Kanun Teklifi Haberleri

Son dakika: 2022 yılı ek bütçesi TBMM'de kabul edildi

Son dakika haberine göre, 2022 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu ile Bağlı Cetvellerinde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi. İşte son dakika haberinin detayları...

Finans 30-06-22 00:09

Son dakika: 'Sosyal medya' tartışmalarına konu olmuştu! Basın Kanunu teklifiyle ilgili kritik gelişme

Son dakika haberi: Son zamanlarda siyasetçilerin sık sık konuşmalarına taşıdığı, toplumda da bazı tartışmalara yol açan, sosyal medya ile ilgili düzenlemeleri de içeren Basın Kanunu teklifi ile ilgili dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Yasa teklifi hakkında TBMM'de devam eden görüşmelerin ertelendiği öğrenildi.

Haber 22-06-22 17:23

2022 Merkezi Yönetim Bütçesi ile ilgili yasa teklifi Meclis'e sunuldu

2022 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu ile Bağlı Cetvellerinde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığına sunuldu.

Haber 20-06-22 18:47

Veteriner hekimler özlük hakları bakımından sağlık çalışanı kabul edilmek istiyor

Veteriner hekimler özlük hakları bakımından sağlık çalışanı kabul edilmek istiyor

Yurthaber 17-06-22 14:45

Avukatlık Kanunu Genel Kurul'da! AK Parti ve MHP'nin ortak önergesiyle değişikliğe gidildi

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde Avukatlık Kanunu'nda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi görüşmelerinde AK Parti ve MHP'nin ortak önergesi ile değişikliğe gidildi.

Haber 08-06-22 01:11

Bakan Koca'dan sağlık çalışanlarının mali ve özlük haklarına ilişkin açıklama:

"Sağlıkla ilgili bazı kanunlarla 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname'de değişiklik yapılmasına dair kanun teklifi TBMM Başkanlığına sunuldu" - "Sözleşmeli ve kadrolu hekimlerle sağlık çalışanlarının mali ve özlük haklarında önemli iyileştirmelerle sonuçlanacak ilk büyük adım atıldı"

Yurthaber 07-06-22 16:51

Meclis'ten geçti! Bankacılık Kanunu teklifi kabul edildi, vergi istisnası...

Bankacılık Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 655 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi TBMM Genel Kurulu’nda görüşüldü ve görüşmelerin sonunda teklif kabul edildi ve yasalaştı.

Finans 26-05-22 19:35

Son dakika: Kadına ve sağlık çalışanlarına şiddetin önlenmesine ilişkin kanun teklifi yasalaştı

Son dakika haberi... Kadına ve sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin önlenmesine ilişkin kanun teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edilerek yasalaştı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kanun teklifinin yasalaşmasına ilişkin, "Sağlık çalışanlarına açılan ve yaygın şekilde haksızlıklara neden olan MALPRAKTİS davalarında, kasıt olmadığı sürece tazminatı devletin üstlenmesini sağlayan kanun maddesi Meclis’te kabul edildi." ifadelerini kullandı.

Haber 12-05-22 21:14

Son Dakika: Meclis Başkanı Şentop, HDP'li Paylan'ın 1915 olaylarına dair yasa teklifini iade etti

Son dakika haberi: Meclis Başkanı Mustafa Şentop, HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan'ın 1915 olaylarına dair yasa teklifini iade etti. AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, sözde Ermeni soykırımının tanınması için verdiği kanun teklifine tepki göstererek "Bu, ahlaksız bir tekliftir" ifadelerini kullanmıştı. Çelik açıklamasında "Hiç kimse milletimize soykırım iftirası atamaz. Yüce Meclisin çatısı altında birinin bunu yapması ise siyasi ahlaksızlıktır." demişti. İşte son dakika haberinin detayları...

Haber 23-04-22 20:08

Son dakika… Anayasa Mahkemesi harekete geçti! CHP iptalini istemişti…

AK Parti ile MHP’nin ortaklaşa hazırladığı seçim kanunu hakkında CHP’nin yaptığı itiraz sonrasında Anayasa Mahkemesi (AYM) harekete geçti. CHP’nin başvurusu ile ilgili raportör görevlendiren AYM esas hakkındaki kararını en kısa sürede açıklayacak. İşte son dakika haberinin detayları…

Haber 21-04-22 14:39

Son Dakika: Kritik yasa teklifi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi! Vergi istisnası...

