Kamburluk Haberleri

Bu şekilde birçok hastalığa davetiye çıkarıyorsunuz

Dik durmamak istenmeden yapılan, alışkanlık haline gelen bir davranış. Kötü duruş görsel olarak hoş görünmemesinin yanı sıra hiç beklemediğiniz hastalıklara da neden olabiliyor. Hem zihinsel hem de fiziksel olarak birçok olumsuz etkisi bulunuyor. İşte kötü duruşun sebep olduğu o hastalıklar…

Haber 22-02-22 10:00

Kötü duruşun bilmediğiniz olumsuz etkileri…

Küçüklükten itibaren dik durmadığınız için uyarılıyor musunuz? Dik durmamak, sürekli telefona bakarak boynunuzu yanlış pozisyonda tutmak sizi kamburlaştırıp vücudunuzda şekil bozukluğu olmasına neden oluyor. Bu bozukluklar sadece görünüşü değil sağlığı da olumsuz etkiliyor. İşte o olumsuz etkiler…

Kadin 15-02-22 16:46

Pek çok probleminizin sebebi kambur bir şekilde oturmanız olabilir! Kambur oturmak ne gibi sorunlara davetiye çıkarıyor?

Giydiğiniz kıyafetlerin üzerinize tam oturmadığını, zaman zaman baş ağrısı çektiğinizi ve uyku sorunları yaşadığınızı hiç fark ettiniz mi? Özellikle masa başında çalışan kişileri tehdit eden kambur oturma sorunu ile başınız dertte olabilir. Peki, kambur oturmanın estetik sorunlar haricinde sağlığınızı da tehdit ettiğini biliyor muydunuz? Detaylar yazımızda.

Kadin 09-02-22 17:42

Camdaki Kız dizisinde Muzo karakterinin rahatsızlığı nedir? Kamburluk nasıl tedavi edilir?

Her hafta Perşembe akşamları Kanal D ekranlarında yer alan Camdaki Kız dizisi, Gülseren Budayıcıoğlu'nın aynı isimli kitabındaki gerçek bir yaşam hikayesini konu alıyor. Her bir karakteri ayrı sevilen ve beğenilen dizide, Enis Arıkan'ın hayat verdiği Muzo karakteri hikayedeki gizemini koruyor.

Trend 21-05-21 13:20

Uzman isim uyardı! Çocuklarda duruş bozukluğu hastalıklarına dikkat

Uzmanlar çocukların telefon ve bilgisayar başında uzun süre hatalı pozisyonda oturmalarının kamburluk gibi duruş bozukluğuna yol açtığını belirtti. Çocukluk çağında kazanılan hatalı ve kötü duruş alışkanlıklarının hayat boyu duruş bozukluklarına sebep olduğu, ilerleyen yaşlarda bu durumun değiştirilmesinin pek mümkün olmadığı bildirildi.

Haber 30-04-21 10:32

Kamburluğa karşı 12 basit egzersiz

Otururken ya da bilgisayar kullanırken farkında olmadan kambur durma alışkanlığımız nedeniyle sırt bölgemizde eğrilik oluştuysa bunu basit egzersizlerle düzeltmek mümkün. Konu ile ilgili bilgi veren Yrd. Doç. Dr. Gamze Şenbursa, kamburluk için yapabileceğiniz basit egzersizleri anlattı.

Haber 08-05-20 18:00

Kamburluk tedavisi nasıl olur?

Kifoz yani kamburluk, sırt bölgesine yandan bakıldığında dışa doğru aşırı bir eğrilik veya bir çıkıntı görülmesi durumu olarak tanımlanır. Kamburluğun hem fiziksel hem de psikolojik olark hayatı olumsuz etkilediğini anlatan Çakmak Erdem Hastanesi Uzman Fizyoterapisti Hande Özden, günümüzde uygulanan yöntemler ile kifozun nasıl tedavi edildiğini anlattı. İşte kamburluk tedavisi ile ilgili bilinmesi gerekenler...

