Joe Biden kimdir?

Joe Biden kimdir?

Tam adı Joseph Robinette ‘Joe’ Biden Jr. olan Amerikalı politikacı 20 Kasım 1942 yılında doğdu. Eski avukat olan Biden, Amerika Birleşik Devletleri’nin 46’ncı başkanı olarak seçildi. Demokrat Parti üyesi olan Biden, 2009-2017 yılları arasında ABD’nin 47. başkan yardımcılığı görevini üstlendi. Bunun yanı sıra 1973-2009 yılları arasında ise Delaware’den Senatörlük yaptı. Joe Biden, ABD tarihinde en genç altıncı senatör olmasıyla bilinmektedir. Toplamda altı defa Senato’ya seçilen Biden, Barack Obama’nın başkan yardımcılığını yapmak için 2008 yılında Senato’dan istifa etti. 2017 yılının Ocak ayında Biden’a Obama tarafından Başkanlık Özgürlük Madalyası verildi. Birleşik Devletler-Rusya Yeni Başlangıç anlaşması için özel çaba sarf eden Biden, bu anlaşmanın kabul edilmesinde önemli bir isim oldu.

Joe Biden Haberleri

Çin'den ABD'ye sert uyarı... Donanmayı alarma geçirdiler

ABD Başkanı Joe Biden'ın Tayvan'a ilişkin açıklamaları sonrası Pekin yönetiminden karşı hamle geldi. Japonya ziyaretinde Tayvan'ın savunmasına destek veren sözler sarf eden Biden'a misilleme yapan Çin, ada çevresinde geniş kapsamlı askeri tatbikat düzenledi.

Haber 25-05-2022 18:52

Kuzey Kore, Biden'ın Asya gezisi biter bitmez füze denemesi yaptı

ABD Başkanı Joe Biden'ın Asya gezisinin sona ermesinden yalnızca birkaç saat sonra Kuzey Kore yeni bir füze denemesi yaptı. Güney Kore askeri yetkilileri, Kuzey Kore'nin Japon Denizi'ne doğru üç balistik füze fırlattığını söyledi.

Haber 25-05-2022 11:55

Dengeler değişiyor mu? Savaşın başından bu yana ilk kez gerçekleştirdiler! Dikkat çeken zamanlama

Rusya-Ukrayna savaşının başladığı günden beri ilk defa Çin ile Rusya hava kuvvetleri ortak askeri tatbikat gerçekleştirdi. Tatbikatın Çin ile Rusya arasındaki yıllık askeri iş birliği planının bir parçası olduğu belirtilirken zamanlaması ise dikkat çekti. Söz konusu tatbikat ABD Başkanı Joe Biden’ın Asya ziyareti sırasında düzenlendi.

Haber 24-05-2022 17:01

"Tayvan'a Saldırı Olursa Askeri Karşılık Verebiliriz"

Resmi temaslarda bulunmak üzere Asya seyahatinde olan ABD Başkanı Joe Biden, Tayvan konusunda önemli mesajlar verdi. Biden, Çin’in Tayvan’a saldırması durumunda ABD’nin askeri olarak müdahil olabileceğini söyledi.

Haber 23-05-2022 12:46

Biden: Çin'in saldırısı halinde Tayvan'ı savunacağız

ABD Başkanı Joe Biden, Çin'in saldırısına maruz kalması halinde Tayvan'ı savunacaklarını söyledi. Biden, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Ukrayna'yı işgalinin faturasını ağır ödemesinin, Çin'e Tayvan'ı işgal ederse nelerle karşılaşabileceğini göstermesi açısından da önemli olduğunu belirtti.

Haber 23-05-2022 12:38

Biden Japonya’da

Başkan Joe Biden üç gün süren ve ekonomiyle güvenlik konularının öne çıktığı Güney Kore ziyaretinin ardından Japonya’ya geçti

Haber 22-05-2022 14:40

Biden'dan 'maymun çiçeği virüsü' açıklaması: Herkes endişelenmeli

ABD Başkanı Joe Biden, ABD ve Avrupa'da görülen maymun çiçeği virüsünün "herkesin endişelenmesi gereken bir şey" olduğunu söyledi.

