyla birlikte kısa sürede bu kararları tamamlayacağız. Bazıları 5 yıl, bazıları 2 yıl gibi akreditasyon süreçleriyle tamamlanacak"

Yurthaber 27-07-21 17:01

Diagnovir nedir? Diagnovir sistemi nasıl çalışıyor? 10 saniyede koronavirüs testi!

Türk araştırmacılar tarafından Bilkent Üniversitesi Ulusal Nanoteknoloji Araştırma Merkezi’nde yeni bir COVID-19 testi yapabilen bir sistem geliştirdi. 10 saniyede koronavirüs testi yapabilen ve bunu yüzde 99 güvenilirlik ile sunabilen Diognavir adlı sistem, tüm güvenilirlik testlerini tamamladı. Artık kolay bir şekilde koronavirüs teşhisi konup konamayacağını merak eden vatandaşlar ise Diagnovir nedir sorusunun cevabını arıyor. Peki Diagnovir nedir?

Haber 24-06-21 15:09

Everest’in zirvesine çıkan ilk Türk Nasuh Mahruki | Nasuh Mahruki kimdir? Nasuh Mahruki kaç yaşında ve nereli?

İki yüz yıldan beri İstanbul’da yaşayan ve Mahruki ailesinden gelen Nasuh Mahruki, Everest’in zirvesine çıkan ilk Türk’tür. Bazı kaynaklarda bu tarih 25 Mayıs olarak yazılsa da 17 Mayıs tarihi Nasuh Mahruki tarafından onaylanmıştır. Mahruki, 1992 – 1994 yılları arasında eski adıyla Sovyetler Birliği sınırları içerisinde, 7000 metreden yüksek olan 5 dağa tırmanarak “Kar Leoparı” unvanını almıştır.

Haber 16-05-21 19:25

Getir’in kurucu ortağı Tuncay Tütek kimdir? Tuncay Tütek kaç yaşında? Tuncay Tütek Getir’i nasıl kurdu?

Getir fikrinin Bi’taksi uygulamasından esinlenerek ortaya çıktığını dile getiren Tuncay Tütek, 300 kişi ile 2015 yılında Getir’i kurduklarını ifade etti. Getir, Türkiye’de 10 dakikada alışverişi vatandaşlara götüren ilk hizmet olarak öne çıkıyor. Getir’in bu uygulamasından sonra birçok firma benzer şekilde hizmet vermeye başladı. Tuncay Tütek, Getir’in Londra açılması konusunda, Londra’da oturan Türklerden talep görmesi üzerine aynı sistemi İngiltere’ye de kurduklarını açıkladı.

Haber 16-04-21 10:39

Ömrünü tıbba ve eğitime vakfeden Hocabeyin ölümünün üzerinden 11 yıl geçti

Yükseköğretim Kurulunun ilk başkanı ve eski Bilkent Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. İhsan Doğramacı'ya, 100 yıla yaklaşan ömründe pek çok ülkeden, uluslararası kurumdan ödül, madalya, nişan ve fahri doktora tevdi edildi - Hacettepe Üniversitesinin kurulmasına öncülük eden Doğramacı, ülkedeki vakıf üniversitelerinin ilki olan Bilkent'in kuruculuğunu yaptı

Yurthaber 24-02-21 11:08

Salgınların ülkelerdeki seyri mobil uygulamayla öğrenilebilecek

Bilkent Üniversitesinin koordinatörlüğünü üstlendiği "PandeVITA" isimli proje kapsamında, salgınların ülkelerdeki seyri ile tedbirlere yönelik güvenli ve verimli bilgi paylaşımını sağlayan mobil uygulama hazırlanılacak - Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Proje Koordinatörü Dr. Lutz Peschke: - "PandeVITA uygulamasıyla bütün Avrupa ülkelerinde salgına yönelik mobil uygulamalar arasında bir bağlantı kurmak istiyoruz. İnsanlar bir uygulama aldığında diğeriyle bağlantısı olsun ki salgın sürecinde nasıl hareket etmesi gerektiğini bilsinler" - "Uygulama öncelikle Avrupa ve Türkiye'de kullanılabilecek. Daha sonra dünyaya açılmasını da çok isteriz"

Yurthaber 10-02-21 11:33

Bilkent'in doğudaki ilk okulu Erzurum'da

Bilkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Doğramacı, Doğu illerinde yaptıracakları okullara Erzurum'dan başlayacaklarını, bu ilde açacakları lise hazırlık sınıfı için gelecek yıl Mayıs-Haziran aylarında öğrenci almayı planladıklarını söyledi.

Haber 12-07-06 10:37