Tarım Haberleri

19. Germencik İncir, Tarım, Kültür ve Sanat Festivali sona erdi

19. Germencik İncir, Tarım, Kültür ve Sanat Festivali sona erdi

Yurthaber 26-09-22 00:37

Elektrik olmayan arazilerde çiftçilere güneş enerjisi ile sulama imkanı

Güneş panelleri üreten firmanın genel müdürü Ahmet Kurada: - "Arazide suyu bulmuşken enerjiyi de oraya taşımak zorunda kalmıyorsunuz. Güneşin müsait olduğu alanlarda bu sistemi uygulayabiliyoruz"

Yurthaber 24-09-22 11:09

Adana'da narenciye alanlarına faydalı böcek salındı

Adana'da narenciye alanlarına faydalı böcek salındı

Yurthaber 22-09-22 14:27

Adanalı esnaf, iş yerini kapatıp kurduğu serada ejder meyvesi yetiştiriyor

Girişimci Abdullah Sarılgan: - "Serayı 2-3 dönüm daha büyütmeyi, üretimi artırmayı hedefliyorum"

Yurthaber 22-09-22 13:18

Tarım ve Orman Bakanı Kirişci, Van'da Tarım Sektörü Temsilcileri Toplantısında konuştu:

"En son rakamlarımıza göre 8 aylık ihracatımız 21,5 milyar dolar gibi rekor bir düzeye ulaştı. Bu bizim tarım ürünleri alanında tarihin en yüksek oranıdır"

Yurthaber 20-09-22 19:18

Iğdır şeftalisinde 4 bin 500 ton rekolte bekleniyor

Kent genelindeki 2 bin 500 dekar alanda üretimi yapılan şeftali, ildeki yerel marketler başta olmak üzere Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu'daki şehirlere pazarlanıyor - Tarım ve Orman İl Müdürü Özkan Yolcu: - "Iğdır yöresine has birkaç şeftali çeşidimiz var. Zeferan, reçellik olan beyaz şeftali ve Bursa şeftalisi gibi şeftalilerimizin üretimini gerçekleştiriyoruz"

Yurthaber 20-09-22 11:07

Tarım ve Orman Bakanı Kirişci, Ağrı'da partililerle buluştu:

"Tarihin yüklediği misyondan hiçbirimiz kaçamayız. Nedir bu misyon? Bütün mazlum milletlerin bize ihtiyacı var, bütün insanlığın ihtiyacı var"

Yurthaber 19-09-22 23:58

Tarım ve Orman Bakanı Kirişci, Ağrı'da sektör temsilcileriyle görüştü:

"Et ve Süt Kurumu sözleşmeli besi üretimi faaliyetlerinde bulunacak. Üreticilerimizle sözleşme imzalayacak. Hem pazar hem alım fiyatı noktasında bu sözleşmeli besicilik üreticimize garanti imkanı sunacak. Beş yıl süreyle de asgariden kendi üretim planlamasını üreticimiz yapabilecek"

Yurthaber 19-09-22 21:47

İzmirli üreticiler hasat sonunu, bisiklet turuyla kutladı

İzmirli üreticiler hasat sonunu, bisiklet turuyla kutladı

Yurthaber 17-09-22 11:17

Burdur'da su basan hububat tarlalarına ekilen ayçiçeğiyle çiftçinin yüzü gülecek

"Burdur'da Tarım ve Orman Bakanlığının hibe tohum desteğiyle su basan atıl arazilere ekimi teşvik edilen ayçiçeğinden 6-7 milyon liralık kazanç elde edilmesi bekleniyor" - Bucak Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Akgül: - "Cumhurbaşkanımızın 'Ekilmedik bir karış arazi kalmasın.' sözüne istinaden biz de su baskınıyla atıl duruma düşmüş arazilerimizi ayçiçeği tohumuyla bereketlendirdik"

Yurthaber 17-09-22 11:04

Hatay'da öğrencilerin okul bahçesinde yetiştirdiği sebzeler mahallelinin sofrasında

Saadet Yusuf Mıstıkoğlu Çok Programlı Anadolu Lisesi Müdürü Barış Körkü: - "Ürünlerimizi kaliteli, doğal ve herhangi bir ilaç kullanmadan yetiştiriyoruz. Ülkemiz için üretmeye devam edeceğiz"