Haber 22-05-2022 13:14

Biden'a Destek En Düşük Seviyesinde

Associated Press-NORC Kamu Araştırmaları Merkezi'nin yaptığı ankete göre, Başkan Joe Biden'ı destekleyenlerin oranı Mayıs ayında başkanlığının en düşük noktasına geriledi

Haber 20-05-2022 22:30

ABD Başkanı Biden Asya Turunda

Başkan Biden, Güney Kore ve Japonya’yı kapsayan beş günlük Asya turuna çıktı. Biden’ın bugün Güney Kore’de ülkenin yeni Cumhurbaşkanı Yoon ile görüşmesi, Japonya'da ise Hint-Pasifik bölgesi ülkelerinden oluşan ‘Dörtlü’ grubun liderleriyle bir araya gelmesi bekleniyor.

Haber 20-05-2022 12:15

Kuzey Kore ile ilgili çarpıcı iddia! Biden'ın ziyareti sırasında...

Füze denemelerine devam eden Kuzey Kore ile ilgili çarpıcı bir iddia ortaya atıldı. Yaptığı denemelerle Batı'ya özellikle ABD'ye gözdağı veren Kuzey Kore'nin yeni bir füze denemesinin ABD Başkanı Joe Biden'ın Tokyo ve Seul'u ziyareti sırasında yapabileceği öne sürüldü.

Haber 20-05-2022 09:33

Biden'dan İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğine tam destek

Beyaz Saray'da İsveç ve Finlandiya liderleriyle görüşen ABD Başkanı Biden, iki ülkenin "NATO üyeliği için gerekenleri fazlasıyla karşıladığını" söyledi.

Haber 19-05-2022 21:37

Biden'dan dikkat çeken Türkiye yorumu! 'İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğine nasıl ikna edeceksiniz' sorusuna böyle yanıt verdi

İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya üyelik başvurusu tüm dünyada yankı getirdi. İki İskandinav ülkesinin Rusya'nın Ukrayna'yı işgali üzerine aldığı kararın ardından başlayan süreç başta NATO üyesi ülkeler olmak üzere tüm dünya tarafından dikkatle takip ediliyor. Türkiye ise İsveç ve Finlandiya'nın ittifaka katılmasına terör bağlantıları nedeniyle olumsuz bakıyor. Son olarak ABD Başkanı Joe Biden'dan 'Türkiye'nin nasıl ikna edileceğine' ilişkin soruya yanıtı dikkat çekti.

Haber 19-05-2022 09:29

Son dakika: Türkiye karşı çıkmıştı! ABD Başkanı Biden'dan NATO açıklaması

Son dakika haberine göre, İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya üyelik başvurusunda bulunmasının yankıları sürerken Washington yönetiminden açıklama geldi. ABD Başkanı Joe Biden, "Finlandiya ve İsveç'in NATO üyelik başvurusunu güçlü şekilde destekliyoruz" ifadesini kullandı. İşte son dakika haberinin ayrıntıları...

Haber 18-05-2022 19:55

Biden Buffalo Saldırısı İçin Terör Eylemi Dedi

ABD Başkanı Biden, haftasonu bir markete düzenlenen ırkçı saldırıda 10 kişinin hayatını kaybettiği Buffalo şehrine gitti. Eşi Jill Biden’la birlikte bölgeye giden ABD Başkanı yaptığı duygu dolu konuşmada 18 yaşında beyaz Amerikalı bir gencin gerçekleştirdiği saldırıyı terör eylemi olarak niteledi

Haber 18-05-2022 01:19

Biden'dan dikkat çeken sözler! "Burada olanlar apaçık iç terör"

ABD Başkanı Biden, New York'un Buffalo kentindeki ırkçı saldırıyı "iç terör" olarak niteleyerek "beyaz ırkçılığın" bir "zehir" olduğunu ve asla galip gelemeyeceğini söyledi.

