Bronşit Haberleri

Bronşit öksürüğü nasıl olur? Bronşit öksürüğü nasıl geçer?

Bronşit solunum sistemi üzerinde etkili olan bir iltihaplanma durumudur ve genellikle bronşların iltihaplanmasıyla karakterizedir. Bu durum genellikle soğuk algınlığına bağlı olarak gelişebilir veya solunum sistemini etkileyen diğer faktörlerle ilişkilendirilebilir. Bronşit, özellikle kış aylarında yaygın olarak görülür ve genellikle öksürük, hırıltı, göğüs ağrısı ve nefes darlığı gibi belirtilerle kendini gösterir. Peki, bronşit öksürüğü nasıl geçer?

Haber 28-11-23 15:36

Hayat iksiri olarak anılıyor! Bu doğal ilacın faydaları saymakla bitmiyor

Doğa, insanların sağlığını olumlu etkileyebilecek sayısız bitki ve besini sunar. Bu bitkiler, yüzyıllardır geleneksel tıp ve yerel tedavi yöntemlerinin bir parçası olarak kullanılıyor. Prof. Dr. Aysun Bay Karabulut, limon otunun stres ve balgam giderici özelliğinin yanı sıra kalp hastalıkları ile tansiyon düşürmede birebir olduğunu söyledi. Her derde deva limon otunun saymakla bitmeyen faydaları haberimizde.

Haber 27-10-23 08:46

Bronşit nasıl geçer, belirtileri nelerdir? Akut ve kronik bronşit belirtileri, nedenleri ve tedavisi nedir?

Bronşit solunum sisteminin önemli bir hastalığıdır. Solunum yolunun bir bölümü olan bronşları etkileyen bir enfeksiyon veya iltihaplanma durumudur. Bronşlar akciğerlere hava taşıyan tüplerdir ve hava yolunu akciğer dokusuna ulaştırır. Bronşit solunum yolunda meydana gelen iltihaplanma sonucunda bronşların daralmasına ve mukus üretiminde artışa yol açar. Bu durum öksürük, nefes darlığı, göğüs sıkışması ve balgam üretimi gibi belirtilerle kendini gösterir.

Haber 14-06-23 11:55

Siz fark etmiyor olabilirsiniz ama çevreniz fark ediyor! Uzmanlar ağız kokusunun akciğer sağlığınız için uyarı verdiğini belirtiyor

Ağız kokusu tıpkı terleme gibi vücutta meydana gelen rahatsız edici sağlık problemleri arasında yer alıyor. Ağız kokusu genellikle önemsiz görülse de bu durum hem sosyal hem de sağlık açısından sorunlar yaşanmasına neden oluyor. Hijyen ve diş sağlığı nedeniyle de kaynaklanan ağız kokuları akciğer enfeksiyonunun ve çok çeşitli hastalıkların uyarıcı işareti olabilir.

Haber 21-12-22 09:02

Faydaları türkülere konu oluyor: Yol kenarında bile yetişiyor! Kanseri önlüyor, iltihabı kurutuyor

Ebegümeci nedir sorusu ebegümeci türküsünün popüler olmasıyla sık sık aratılmaya başlanmıştı. Hibiskus olarak da bilinen ebegümeci ilkbahar ve yaz aylarında sıklıkla görülüyor. Ebegümeci bitkisinin kurutulmasından elde edilen ebegümeci çayının faydaları duyanları şaşırtıyor. Kanserden kolesterole kadar birçok sağlık problemine etki eden ebegümecinin faydaları saymakla bitmiyor.

Haber 14-12-22 13:53

Faydalarını duyunca şaşıracaksınız! Nefis şalgam suyu için...

Şalgam birçok yemeğin yanına yakışıyor. Sevenleri kadar sevmeyeni de bulunan şalgamın sevenleri bu lezzetten vazgeçemiyor. Vücuda sayısız faydası bulunan şalgam suyunu evde yapabileceğinizi biliyor muydunuz? Oldukça pratik bir şekilde yapabileceğiniz şalgam suyunu ikram edeceğiniz herkes bu lezzetin tarifini soracak.

