Intel Haberleri

Apple'da yüzler gülüyor! Geliri rekor seviyeye ulaştı

iPhone'ların üreticisi olan ABD'li teknoloji devinde yüzler 2022'nin temmuz-eylül dönemine ait bilançolarla gülüyor. Şirket bilançosunu açıkladı ve şirketin geliri geçen senenin aynı dönemine kıyasla yüzde 8 artarak rekor seviyeye ulaştı. Bu dönemde Apple'ın akıllı telefon ve bilgisayar satışları artış gösterirken, tablet satışları azaldı. Öte yandan ABD'li diğer teknoloji devleri Amazon ve Intel de bilançolarını paylaştı.

Haber 28-10-22 09:57

Bilgisayar dünyasında yeni dönemin ayak sesleri: Kaydırılabilir bilgisayarlar geliyor!

Katlanabilir telefonlardan sonra şimdi de kaydırılabilir bilgisayarlar hayatımıza girmeye hazırlanıyor. Samsung (Samsung Display) ve Intel, "kaydırılabilir" bilgisayarlar üzerinde çalışıyor. Samsung, 13 inçlik bir tabletten 17 inçlik bir ekrana dönüşen kaydırılabilir prototip bilgisayarını ise dün sahneye çıkardı.

Haber 28-09-22 10:16

Apple, Amazon ve Intel... Merakla beklenen bilançolarını açıkladılar!

ABD'li teknoloji devlerinden Apple, Amazon ve Intel bilançolarını açıkladı. Apple, nisan-haziran döneminde gelirinin arttığını, karının ise azaldığını belirtirken, Amazon gelirini artırmasına rağmen zarar bildirdi. Intel de aynı dönemde gelirinin azaldığını ve zarar ettiğini duyurdu.

Haber 29-07-22 09:14

Intel CEO'sunun çip krizi açıklaması herkesi endişelendirdi! O tarihi işaret etti

Çip krizi sektörü etkilemeye devam ediyor. Intel CEO'su Pat Gelsinger, altı ay önce küresel çip tedarikinde yaşanan zorlukların en az 2023'e kadar süreceğini tahmin etmişti. Gelsinger şimdi ise endişelendiren bir açıklama yaparak başka bir tarihe işaret etti.

Haber 01-05-22 11:56

Apple'ın yüzü güldü! Amazon ve Intel de bilançolarını açıkladı

ABD'nin önde gelen teknoloji şirketlerinden Apple, ocak-mart döneminde gelir ve karını artırdı. Şirketin üç aylık geliri 97,3 milyar dolara ulaştı. Amazon ise gelirini artırmasına rağmen zarar bildirirken, Intel aynı dönemde gelirinin azaldığını ancak karının arttığını duyurdu.

Haber 29-04-22 09:15

Intel'den bu kez işlemci değil, grafik kartı geldi: Dizüstü bilgisayarlar için ilk Arc GPU'larını tanıttı

GPU pazarına giren ve grafik dünyasında yeni bir dönemi başlatma iddiasında olan yarı iletken devi Intel, Arc ekran kartlarını görücüye çıkardı. Arc 3, Arc 5 ve Arc 7 gibi 3 farklı kategoride 5 ekran kartı modeli dizüstü bilgisayarlarda karşımıza çıkmaya başlayacak.

Haber 31-03-22 17:10

Intel ve AMD için çok konuşulacak Rusya iddiası: Endüstriyel kullanım için işlemci sevkiyatını askıya aldılar

Ukrayna'ya müdahalesi sonucu Rusya'ya yönelik yaptırım kararları alınırken, bir Rus medya kuruluşu, dünyaca ünlü işlemci üreticileri Intel ve AMD'nin endüstriyel işlemcilerinin Rusya'ya satışını askıya aldığını öne sürdü. İddialara göre yasak, tüketici cihazları için geçerli olmayacak.

Haber 27-02-22 15:01

13 yıl önce kesilmişti! AB Mahkemesi, Intel'in para cezasını iptal etti

Avrupa Birliği (AB) Genel Mahkemesi, AB Komisyonu tarafından 13 yıl önce verilen 1 milyar euronun üzerindeki para cezasına karşı teknoloji devi Intel'in açtığı davayı karara bağladı. Mahkeme, Intel'in para cezasının iptal edilmesine karar verdi.

