CEVAPLAR

xxnbxx

Gerçek müslümanım diyorsunuz peki şekilci msiniz? Karşınızdakinin insanlığına mı bakıyorsunuz yoksa bir gruba millete dine ait olup olmadığına mı? Gerçek müslüman ne yapar? Yaptığı neye göre kime göre doğru?

xxnbxx 18 Eylül 2012 sordu
CEVAPLA
CEVAPLAR
Yaşantısına bakarım. Kur'an'ın temel kurallarına uyuyormu. Ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz. Kur'an'da Allah açık ve net şekilde farzları, haram ve helal olanları,tek tek sıralamış.Kişinin ibadeti, sevabı günahı, özel hayatı Allah ile kendi arasındadır. Başkalarını rahatsız edip, zarar vermiyorsa kendisi bilir, netice de her koyun kendi bacağından asılır. Dinimizde kimse kimsenin sevabını da günahınıda yüklenemez. O zaman beni ilgilendiren kısıma gelelim. Helal kazanıyormu? kazandığını hakediyormu hazıra mı konuyor, ticarette emin mi, ölçüsü tartısı sağlammı, insanları yanıltıp, kandırıp sömürüyormu, fahiş kazanç sağlıyormu,bozgunculuk, fitnecilik yapıp milleti huzursuz ediyormu, şehit kanından rant sağlayanlara yalakalık yapıyormu, yetimlerin, dulların fukara milletin parasını götürüyormu veya yandaşlarına ulufe gibi dağıtıp dolaylı kazanç sağlıyormu, devlete millete sürekli zarar veren mihraklarla ilişkisi varmı,toplum kurallarına, yasalara ahlak kurallarına saygılı mı? İnsanlara, hayvanlara eziyet ediyormu? Bunlardan birine ters düşen kişiyle benim işim olmaz. İsterse 1m. sakal uzatıp, takke takıp, sabahtan akşama kadar namaz kılsın. Benim gözümde gerçek müslüman olamaz.Çünkü Yüce Peygamberimiz bile hazinenin malı olan kumaştan kendine bir adet elbise yapan memur sahabesinin cenaze namazına imamlık yapmak istememiş,Allah kişisel günahlarınızı affederim ama sakın olaki huzuruma kul hakkıyla gelmeyin diye kesin buyurmuştur,bu sahabe iyi bir insandı, çok ibadet ederdi ama zayıflık yapıp harama tamah etti.Haram haramdır, küçüğü büyüğü de olmaz diyerek de nedenini açıklamış.
yumak7667
yumak7667  - 18 Eylül 2012 cevapladı
Gerçek müslüman Kurana ve Sünnete uyan kimseye denir. Karşımızdakinin insanlığının inancımıza uygun harekette olup olmadığına bakarız. Örneğin: bir kuran ayetinde: Resulüm size neyi verdiyse (ve emrettiyse) onu alıp yapın, neden nehyetti ise ondan da sakının" (Haşr; 7) böyle buyurken Rasulullah s.a.v ın kıyafeti olan Cübbe Sarık şalvar ve eşlerinin kıyafeti olan çarşaf vb kıyafetler bugün birer yobazlik, gericilik, örümcek kafalılık olarak ilan ediyor ve maalesef ayete muhalif düşmekten dinden çıkma tehlikesine düşüyorlar. Kimse cübbe sarık takmak zorunda değildir ancak takana da laf etme hürriyetini kimse almamıştır. Şekilcilik kısmını bu şekilde düşünüyorum. Millet kısmı ise tamamen ırkçılıktır, bir hadisi şerifte Rasulullah s.a.v. :Arabın arap olmayana(acem),arap olmayanın(acemin) arap olana bir üstünlüğü yoktur..Üstünlük ancak takvaadadır. buyuruyor. İnsanların ırklarına değil, takvalarına göre değerlendirmek esastır lakin bu değerlendirmeyide yine insanlar değil bizzat ALLAH c.c. yapar. Sözün özü: gerçek müslüman karşısındaki insanı inandığı dinin kural kaidelerine göre tartar ona göre davranırsa hakiki mutluluk ona göre yakalabilir. Kimse yoğurdum ekşidir demez. Her insan bulunduğu ortamın meyvelerini yer. Ancak o meyveye dikkat etmek lazımdır, Fitne fesadın dinsizliğin inançsızlığın ALLAH c.c. hükümlerine ters düşecek şekildeki tohumlardan elde edilen meyvelerden uzak durmalıdır, bu kişi olur, grup, parti, düşünce, topluluk vs her ne ise değerlendirme ona göre yapılmalıdır diye düşünüyorum. Belki de sorunu anlamadım :)
sui_generissss
sui_generissss  - 18 Eylül 2012 cevapladı
Din kategorisindeki diğer sorular
Hızı 60 km/h saat 180km ?
Misafir  - 23 Kasım 2021 sordu
1 Cevap
yüce allah ın işitme ismi
Misafir  - 22 Kasım 2021 sordu
1 Cevap
e: nedir
81 in tersi kaçtır
Misafir  - 15 Kasım 2021 sordu
9 Cevap
Teçhiz
Misafir  - 03 Kasım 2021 sordu
1 Cevap
peygamberimizin çocukları
Misafir  - 02 Kasım 2021 sordu
4 Cevap
Allah'ın isimleri
Misafir  - 02 Kasım 2021 sordu
5 Cevap