CEVAPLAR

yigidoadem

sokak köpeklerinin sokaklarda mı yoksa barınaklarda mı yaşaması uygundur bu arada sokaklarda olduklarında insanlara saldırmaları ve etrafı pislemelerinide unutmamak lazım?

yigidoadem 07 Nisan 2013 sordu
CEVAPLA
CEVAPLAR
köpeklerin barınakta yaşaması gerekir çünkü köpekler sokaklarda aç kala biliyo, ölebiliyo,yaralanabiliyo bunların olmaması için barınakta yaşamaları gerekir tabi barınak sahipleride o köpeklere iyi bakmalıdır yoksa barınağın sokaktan farkı kalma
0102arda
0102arda  - 22 Nisan 2013 cevapladı
Sen nasıl ıstedıgın yerde yaşama hakkına sahipsen o da orada yaşama hakkına sahiptir. İnsanlara durup dururken saldırmazlar kopekler senın ondan korktugunu hıssederse senın salgıladıgın bır sey sonucu bunu hısseder ve korkutmaya calısır ya da sen ona zarar vermıssen saldırır. Etrafı pısletmek:)) ınsanlardan daha az pıslettıklerı kesın. allah askına ınsan olarak nıye butun ustunlugu kendınızde goruyorsunuz? Onları da Allah yarattı. Hemde bızden acizler. tutmus burda sorduğun soruya bak.
deren8788
deren8788  - 07 Nisan 2013 cevapladı
Mantıklı olan elbette barınaklarda yaşamasıdır.Ancak hangi barınak.Ne yazıkki bizdeki barınaklar genelde hayvan işkencehanesine dönüşmüş durumda.Günlerce aç suzuz kalıp, bakımsız perişan çaaresiz yaşamaya hatta dövülüp işkence görme yerlerine dönen barınaklar var ve oralardansa sokakta yaşamaları daha evladır.Hayvanları zaman zaman toplayıp toplayıp sözde barınağa götürüyoruz diyorlar, gidip baktığınızda hiç birisini orda göremiyorsunuz ve mualesef itlaf edildiklerini, öğreniyorsunuz.Barınakların çoğunu pet şop'a çevirmişler, gidenlere türlü şeyler satmaya kakalamaya çalışıyorlar.Veteriner kontrolü aşı proğramı ve takibi vs. hiç yok.Ülkemizdeki pek çok şey gibi barınaklarımızda mualesef çok yetersiz ve göstermeliktir. Hayvan dernekleri de içler açısı ve kazanç kapısına dönmüştür.Sokakta kaza geçiren bir hayvan götürün almazlar, bakmazlar, tedavi ve ilaç parası verirseniz belki tedavi ederler, köpeği veya kediyi alın sahiplendirin derseniz, kalacağı her gün için bağış parası adı altında pansiyon parası alırlar. Hayvan hakları yasası çıktı sözde hepsi göstermelik, en iyisi elimizden geldiği ölçüde doğal ortamlarında sağlıklı besleyelim, hasta olanları tedavi ettirmeye çalışalım ve eğer büyüyünce sokağa salacaksak lütfen kedi köpek almayalım.Belediyelerin veterinerleri boş boş oturuyorlar, oysa hiç olmazsa proğramlı şekilde belli yerlerde toplu bulunan sahipsiz kedi ve köpekleri periyodik aşılama ve yanısıra sistemli kısırlaştırma yapabilirler, hiç yapılmıyor değil ama denizde kum misali çok az, o da öğrenciler deney için yapıyorlar kısırlaştırmayı.Köpekler durduk yerde insanlara saldırmazlar.Mutlaka bir şekilde huzursuz edilmiş, korkutulmuştur, ürkmüştür, sokağa atılmıştır,alışamamıştır vs.vs. etrafı pisleyenler asıl insanlar, maganda sürüsü her yana yayılmış durumda ve yine bahar yaz geldi onca para harcanıp yeşillenen çiçeklenen yeşil alanları, güzel ve temiz olan heryeri mahvedip, çöp alanı,mangalhane haline getirmeye çoktan başladılar bile.Bunlar artık ne yazıkki Suadiye, Caddebostan sahiline bile geliyorlar ve daha dün kendim gördüm.Her taraf masa sandalye iken magandaların lalelerin, güllerin, yeşilin ortasına ailece çöküp koca bir torba çekirdeği yiyip yiyip kabuklarını yeşilin üzerine yığmalarını herkes ibretle tiksinerek seyrediyordu da onların bunu anlamaları bile ne yazıkki mümkün değil, bu millet bize niye tuhaf tuhaf bakıyor acaba diye merak bile etmiyorlardı.Hayvanları eğitmek, terbiye etmek kolaydır, ama kalasları eğitmek mualesef çok zor.Kış günü çok aç kalıp çöpten çocuk bezi yiyen hayvanlar gördüm.Oysa İnsan olsa mutlaka çalar, dilenir, gasp yapar, iki tane bilezik için yaşlı kadını bile bıçaklar mesela.Hayvanları hor görmeyelim sevmeye onlara da elden geldiğince sahip çıkıp, koruyup yardımcı olmaya çalışalım.düşünceniz çok güzel ama kasdettiğiniz barınaklar ve bunları yapacak tam teşekküllü çalıştıracak zihniyetler henüz yok bu ülkede.
sarp_456
sarp_456  - 07 Nisan 2013 cevapladı
Hayvanlar kategorisindeki diğer sorular
$$$$$$$$$Allahtavarmı?
Misafir  - 29 Temmuz 2022 sordu
8 Cevap
Sinekler uyurmu
Misafir  - 19 Temmuz 2022 sordu
13 Cevap
9 131 05497
Misafir  - 19 Mayıs 2022 sordu
1 Cevap
hindi otçul mudur
Misafir  - 09 Nisan 2022 sordu
6 Cevap
köç?ri quşlar
Misafir  - 04 Nisan 2022 sordu
1 Cevap
Köç?ri quşlar
Misafir  - 04 Nisan 2022 sordu
1 Cevap