Haber 26-01-22 15:37

Apple'da kan kaybı! Jeff Wilcox, Intel'e gitti

Apple'ın Mac Sistem Mimarisi direktörü Jeff Wilcox, LinkedIn üzerinden Apple'dan ayrılıp Intel'e geçtiğini açıkladı. Apple'daki bu kan kaybı ise oldukça dikkat çekici. Zira Wilcox, Apple'ın Intel yongalarından Apple Silicon tabanlı yongalara geçişinde önemli bir rol üstleniyordu.

Haber 07-01-22 09:50

Intel'den aşısız çalışan kararı!

ABD merkezli haberlere göre, yarı iletken üreticisi Intel, çalışanlarına aşısız olanların 4 Ocak'a kadar Kovid-19 aşısı olması veya bir muafiyet sunması gerektiğini bildirdi. Aksi takdirde çalışanlar ücretsiz izne ayrılmak zorunda kalacaklar.

Haber 22-12-21 10:58

Metaverse için yeterli işlemci problemi devam ediyor

Metaverse için yeterli işlemci olup olmadığı bu alandaki önemli şirketlere soruldu. Intel konu ile ilgili kafa karıştıracak açıklamalar yaptı.

Haber 18-12-21 08:34

Intel'den dikkat çeken metaverse açıklaması!

Intel'in kıdemli başkan yardımcısı Raja Koduri, son zamanlarda Bill Gates'ten Mark Zuckerberg'e birçok ünlü ismin dilinde olan metaverse ile ilgili açıklamalarda bulundu. Metaverse hayali için işlem gücü sorununa dikkat çeken Koduri, "Altyapımız yeterli değil" dedi.

Haber 16-12-21 10:56

Intel'in yazılım tanımlı silikon sürücüsü için ayrıntılar ortaya çıktı

Intel, şirketin Yazılım Tanımlı Silikon (SDSi) sürücüsüyle etkileşime giren küçük bir yazılımın kaynak kodunu içeren bir yama yayınladı. 

Haber 14-12-21 12:26

Intel'in üçüncü çeyrek geliri beklentilerin altında kaldı

Dünyanın en büyük mikroçip üreticilerinden Intel'in geliri, bu yılın üçüncü çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 5 artarak 18,1 milyar dolara çıktı ancak beklentileri karşılayamadı.

Haber 22-10-21 09:15

Excalibur FIFA 21 Turnuvası'na kayıtlar başladı

Excalibur FIFA 21 Turnuvası'na kayıtlar başladı

Yurthaber 21-09-21 14:23

Intel ilk harici GPU’su için tarih verdi

Intel’in bilgisayar işlemcisi haricinde pek çok kategoride yatırımlar yaptığı bir gerçek. Özellikle 5G tarafında Intel’in önemli yatırımlar yaptığını söyleyebiliriz. Bunun haricinde Intel’in önemli paralar harcadığı bir diğer sektör de tabi ki harici GPU üniteleri. Şirket bu konuda önemli bir adım atıyor.

Haber 19-08-21 10:18

Intel daha küçük çipler üreterek rakibini yakalayacak

Engadget’den gelen raporlara göre, Amerikan çip üreticisi, 2025 yılına kadar 4nm, 3nm ve hatta 1.8nm varyantları zorlayarak çip çeşitliliğini artırarak bu yarışta öne geçmeyi planlıyor.

Haber 07-08-21 09:20

Samsung, Intel’i geride bıraktı

Samsung, ikinci çeyrekte gelir bakımından en iyi çip üreticisi olarak Intel’i geride bıraktı. Uzmanlar tarafından Güney Koreli teknoloji devinin başarısının aynı şekilde devam etmesi bekleniyor.

Haber 05-08-21 11:48

Intel, Qualcomm için çip üretecek

Intel, 2025 yılına kadar rakipleri TSMC ve Samsung’u nasıl yakalamayı planladığını açıkladı. Şirketin gelecekteki çip teknolojisi için ayrıntılı planları var.