Yurthaber 17-09-22 11:03

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Karaaslan, 7. Samsun Tarım Fuarı'nı gezdi:

"Dünyanın geçtiği bu süreçte tarım ve üretimin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha görüyoruz. Bu noktada devletimizin üreticiye verdiği destekler ve Sayın Cumhurbaşkanı'mızın açıkladığı taban fiyatlar, çiftçimizin yüzünü güldürmüş durumda"

Yurthaber 16-09-22 18:22

Türkiye'nin Somali'de projelerini desteklediği Zamzam Üniversitesi yeni mezunlarını verdi

Türkiye'nin Somali'de projelerini desteklediği Zamzam Üniversitesi yeni mezunlarını verdi

Yurthaber 15-09-22 22:33

Bursa siyahı inciri için yurt dışından alım heyetleri geldi

"Bursa siyahı" inciri için yurt dışından alım heyetleri geldi

Yurthaber 14-09-22 11:56

Edirneli çeltik üreticileri su maymunlarından dertli

Çeltik üreticileri, sayıları giderek artan su maymunlarının çeltik arazisine son yıllarda zarar vermeye başladığını belirtiyor - Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Uludağ: - "Bazı bitki türleriyle besleniyor. Bitki türleri tükenince o türlere bağlı yaşayan canlıları da etkiliyor. Mesela su kuşları yuva yapacak yer bulamıyor. Tarım alanlarına zarar veriyor"

Yurthaber 14-09-22 11:50

Elazığ'da Gıdanı Koru Mutfak Atölyesi etkinliği düzenlendi

Katılımcılar şef eşliğinde atık sebze kabuklarının suyuyla risotto hazırladı - Tarım ve Orman Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış ilişkiler Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Volkan Güngören: - "Pandeminin bize verdiği imkanlar ölçüsünde gerek ülkemizde gerekse bölge ülkelerinde gıda kayıp ve israfıyla mücadeleyi görev olarak üstlendik ve halkımızın da desteğiyle bu konuda farkındalık oluşturacağız"

Yurthaber 12-09-22 20:56

Kars'ta menderesler oluşturan Telek Suyu tarım ve hayvancılığa hayat veriyor

Yöre halkının tarlasını suladığı, balık tuttuğu, kazlarını yüzdürdüğü Telek Suyu'nun çevresindeki otlaklarda ise besiciler hayvanlarını otlatıyor - Köylülerden Kamil Kurtbaş: - "Burada akan su çok güzel, burası cennet gibi. Kazlar, inekler hep burada oluyor. Kazlarımız hem su ihtiyacını karşılıyor hem yüzüyor"

Yurthaber 12-09-22 13:06

Denemek için başladığı karabuğday üretiminde devlet desteğiyle ihracata başladı

Çankırı'da karabuğday yetiştiren İsmail Akbaş : - "Ürünlerimizi Almanya, İngiltere, Fransa, İsviçre'ye gönderdik. Arap ülkelerine de göndermeyi düşünüyoruz"

Yurthaber 12-09-22 11:17

Türkiye’de bir ilk! Türk tarımını dışa bağımlılıktan kurtaracak çalışma: Atık hayvan kanından gübre üretiyorlar

Ankara'nın Haymana ilçesinde yer alan bir tarım fabrikasında hayvan kanları işleniyor, tahıl ve gübre olarak ihracata sunuluyor. Türkiye’de bir ilk olan bu proje, tarımda dışa bağımlılığın çözümü olarak nitelendiriliyor. Gerçekleştirilen işlem sayesinde 7-8 milyon ton gübreden tasarruf edilebildiği ifade edildi. Ayrıca dünyada bu teknolojinin değeri 125 milyar dolar büyüklüğünde olduğu ve gelecekte tarımda söz sahibi olmak isteyen ülkelerin buna yatırım yaptığı belirtildi.

