Sigorta Haberleri

SGK faiziyle geri alıyor: Sigorta primini böyle ödeyenler dikkat! Emekli aylığınız kesilebilir…

Sigortalı olarak çalışmadığı halde emekli olabilmek için sahte sigorta yaptırarak kendisini çalışıyormuş gibi gösterenler için kötü haber geldi. SGK, fiilen çalışmadığı halde sahte sigorta yaptıranların tespiti halinde emekli aylığını iptal ederek ödenmiş aylıklarını faiziyle geri alıyor.

Finans 16-02-2024 08:18

Sürücüler dikkat! Trafik sigortasında büyük oyun: Yüzde 50'ye varan farklar çıkarıyorlar!

Milyonlarca sürücüyü ilgilendiren Zorunlu Trafik Sigortası'nda yaşanan sıkıntılar son aylarda üst seviyelere ulaştı. Sigorta şirketleri ek hizmetler ekleyerek poliçe bedeline yüzde 50'ye yakın farklar çıkarıyor.

Finans 08-02-2024 10:23

Teyzesine bakıcılık yapan kadın için 'sigorta' kararı: Primi mirasçılar ödeyecek

İzmir'de yaşayan G. Ç. adlı kadın, yıllarca yaşlı teyzesi F. K.'nın evinde çalışıp bakıcılığını yaptı; çamaşır, yemek ve günlük bakım gibi ihtiyaçlarını üstlendi. 2017'de ölen F. K.'nın mirasçılarına hizmet tespit davası açan kadın sigorta talep etti. Mahkeme, davacının 1129 günlük primini mirasçıların ödemesine hükmetti.

Finans 19-01-2024 13:08

Bakan Işıkhan duyurdu: Yaşlılık Sigortası geliyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı **Vedat Işıkhan**, yaşlılık sigortasının hayata geçirileceğini söyledi. Işıkhan, *"Gelecek için yaşlılarımızı korumak zorundayız. Her evde neredeyse bir yaşlı, bir engelli, bir hasta vatandaşımız var" *dedi.

Finans 05-01-2024 11:58

2000- 2008 arası SGK girişi olanlar dikkat! Erken emeklilikte yeni düzenleme: Kimler faydalanacak?

EYT'nin ardından kademeli emeklilik müjdesi geldi. 2000- 2008 arası SGK girişi olanlar torba yasa maddelerinde erken emeklilik teklifi olup olmadığını merak ediyor. Erken emeklilik için yeni formüller masada. Peki kademeli erken emeklilik ne zaman yürürlüğe girecek, erken emeklilikten kimler faydalanacak?

Finans 05-01-2024 09:44

Evcil hayvan sigortası nedir, neleri kapsar?

Bir kişiyi ya da sigortalanma hakkı olan herhangi bir olguyu ya da nesneyi gelecek zamanda karşılaşabileceği risk veya risklerden koruyan sigorta sözleşmeleri son zamanların en gözde işlemleri arasında yer almaktadır. Evcil hayvanların da sigorta sözleşmeleri kapsamına girdiği günümüzde, bu sigorta sözleşmesinin kapsadığı bazı şartlar bulunmaktadır. Peki evcil hayvan sigortası nedir, neleri kapsar?

Haber 03-01-2024 21:52

Bakan duyurdu, Gelir Koruma Sigortası tüm illerde uygulanacak

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı Konya'da pilot olarak uygulanmaya başlanan Gelir Koruma Sigortası'nın artık ülke genelindeki bütün üreticileri kapsayacağını söyledi. Yumaklı, "Gelir Koruma Sigortası yaptırarak yüzde 60 devlet prim desteğinden faydalanabilecek" dedi.

Finans 29-12-2023 16:48

Araç sahiplerinden sigorta ve kaskoya yoğun talep! Yüzde 20'lere düştü, nedeni ise...

Trafik sigortası ve kasko primleri bir hayli yüksek ama aracını sigortalatan ve kaskolatan kişi sayısı da geçtiğimiz yıla göre yükseldi. Geçen sene sigortasız araç oranı yüzde 30 iken bu sene yüzde 20'lere düştü. Kasko yaptıranların oranı da yüzde 2 arttı. Trafik sigortası yaptıranların sayısındaki artışa tamir fiyatlarının artması, kaskoya ise fiyatların durulması neden olarak gösterildi.

Finans 05-10-2023 07:33

Kapsamı da adı da değişecek! DASK gidiyor ZAS geliyor: Deprem sigortaları enflasyona endekslenecek

Zorunlu deprem sigortasında kapsam genişletiliyor. 2024 yılında uygulanmaya başlayacak yeni düzenleme ile DASK’ın adı ZAS yani Zorunlu Afet Sigortası olacak. Böylece sadece deprem değil hem sel gibi diğer afetler de bu sigortanın içeriğine alınacak. Deprem sigortası, gelecek yıldan itibaren enflasyona endekslenecek.