Haber 28-07-21 09:36

Apple ve Intel TSMC'nin yeni çip teknolojisini kullanan ilk şirketler olacak

Apple ve Intel, Taiwan Semiconductor Manufacturing'in (TSMC) geliştirdiği yeni jenerasyon çip üretim teknolojisini büyük ihtimalle önümüzdeki yıl diğer şirketlerden önce kullanmaya başlayacak.

Haber 02-07-21 11:31

Intel çip krizi konusunda umut verdi

Herhangi bir cihazın veya donanımın üretimini yapan makinelerin bile çiplere ihtiyacı var. İşte tam da bu nedenle durum son derece kritik. Intel ise herkesin panik yaptığı bir dönemde sakinleştirici açıklamalara yer verdi.

Haber 30-06-21 10:53

Windows 11 ile uyumlu Intel ve AMD işlemciler ortaya çıktı

Resmi olarak duyurulan Windows 11'in uyumlu olduğu işlemciler açıklandı. Microsoft'un paylaştığı bilgilere göre, şirketin kendi ürettiği bazı ürünlerinin işlemcileri bile Windows 11 ile uyum konusunda liste dışı kalıyor. İşte Windows 10 kullanıcıları için ücretsiz olacak Windows 11'in destekleyeceği işlemciler.

Haber 25-06-21 16:15

Apple'ın Apple Silicon kararı Intel'i vuracak!

Intel, Apple'ın Mac bilgisayarlarında Intel işlemcileri kullanmaktan vazgeçme, bunun yerine Apple Silicon işlemciler kullanma kararı aldı. Fakat bu karar ile birlikte Intel'in pazar payı gelecek yıl yeni bir düşük seviyeyi görebilir.

Haber 18-06-21 16:14

FullView ekran ile fark yaratıyor

Huawei, dizüstü PC ailesini genişletmeyi sürdürüyor. MateBook D 15, gündelik yaşantından birçok ihtiyacını rahatlıkla karşılayabilen güçlü bir cihaz.

Haber 12-06-21 10:56

Intel CEO’su, yonga kıtlığının yıllarca sürebileceğini söyledi

Intel CEO’su, dünyanın yaşadığı yonga kıtlığının önceden tahmin edilenden çok daha uzun sürebileceğini yineledi. Yönetici, dünya çapında yarı iletken kıtlığının birkaç yıl daha devam edebileceğini belirtti.

Haber 02-06-21 10:29

Intel CEO'su Gelsinger'den çip kıtlığı açıklaması!

Dünyanın önde gelen yarı iletken çip üreticilerinden Intel'in CEO'su Pat Gelsinger, dünya genelindeki yarı iletken kıtlığının, üretim sorunlarının çözümüne kadar, birkaç yıl daha sürebileceğine dikkat çekti.

Haber 31-05-21 09:12

Samsung, Intel’i gölgede bırakabilir

Son yapılan çalışmalara göre Samsung, bu yılın ikinci çeyreğinde teknoloji ürünlerinde kullanılan yarı iletkenlerin üretimi ve tedariki sıralamasında liderliği tekrar alacak. Bu iddianın nedeni, Intel’in bu dönemde yetersiz performans göreceğinin tahmin edilmesi.

Haber 07-05-21 10:05

Intel'den İsrail'e 600 milyon dolarlık ArGe merkezi yatırımı

ABD'nin Silikon Vadisi merkezli yarı iletkenler ve mikro işlemciler geliştirici ve üreticisi Intel Corp., İsrail'de toplam 600 milyon dolar maliyetli bir araştırma geliştirme (ArGe) merkezi kuracak. Kişisel bilgisayarda yaygın olarak kullanılan X86 serisi mikroişlemcileri de Intel geliştirdi.

Haber 03-05-21 09:21

Çip kıtlığı tahmin ettiğinizden daha uzun sürebilir!

Intel CEO’su, küresel çip kıtlığının potansiyel olarak birkaç yıl daha sürebileceğine inanıyor. Şirketin yöneticisi, konunun 2 yıla kadar uzatılabileceğini düşünüyor.

