Skolyoz Haberleri

Aileler dikkat: “Çocuklarınızın omurga duruşunu kontrol edin”

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Yüksel Ersoy, skolyoz hastalığı ile ilgili verdiği bilgilerde ailelerin çocuklarının omurga gelişimini zaman zaman kontrol etmeleri gerektiğini söyledi.

Kadin

Aman dikkat! Denize giren çocuğunuzun vücudunda bu belirti varsa skolyoz olabilir

Uzmanlar, omurganın ‘S’ ve ‘C’ halinde eğriliğine neden olan skolyozun erken tanısında, ebeveynlerin denize giren çocuklarının vücutlarını iyi gözlemlemelerinin oldukça önemli olduğunu söyledi.

Kadin

Ordu'da 37 bin 898 öğrencinin skolyoz taramasından geçirilmesi hedefleniyor

Ordu'da, son yıllarda çocuklarda sıkça rastlanan skolyozu (omurga eğriliği) önlemek amacıyla öğrencilerin taranmasına başlandı.

Yurthaber

Aileler dikkat! Belirlenmesinde büyük görev düşüyor...

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doç. Dr. Ömer Bozduman, çocuklarda ergenlik öncesi skolyozun (omurga eğriliği) belirlenmesinde ailelere önemli görevler düştüğünü belirterek, "Anneler, babalar ergenlikte çocuklarının mutlaka omuz, kalça dengelerinin, belleri ile kolları arasındaki mesafenin simetrik olmasına dikkat etmelidir. Bu aşamada yakaladığımız birçok çocuğu ileride cerrahi ihtiyacı olmadan tedavi ve takip etme şansımız olabiliyor" dedi.

Kadin

Skolyoz

Skolyoz Hakkındaki Haberler Mynet'te. Skolyoz Hakkındaki Son Dakika Gelişmelerini Mynet'te Takip Edin.

Omurga eğiriliği belirtileri ve egzersizleri - Omurga eğriliği nasıl düzelir, hangi bölüm bakar?

Günümüzde pek çok insanın yaşam tarzı, çalışma koşulları ve fiziksel aktiviteleri, omurga sağlığını olumsuz etkileyebilecek faktörler içermektedir. Bu etkenlerin bir sonucu olarak omurga eğriliği, yaygın bir sorun haline gelmiştir. Omurga eğriliği, omurganın normalden sapmasıyla karakterize edilen bir durumdur ve genellikle ilerleyici bir süreç olarak ortaya çıkar.

Haber

Skolyoz nedir, belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir? Skolyoz egzersizleri

Skolyoz omurganın yan yatışı veya eğrilikleri olarak bilinen bir ortopedik sorundur. Genellikle adolesan dönemlerde başlayan skolyoz, omurganın sağa veya sola doğru anormal bir eğrimesi ile karakterizedir. Bu eğrilik, kişinin omurgasında "S" veya "C" şeklinde görünen bir eğri oluşturabilir. Skolyozun erken teşhisi ve yönetimi önemlidir, çünkü tedavi ne kadar erken başlarsa o kadar etkili olabilir.

Haber

Skolyoz korsesi ne işe yarar? Skolyoz korsesi nasıl kullanılır?

Skolyoz, omurganın yana doğru eğriliğiyle karakterize bir omurga deformitesidir. Bu durum, genellikle ergenlik döneminde gelişir ve ilerleyebilir. Skolyoz, çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir ve omurganın eğriliği ciddiyetine göre farklı sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu rahatsızlığın tedavisinde, birçok hastada korse kullanımı önerilmektedir.

Haber

Duruş bozukluğu nasıl düzeltilir, hangi doktora gidilir? Duruş bozukluğu tedavisi nedir?

Duruş bozukluğu, vücudun doğru hizalanmasını ve dengesini etkileyen bir durumdur. Dik duruş, omurga, eklem ve kasların uyumlu bir şekilde çalışmasıyla elde edilir. Ancak, uzun süreli yanlış duruş alışkanlıkları, kas dengesinde ve vücut hizalamasında bozulmalara neden olabilir. Bu da duruş bozukluğunun ortaya çıkmasına yol açar. Peki, duruş bozukluğu nasıl düzeltilir?

Haber

Kineziterapi bant nedir, ne işe yarar? Kinezyo bant nasıl kullanılır, hangi durumlarda kullanılır?

Kas iskelet sistemi kaynaklı sorunların en başında kasın fonksiyon bozuklukları yer almaktadır. Kasın üzerindeki baskının artması ve zedelenmesi kasın elastik özelliğinin bozulmasına neden olabilmektedir. Bu anlamda kasın iyileşmesi için bazı bantlama teknikleri kullanılmaktadır. Bu bantlama tekniklerinden bir tanesi kinezyo bantlama tekniğidir. Peki, kinezyo bantlama tekniği nedir?

Haber

Skolyoz tedavisinde kineziterapi etkili mi? Kineziterapi skolyoza iyi gelir mi, çocuklarda skolyoz tedavisinde kineziterapi kullanılır mı?

Omurgada meydana gelen şekil bozuklukları insanlarda pek çok sağlık problemine yol açabilmektedir. Tıpta bu tür sağlık problemleri spinal deformite olarak adlandırılmaktadır. Yapısal şekil bozukluklarının yaklaşık %80’ini skolyoz adı verilen bir şekil bozukluğu oluşturmaktadır. Skolyoz tedavisi için çoğunlukla ameliyat önerilse de daha erken tanılarda egzersizlerle tedavi desteklenebilir. Peki, çocuklarda skolyoz tedavisinde kineziterapi kullanılır mı?

Haber

Fethi Sekin Şehir Hastanesi bölgede ’skolyoz’ hastalarının umudu oldu

Fethi Sekin Şehir Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji kliniği yaklaşık 6 ay önce skolyoz ve kifoz vakalarına hizmet vermeye başladı.

Haber

Ebeveynler dikkat: İlk tanı çok önemli! Skolyoz nedir? Tedavisi nasıl yapılır?

Skolyoz omurgada görülen eğriliklerdir. Her yaşta görülebilen bu hastalık genellikle küçük yaşlarda başlamaktadır. Skolyozu erken teşhis etmek tedavisi için çok büyük önem taşımaktadır. Uzmanlar ebeveynlerin skolyoz hastalığı hakkında bilinçli olmaları için uyarıyor.

Haber