Finans 12-09-22 09:53

Anadolu'da tarım ve hayvancılığın ilk izlerini taşıyan Boncuklu Höyükte çalışmalar sürüyor

Konya'da yürütülen kazının heyet başkanı Prof. Dr. Dougles Baird: - "Boncuklu Höyük yavaş yavaş, çok düşük düzeyde de olsa artık yerleşik yaşantıya geçişin, tarım ve hayvancılığın ilk izlerini görmemiz açısından çok önemli bir yer. En eski Konyalılar bu bölgede tarımı başlatmışlar"

Yurthaber 11-09-22 12:15

40 bin ton badem rekoltesi beklenen Adıyaman'da hasat başladı

İl Tarım ve Orman Müdürü Nurettin Kıyas: - "Türkiye'de şu an birinci sıradayız. Yaklaşık 100 bin dekar badem yetiştirme alanımız var"

Yurthaber 10-09-22 11:16

Antalya'da topraksız ve iklim değişikliğine dirençli tarım için inovasyon merkezi kurulacak

Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Çetin: - "Yaklaşık 1,5 milyon lira tutarındaki projeyi, Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı'nın desteğiyle hayata geçireceğiz"

Yurthaber 09-09-22 15:14

Eskişehir 3. Tarım, Hayvancılık ve Teknolojileri Fuarı başladı

TÜYAP Fuarlar Yapım AŞ Genel Müdürü İlhan Ersözlü: - "Bu fuarda ticaret çok müthiş geçiyor. İlk saatlerden itibaren fuarda sergilenen traktörler, biçerdöverler, tarımsal mekanizasyon aletleri satılmaya başladı"

Yurthaber 07-09-22 14:06

Elazığ'da Tarım Orman ve İnsan fotoğraf sergisi açıldı

Elazığ'da "Tarım Orman ve İnsan" fotoğraf sergisi açıldı

Yurthaber 06-09-22 20:04

Mersin'de dolu tarım alanlarına zarar verdi

Mersin'de dolu tarım alanlarına zarar verdi

Yurthaber 06-09-22 17:50

Konya Ovası'nda motorlu sulama sistemi çiftçinin işini kolaylaştırıyor

Yemlik bitki ve hububat ekili arazilerin sulanmasında tesisatın yer değişimini ortadan kaldıran, kendinden motorlu ve alüminyum boru üzerine monte fıskiyeli sistem, iş gücü ve enerji sarfiyatında kullanıcısına avantaj sağlıyor - Karatay ilçesinde, tarlasına motorlu sulama sistemi kurduran bir çiftçinin 210 dekar arazisi, bir işçiyle kısa sürede kolaylıkla sulanabiliyor

Yurthaber 06-09-22 11:11

Yapay zekaya sahip tarım aracıyla yabani otlarla mücadele edilebilecek

TEKNOFEST KARADENİZ'de yer alan tarım teknolojileri alanındaki proje, çiftçilere, tarlaya girmeden yabani otları ilaçlama imkanı sunacak

Yurthaber 03-09-22 16:41

Kafkas kelerinin zararlı böcek avı kameraya yansıdı

Kafkas kelerinin zararlı böcek avı kameraya yansıdı

Yurthaber 02-09-22 13:55

Ürettiği kit sayesinde tarım ilaçlamalarında yüzde 60 kar elde edilebiliyor

TEKNOFEST sayesinde girişimci olan Muhammet Mert Tuncel, ürettiği akıllı ilaçlama kitiyle çiftçinin işini kolaylaştırırken ilaçtan da yüzde 60'a varan tasarruf sağladı

Yurthaber 02-09-22 12:02

91. İEF kapsamında düzenlenen İzmir İş Günleri başladı

91. İEF kapsamında düzenlenen İzmir İş Günleri başladı

Yurthaber 01-09-22 15:41

‘Feci bir durum’ diyerek paylaştı: Mecburi ekim dönemi başlıyor

Tekirdağ’a gelen Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Ebubekir Gizligider, sözleşmeli üretim yasası için çalışmaların başladığını ifade ederek, “Şimdi dedik ki bir dakika mülkiyet senin ama ister ekerim ister ekmem diyemezsin. Çünkü artık böyle bir lüksümüz kalmadı. Ülkede toprağın yüzde 15’inin ekilmemesi feci bir durum” dedi.

