Gürültü Kirliliği Haberleri

'Ev alma komşu al' diyen haklı çıktı! Durduk yerde hasta ediyor

Apartmanda oturan herkes komşu gürültüsüne zaman zaman maruz kalmıştır. Bilim insanları yaptıkları bir çalışma sonucu komşu gürültüsünün, sokaktan gelen diğer seslerden daha rahatsız edici olduğunu buldu. Yapılan çalışmada ayakları yere vurmak ve bir şeyleri yere düşürmek en sinir bozucu sesler olarak ön plana çıktı.

Haber

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Yılmaz'dan gürültü açıklaması:

"(BM Çevre Programı'nın 2022 raporundaki gürültü istatistikleri) Bu rapor güncel değil, Tokat'ımıza çevre yolu da yapılmadan önce yapılmış sonuçlar"

Yurthaber

Resmi Gazete'de yayımlandı! 'Hassas' yerlerde 24.00'ten sonra canlı müzik yasaklandı

Resmi Gazete'de yayımlanan karara göre, "Hassas" kullanımların bulunduğu alanlarda faaliyet gösteren açık ve yarı açık eğlence yerlerinde 24.00-07.00 saatlerinde canlı müzik yayını yapılması yasaklandı.

Haber

Dünyanın farklı yerindeki insanlar duydu! Gizemini koruyan ürpertici ses: Taos Uğultusu

Taos uğultusu, dünyanın çeşitli yerlerindeki insanların duyduklarını iddia ettikleri ve nasıl olduğu hala gizemini koruyan bir doğa fenomeni. Kimileri bu sesi bir arabanın motoruna, uğuldamaya, guruldamaya hatta vızıltıya bile benzetti. Nedeni bir türlü çözülemeyen ve şehir efsanesi haline gelen bu doğa fenomenini sizler için araştırdık.

Trend

Kuşlar gürültülü şehirlerde yüksek sesle ötüyor

Büyük kentlerde yaşayan kuşların, stresli ve gürültülü şehir yaşamına "şarkılarını" değiştirerek uyum sağladıkları belirlendi.

Haber

Gürültü kirliliği insan sağlığını etkiliyor

Samsun Çevre ve Orman Müdürü Kadir Kılıç, gürültünün insanı etkileyen önemli bir problem olduğunu ve sağlık açısından risk oluşturduğunu söyledi.

Haber

Trafik gürültüsü tehlike sınırlarını aşıyor

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Genel Başkanı Derviş Günday, başta Ankara olmak üzere İstanbul ve İzmir gibi büyük şehirlerde trafik gürültüsünün 'tehlike sınırlarını' aştığını bildirdi.

Haber

Gürültü sağlığı tehdit ediyor

Önemli bir çevre kirliliği faktörü haline gelen gürültünün, insanlarda işitme kayıplarının yanı sıra psikolojik, sinir ve dolaşım sistemlerini etkileyerek çeşitli hastalıklara yol açtığı, bu sebeple gürültü kaynağı denetiminin şart olduğu belirtildi.

Haber

Gürültü kirliliği insan sağlığını etkiliyor

Samsun Çevre ve Orman Müdürü Kadir Kılıç, gürültünün insanı etkileyen önemli bir problem olduğunu ve sağlık açısından bir risk oluşturduğunu söyledi.

Haber

Gürültü sağır ediyor

Uzun yıllar süresince oluşan 'gürültüye bağlı işitme kaybı' kalıcı olabiliyor. Bu sebeple kişi, eğer gürültülü bir ortamda çalışmak mecburiyetindeyse, 'kulak tıkacı' ve 'kulak maskesi' gibi koruyucular kullanmak zorunda.

Haber