Trt Belgesel Haberleri Ve Son Dakika Trt Belgesel Haberleri

Trt Belgesel Haberleri Ve Son Dakika Trt Belgesel Haberleri

Belgesel türündeki yayınlarıyla dikkat çeken TRT Belgesel Türkçe, Almanca, İngilizce, Arapça, Rusça ve Fransızca olmak üzere 6 farklı dilde yayın yapan bir kanal olarak ortaya çıkmıştır. Program formatları ile geçmişten günümüze insanın ve kültürlerin yaşadığı değişimi gözler önüne sermeye çalışır. İnsanı ve zamanı keşfetmeyi amaçlayan TRT Belgesel tarih, bilim teknoloji, doğa ve gezi, lezzet, insan hikayeleri gibi başlıklarda programlar hazırlar. 2009 yılında TRT Turizm ve Belgesel adıyla test yayını yapan TRT Belgesel, Türkiye'deki ilk tematik kanal özelliğine sahip olmuştur. İlk belgesel kanal olarak Türkye'de yayına başlamıştır. 2014 yılında yüksek çözünürlükte yayınlar yaparak kalitesi ile izleyicilerin karşısına çıkmıştır. 2019 yılında logusunu değiştiren TRT Belgesel içeriklerini de genişletmiştir.

Trt Belgesel Haberleri

TRT Belgesel yeni yayın dönemine başladı

Genel Müdür Mehmet Zahid Sobacı: - "Bizler asıl olanı, insanın ve varlığın özünü, ruhu ve hakikati temel alan, ahlaki sınırları koruyan, insanın dış ve iç dünyasını bir bütünlük içinde dengeleyen ve bugünün dünyasının gerçeğini anlatan bir içerik alanını benimsiyoruz. Bunun içindir ki pek çok ülkede çocuklar, TRT yapımı çizgi filmlerden öğrendikleri Türkçe ile selamlaşıyor. Türk dizileri ve yapımlarının sayesinde yetişkinlerle Türkçe iletişim kuruyoruz"

Yurthaber

Çamlıca Kulesi'nin inşasının hikayesi TRT Belgesel'de yarın ekranlara gelecek

Çamlıca Kulesi'nin inşasının hikayesi TRT Belgesel'de yarın ekranlara gelecek

Yurthaber

TURKOVACın serüveni TRT Belgesel'de anlatılacak

"TURKOVAC"ın serüveni TRT Belgesel'de anlatılacak

Yurthaber

Su Savaşları Uğur Taşdemir kimdir? Uğur Taşdemir kaç yaşında ve nereli?

TRT Belgesel kanalında ekranlara gelen Su Savaşları, birçok kişi tarafından oldukça beğeniliyor. Çağlar Demirkapı ve Hakan Girginer’in su yolu açma çalışmalarının belgeselleştirilerek izleyiciye sunulduğu Su Savaşları’nda Hakan Girginer program ayrıldı. Girginer’in ayrılığından sonra ise yerine Uğur Taşdemir geldi. Ünlü seslendirme sanatçısı Uğur Taşdemir’in Su Savaşları’na katılımı ise Su Savaşları’nın resmi Instagram hesabı üzerinden duyuruldu.

Magazin

Trt Belgesel

Trt Belgesel Hakkındaki Haberler Mynet'te. Trt Belgesel Hakkındaki Son Dakika Gelişmelerini Mynet'te Takip Edin.

Su Savaşları Hakan neden yok? Su Savaşları Hakan Girginer neden ayrıldı?

TRT Belgesel ekranlarında yayınlanan Su Savaşları programı geniş bir kitle tarafından ilgiyle takip ediliyor. Çağlar Demirkapı ile Hakan Girginer'in su yolu açma maceralarını konu alan Su Savaşları'nda Hakan Girginer'in neden ayrıldığı merak konusu oldu. Peki Su Savaşları Hakan neden yok? Su Savaşları Hakan Girginer neden ayrıldı? İşte ayrıntılar...

Magazin

Su Savaşları neden yok? Su Savaşları neden yayınlanmıyor?

"Su Savaşları neden yok?" , "Su Savaşları neden yayınlanmıyor?" sorularının yanıtı Su Savaşları seyircileri tarafından araştırılıyor. Merak edilen soruların yanıtını haberimizde bulabilirsiniz. İşte ayrıntılar...

Magazin

Netflix'teki Seaspiracy belgeselinde dile getirilen iddialar doğru mu?

Netflix'te gösterime giren Seaspiracy belgelesinde iddia edildiği gibi, balıkçılık endüstrisi okyanusları yok ediyor mu? BBC Reality Check iddiaları araştırdı.

Haber

Çağlar Demirkapı kimdir, kaç yaşında, nereli?