Finans 19-08-2023 11:19

Bakan Işıkhan duyurdu! Prim ödemeleri bir yıla kadar ertelenebilecek... Batı Karadeniz'deki selden etkilenenlerle ilgili yeni gelişme

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Batı Karadeniz'de selden etkilenen işverenler ile sigortalıların prim ödemelerinin talep etmeleri halinde bir yıla kadar erteleneceğini bildirdi.

Finans 12-07-2023 13:02

Emtia senetleri nelerdir, özellikleri nelerdir? Emtia senedi için sigorta gerekir mi, emtia sigortası nedir?

İngilizce karşılığı commodity bills olarak belirtilebilen emtia senetleri, ekonomide önemli bir yer tutar. Nitekim bu senetler, temelde kişi ya da mağazalara ciro edilen makbuzlar olarak nitelendirilebilir. Dolayısıyla birçok özelliği mevcut olan emtia senetleri, mallar üzerindeki ayni hakkı temsil etmesiyle ön plana çıkar. Emtia senetlerinin diğer özellikleri ise bu makbuzların nasıl işlem gördüğünü anlaşılır kılmak için açıklanabilir. Peki, emtia sigortası nedir?

Finans 20-04-2023 09:38

Sigortam başlamış mı, aktif mi? e-Devlet ve ALO 170 ile sigorta sorgulama nasıl yapılır?

Çalışan her vatandaşın en büyük güvencesi sigortadır. Hangi kuruma bağlı olursa olsun çalışanların sigorta girişi hem çalışma hayatları için hem de emeklilik hayatları için oldukça önemlidir. Bu nedenle işe başlanıldığı zaman sigortanın başlatılması, sigortanın düzgün ödenmesi ve kesintilerin önüne geçilmesi gerekir. Her ne kadar işe başlanıldığında sigortanın aktif olduğunu düşünerek kişiler sigorta girişlerini kontrol etmese de sigorta sorgulama işlemlerini düzenli yapmaları önemlidir.

Finans 11-04-2023 17:17

Araç sahipleri dikkat! 'Sigorta masrafı olmasın' diye aracını trafikten çekti, cezası pahalıya patladı

Rize'de araç sahiplerini yakından ilgilendiren bir olay meydana geldi. Ardeşen ilçesinde yaşayan Sabit Yeniçırak (44) kullanmadığı aracına sigorta ödememek için aracını trafikten çekti. Yeniçırak daha sonra aracına trafik sigortası yaptırmak isteyince neye uğradığını şaşırdı. Yeniçırak'a, sigorta yaptırmadığı dönem için borç çıktı. "Bence bu bir soygun" diyen Yeniçırak, "Yasal bir girişim yapamıyorum çünkü kimden şikâyetçi olacağımı bilemiyorum" diyerek duruma isyan etti. İşte olayın detayları!

Haber 24-03-2023 09:36

Staj ve başlangıç sigortası EYT'yi etkileyecek mi? Staj ve başlangıç sigortası EYT kapsamında mı?

Staj ve çıraklık sigortasının EYT'yi etkileyip etkilemeyeceği araştırılıyor. EYT (Emeklilikte Yaşa Takılanlar) için son düzlüğe girildi. Emekliliğin önünü açan kanun teklifi bugün Meclis Başkanlığı'na sunuldu. 2 milyon 250 bin kişiye emeklilik hakkı tanınacak. Bununla birlikte, emeklilikte staj ve çıraklık sigortasının etkili olup olmayacağı da gündemdeki yerini aldı. Peki staj ve başlangıç sigortası EYT'yi etkileyecek mi?

Finans 30-01-2023 14:36

Bunu yapan yandı: Maaşlar faiziyle geri alınıyor, emeklilik hakkı iptal oluyor!

Çalışan herkes emekli olmanın hayalini kuruyor. Ancak yapılan bir hata, prim günlerinin iptal olmasıyla kalmıyor, çalışanın emeklilik hakkını da elinden alıyor. Ayrıca hile tespit edilirse sigortalar siliniyor ve ödenen maaşlar faiziyle geri alınıyor. İşte tüm detaylar...

Finans 25-01-2023 15:42

Arabası olan herkesi ilgilendiriyor: Önlem alınmazsa zarar büyüyor! 10 bin, 20 bin TL...