Haber 17-05-2022 20:04

Biden kararı imzaladı! Yüzlerce asker konuşlandırılacak

ABD’den Somali ile ilgili flaş bir karar geldi. ABD Başkanı Joe Biden, Somali’ye yeniden yüzlerce asker konuşlandırılması için karar imzaladı. Eski ABD Başkanı Donald Trump, Somali’den askerleri büyük oranda çekmişti. Biden kararda, terör örgütü Eş-Şebab'ın liderlerini de hedef aldı. Yeniden 450 civarında asker konuşlandırılmasının planlandığı öğrenildi.

Haber 16-05-2022 23:09

COVID Zirvesinde Biden Ölen 1 Milyon ABD’liyi Andı

Küresel COVID zirvesinde dünya liderlerine seslenen Başkan Joe Biden, ABD'de 1 milyona yaklaşan can kaybına dikkat çekerek hastalıkla mücadelede, uluslararası taahhütleri yenileme çağrısı yaptı. Bayrakların yarıya indirilmesi talimatı veren Biden, dünyanın rehavete kapılmaması uyarısında bulundu

Haber 12-05-2022 20:19

ABD'den Türkiye'ye silah satışıyla ilgili yeni gelişme! Dikkat çeken Rusya-Ukrayna savaşı detayı

ABD yönetiminin, Türkiye'ye F-16 parçaları ile bu uçaklarda kullanılacak bazı füze ve radar sistemlerinin satışı konusunda Kongreye ön bilgilendirme yaptığı bildirildi. ABD basınında yazan bilgilere göre, Türkiye'nin Rusya-Ukrayna savaşında izlediği politika nedeniyle Biden yönetiminin silah satışı konusunu hızlandırdığı belirtildi.

Haber 11-05-2022 19:22

Kongre’ye Ukrayna ve COVID Planlarını Ayırma Çağrısı

Başkan Joe Biden, Kongre’nin Ukrayna’ya yardım ve COVID-19'la mücadeleye kaynak sağlama konusunda, iki farklı tasarı geçirmesini kabul etmeye razı olduğunu söyledi

Haber 10-05-2022 02:26

Biden kritik Ukrayna yasasını onayladı! 2. Dünya Savaşı'ndan bu yana bir ilk

ABD Bakanı Joe Biden, Rusya ile savaş halinde olan Ukrayna'ya destek konusunda kritik bir yasayı, Oval Ofis'teki imza töreni ile onayladı. 2022 Ukrayna Ödünç Verme-Kiralama Yasası, Ukrayna'ya askeri ekipman verilmesini kolaylaştırmak için bu ülkeye ekipmanların ödünç verilmesi ya da kiralanmasına imkan tanıyor. Söz konusu yasa, son olarak ABD tarafından 2. Dünya Savaşı öncesinde kullanılmış ve İngiltere'ye destek verilmişti.

Haber 09-05-2022 23:41

ABD First Lady'si Jill Biden'dan Ukrayna'ya sürpriz ziyaret!

ABD Başkanı Joe Biden'ın eşi Jill Biden, Ukrayna'ya sürpriz ziyaret gerçekleştirdi. Ukrayna'nın Uzhhorod kasabasına gelen Jill Biden, burada Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy'nin eşi Olena Zelenska ile bir okulda bir araya geldi.

Haber 08-05-2022 17:55

Biden Bütçe Açığının Rekor Düzeyde Azalacağını Söyledi

ABD Başkanı Joe Biden, Beyaz Saray’da yaptığı konuşmada ABD bütçesine yönelik değerlendirmelerde bulundu. Biden bütçe açığının bu yıl rekor düzeyde azalacağını söyledi

Haber 04-05-2022 20:50

Biden’dan Kürtaj Kararı Taslağına Sert Eleştiri

Başkan Joe Biden, ABD Anayasa Mahkemesi’nden sızan kürtaj hakkıyla ilgili karar taslağını “radikal” diye niteleyerek, bu hakkın tersine çevrilmesinin ülkedeki diğer özgürlüklere de zarar verebileceği uyarısında bulundu

Haber 03-05-2022 23:05

ABD Başkanı Biden'dan Ramazan Bayramı resepsiyonu

ABD Başkanı Joe Biden Beyaz Saray’da Ramazan Bayramı dolayısıyla resepsiyon verdi. Biden, resepsiyonda yaptığı konuşmada, “Amerikalı Müslümanlar ülkemizi daha da güçlü kılıyor” ifadelerini kullandı.