Haber 26-04-21 09:47

Microsoft, Surface Laptop 4’ü duyurdu

Microsoft bugün, Surface Laptop 3’ün güncellenmiş bir sürümü olan Surface Laptop 4’ü duyurdu. Laptop öncelikle yeni işlemci seçenekleri ekliyor.

Haber 16-04-21 08:39

Microsoft Surface Laptop 4'ü duyurdu! Intel ve AMD farkı var

Microsoft, yeni dizüstü bilgisayarı Surface Laptop 4'ü resmen lanse etti. Microsoft'un isteyene Intel, isteyene AMD işlemci ile sunacağı iki farklı boyuta sahip Surface Laptop 4, özellikle iki işlemci arasındaki fiyat farkı ile dikkat çekiyor.

Haber 13-04-21 18:05

Mikroçip firması Intel'den çip açıklaması

Birçok otomotiv devi yaşanan çip tedariği sorunu nedeniyle üretimine ara verdi. Beyaz Saray tarafından "ulusal güvenlik sorunu" olarak görülen çip tedariği sorunu ile ilgili ABD'li mikroçip firması Intel'den açıklama geldi.

Finans 13-04-21 16:47

Beyaz Saray'da 'küresel çip kıtlığı' zirvesi!

Küresel çip kıtlığı meselesine Beyaz Saray el attı. Google'ın ana şirketi Alphabet, Samsung, Intel ve General Motors gibi şirketlerin üst düzey yöneticileri, küresel çip kıtlığının ele alınacağı bir Beyaz Saray sanal zirvesine katılmaya hazırlanıyor.

Haber 12-04-21 16:01

Intel tarafından yayınlanan bir reklam alay konusu oldu

Dünyanın en büyük teknoloji devleri içerisinde yer alan Intel ve Apple arasındaki tartışma giderek büyüyor. Ancak bunun eğlenceli bir şekilde devam ettiğini söylemek mümkün.

Haber 09-04-21 09:47

Intel devasa bir üretim merkezi kuruyor

Küresel çip krizi Intel tarafından çözülme ihtimaline sahip. Şirket uzun bir süredir bu alanda bazı çalışmalar yürütüyordu. İşte konuyla alakalı merak edilen tüm detaylar.

Haber 27-03-21 10:45

Apple'a karşı reklam kampanyaları düzenlemişti! Intel'den şaşırtan Apple Silicon açıklaması

Dünyanın en büyük mikroçip üreticilerinden biri olan Intel, başrolde Justin Long'un oynadığı bir Apple karşıtı bir reklam kampanyası başlattı. Çok geçmeden Intel CEO'su Pat Gelsinger'den Apple Silicon açıklaması geldi. Gelsinger'e göre Intel, Apple isterse Apple Silicon işlemcileri üretebilir.

Haber 24-03-21 11:46

Intel'den 20 milyar dolarlık iki yeni çip fabrikası yatırımı

Dünyanın en büyük mikroçip üreticisi firmalarından Intel, 20 milyar dolarlık yatırımla ABD'nin Arizona eyaletinde iki yeni çip fabrikası inşa etmeyi planladığını duyurdu.

Haber 24-03-21 10:12

Intel'den Apple'a 'M1 işlemcili Mac' göndermesi!

Intel Apple'ın M1 işlemcili Mac bilgisayarlarını Twitter üzerinden ti'ye aldı. Intel paylaştığı gönderilerle kullanıcıların Intel işlemcili PC'lerle yapıp, Apple M1 işlemcili Mac bilgisayarlarla yapamayacaklarını vurgulayarak Apple'a dikkat çekici göndermelerde bulundu.

Haber 12-02-21 15:30

Intel Apple M1'e karşı kendi işlemcisini üstün gösterdi

PC World ve Tom’s Hardware, Intel’in 11. nesil Core i7 dizüstü bilgisayar işlemcilerinin M1’den daha hızlı olduğunu gösterdiğini iddialar ve kıyaslamalar sunduğunu bildirdi. Intel’in yöntemleri tam anlaşılmasa da mavi ekip, bu savaşta liderlik için çalışmalarını sürdürüyor gibi görünüyor.