Son dakika haberi: Ekonomik düzenlemeler içeren yasa teklifi TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi. Teklifle; Yabancı paraların 2022 yılı sonuna kadar Türk lirasına dönüştürülmesi durumunda, elde edilen faiz ve kar payları vergi istisnası kapsamına alınacak. İşte son dakika gelişmesinin detayları...

Finans 15-04-22 19:37

Son dakika: Milyonlarca vatandaşı ilgilendiriyor! TBMM'de kabul edilerek yasalaştı

Gelen son dakika haberine göre, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ile Kat Mülkiyeti Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı.

Haber 24-03-22 18:32

CHP'li Özgür Özel'den motokuryeler için kanun teklifi! Tazminat ödensin

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, idari kararla çalıştırılmayan motokuryelere tazminat ödenmesini öngören kanun teklifi verdi. Teklif, mülki idare amiri kararlarıyla ya da kamu idareleri tarafından alınan kararlar doğrultusunda faaliyetlerini yerine getiremeyen motokuryelere, prime esas günlük kazanç alt sınırı üzerinden hesaplanan tutarın "mahrumiyet tazminatı" olarak İşsizlik Sigortası Fonu'ndan ödenmesini düzenliyor. İşte detaylar!

Haber 11-03-22 11:41

Son Dakika: Uluslararası sözleşmeleri içeren kanun teklifleri TBMM'de kabul edildi

Son dakika haberine göre, uluslararası sözleşmeleri içeren kanun teklifleri TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. İşte son dakika haberinin detayları...

Haber 16-02-22 20:38

Son dakika: Uluslararası sözleşmeleri içeriyor! TBMM'de kabul edildi

Son dakika haberi: Uluslararası sözleşmeleri içeren 5 ayrı kanun teklifi TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi.

Haber 15-02-22 23:24

Öğretmenlere 1310 TL'lik artış! Öğretmenlik Meslek Kanunu Teklifi yasalaştı, gözler öğretmenlerin özlük haklarındaki maddelere çevrildi

Öğretmenlere 1310 TL'lik artışı da içeren Öğretmenlik Meslek Kanunu TBMM'de kabul edildi. türkiye eğitim tarihinde öğretmenlerin ilk kez müstakil bir meslek, kanununa kavuşurken, söz konusu düzenlemeyle birlikte eğitim öğretim tazminatı yüzde 20’den yüzde 60’a, başöğretmenlere ödenecek tazminat ise yüzde 40’tan yüzde 120’ye çıkarıldı. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, yaptığı açıklamda eğitim öğretim tazminatlarında yaklaşık 1310 TL'lik bir artış olacağını duyurdu.

Haber 04-02-22 15:03

Öğretmenlik Meslek Kanunu Nedir? Öğretmenlik Meslek Kanunu çıktı mı?

Öğretmenlerin özlük haklarını iyileştirip, mesleki yükselişi sağlayacak olan Öğretmenlik Meslek Kanunu AK Parti Konya milletvekili Orhan Erdem ve 57 AK Parti milletvekilinin imzasıyla meclise sunulmuştu. Kanun teklifi TBMM Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu tarafından kabul edildi.

Haber 29-01-22 16:43

Son dakika… KDV düzenlemesi etiketlere de yansıyacak! İşte detaylar…

KDV düzenlemesinin halka nasıl yansıyacağı merak edilirken düzenlemeye ilişkin bazı detaylarda ortaya çıkmaya başladı. Temel gıda ürünleri başta olmak üzere fiyat etiketlerinde düşüş sağlaması da öngörülüyor. İşte son dakika KDV haberinin detayları…

Finans 21-01-22 07:26

Son Dakika: Ekonomiyle ilgili kritik teklif kabul edildi! Enflasyon düzeltmesi uygulaması erteleniyor

Son dakika haberine göre, ekonomiye ilişkin düzenlemeler içeren Vergi Usulü Kanunu ile Kurumlar Vergisi Kanunu'nda değişiklik öngören 4 maddelik yasa TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Kabul edilen yasayla; enflasyon düzeltmesi uygulaması 31 Aralık 2023 tarihine kadar erteleniyor. İşte son dakika gelişmesinin detayları...