Yemek 15-06-22 13:57

Bronşite ne iyi gelir? Bronşit tedavisi doğal yöntemlerle de mümkün, evde mutlaka uygulayın

Alt solunum yollarına ait rahatsızlıklardan biri olan bronşit; akciğerlere hava taşıyan kanallardaki yani bronşlardaki iç zarların iltihaplanması nedeniyle ortaya çıkan enfeksiyondur. Oldukça rahatsızlık vericidir ve solunumu zorlaştırır. Akciğerlere hava ulaştırma görevini yerine getiren bronşlar, meydana gelen enflamasyon yüzünden görevini yapamaz hale gelir. Bronşite ne iyi gelir? Bronşit tedavisi evde doğal yollarla mümkün mü?

Haber 13-05-22 18:40

Kilosu 750 TL! Faydası saymakla bitmiyor

Mezda sakızını hiç duymadıysanız faydalarına şaşıracaksınız. Mezda sakızı antiseptik özelliği, yaraların iyileşmesinde etkili olması gibi faydalarıyla doğal ürünler tercih edenler tarafından biliniyor. Köknar ağaçlarından toplanan mezda sakızı zor elde ediliyor bu nedenle fiyatı oldukça pahalı olabiliyor.

Haber 17-02-22 12:50

Kronik bronşit belirtilerine dikkat: Bu hastalık sinsice ilerliyor!

Kronik bronşit belirtilerine kulak vermenin önem taşıdığını söyleyen Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Hakan Kutlu, kronik bronşit sinsice ilerleyen bir rahatsızlık olduğundan geç teşhis edilebildiğini söyledi. Kutlu, solunumla ilgili her sorunun dikkate alınmasının önem taşıdığına dikkat çekerek iyileşme süreci ile ilgili de bilgi verdi.

Haber 31-03-21 11:07

Göğüs Hastalıkları Nelerdir? Göğüs Hastalıkları Uzmanları Hangi Hastalıklarla İlgilenir?

Göğüs hastalıkları; astım, bronşit, zatürre gibi rahatsızlıklardır ve akciğer fonksiyonlarını olumsuz etkiler. Akciğerde yaşanan sorunlar ise vücudumuzun birçok organı ve genel sağlık durumumuz açısından hayati bir öneme sahiptir.

Haber 29-12-20 11:43

Pnömokonyoz nedir? Pnömokonyoz belirtileri nelerdir?

Mesleki solunum yolu hastalıkları arasında olan pnömokonyoz, zararlı maddelerin solunması nedeniyle ortaya çıkar. Toksik maddelerin akciğere yerleşmesiyle ciddi belirtiler vermeye başlayan pnömokonyoz nedir?, Pnömokonyoz belirtileri nelerdir? En sık sorulan soruların yanıtları yazımızda.

Haber 23-12-20 15:34

Arı kovanı havasının tedavi edici etkileri araştırıldı

SÜ ve DÜ birliğinde astım, bronşit, KOAH ve amfizem gibi hastalıkların tedavisinde kullanılan, arı kovanı havasının tedavi ve tamamlayıcı tedavi edici etkilerinin, deney hayvanları üzerinde araştırıldığı belirtildi - SÜ Veteriner Fakültesi Biyokimya Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Vahdettin Altunok: - "Çalışmaların, başta astım, bronşit, amfizem ve KOAH olmak üzere birçok hastalığın alternatif tedavisi veya destekleyici tedavisi açısından bilimsel verilere dayalı yeni umutlara ışık tutacağı beklenmektedir"

Yurthaber 07-09-20 15:59

Detaylı Bronşit Rehberi: Nedir? Belirtileri Neler? Nasıl Geçer?

Solunum yolları kaynaklı bir hastalık olan bronşit öksürük, nefes darlığı gibi belirtilerle kendini gösterir. Kesinlikle hafife alınmaması gereken bronşit, ilerlemesi halinde vücutta daha ağır belirtilerin ortaya çıkmasına neden olabilir.

Haber 22-05-20 11:19

Çocuklarda sık görülen tehlikeli hastalıklara dikkat!