Finans 31-08-22 17:40

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Samsun'da partisinin grup toplantısında konuştu: (1)

"Hiç kimse endişe etmesin ben bu ülkenin 5'li çetesine talip değilim. Ben bu ülkenin fakirine fukarasına, sorunlarına talibim. Herkesin sorunlarını çözmek için mücadele edeceğim" - "(Tarım) Üretim artışı sağlayacağız. Fazla üretimimizi ihraç edeceğiz. Alıcısı olmasa dahi Afrika'da pek çok fakir fukara insan var, devlet var. Türkiye'nin itibarı için onlara göndereceğiz. Türkiye'nin ne kadar hayırsever ne kadar iyilikçi bir ülke olduğunu bilecekler"

Yurthaber 31-08-22 15:32

Yeşil mutfakta bitki yetiştirmek mümkün

Çevre duyarlılığı ve sürdürülebilirlik hedefiyle yola çıkan 2 iç mimarın tasarladığı mutfakta, bitki yetiştirme modülü, atık ayrıştırma bölümü ve evcil hayvanlar için yaşam alanı bulunuyor - İç mimar Yunus Emre Sağlam: - "Üzerinde çalıştığımız sistemle besin atıklarını 24 saat içinde gübreye dönüştürebiliyoruz. Benzer şekilde, atıklarımızdan evcil hayvanlara, kedilerimize ve köpeklerimize kuru mama çıkarabileceğimiz bir sistem de bu mutfağa şu an entegre ediliyor"

Yurthaber 31-08-22 11:01

Öğrenciler yapay zekayı tarım için kullandı

Lise öğrencileri, yapay zekanın bitkilerdeki hastalığı tespit edebileceği proje geliştirdi - TEKNOFEST KARADENİZ'de sergilenen projeyi yapan öğrencilerden Melike Büşra Diri: - "Böylece çiftçiler hem doğru ilacı tarlalarında kullanacaklar, hem de daha verimli ürün elde edecekler. Bir yandan da yanlış ilaç kullanımını azaltacak bir proje"

Yurthaber 31-08-22 10:30

Gıda enflasyonu durmuyor! Bir hamle daha geldi: Yüzde 75'i hibe edilecek…

Gıda enflasyonundaki yükseliş sonrası harekete geçildi. Tarım ve Orman Bakanlığı, kent tarımını yaygın hale getirmek için yeni çalışma başlattı. Lojistik maliyeti ile israfı da azaltacak projede belirlenen sebze türleri için fidelerin yüzde 75’i hibe edilecek. İşte sebze üretimini arttırarak fiyatların gerilemesini hedefleyen projenin detayları…

Finans 30-08-22 08:45

Gençler Türk Kızılayın Tarım ve Üretim Kampı'nda buluştu

Gençler Türk Kızılayın Tarım ve Üretim Kampı'nda buluştu

Yurthaber 28-08-22 10:42

Yer fıstığını üreten ve işleyen Çukurova, ihracatta da söz sahibi

Türkiye'nin yer fıstığı üretiminin yüzde 85'inin gerçekleştirildiği Adana ve Osmaniye'de bu yıl 150 bin tondan fazla rekolte bekleniyor - Geçen yıl 104 ülkeye ihracat yapılan Osmaniye'deki 160'a yakın yer fıstığı işleme tesisi, ürünün tüketiciye ulaşmasına kadarki işlemlerin yüzde 95'ini gerçekleştiriyor

Yurthaber 26-08-22 11:28

Atatürk Üniversitesinin 4 bin dekarlık tarım arazilerinde hasat heyecanı

Rektör Prof. Dr. Ömer Çomaklı: - "Üniversitemizin verimli arazilerini tarım ve hayvancılıkla değerlendirerek ülke kalkınmasına fayda sağlıyoruz"

Yurthaber 24-08-22 14:42

Erzurum'da ekimi yapılan karabuğdayın hasadına başlandı

Vali Okay Memiş: - "(Karabuğday) Üretimini denedik ve başardık. 1'e 3, hatta 4 kazandıracak"

Yurthaber 23-08-22 17:23

Kilosu 120 lira! 'Süper meyve' tezgaha gitmek için gün sayıyor

Yalova’nın coğrafi işaretli ürünü olan ‘Yalova aronyası’nın hasadı ağustos ayının sonuna doğru başlayacak. Antioksidan özelliği nedeniyle birçok hastalığı şifa olan aronyada 35 bin ton hasat beklenirken bu yılki kilogram fiyatı ise perakende 120, toptan 90 lira olarak belirlendi.