Arabası olan herkesi ilgilendiriyor. Geçtiğimiz yılın verilerine bakıldığında 485 bin 48 trafik kazası yaşandığı görülüyor. Kazaların 288 bin 118’i maddi hasarlı, 195 bin 11’i yaralanmalı, 1919’u ölümlü kazalardan oluşuyor. Bu gibi olumsuz durumda sigorta, kasko konuları ön plana çıkıyor. Ancak kasko fiyatları, C sınıfı bir araçta 10 bin, 20 bin TL'ye kadar yükselebiliyor. Bunun için de hesaplı yollar bulunuyor. İşte detaylar...

Finans 24-01-2023 09:37

Seyahatte kaos yaşamak istemeyenler buraya! Seyahat fenomeni her tatilinden önceki üç kuralını açıkladı

Seyahat konusunda yaptığı paylaşımlar sayesinde kısa sürede fenomene dönüşen Evie Instagram’dan yaptığı açıklamada her tatilinden önce kontrol ettiği üç kuralı olduğunu söyledi. Sosyal medyada “Mumpacktravel” kullanıcı adıyla paylaşım yapan Evie, tatillerinde kaos yaşamamanın bu kurallara bağlı olduğunu dile getirdi.

Trend 21-12-2022 17:27

Araç sahipleri dikkat! Dolandırıcıların yeni yöntemi 'pes' dedirtti

Dolandırıcıların akılalmaz yeni yöntemi 'pes' dedirtti. Aktarılanlara göre araç sigortası yaptıracak vatandaşlara internet siteleri üzerinden tuzak kuruldu. Dolandırıcılar, sahte sigorta düzenleyerek araç sahiplerini mağdur etti. Müvekkilinin yaşadığı olayı anlatıp vatandaşları uyaran Avukat Taha Ekici "Girdikleri sitenin güvenilirliğini kontrol etsinler. Bu şekilde reklam vererek her gün bir site açılıp kapanıyor." diye konuştu.

Haber 18-12-2022 11:26

Umudunun tükendiği an sıfır otomobil sahibi oldu

Bursa’da kaza yaptığı kaskolu 2020 model aracını tüm evrakları tam olmasına rağmen 88 günde yaptıramayan vatandaşa sigorta şirketi tarafından sıfır otomobil verildi.

Haber 03-11-2022 09:53

Araştırmaya göre, tüketici sigorta ürünlerinde doğru ürün ve geniş teminat tercih ediyor

Ray Sigorta Üst Yöneticisi Koray Erdoğan: - "Anketimizin ortaya çıkardığı en önemli noktalardan biri, sigorta ürünlerinde tüketici tercihlerinin kapsam ve teminata doğru yönelmesi oldu"

Yurthaber 04-10-2022 10:06

Sigortacılıkta çevre duyarlılığı

İstanbul Gelişim Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Hakan Özcan: - "Daha sağlıklı ve yeşil bir dünya için sigortacılık sektöründe de sürdürülebilirlik çalışmalarına önem veriliyor. Sigortacılar tarafından hazırlanan risk haritaları hem poliçe sahiplerine hem de kamuya kolaylıklar sağlıyor"

Yurthaber 11-08-2022 10:39

Kardeşinin cesediyle sigortadan para aldı! Karısıyla tartışınca bu kez gerçekten öldürüldü

Çin’de yaşayan Dein Minh Thanh isimli bir adam kardeşinin 2006 yılında geçirdiği trafik kazasından sonra onun cesedinin yerine geçerek kendisini ölü gösterdi. O sıralarda maddi durumu kötü olan Thanh sigortadan aldığı parayla işlerini düzeltti. Ancak karısıyla yaşadığı tartışma eşi ve kayınpederinin onu gerçekten öldürmesine neden oldu.

Trend 06-08-2022 10:38

TSB Genel Sekreteri Obalı: Varlık değerleri hızla artarken, sigorta en önemli güvencemiz

"Sigorta önemli bir gelişmişlik göstergesi ve ülke ekonomimizin güçlenmesinde önemli anahtar sektör"

Yurthaber 02-08-2022 14:27

Çocuğu ölen anne babaya ölüm aylığı hakkı! Aileye hangi durumda çocuğu üzerinden aylık bağlanır? İşte şartları

Sigortalı bir kişinin ölümü halinde belirli şartlarda eş ve çocuklarına dul ve yetim aylığı bağlanıyor. Bu durum Türkiye'de genel olarak bilinirken çocukların vefatı halinde anne ve babanın hakları konusunda soru işaretleri var. Peki anne ve babaya hangi durumda çocuğu üzerinden aylık bağlanır? İşte anne ve babaya çocuklarının vefatı nedeniyle bağlanan ölüm aylığıyla ilgili tüm detaylar...

Finans 01-08-2022 08:40