CEVAPLAR

koop1984

atatürkün cenaze namazı hangi camide kılındı

koop1984 21 Temmuz 2012 sordu
CEVAPLA
CEVAPLAR
Atatürk'ün her konuda fotoğrafını biliyoruz.Şimdiye kadar cenaze namazının kılındığı yer (cami avlusu veya meydan,İstanbul'da veya Ankara'da)Aynı yıllarda ölen kişilerin (Devlet adamı-Siyasetçi-Komutan,Şair-Yazar- cenaze namazlarıyla ilgili fotoğraflar var, örnekleri çok.Atatürk gibi bir kişinin niye hiç bir fotoğrafı olmasın.Varsa niye ortaya çıkarılmıyor.Cenazesi konusunda fotoğraf konulmaması hassasiyeti mazeret gösterilmesi de pek inandırıcı olmaz.Halbuki Dolmabahçedeki katafalkı,Cenazesinin taşınması,Etnoğrafya müzesinde geçici defni, 1953 10 kasımında Anıtkabir'e nakli ile ilgili fotoğraf ve filmler var.Dini ritüelleri gösteren hiçbir yazı ve fotoğraf yok. Bu laiklikle izah edilebilir mi? Böyleyse, aynı yıllarda(1930-1960 ve sonrası vefat eden diğer devlet büyükleri için ne diyeceğiz? Sadece Cenaze namazı camide kılınmak zorunda değil,gerekçe olabilir mi? "Şerafettin Yaltkaya kıldırdı, cenazesi Dolmabahçe'den taşınırken halk dua etti..." deyip, kılınmadı demesinlere cevap olsun kabilinden geçiştiriliyor. Dua eden halk, cenaze namazını kılmak,helallik almak istemez mi? ,Nerede kılındı? Kimler kıldı?Fotoğraf var ise konulsun, mantıklı bir izah varsa yapılsın,gerçek ne ise o bilinsin...İstanbul müsait değilse Ankara'da kılınabilirdi. Cami avlusu almaz, meydan almaz deniyorsa, bir meydana konulur, şehrin bütün sokakları halk tarafından doldurulur unutulmaz bir cenaze namazı kılınırdı.Milletin bu konuda hiç bilgisi yok, bilgi veren yok, hiç bir fotoğraf yok.Bütün bunların yanında bir inandırıcılığı daha mantıklı bir görüş var: LAİK BİR DEVLETTE İSLAMİ USULLERLE CENAZE TÖRENİ(NAMAZ-DUA VE DEFİN İÇİN) YAPILMAZ ANLAYIŞIYLA; MADEM NİYE KILINDI DİYENLERE: ASLINDA RESMEN CENAZE NAMAZI KILINMADI, ANCAK SARAYIN ( D.BAHÇE) HİZMETLERLE İLGİLENEN KESİMİ (ODACI,KAPICI,AŞÇI, HİZMETÇİ, BAHÇİVAN...) CAHİL VE GELENEKSEL ANLAYIŞLARIYLA "MÜSLÜMANIN CENAZE NAMAZI KILINMADAN OLMAZ..." DEDİKLERİNDEN KENDİLİKLERİNDEN SARAYIN İÇİNDE CENAZE NAMAZI KILMIŞLAR.BİR BAKIMA Ş.YALTKAYA BUNLARI KIRAMAMIŞ VE BÖYLE KILDIRMIŞ. BU NİYE KILINDI DİYENLERE VERİLECEK BİR CEVAP OLARAK DÜŞÜNÜLMÜŞ. "TAM BİR BİLGİ YOK, FOTOĞRAF-BELGE YOK, O HALDE KILINMADI...KILINMAMIŞ " DİYENLERE-DİYECEKLERE DE,YER,KATILANLAR ANLAŞILMAYACAK ŞEKİLDE " ŞERAFETTİN YALTKAYA KILDIRMIŞ..." CEVABI DÜŞÜNÜLMÜŞTÜR. BU İDDİAYI DA ÇÜRÜTMEK İÇİN, BİR ŞEYLER AÇIKLAMAK VE GÖSTERMEK GEREKMEZ Mİ?
Misafir
Misafir  - 02 Ağustos 2017 cevapladı
Put yikilacak islam geliyor
Misafir