Finans 20-01-22 21:14

Son dakika! Öğretmenlik Meslek Kanunu Teklifi komisyonda kabul edildi

Son dakika haberi! Öğretmenlik Meslek Kanunu Teklifi, Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonunda kabul edildi. Yeni düzenlemeyle öğretmenlik, kariyer temelli meslek grupları arasına girecek. 4 farklı kadro ihdas edilecek, ilave özlük ve mali haklar verilecek. Öğretmenlere 3600 ek gösterge düzenlemesi de teklifte yer alıyor.

Haber 11-01-22 00:44

Son Dakika! Öğretmenlerle ilgili kritik yasa teklifi Meclise sunuldu! Maaşlar artacak

Son dakika haberine göre AK Parti 12 maddelik "Öğretmenlik Meslek Kanunu'na" ilişkin yasa teklifini TBMM Başkanlığı'na sundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, öğretmenleri ilgilendiren kritik kanun teklifini "Müjde" sözleriyle duyurmuştu.

Haber 31-12-21 11:39

Öğretmenlik Meslek Kanunu geliyor! AK Parti’den yeni açıklama…

Öğretmenlerin merakla beklediği Öğretmenlik Meslek Kanunu yarın Meclis’e geliyor. Kanunla ilgili detayları açıklayan AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal teklifin 12 madden oluştuğunu belirtti.

Haber 30-12-21 13:35

Son Dakika: Stokçuluğa ilişkin kanun teklifi Komisyon'da kabul edildi

Son dakika haberine göre, stokçuluğa ağır yaptırım getiren düzenlemeleri de içeren kanun teklifi TBMM Sanayi Komisyonu'nda kabul edildi. Buna göre; üretici, tedarikçi ve perakende işletmeler tarafından piyasada darlık yaratıcı, piyasa dengesini ve serbest rekabeti bozucu faaliyetler ile tüketicinin mallara ulaşmasını engelleyici faaliyetlerde bulunanlara, 100 bin liradan 2 milyon liraya kadar idari para cezası uygulanacak.

Haber 16-12-21 21:26

CHP'den 'asgari ücret yeni yıla kadar 3 bin 577 lira olsun' talebi

CHP Ankara İl Başkanı Ali Hikmet Akıllı, asgari ücretliden vergi ve kesintilerin alınmamasını talep ederek, "Yıllardır bekletilen kanun tekliflerimiz Meclise getirilsin ve asgari ücretliden vergi kesintisine son verilsin. Asgari ücret en azından yeni yıla kadar 3 bin 577 lira seviyesine getirilsin." dedi. Akıllı, Türkiye'de 7 milyondan fazla asgari ücretli çalışan ve ailelerin açlık sınırı altında yaşadığını öne sürdü.

Finans 05-11-21 17:25

Çek ibraz yasağının süresi 31 Aralık 2023 tarihine kadar uzatılacak

AK Parti milletvekillerinin imzasını taşıyan ihracata yönelik yatırım ve üretimin teşvik edilmesine yönelik kanun teklifi TBMM Başkanlığına sunuldu. Meclise sunulan Türkiye İhracatçılar Meclisi ile İhracatçı Birliklerinin Kuruluş ve Görevleri Hakkındaki Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun Teklifi ile çek ibraz yasağının süresi 2023 yılı sonuna kadar uzatılıyor.

Finans 15-10-21 14:36

Ek gözaltı süreleri 1 yıl uzatılıyor

Terörle mücadelenin etkin şekilde sürdürülmesi için gözaltı sürelerinin, bazı suçlarla ilgili olarak yeniden düzenlenmesine ve ek gözaltı süreleri getirilmesine ilişkin hükümlerin uygulaması 31 Temmuz 2021'den itibaren 1 yıl uzatılacak.

Haber 17-07-21 23:09

Ekonomiye ilişkin düzenlemeler içeren kanun teklifi TBMM Genel Kurulunda

TBMM Genel Kurulunda, ekonomiye ilişkin düzenlemeler içeren Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin ilk 6 maddesi kabul edildi.

