Iştahsızlık Haberleri

“Kendimi bir türlü tutamıyorum” cümlesi tarih oluyor! İştaha kilit vuruyor

İştah artması ya da azalması yetersiz ve dengesiz beslenmekten kaynaklanan önemli bir sorundur. Örneğin iki öğün arası çok uzun tutulduğunda ve uzun süre yemek yenilmediğinde vücut aşırı aç kaldığı için vücutta kan şekeri ve insülin dengesi bozulur. Bunun neticesi olarak sofraya ilk oturuşta ihtiyacınız olandan daha fazla yemek yersiniz. İhtiyaçtan fazla yenilen yemek, yemek sonrası kan şekeri seviyesinin daha hızlı düşmesine ve kısa bir süre sonra tekrar açlık hissetmenize neden olur.

Haber 06-09-22 10:55

Sürekli olarak tekrarlanıyorsa hemen doktora başvurun! Gırtlak kanserinin büyük belirtisi

Kanser en çok görülen hastalıklar arasında bulunuyor. Oldukça ciddi sonuçlara yol açan kanserin bir sürü çeşidi bulunuyor. Her kanser türünün farklı farklı belirtileri bulunuyor. Eğer ki uzun süreli şikayetleriniz varsa mutlaka doktora görünmeniz gerekiyor.

Haber 01-09-22 14:41

Belirtilere dikkat edin! En tehlikeli kanser türlerinden: Sinsice ilerleyerek hayatınızı riske atıyor

Çağımızın en tehlikeli hastalıklarından olan kanseri erken teşhis etmek hayati önem taşımaktadır. Erken teşhis ve doğru tedavi ile kanseri iyileştirmek mümkündür. Tehlikeli kanser türleri arasında yer alan pankreas kanserinin belirtileri en sık rastlanan rahatsızlıklardan olduğu için teşhis etmesi zordur. Ancak bu belirtiler hakkında bilinçli olunması pankreas kanserinin erken teşhis edilmesini sağlamaktadır.

Haber 26-08-22 09:17

Önemsiz görmeyin! Akciğer kanserinin yaygın belirtisi

Öksürük ve ses kısıklığı toplumda en sık karşılaşılan rahatsızlıklardan. Boğazda istenmeyen durumlara yol açan bu rahatsızlıklar oldukça can sıkıcı olabiliyor. Genellikle boğazın soğuk içeceklerden dolayı tahriş olmasından ve enfeksiyonlardan dolayı olsa da geçmeyen öksürükler ve ses kısıklığı akciğer kanserinin belirtisi olabilir.

Haber 22-08-22 15:04

Uzmanından çocuklarda görülen iştahsızlık problemleri için tavsiyeler

Medicana Avcılar Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Dyt. Havva Kılınç: - "Anne ve babalar çocuğa besin çeşitliliği fazla, besleyici değeri yüksek, az miktarla gereksinmeyi karşılayabilecek yemekler hazırlamalıdır" - "Günde üç öğün yemek yenildiğinde ve her öğünde her gruptan besin önerilen miktarlarda tüketildiğinde, yeterli ve dengeli beslenme sağlanır"

Yurthaber 22-07-22 11:20

Çocuklarda serotonin eksikliği uykusuzluğa ve iştahsızlığa neden olabilir

Çocuklarda iştahsızlık ve uykusuzluk ebeveynleri oldukça zorlayabiliyor. Bunların altında yatan bir sürü sebep bulunuyor. Çocuğunuza ne yaparsanız yapın yemek yediremiyor veya uyutamıyor musunuz? Bunun nedeni çocuklarda görülen serotonin eksikliği olabilir. İşte çocuklarınızdaki serotonin eksikliğini gidermeniz için yapmanız gerekenler…

Haber 11-04-22 17:52

İştahı bıçak gibi kesen besinler

İştah artması ya da azalması yetersiz ve dengesiz beslenmekten kaynaklanan önemli bir sorundur. Örneğin iki öğün arası çok uzun tutulduğunda ve uzun süre yemek yenilmediğinde vücut aşırı aç kaldığı için vücutta kan şekeri ve insülin dengesi bozulur. Bunun neticesi olarak sofraya ilk oturuşta ihtiyacınız olandan daha fazla yemek yersiniz. İhtiyaçtan fazla yenilen yemek, yemek sonrası kan şekeri seviyesinin daha hızlı düşmesine ve kısa bir süre sonra tekrar açlık hissetmenize neden olur.

Haber 22-02-22 11:10

Çocuklarınıza bu kötülüğü yapmayın: Bu hatalar çocuklarda iştahsızlığa neden oluyor!