Havaların soğumasıyla beraber çocuklarda sık görülen solunum yolu hastalıklarında da artış görülmeye başlandı. Kreşe veya okula giden çocukların ilk senelerde sık hastalanması ise doğal bir süreçtir. Ancak bazı hastalıklar ciddi şekilde tehlikeli durumlara neden olabiliyor. İşte üzerinde durulması gereken riskli hastalıklar.

Haber 24-12-18 10:42

Astım ve bronşit için doğal reçete veriyoruz!

Hasta olduğunuzda haplara ya da şuruplara sarılmak istemeyenlere en doğal ve kesim sunan karışımı veriyoruz!

Yemek 30-01-18 11:46

Öksürük gece uykusunu bölüyorsa dikkat!

Yenidoğan bebekler ve 1 yaşından küçük bebeklerin sıkça karşılaştıkları sağlık sorunlarından biri olan hırıltı her zaman zatürre, bronşit anlamına gelmez. Kimi zaman geçici burun tıkanıklığına bağlı ya da gırtlak kıkırdaklarının yumuşak olmasından kaynaklı geçici boğaz hırıltıları da olabilir.

Haber 19-11-17 15:08

Muhammed iğne vurulduktan 1 gün sonra öldü

Diyarbakır'da 'Bronşit teşhisi' konulduktan sonra Alipınar 1 No'lu Aile Hekimliği'nde dün iğne vurulan 2 yaşındaki Muhammet Mirac Şimşek, öldü.

Haber 23-01-14 16:14

Tekrarlayan enfeksiyon, bronşite yol açıyor

En sık görülen kış hastalıklarından biri olan bronşit, başta hava kirliliği, sigara, enfeksiyon ve alerjenlerin tetiklemesiyle başlıyor, hastayı öksürük nöbetlerine sürükleyerek yaşamı zorlaştırıyor.

Haber 13-01-14 14:47

Münir Özkul yoğun bakımda

Hababam Sınıfı'nın "Mahmut Hoca"sı Münir Özkul (87), yoğun bakıma alındı.

Haber 20-12-11 16:12

Sigara içenlere bronşit uyarısı

Adıyaman'ın Kahta İlçe Devlet Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Aydın Özkan, kış aylarında sıkça görülen bronşitten kurtulmanın ilk adımının sigaranın bırakılması olduğunu bildirdi.

Haber 15-02-07 11:42

Sigarayı bırakmayan bronşitten kurtulamıyor

Kış aylarında sıkça görülen bronşitten kurtulmanın ilk adımında sigaranın mutlaka bırakılması gerektiği belirtildi.

Haber 11-02-07 13:46

Hastalığınız astım mı, bronşit mi?

Hastalarımız bu soruyu bize çok sık sorarlar: "Doktor bey, hastalığım astım mı, bronşit mi?" Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta, Mynet okurları için yazdı.

Haber 07-02-07 06:45

Yüksek rakımlı yaylalara çıkarken dikkat

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tevfik Özlü, yüksek rakımlı yaylalarda oksijen basıncı düştüğünü, basınç düşüklüğünden etkilenebilecek kalp hastalığı, astım, kronik bronşit gibi rahatsızlıkları bulunanların dikkatli olması gerektiğini söyledi.

Haber 05-07-05 13:43

Ofisler mikrop saçıyor

Çalışma ofisleri, grip, zatürree ve bronşit gibi ortak solunum yolları hastalıklarına yol açan virüsler taşırken, telefon ve bilgisayar klavyesi hastalık yaymada başı çekiyor.

Haber 24-02-05 17:00

Kirli hava bronşiti tetikliyor

Kirli havaların bronşit hastalığını tetiklediğini ve bu hastalığa yakalananların sayısında artış olduğunu belirten Zonguldak İl Sağlık Müdürü Murat İlikhan uyarılarda bulundu.

Haber 21-12-04 13:55

'İstanbul Bronşiti' olabilirsiniz

Son yıllarda sağlık literatürümüze giren hastalıklardan biri de İstanbul bronşitidir. Yılın her döneminde görülebilen İstanbul Bronşiti, içinde bulunduğumuz sonbahar aylarında çok daha fazla insanı ilgilendirmektedir.

Haber 05-11-04 05:27