Makat Çatlağı Haberleri

Makat çatlağı niye olur, nasıl geçer? Makat çatlağına ne iyi gelir?

Makat çatlağı, genellikle insanların konuşmaktan kaçındığı ancak ciddi rahatsızlıklara neden olabilen bir sorundur. Hem fiziksel hem de duygusal olarak rahatsız edici olabilen bu durum, genellikle anüs çevresindeki dokuların yırtılmasıyla meydana gelir. Makat çatlağının nedenleri arasında kabızlık, doğum, anormal dışkılama alışkanlıkları ve irritabl bağırsak sendromu gibi faktörler bulunabilir.

Haber 30-11-2023 23:21

Makat çatlağı nasıl tedavi edilir?

Makat çatlağı, akut dönemde yani ilk başlarda olduğu zaman sadece besin takviyeleri, sıcak su ve kortizonlu kremlerle tedavi edilebilmektedir. Ancak, müzminleştiği zaman yani kronik bir hale geldiği zaman (kronik anal fissür veya kronik makat çatlağı) çeşitli tedavi yöntemleri vardır.

Haber 23-08-2022 14:34

Acısını çeken bilir! Makat çatlağı nedir? Makat çatlağı kendi kendine düzelir mi?

Makat çatlağı, genellikle uzun süren kabızlık sonrası oluşur. Acı verici bir süreç olan rahatsızlık, kişilerin hayat kalitesini düşürür. Dile getirilmekte utanıldığı için genellikle sessiz kalınan makat çatlağı ciddi bir rahatsızlıktır. Hiçbir şey yapmadığınız her geçen gün şikayetinizin artmasına neden olabilir.

Haber 23-08-2022 14:27

Makat çatlağına (Anal Fissür) ne iyi gelir? Makat çatlağı evde tedavi edilir mi, belirtileri nelerdir?

Sindirim sistemi, nefes alırken bile ihtiyaç duyulan enerjinin oluşmasını sağlar. Hayati fonksiyonlarımızı yerine getirebilmemize yardımcı olan sindirim sistemi ile ilgili zaman zaman sağlık problemleri yaşanabilir. Sindirim sisteminde gerçekleşen en sık sorunlar arasında kabızlık yer alır. Normal bir semptom olarak karşılanan kabızlığa zamanında müdahale edilmezse makat çatlağına neden olabilir. Makat çatlağına ne iyi gelir? Makat çatlağı evde doğal yöntemlerle tedavi edilebilir mi?

Haber 06-05-2022 17:55

Diğer Haber Etiketleri

Makat Çatlağı

Makat Çatlağı Hakkındaki Haberler Mynet'te. Makat Çatlağı Hakkındaki Son Dakika Gelişmelerini Mynet'te Takip Edin.

Kaşıntıları göz ardı etmeyin! Makat kaşıntısı hangi hastalığın belirtisi olabilir?

Sindirim sisteminin son kısmı olan anüsün veya çevresindeki derinin kaşınmasıdır. Anal kaşıntı, kişide ciddi rahatsızlık oluşturabilir. İnsanlarda, “bende bağırsak kanseri mi var?’’ endişesi yaratsa da kaşıntı genellikle başka bir durumdan kaynaklanır.

Haber 13-01-2022 14:30

Makat çatlağı (anal fissür) evde de tedavi edilebilir! İşte yapmanız gerekenler

Halk arasında makat çatlağı olarak bilinen anal fissür, genellikle sindirim sistemi sorunlarından ya da çeşitli travmalardan dolayı meydana gelebilir. Anal fissürlerin önlem alınmadığında derinleşen ve doktor müdahalesi gerektiren duruma geldiğini söyleyen Proktoloji Uzmanı Yasir Gözü, fissürleri önlemek için nelere dikkat etmemiz gerektiğini anlattı.

Haber 23-11-2021 14:23

Makat çatlağında sıvı tüketimi nasıl olmalı?

Makat çatlağı kabızlık gibi dışkılama esnasında yaşanan sıkıntılardan dolayı meydana gelebilir. Makat çatlağı tedavisinde su tüketiminin önemli yer tuttuğunu söyleyen Proktoloji Uzmanı Dr. Yasir Gözü, hastalığın tedavisi için sıvı alımında nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlattı. İşte makat çatlağı tedavisinde sıvı tüketimi hakkında bilinmesi gerekenler...

Haber 11-10-2021 09:19

Makat çatlağı ve beslenme

Anal fissür (makat çatlağı) rahatsızlığından korunmak ve hastalığın alevlenme dönemlerini rahat geçirmek için beslenme alışkanlıklarımızı düzene koymalıyız.

Haber 20-11-2017 14:32

Makat çatlağı için krem önerileri - Prof. Dr. Korhan Taviloğlu

Prof. Dr. Korhan Taviloğlu makat çatlağı kremleri hakkında bilgi verdi. Bu tür krem ve merhemler, makat çıkışının zorlanmasının yarattığı olumsuz etkilerden kişiyi olabildiğince koruma hedefler. İşte makat çatlağı için krem önerileri ve bu kremlerin kullanım amaçları.

Haber 02-07-2014 17:49

Makat çatlağı tedavisinde en etkili yöntem

Kış aylarında daha fazla görülüyor.

Haber 08-01-2014 11:50

Makat şişliğine neden olan özel durumlar

Prof. Dr. Korhan Taviloğlu sizler için kaleme aldı

Haber 03-09-2013 09:37

Makat ağrısı neden olur? Prof. Dr. Korhan Taviloğlu açıkladı

Makat ağrısı, sık karşılaşılan ve birden fazla nedeni olan bir sağlık konusudur. Makat ağrısı zaman zaman çok şiddetli olacak şekilde kendisini gösterebilir. Makat ağrısı neden olur sorusunun cevabını Prof. Dr. Korhan Taviloğlu tüm detaylarıyla açıkladı.

Haber 18-07-2013 09:17