Çocuklarda iştahsızlık birçok ebeveynin endişeli olduğu bir konudur. Çocuğun iştahsız olmasının altında çiğneme ve yutma güçlüğü, enfeksiyonlar, kalp yetmezliği, karaciğer rahatsızlıkları, emilim bozuklukları gibi fizyolojik bir problem yatmıyorsa basit beslenme hataları çocuklarda iştahsızlığa neden olabilir. Nedir bu beslenme hataları?

Haber 18-02-22 14:32

‘Bu nasıl iştah’ dedirtti! Uçaktan bisiklete kadar her şeyi yiyebilen adam: Michel Lotito

Yemek yemek kimileri için sadece yaşamsal bir ihtiyaç kimileri için ise tamamen keyif veren bir eylemdir. ‘Yemek için yaşayan, yaşamak için yiyenler’ tamamen bu farklılıkları anlatan bir durumdur. Ancak Michel Lotito isimli adam için yemek yemek sadece bir eylemdi. ‘Her şeyi yiyen adam’ olarak dünya çapında ün salan Lotito, 57 yıllık ömründe bisikletten uçağa kadar her şeyi yedi.

Trend 27-07-21 10:03

Bebeklerde iştahsızlık sebepleri nelerdir? Her yol denediğiniz halde yemiyorsa...

Bebek iştahı nasıl açılır sorusu ikinci altı aydan sonra ortaya çıkan bir problemdir. Bebeklerde iştahsızlığın en önemli nedenleri demir eksikliği anemisidir. Ülkemizde de en sık görülen durumlar arasında yer alan demir eksikliği anemisini önlemek için hayvansal gıda ve tahıllara ikinci altı aydan sonra başlamak önem taşır. Bebeklerde iştahsızlık sorunu ile ilgili bilgi veren Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Arzu Özgeneci, bebek iştahı nasıl açılır sorusunu da yanıtladı.

Kadin 05-07-21 08:22

Çocuklarda iştahsızlık nedenleri nelerdir? Çocuklarda iştahsızlık nasıl giderilir?

Çocuklarda iştahsızlık nedenleri sağlık sorunlarını beraberinde getirebileceğinden giderilmesi gereken bir durumdur. Çocuklarda iştahsızlık görülmesi durumunda nedenleri ile ilgili ilk olarak enfeksiyon olup olmadığına bakılır. Ardından tespit edilen bulgulara göre iştahsızlık nasıl giderilir sorusu cevaplanır. Konuyla ilgili bilgi veren Çocuk Gastroenteroloji ve Beslenme Uzmanı Prof. Dr. Benal Büyükgebiz, çocuklarda iştahsızlığın sebep olabilecekleri ve tedavisi ile ilgili bilgiler verdi.

Kadin 30-06-21 15:57

Çocuklarda iştahsızlık! 3 gün 3 kaşık kuralı nedir?

İştah tanım itibariyle, yemek yeme arzusudur ama kimi çocuklarda bu istek o kadar azdır ki anne-baba bir süre sonra endişelenmeye başlar ve yetersizlik hisseder. Her yaşta görülebilen iştahsızlık durumu özellikle ilk dört yaşta ve ergenlik döneminde belirginleşmektedir.

Kadin 19-06-19 13:27

İştahınızı kapatmak mı istiyorsunuz? İşte yapılması gerekenler

Diyet yapmak isteyip, iştahına engel olamayanlara önerilerde bulunan uzmanlar, gün içinde sık ve az öğünler yemenin, iştahın kontrolden çıkmasını önlemenin en kolay yolu olduğunu belirtiyor. Uzmanlara göre, yeme isteğinin kontrol altında tutulması, atıştırma krizinden kurtulmak için sağlıklı karbonhidratlara yönelinmesi, bol bol su içilmesi, yiyeceklerin iyice çiğnenmesi ve güç gerektiren egzersizlerin yapılması gerekiyor.

Haber 14-07-05 00:57

Çocuğu yemek yemeye zorlamayın

Çocuğunuzun önüne yemeği koydunuz ancak lokmayı uzun süre ağzında çeviriyor, çiğnemek için zaman kazanmaya çalışıyor ve tabağındaki yemeği bir türlü bitiremiyor. Bu durumda hemen öfkelenip zor kullanmayın. Soruna sabırlı yaklaşarak, çocuğunuza yemek yeme alışkanlığı kazandırabilirsiniz.

Haber 30-11-99 00:00

Çocuğunuzu yemek yemeye zorlamayın

Türkiye Sağlık ve Tedavi Vakfı Konya Hastanesi Çocuk Hastalıkları Ünitesi'nden Uzman Dr. Hızır Yılmaz, çocukların sağlığı için yemek yemelerinde ısrar edilmemesi ve iştah şurubu adı altında satılan ilaçlardan uzak durulması gerektiğini belirtti.

Haber 30-11-99 00:00