Finans 20-08-22 13:22

Ziraat Katılım yıl sonunda 150 şubeye ulaşmayı hedefliyor

Ziraat Katılım Genel Müdürü Metin Özdemir: - "Bu yıl katılım bankaları arasındaki yerimizi daha üst sıralara taşımış olduk. İnşallah önümüzdeki yıllarda büyümemizi devam ettirerek zirveye oynamaya devam edeceğiz" - "İnşallah bu yıldan itibaren tarım sektörümüzde de tarımsal sübvansiyonlu kredilerimizi vatandaşlarımızla buluşturacağız"

Yurthaber 20-08-22 11:49

Hükümlüler tropikal meyve ve tıbbi aromatik bitki yetiştiriyor

Samsun T Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumunda hükümlülerin tropikal meyve ve tıbbi aromatik bitki üretimi denemeleri başarılı oldu - Cezaevi alanındaki tarla ve serada yetiştirilen pepino, altın çilek ile kekik, adaçayı, reyhan, fesleğen ve nane yine cezaevinde tüketiliyor

Yurthaber 20-08-22 11:08

Gayrimenkul sektörünü bırakıp bu işe girdi! 40 bin TL harcadı! 250 bin TL gelir...

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde 25 yıldır gayrimenkul sektöründe faaliyet gösteren İsmail Günay, bu yıl yaklaşık 40 bin TL masraf yaparak bal kabağı ektiğini, herhangi bir afet olmaması durumunda 40 ton hasat beklediğini, bunun da ekonomik olarak getirisinin yaklaşık 250 bin TL olacağını söyledi. Günay, gayrimenkul sektörünü bırakıp daha karlı olan tarıma yöneleceğini ifade etti.

Finans 19-08-22 10:11

Hasadına başlanan yazlık patatesler fabrikada işlenerek sofralarda yerini alıyor

Afyonkarahisar İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Acar: - "Patates üreticisi son birkaç yıldır iyi para kazandığı için patates üretimi artarak devam ediyor"

Yurthaber 18-08-22 12:24

Van'da hasadı yapılan destek tohumundaki verim çiftçiyi sevindirdi

Van'da hasadı yapılan "destek tohumu"ndaki verim çiftçiyi sevindirdi

Yurthaber 17-08-22 11:29

TİKA ve İHH’nın 2012'de attığı tohumlar Somali tarımına can suyu oldu

2012’de başlatılan Tarım Okulu Projesi, yıllar içinde üniversiteye dönüştü - Okul eğitime başladığında ülkede bir tane bile sera bulunmazken, bugün ülke genelinde seraların sayısı 200’ü aştı

Yurthaber 17-08-22 11:28

Tarımda enflasyon rekor serisini sürdürdü

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) temmuz ayına ilişkin tarım ürünleri üretici fiyat endeksini açıkladı. Buna göre tarımda üretici enflasyonu bir önceki aya göre yüzde 5 artarken geçen yılın aynı ayına göre yüzde 157,89 yükseliş gösterdi.

Finans 15-08-22 11:12

Bakan Kirişci, Mersin'de Tarım Sektör Temsilcileri Toplantısı'nda konuştu:

"Bizim ülke olarak önümüzdeki nüfus projeksiyonunda, turizm potansiyelini de dikkate alarak öncelikle kendimiz için üreteceğiz. Öncelikle stratejik ürünlere ağırlık vereceğiz" - "Toprak Mahsülleri Ofisi (TMO) bir Merkez Bankasıdır. Stoklarında mal bulundurursa TMO, kendine ve piyasaya yapılan her türlü operasyonlara karşı gerekli aksiyonları alır"

Yurthaber 12-08-22 23:05

Rengi ve kokusunu sevdiği lavanta genç kadını üretici yaptı

Tokat'ın Artova ilçesinde on dönüm alana lavanta bahçesi kuran Kezban Kılıç: - "Lavanta yetiştirmek hayalimdi. Rengini ve kokusunu seviyorum lavantanın. Rengi en sevdiğim renk" - İlçe Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Türk: - "Kezban Hanım'ın lavanta tarlası bayağı ilgi görüyor. Buranın vesilesi ile ilçede bu işin yaygınlaşacağını düşünüyorum"

Yurthaber 12-08-22 11:09