Haber 03-05-2022 02:40

Ukrayna Savaşı: Biden, Ukrayna'ya 33 milyar dolarlık askeri, ekonomik ve insani yardım açıkladı

ABD Başkanı Joe Biden, Kongre'den Ukrayna için 33 milyar dolarlım askeri, ekonomik ve insani yardım talep etti. Ancak ABD Başkanı ülkesinin "Rusya'ya saldırmadığı" konusunda ısrar etti.

Haber 28-04-2022 20:33

Biden’dan Ukrayna İçin 33 Milyar Dolarlık Büyük Talep

Başkan Joe Biden, Ukrayna'ya ek 33 milyar dolar yardım paketi ve Rus oligarkların mallarına el konulması konusunda yetki arttırımı istediği teklifi onaylaması için Kongre'ye gönderdi

Haber 28-04-2022 20:31

Biden'dan Rusya'ya yeni yaptırım! 'El koyacağız'

Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik müdahalesi devam ederken ABD Başkanı Joe Biden'dan yeni açıklamalar geldi. Biden, "Oligarklar, Rus siyasi yozlaşmasının bir parçası. Bunlar kötü insanlar. Onların lüks evlerine, yatlarına ve diğer mal varlıklarına el koyacağız" dedi. Öte yandan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rusya Merkez Bankasının dondurulan fonlarına da el konulabileceğini belirtti.

Haber 28-04-2022 18:32

ABD ve 55 Ülkeden İnternet İçin Yeni Kurallar

ABD, 55 ülkeyle beraber demokratik değerlerle desteklenen internet kuralları getirme amacıyla siyasi bir mutabakata imza attı. Bu adım, Rusya'nın Ukrayna saldırılarının bir parçası olarak internet kesintilerini kullanmakla suçlandığı sırada geldi

Haber 28-04-2022 16:45

Biden Yönetimi Drone’lara Karşı Ekstra Yetki İstiyor

Beyaz Saray, aralarında havalimanlarının güvenliğini arttırma önleminin de bulunduğu bir dizi yeni tedbir kapsamında insansız hava araçlarını tespit etmek ve devre dışı bırakmak amacıyla Kongre’den daha fazla yetki arayışında

Haber 25-04-2022 21:07

Biden'dan dikkat çeken Macron açıklaması! "Aradım ama ulaşamadım"

ABD Başkanı Joe Biden, Fransa'da düzenlenen Cumhurbaşkanlığı seçimlerini 2. kez kazanan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'u dün tebrik için aradığını ancak ulaşamadığını, bugün görüşeceklerini açıkladı.

Haber 25-04-2022 19:15

Biden İsrail’i Ziyaret Edecek

Beyaz Saray, Başkan Joe Biden’ın İsrail Başbakanı Naftali Bennett’in daveti üzerine önümüzdeki aylarda İsrail’e gideceğini açıkladı

Haber 24-04-2022 22:27

Fransa Yeniden “Macron” Dedi

Fransa’da yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin kazananı Emmanuel Macron oldu. Macron, rakibi aşırı sağcı lider Marine Le Pen’i açık ara geride bırakarak 5 yıl için daha cumhurbaşkanı seçildi

Haber 24-04-2022 22:08

Biden Yönetimi Ukrayna’ya Yardımı Arttırıyor

ABD Başkanı, Ukrayna için ek 800 milyon dolar askeri ve 500 milyon dolar ekonomik yardım yapacaklarını söyledi. Rusya Cumhurbaşkanı Putin’in asla kazanamayacağını söyleyen Biden, Ukraynalılar’ın ABD’ye gelişi için yeni bir girişim başlattıklarını da açıkladı