Çağlar Demirkapı TRT Belgesel ekranlarında yaptığı Su Savaşları isimli program ile dikkatleri üzerine çekti. Çağlar Demirkapı'nın arkadaşı Hakan Girginer’le yaptığı bu program birçok izleyici tarafından oldukça beğenildi. Çağlar Demirkapı hakkında ise pe çok soru merak konusu. Kaç yaşında? evli mi? aslen nereli? eğitimi gibi merak edilen soruların cevapları yazının devamında..

Magazin

TRT’te İstiklal Marşı’nın Kabulu ve Anma Günü kapsamında 19.21’de “Tek Ses Tek Yürek” yayını!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2021 yılını “Mehmet Akif ve İstiklal Marşı Yılı” olarak ilan etmesiyle birlikte TRT 12 Mart’a özel olarak bir yayın hazırladı.

Trend

Türkiye'yi Değiştiren Felaketler, 26 Ocak'ta başlıyor

"Türkiye'yi Değiştiren Felaketler", 26 Ocak'ta başlıyor

Magazin

Bir Aş Hikayesi izleyiciyi gastronomi yolculuğuna çıkaracak

"Su Savaşları" ve "Vuslat" yapımlarıyla bilinen A23 Medya'nın yeni projesi "Bir Aş Hikayesi" her pazar TRT Belgesel'de yayınlanacak

Magazin

Yönetmen Emre Karapınar: Belgeselini çektiğimiz insanlar hayatımızda yokmuş gibi yaşamamız mümkün değildi

"Aile Olmak" belgeselinin yönetmeni Emre Karapınar: - "Avrupa'da ailesinden mahrum yetişen bir toplum gördüm. Kısmen tecrübe de etmiştim. Ailesinden mahrum yetişen bir insan, merhametten ve sevgiden uzak kalıyor. İşte biz bu mahrumiyeti yaşamış insanların Afrika'da, Irak'ta, Afganistan'da neler yapabileceğine son 20 yıldır şahit olduk" - "Hayatını çektiğimiz insanlarla bir belgeselci olarak muhatap olmadık. Coğrafyaların sorumluluğu korkunç bir şekilde omuzlarımıza yük bindirdi. Saçlarımız ağardı. Artık belgeselini çektiğimiz o insanlar hayatımızda vardı ve yokmuş gibi yaşamamız mümkün değildi" - Görüntü yönetmeni Fatih Bacağıkırık: - "Belgeselde çok fazla teknik imkanlar kullanılarak, görsel şovlar yapmadık. Tamamen o insanlık duygusu aktarılmaya çalışıldı. Yani hiçbir zaman görüntünün hikayenin önüne geçmesini istemedik"

Magazin

Çocuk maden işçilerinin yaşam mücadelesi: Afgan Kömürü

Yapımcı ve yönetmenliğini Zeynep Keçeciler'in üstlendiği, maden işçisi çocukların yaşam mücadelesini konu alan "Afgan Kömürü" belgeseli, 24 Mart'ta TRT 1'de izleyici ile buluşacak - Zeynep Keçeciler: - "Bir aya yakın bir süreyi, çocukluğunu yaşayamamış, dünyanın belki de en zorlu coğrafyasında, savaşta babalarını kaybetmiş çocukların, 'aile babası' rolünü üstlenmelerine tanıklık etmek benim için hiç de kolay olmadı" - "Bir belgesel ancak uluslararası kamuoyunda yarattığı farkındalıkla başarı kazanabilir. O yüzden benim için Afgan Kömürü hala bitmemiş bir öyküdür. Ancak o çocukların yaşamını dönüştürdüğü an gerçek bir başarıya ulaşmış olacaktır"

Haber

Dünyanın susuzluğu Su Savaşları”nda

Dünyanın çeşitli bölgelerinde su sıkıntısı çeken insanların suya ulaşmasının hikayesini ekrana taşıyan "Su Savaşları" belgeseli, TRT Belgesel ekranlarında yayınlanacak - Yönetmen Bilal Eroğlu: - "İngilizler Afrika'da bir misyon okulu açar, BBC'de 6 bölüm seyrederiz. Türk sivil toplum kuruluşları 25 binin üzerinde kuyu açmış mesela. Su Savaşları, bunu duyurmak ve yapılan yardımların takibini yapmak için bile çok önemli bir proje" - Belgeselin teknik danışmanı Hakan Girginer: - "Dünyada milyonlarca insan suya ulaşamıyor. Biz de kendi yapabildiğimiz ölçüde, büyük devletlerin ve şirketlerin ulaşamadığı o küçük topluluklara bir şekilde suyu ulaştırabilmek için bu yola çıktık" - Su uzmanı Çağlar Demirkapı: - "Çocukken fark ettiğim bir şeydi bu, su yaşamın çok büyük bir bölümünü işgal ediyordu ve insanların hayatını değiştirebilecek bir metaydı"