Finans 17-07-21 02:38

Son Dakika: Torba kanun teklifi komisyonda kabul edildi

Ekonomik düzenlemeleri de içeren torba kanun teklifi, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edildi. Genel Kurul'da görüşülecek kanun teklifinde terörle mücadele kapsamında gözaltı sürelerinin, bazı suçlarla ilgili olarak yeniden düzenlenmesine ve ek gözaltı süreleri getirilmesine ilişkin hükümlerin uygulamasının, 31 Temmuz 2021'den itibaren 3 yıl uzatılması öngörülüyor.

Haber 13-07-21 21:32

Son dakika: AK Parti'den ekonomik düzenlemeler içeren torba yasa teklifi

AK Parti ekonomik düzenlemeler içeren torba yasa teklifini TBMM Başkanlığı'na sundu.

Finans 09-07-21 13:46

Son Dakika: 4. Yargı Paketi Meclis'te kabul edildi

4. Yargı Paketi TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Eşe karşı işlenen "kasten öldürme", "kasten yaralama", "eziyet" ve "kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçlarında kabul edilen cezayı artırıcı nedenler, boşanılan eşi de kapsayacak.

Haber 08-07-21 22:00

Son Dakika: 4. Yargı Paketi komisyonda kabul edildi

Kamuoyunda 4. Yargı Paketi olarak bilinen Ceza Muhakemesi Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Adalet Komisyonu'nda kabul edildi.

Haber 23-06-21 17:57

MKEK'in anonim şirketi olması için düzenlenen kanun teklifi Meclis'e sunuldu

Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu'nun(MKEK) anonim şirketi olmasını düzenleyen teklif AK Parti tarafından Meclis’e sunuldu. AK Parti Kırıkkale Milletvekili Ramazan Can, "Makine Kimya'yı özelleştirme baskısından kurtarıyoruz. Hazine'ye bağlıyoruz" dedi.

Finans 16-06-21 20:31

Askeri Ceza Kanunu teklifi Adalet Komisyonu'nda kabul edildi

Askeri Ceza Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Adalet Komisyonu’nda kabul edildi. Subay ve astsubayların şüpheli sıfatıyla ifadesi bizzat cumhuriyet savcısı tarafından alınacak. Askerlerin işledikleri askeri suçların soruşturulması izne tabi olacak ancak ağır ceza mahkemesinin görevine giren suçüstü hallerinde soruşturma, genel hükümlere göre yürütülecek.

Haber 02-06-21 21:46

AK Parti'den Meclis'e 20 maddelik yeni kanun teklifi

AK Parti, 'Askeri Ceza Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Yasa Teklifi'ni TBMM Başkanlığı'na sundu. Teklif, askeri suçlara ilişkin davalara bakacak mahkemeler ile askeri suçların soruşturması ve kovuşturmasında uygulanacak istisnai hükümler ile soruşturma ve kovuşturma mercilerinin yeniden düzenlenmesini öngörüyor. Teklifin yasalaşması halinde asker kişiler, suçüstü halinde, görevli kolluk kuvvetleri tarafından yakalanabilecek.

Haber 26-05-21 16:16

AK Parti 'mini infaz' paketini Meclis Başkanlığı’na sundu

AK Parti milletvekilleri, Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'ni, TBMM Başkanlığına sundu. Teklifle, 15 yaşından küçük çocuğu olan ve cezası 10 yıldan az kadın hükümlüler cezaevine girmeyecek ve hâlen cezaevinde çocukları ile kalan kadınların yasa çıktıktan sonra infazları ertelenecek.

Haber 25-05-21 16:10

Peşin ödeme yapanlara büyük indirim! Faizler silinecek, 18 taksitte ödenecek

Borçların yeniden yapılandırılması, vergi ve matrah artırımı ile sicil affını içeren torba yasa meclise sunuldu. Milyonlarca vatandaşı ilgilendiren 15 maddelik torba yasada, 30 Nisan tarihinden önce kesinleşen borçların yapılandırılmasına karar verildi.

Finans 22-05-21 10:23

Son dakika! AK Parti'den Meclis'e 'Mısır' teklifi

Son dakika haberine göre, AK Parti, Türkiye Cumhuriyeti ile Mısır arasında dostluk grubu kurulmasına ilişkin Meclis Başkanlığı'na kanun teklifi verdi.