Haber 21-04-2022 19:10

Biden’ın Rusya Adımları Sorgulanıyor

Amerikalılar, Başkan Joe Biden’ın Rusya’nın Ukrayna savaşı konusunda yeterli dirayeti gösterip göstermediğini sorguluyor. Çoğu Amerikalı, Rusya’ya karşı attığı adımları destekliyor. ABD’nin çatışmaya müdahil olmasını isteyenlerse azalıyor

Haber 21-04-2022 17:17

SON DAKİKA | Biden, Rusya'ya yeni yaptırımları duyurdu

Son dakika: Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik müdahalesi devam ederken ABD Başkanı Joe Biden, yeni yaptırımları duyurdu. Biden'ın açıkladığı yaptırımlara göre ABD limanları, Rusya ile bağlantısı olan gemilere yasaklanacak. Öte yandan ABD'nin Ukrayna'ya 1,3 milyar dolarlık ek yardım sağlayacağı aktarıldı. İşte son dakika haberinin detayları...

Haber 21-04-2022 16:45

Biden Beyaz Saray’da Askeri Liderleri Ağırladı

Başkan Joe Biden Ukrayna’da savaşın riskli bir aşamaya girdiği ve Amerika’nın Ukrayna’ya daha fazla silah yardımı yapmayı planladığı bir sırada yıllık toplantı için askeri liderlerle Beyaz Saray’da biraraya geldi

Haber 21-04-2022 02:10

Gerginlik oraya da sıçradı! ABD Hazine Bakanı Janet Yellen salonu terk etti

Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik müdahalesine tepki olarak ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov'un konuşması sırasında salonu terk etti. Toplantı öncesinde ABD'li yetkililer, Yellen'in Rusya'nın da dahil olduğu toplantının belirli oturumlarına katılmayacağını belirtmişti.

Haber 20-04-2022 22:34

Biden'a 'Paskalya tavşanı' şoku! Neye uğradığını şaşırdı, hızla uzaklaştı

Beyaz Saray'ın bahçesinde düzenlenen Paskalya etkinliğinde ABD Başkanı Joe Biden'a 'Paskalya tavşanı' sansür uyguladı. Gazetecinin sorusunu yanıtlandıran Biden'ın karşısına çıkan Paskalya tavşanı kostümlü görevli, Biden'ın yanıtını tamamlamasını engelledi.

Haber 19-04-2022 10:33

Biden ve Harris’in 2021 Vergi Beyanları Açıklandı

Geçen yıl kazançları 600 bin doları geçen ABD Başkan Joe Biden ve eşi Jill Biden, 150 bin 439 dolar federal gelir vergisi ödedi. Başkan Yardımcısı Kamala Harris ve eşi Doug Emhoff'un da 523 bin 371 dolar federal gelir vergisi ödediği açıklandı

Haber 16-04-2022 18:25

Çok konuşulacak talep! Zelenskiy'nin Biden'dan kritik isteği ortaya çıktı

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş sıcak gelişmelerle devam ederken Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’nin çeşitli ülkelere Rusya’ya karşı yaptırımların artırılması yönünde talepleri de sürüyor. Son olarak Zelenskiy’nin ABD Başkanı Joe Biden’a ilettiği kritik isteği ortaya çıktı. ABD basınında yer alan habere göre Zelenskiy, Biden’dan Rusya’yı “Teröre Destek Veren Ülkeler” listesine almasını talep etti.

Haber 15-04-2022 22:31

Sosyal medyada gündem oldu! Herkes Biden'ın davranışı konuşuyor

ABD Başkanı Joe Biden katıldığı bir konuşmada yaptığı tuhaf hareketle tartışma konusu oldu. Üniversitede yaptığı konuşma sonrasında sahnede tokalaşmak için birilerini arayan Biden, kimseyi göremeyince elini boşluğa doğru uzattı.