Haber

Atalay Filiz'in cinayetleri belgesele konu oldu

Hükümlü Atalay Filiz'in Ankara ve İstanbul'da işlediği 3 cinayeti konu edinen "Suç Dosyası", 23 Şubat'ta TRT Belgesel'de ekranlara gelecek

Haber

Aile sağlam olursa merhamet dünyaya yayılır

TRT Belgesel kanalının yeni yapımlarından "Aile Olmak" belgeselinin 9 Şubat'ta yayınlanacak 3. bölümünde bir yandan yaşadığı adanın olumsuz şartlarıyla mücadele eden, bir yandan da hayallerinin peşinde koşan Zanzibarlı Amani'nin hikayesi anlatılacak - Yönetmen Emre Karapınar: - "Eğer aile sağlam olursa merhamet dünyaya yayılır. Biz bunu farklı coğrafyalarda, özellikle mahzun ve yoksul coğrafyalarda anlatalım istedik" - "Üzerimizde devasa bir sorumluluk hissediyorduk her döndüğümüzde. 'Bölümü bitirdik, oh bitti' şeklinde bir hissiyat oluşmuyordu. Tam tersine, yapılacak çok şey, anlatılacak çok hikaye var" - Metin yazarı Abdullah Kibritçi: - "Kimi zaman çölün en ortasındayız ve suya ulaşmak için 9-10 gün boyunca suya yolculuk yapan deve çobanlarının hikayesinin peşine düşüyoruz. Birkaç gün sonra güzergahımız üzerinde konaklarken bambaşka bir hayatla karşılaşıyoruz. Şehrin ortasında, gelişmiş metropollerde suyun dansını görebiliyoruz"

Haber

Türkiye'nin ilk dizi film kurgulu belgeseli: Uslu Duramayanlar

En çok izlenenler arasında gösterilen televizyon dizilerine imza atmış Yasin Uslu'nun yönetmeliğini yaptığı, TRT Belgesel'de yayınlanan Türkiye'nin ilk dizi film kurgulu belgeseli "Uslu Duramayanlar", adrenalin meraklıları ve yeni rotalar görmek isteyenlerin ilgisini çekmeyi başardı - Memduh Kızılkula, Ozan Aydemir, Kürşat Öztürk ve Özden Serkan Şenalp ve Muhammed Cangören'in rol aldığı belgesel, bilgilendirmenin yanında komedi ve gerilimi bir arada yaşatmayı da hedefliyor - Yönetmen Uslu: "Kafasını zorlamayı seven seyirciyi seviyoruz. Kişi dertliyken derdini unutmalı bizi izlerken" - "Öğrenilen bir hikayesi olsun ama önce senaryosu olsun istedik. Uslu Duramayanlar'da ufak ufak öğretilerle, denemelerle bir şey yapmak için yola çıktım. Yüzde yüz bir belgesel değil" - "Herkes izlesin diye yapıyorum ama Türk gibi yapıyorum. Yurt dışında da seyretsinler kafasındayım. 'Bizi' uyandırmak istiyorum"

Haber

Dünya Tarihinin Dönüm Noktaları belgeseli izleyiciyle buluşacak

Dünya tarihine yön veren önemli olaylar ve etkili karakterlerle izleyicileri bir zaman makinesinde yolculuğa çıkarmayı amaçlayan belgeselin ilk bölümü yarın yayınlanacak

Haber

TRT Belgesel'in yeni yayın dönemi başladı

TRT Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İbrahim Eren: - "Gözümüz kara, maceradan da korkmayız. 38 ülkede 44 yapım, 400 bölüm insan hikayesi biriktirdik sizler için" - "Biz, başkasının tuttuğu aynadan kendimize bakmayı reddediyoruz. Çünkü biz, suskun bir simanın ardındaki hüznü anlarız. Çünkü biz, onların sesiyiz"

Haber

Valla Kanyonu'nda belgesel çekimi

Valla Kanyonu'nda belgesel çekimi

Haber

Dinamitle yıkılamayan bina kendiliğinden çöktü

Bursa'da dün yaklaşık 300 kilogram dinamit patlatılmasına rağmen yıkılamayan bina, bugün kendiliğinden çöktü

Haber

5. TRT belgesel günleri izleyiciyle buluşuyor

TRT tarafından ilk kez 2009 yılında, ulusal düzeyde düzenlenen ve 2010 yılında uluslararası bir kimlik kazanan TRT Belgesel Günleri’nin beşincisi, 9-13 Mayıs tarihleri arasında, İstanbul’da.

Haber