Misafir  - 30 Kasım 2014 cevapladı
Dolmabahçe sarayında dönemin diyanet işleri başkanı Mehmet Rıfat Börekçiden alınan fetva ile daha sonra diyanet işleri başkanlığına gelen İlahiyat Fakültesi İslam Dini Felsefesi Ordinaryüs Profesörü Mehmet Şerafettin Yaltkaya tarafından kıldırılmıştır.
bortecinefb
bortecinefb  - 21 Temmuz 2012 cevapladı
Atatürk'ün naaşı 16 Kasım 1938 günü Dolmabahçe Sarayı tören salonunda katafalka konuldu. İstanbul halkı Büyük Önder'in önünden saygıyla geçti, duasını okudu, ağladı, Atasıyla vedalaştı.Atatürk'ün cenaze namazı 19 Kasım 1938 günü Dolmabahçe Sarayı'nda binlerce cemaetle kıldırıldı. Aynı gün çok büyük bir kalabalıkla cenaze Yavuz Zırhlısı ile İzmit'e oradan da aynı günün akşamı 20.30'da Ankara'ya uğurlandı. Ertesi gün (20 Kasım 1938) Ankara'da başta Cumhurbaşkanı İsmet İnönü olmak üzere devlet erkanı tarafından karşılanan cenaze TBMM önünde hazırlanan katafalka konuldu.Ankara halkı ve yurdun 4 yanından gelen binlerce kişi yine da Atatürk'ün önünden saygı geçişlerini yapıp, duasını okuyup, gözyaşlarıyla Ata'sıyla vedalaştı.21 Kasım 1938 günü yabancı devletlerden gelenlerin de katıldığı çok büyük bir cenaze töreni ile Atatürk'ün cenazesi Ankara Etnografya Müzesi'ndeki geçici kabrine konuldu. Ayakta kılınan, ruku ve secdesi olmayan, müslümanların bir kısmının diğer müslümanları temsilen kıldığı farzedilen cenaze namazının camide kılınması şartı yoktur.Cami cemaatinin de duasının alınması, kimsesiz ölünün cemaatsiz kalmasının önllenmesi,vakit namazının ardından kolay ve çabuk toplanılmasının, topluca mezarlığa kolayca gidilmesinin temini açılarından cami avlusunda kılınması yaralıdır.Bu yüzden cenazelerin cami avlusuna götürmek adet olmuş, yerleşmiş. Zaten büyük şehirlerde cenaze namazlarını kıldıran, defninde hazır bulunan imamlarda cami imamları değildir, bu işle ayrı imamlar görevlendirilmişlerdir.Cenaze namazıve töreni bir şekilde ölümün topluma ilanı, helalleşme, üzüntünün paylaşılması açılarından daha çok toplumsal, sosyal bir ritüeldir.imam yoksa cemaatten bir erkek Şayet hiç erkek yoksa kadın bile kıldırabilir.
yumak7667
yumak7667  - 21 Temmuz 2012 cevapladı
Diğer kategorisindeki diğer sorular
101.000.00 ne kadar
Misafir  - 14 Mayıs 2022 sordu
0 Cevap
Cokta_nikimde
Misafir  - 13 Mayıs 2022 sordu
2 Cevap
Şb açılımı
Misafir  - 12 Mayıs 2022 sordu
0 Cevap
e: oskar
Aksolotl memelimidir
Misafir  - 05 Mayıs 2022 sordu
1 Cevap
parantezi kim buldu
Misafir  - 28 Nisan 2022 sordu
3 Cevap
parantezi kim buldu
Misafir  - 28 Nisan 2022 sordu
1 Cevap
8:15 1:15
Misafir  - 26 Nisan 2022 sordu
0 Cevap