Haber 15-04-2022 14:25

Biden'dan Putin'i kızdıracak hamle! ABD, Ukrayna'ya 800 milyon dolarlık ilave savunma desteği verecek

ABD Başkanı Joe Biden, Ukrayna'ya 800 milyon dolarlık ilave silah ve savunma yardımı yapacaklarını duyurdu. Biden, Ukrayna'ya yapılacak yardımlarla Rusya'nın Ukrayna'nın doğusuna gelecekte yapılacak saldırılara Ukrayna'nın da yanıt vermesini sağlamak istediklerini belirterek, yardım paketinin içinde top sistemleri, toplar ve zırhlı askeri araçlar olacağını, bunun yanında askeri helikopterler de göndereceklerini kaydetti.

Haber 13-04-2022 22:57

Biden Yönetimi Kamu Sağlığı Acil Durumunu Yeniledi

ABD, COVID-19’la mücadele için ilan edilen kamu sağlığı acil durumunu uzattı. Böylece milyonlarca Amerikalı bedava COVID-19 testi, aşısı ve tedavisine en az üç ay daha erişebilecek. Acil durumun süresi 16 Nisan’da sona eriyordu

Haber 13-04-2022 21:59

Biden Putin'i Ukrayna'da soykırım yapmakla suçladı

Rusya Devlet Başkanı Putin'i Ukrayna’daki sivil ölümleri nedeniyle savaş suçu işlemekle suçlayan ABD Başkanı Biden, şimdi de Rusya liderinin Ukrayna'da "soykırım" uyguladığını söyledi.

Haber 13-04-2022 08:53

“Ukrayna’da Yaşananlar Bana Soykırım Gibi Geliyor”

Başkan Joe Biden Rusya’nın Ukrayna işgali konusunda ilk kez “soykırım” ifadesini kullandı. Biden yaptığı açıklamada yaşananların kendisine soykırım gibi göründüğünü söyledi

Haber 13-04-2022 02:37

Ukrayna Savaşı: Biden, Putin'i 'soykırım' yapmakla suçladı

ABD Başkanı Joe Biden, Amerikalıların benzin için ödedikleri miktarın, kendi ifadesiyle, "bir diktatörün savaş ilan edip etmemesine ve dünyanın bir köşesinde soykırım yapıp yapmamasına" bağlı olmaması gerektiğini söyledi.

Haber 13-04-2022 02:11

ABD Başkanı Biden, yüksek enflasyonun nedenini açıkladı: Putin'in fiyat artışı

ABD Başkanı Joe Biden, ülkede son dönemde artan akaryakıt fiyatları ve yüzde 8,5 seviyesine yükselerek son 41 yılın zirvesini gören enflasyona ilişkin açıklamalarda bulundu. Biden, ülkesindeki yüksek enflasyonun nedeninin Rusya'nın Ukrayna'ya açtığı savaş olduğunu belirterek 'Putin'in fiyat artışı' yorumunu yaptı. Biden, Putin'in Ukrayna'da "soykırım" yaptığını da belirtti.

Haber 13-04-2022 01:14

Biden’dan enflasyona karşı etanol adımı

Beyaz Saray, Başkan Joe Biden'ın bugün, artan yakıt maliyetlerini kontrol altına almak ve yabancı enerji kaynaklarına bağımlılığı azaltmak için yaz aylarında daha yüksek biyoyakıt karışımlarının kullanılabilirliğini arttırma planlarını açıklayacağını bildirdi. Bu adım, Biden yönetiminin, 40 yılın yeni zirvesine ulaşan enflasyonu düşürme amaçlı son girişimi olarak değerlendiriliyor.

Haber 12-04-2022 23:21

Artan akaryakıt fiyatlarına çözüm buldu: İşte Biden'ın benzin planı

ABD Başkanı Joe Biden'ın artan benzin fiyatlarını kontrol altına almak amacıyla yaz aylarında yüzde 15 etanol karışımlı benzinin satışına izin vereceği bildirildi.

Finans 12-04-2022 20:01