Haber 27-01-20 16:39

Duruş bozukluğu olan yazılımcı dik durma alışkanlığı kazandıran cihaz üretti

Bilgisayar mühendisi Durmaz: - "Cihaz belirlediğiniz aralıklarda titreyerek vücudunuzu uyarıyor. Bu sebeple cihazı 'dik duruş antrenörü' olarak tanımlıyoruz" - "Yerli bir girişim olarak ilk hedefimiz, ülkemizde geliştirdiğimiz bu giyilebilir teknoloji ürününü yurt dışında da tanıtmak ve ihracata katkı sağlamak"

Finans 18-01-20 11:04

Çeliktaş: “Çok fazla telefon ve bilgisayar kullanmak kamburluğa neden oluyor”

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Mustafa Çeliktaş, çok fazla telefon ve bilgisayar kullanmanın kamburluğa (kifoz) neden olduğu uyarısında bulundu. Çeliktaş, “Özellikle günümüzde aşırı tablet, telefon kullanımından dolayı sırt kasları güçsüz kalıyor ve spor yapılmazsa duruşsal kifoz ortaya çıkıyor” dedi.

Trend 09-12-19 11:06

Kamburluk neden olur? Kamburluk nasıl geçer? Kamburluk önleyici tedavi var mı? Kamburluk önlenebilir mi?

Kamburluk nasıl geçer sorusu son yıllarda en çok sorulan sorular arasında yer alıyor. Kamburluk nedenleri arasında en çok gösterilen küçük yaşlardan itibaren çocukların saatlerce bilgisayar başında konforsuz sandalyelerde oturması olarak özetleniyor. Büyükler için hareketsiz yaşam tarzı ve ofis mesleklerinden kaynaklanan kamburluk nasıl geçer? Kamburluk önleyici tedaviler nelerdir? İşte kamburluk ile ilgili merak edilenler...

Haber 24-01-19 10:45

Yalancı kamburluk nedir, neden olur? Çocuklarda duruş bozukluğuna yol açan nedenler nelerdir?

Oyun bağımlılığı gelişme çağındaki çocuklarda ortopedik olarak olumsuz durumlara neden olabilir. Uzun süreli aynı pozisyonda kalmaya bağlı olarak boyun ve sırt ağrıları ortaya çıkar. Vücudun estetik olarak bozulmasına yol açan duruş bozukluğunda yalancı kamburluğun sık görüldüğü belirtiliyor.

Haber 15-12-18 09:46

Uzmanlardan akıllı cihaz uyarısı

Deloitte'un Global Mobil Kullanıcı Araştırması'na göre, Türkiye'deki mobil kullanıcılar günde ortalama 78 kez, yani her 13 dakikada bir cep telefonu ekranına bakmaktan kendini alamıyor - Aşırı mobil kullanım, bireylerin sağlığını tehdit ederken, uzmanlar, akıllı cihaz kullanımında abartının hem fiziksel hem de zihinsel sorunlara yol açabileceği uyarısında bulunuyor - Medicana International İstanbul Hastanesi Klinik Psikolog Güllüoğlu: - "Ebeveynler evde televizyon izliyor veya telefonla vakit geçiriyorsa 0-3 yaşında bir çocuğun bu duruma maruz kalma süresi en fazla 15 dakika olmalıdır" - Medicana Bahçelievler Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doktor Öğretim Üyesi Arslan: - "Önerilen sporların başında yüzme gelir. Buna ilave olarak yoga ve pilates yaparak da duruş bozukluğunu engelleyebiliriz"

Haber 25-04-18 11:18

Üç boyutlu ameliyatla kamburluğa son

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi'nde, kambur ve bel eğriliği gibi rahatsızlıkları bulunan hastalar tek operasyonla sağlıklarına kavuşuyor.

Haber 05-06-11 11:08