Haber 20-04-21 16:55

Son dakika! Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Kanunu TBMM’de kabul edildi

Son dakika haberine göre, Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Kanunu TBMM’de kabul edildi. Kanunla, kamuya ilk kez alınacaklara ilişkin güvenlik soruşturma kriterleri belirleniyor.

Haber 07-04-21 23:24

TBMM Genel Kurulunda güvenlik soruşturmasına ilişkin kanun teklifinin birinci bölümü kabul edildi

TBMM Genel Kurulunda, Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Kanunu Teklifi'nin 7 maddeden oluşan birinci bölümü kabul edildi. Teklifin kabulüyle oluşturulacak bir komisyon, güvenlik soruşturması veya arşiv araştırması sonucunda elde edilen verileri değerlendirecek.

Haber 07-04-21 01:51

Son dakika! Turizmi Teşvik Kanunu komisyonda kabul edildi

Turizmi Teşvik Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonunda kabul edildi.

Haber 06-04-21 23:04

Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Kanunu Teklifi'nin görüşmelerine devam ediliyor

TBMM Genel Kurulunda, Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Kanunu Teklifi görüşmeleri sürüyor. Kanun teklifinde yer alan, güvenlik soruşturmasına görevin gerektirdiği niteliklere etkisi yönüyle kişinin eşi ile birinci derece yakınları dahil edilir hükmü değiştirildi. CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, "Gördük ki siz grup olarak, bir gaflet deyin, bir ihmal deyin, bir görev kusuru deyin, bir disiplinsizlik deyin; deyin, ne derseniz deyin, gevşektiniz kardeşim." ifadelerini kullandı.

Haber 06-04-21 20:47

Turizm teşvikine ilişkin kanun teklifinin ilk dört maddesi komisyonda kabul edildi

Turizm teşvikine ilişkin kanun teklifinin ilk dört maddesi komisyonda kabul edildi. Turizm sektöründe, Turizmi Teşvik Kanunu ve diğer mevzuatta yer alan teşvik tedbirleri ile istisna, muafiyet ve haklardan yararlanabilmek için Kültür ve Turizm Bakanlığından turizm yatırımı belgesi veya turizm işletmesi belgesi alınması zorunluluğu getirilecek. Lüks kampçılığın yasal altyapısı oluşturulacak ve turizm işletmesi belgesi alamayan işletmelerin faaliyetlerine son verilecek.

Haber 02-04-21 01:40

Kılıçdaroğlu'ndan yeniden oylama tepkisi: Meclis'i sabote ettiler

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM Genel Kurulu'nda, Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Kanunu Teklifi'nin maddelerine geçilmesine dair oylamanın yenilenmesine yönelik Başkanlık Tezkeresi'nin kabulünü değerlendirirken, "Talimat üzerine bunlar derhal toplandılar, yeniden görüşülmesine karar verdiler ve Meclis'i sabote ettiler." dedi.

Haber 01-04-21 20:12

Son Dakika: Meclis Başkanlığı tezkeresi Genel Kurul'da kabul edildi

AK Parti ve MHP tarafından Meclis’e sunulan ve muhalefetin oylarıyla reddedilen ‘güvenlik soruşturması’ teklifi, Başkanlık Tezkeresi olarak TBMM Genel Kurulu’na sunuldu. Söz konusu tezkere oy birliğiyle kabul edildi.

Haber 01-04-21 17:02

Güvenlik Soruşturması teklifi muhalefet oylarıyla reddedildi

TBMM Genel Kurulu'nda, kamuya yeni alınacaklara ilişkin, Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Kanunu'nun maddelerine geçilmesi, muhalefet milletvekillerinin oylarıyla reddedildi. Teklifin görüşmelerine devam edilip edilmeyeceğine TBMM Başkanlık Divanı toplantısından sonra karar verilecek. AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan ile MHP Grup Başkanvekili Muhammed Levent Bülbül sosyal medya hesabından tepki gösterdi.

Haber 31-03-21 20:21

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan uluslararası anlaşmalara ilişkin 10 kanuna onay

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın uluslararası anlaşmalara ilişkin imzaladığı 10 kanun, bugünkü Resmi Gazete'de yayımlandı.

Haber 24-03-21 10:35