Haber 09-02-21 12:02

ASUS, TUF serisi yeni oyun bilgisayarını duyurdu

Teknoloji markası ASUS, yeni ‘TUF Dash F15’ dizüstü oyun bilgisayarını duyurdu. Yapılan açıklamada, bu model ile fiyat performans kategorisinde önemli gelişmeler kaydederek daha hafif ve güçlü bir model geliştirildiği belirtildi.

Haber 29-01-21 14:14

Honor CEO'su George Zhao Google servisleri için umut verdi

Honor CEO'su George Zhao, Google servislerinin tekrar Honor akıllı telefonlarında yer alıp yer almayacağına dair açıklama yaptı. Honor V40'ı geçtiğimiz günlerde tanıtan Honor'un CEO'su Zhao'ya göre Honor akıllı telefonlarda Google servislerini görmemizin önünde hiçbir engel yok.

Haber 29-01-21 11:46

Honor yeni işbirliklerini duyurdu

Honor, yakın zamanda Huawei ile yollarını ayırmıştı. Marka, bireysel olarak yeni başlangıcını düzgün bir şekilde yapmaya kararlı. CEO George Zhao, ekibinin büyük çip tedarikçileri MediaTek, Qualcomm ve Intel gibi markalarla ortaklık imzaladığını duyurdu.

Haber 25-01-21 09:36

Xiaomi, Mi Notebook 14’ü tanıttı

Xiaomi, Hindistan’da yepyeni bir dizüstü bilgisayar piyasaya sürdü. Dizüstü bilgisayar, şirketin mevcut Mi Notebook 14 serisine yeni bir giriş niteliğine geliyor. Cihaz, entegre 720p HD web kamerasıyla birlikte 10. nesil Intel Core i5 işlemciye sahip.

Haber 21-01-21 09:46

Intel CEO'su Bob Swan görevinden ayrılıyor!

Intel CEO'su Bob Swan'ın çok yakında görevinden ayrılacağını açıkladı. Bir süredir Intel'in tepe yöneticisi olarak görev yapan Swan, görevini halihazırda VMWare CEO'su olan Pat Gelsinger’e bırakacak.

Haber 14-01-21 12:19

Intel 11. Nesil işlemcilerle karşımıza çıktı

Intel’in yeni işlemcileri 11. Nesil Intel Core S Serisi detayları ile karşımıza çıktı. Uygun fiyatlı bu işlemciler AMD’ye ter döktürebilir.

Haber 31-10-20 12:08

Huawei Matebook X Pro (2020) incelemesi

Prestijli iş bilgisayarı dendiğinde akla gelen ilk marka muhtemelen Apple'ın Macbook serisidir. Windows tarafında ise Asus, Dell ve HP'nin modellerini sayabiliriz. Ancak bu rekabete yeni katılan bir oyuncu daha oldu.

Haber 28-09-20 12:42

MSİ iş odaklı Summıt serisi laptoplarını ve yeni logosunu tanıttı

MSI, iş odaklı ilk laptopları olan Summit Serisini ve yeni logosunu şirketin sanal zirvesinde duyurdu. Firmanın bu yeni iş odaklı laptop ailesi, 11.Nesil Intel® işlemciye ve Intel® Evo™ platformu sertifikasına sahip.

Haber 07-09-20 15:01

11.nesil Intel işlemcili Samsung Galaxy Book Flex 5G tanıtıldı!

Samsung’un 11. nesil Intel işlemci ile gelen Galaxy Book Flex 5G modeli tanıtıldı. İşte Samsung’un yeni canavarının özellikleri.

Haber 04-09-20 12:07

Intel 14 yıldır kullandığı logosunu değiştirdi! İşte yeni logo

Intel, 11.nesil Tiger Lake işlemcilerini tanıtırken yeni logosunu da görücüye çıkardı. Intel, 2006 yılından beri kullandığı klasik Intel logosunu modernize ederek ilk kez kamuoyuyla paylaştı.

Haber 03-09-20 18:04