Ahmet Hamdi Tanpınar Haberleri

Bursa'da Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Yarışmasının kazananları belli oldu

Bursa'da "Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Yarışması"nın kazananları belli oldu

Yurthaber 09-06-22 17:19

Ahmet Hamdi Tanpınar, İstanbul'da sempozyumla anıldı

Zeytinburnu Kültür Sanat Merkezi'nde düzenlenen "Vefatının 60. Yılı Anısına Ahmet Hamdi Tanpınar Sempozyumu"na akademisyen ve araştırmacılar katıldı

Yurthaber 23-01-22 12:07

Türk edebiyatının çınarı: Ahmet Hamdi Tanpınar

Şiirlerinden çok romanları ve edebiyat tarihi araştırmalarıyla tanınan, edebiyatçılığının yanı sıra kişiliğiyle de dikkati çeken Ahmet Hamdi Tanpınar, vefatının 60. yılında eserleriyle hatırlanıyor

Yurthaber 23-01-22 11:57

Vefatının 60. Yılı Anısına Ahmet Hamdi Tanpınar Sempozyumu başladı

6 oturumda 28 konuşmacı, usta edebiyatçının eserleri, ilmi kişiliği, yaşam öyküsü ve akademik fikirlerini ele alacak - Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy: - "Tanpınar, kendisinden sonraki birçok insanı etkilemiş bir büyük romancımız, bir büyük edebiyatçımızdır"

Yurthaber 21-01-22 17:37

Ahmet Hamdi Tanpınar

Ahmet Hamdi Tanpınar Hakkındaki Haberler Mynet'te. Ahmet Hamdi Tanpınar Hakkındaki Son Dakika Gelişmelerini Mynet'te Takip Edin.

Vefatının 60. Yılı Anısına Ahmet Hamdi Tanpınar Sempozyumu 21-22 Ocak'ta düzenlenecek

"Vefatının 60. Yılı Anısına Ahmet Hamdi Tanpınar Sempozyumu" 21-22 Ocak'ta düzenlenecek

Yurthaber 19-01-22 14:10

Ahmet Hamdi Tanpınar vefatının 60. yılında farklı yönleriyle ele alındı

Programda, "Tanpınar ve Toplumsal Kimlik" ile "Tanpınar ve Şehir" başlıklı açık oturumların yanı sıra Tanpınar'ın hayatından fotoğrafların yer aldığı bir sergi açıldı - Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turan: - "Eserlerinde gönüller sultanı İstanbul'u adeta yeniden var etmiştir. Sadece İstanbul'u da değil Ankara'yı, Erzurum'u, Konya'yı, Bursa'yı... Medeniyetimizin taç şehirlerini, başkentlerini derinlikli bir bakışla, içten bir sevgiyle anlatmıştır"

Yurthaber 15-01-22 20:50

Ahmet Hamdi Tanpınar'ın hatıraları Beyoğlu'nda yaşatılıyor

Ahmet Hamdi Tanpınar'ın hatıraları Beyoğlu'nda yaşatılıyor

Haber 24-01-20 20:42

Tanpınar'ı anma programı, Beyoğlu'nda yaşadığı evin sokağında yapıldı

MSGSÜ Rektörü Handan İnci: - "İstanbul'un Edebiyat Coğrafyası projesine Beyoğlu'nda başladık. Bütün İstanbul'a yaymayı hedefliyoruz"

Haber 24-01-20 12:58

Ahmet Hamdi Tanpınar, vefatının 58. yılında anıldı

İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü'nün ev sahipliğinde Gülhane'deki Alay Köşkü'nde gerçekleştirilen etkinlikte Tanpınar'ın hayatı ve eserleri konuşuldu - Prof. Dr. M. Fatih Andı: - "Hiçbir şey 'Ne içindeyim zamanın ne de büsbütün dışında' mısrası kadar Ahmet Hamdi Tanpınar'ın sosyal ve tarihi meseleler karşısındaki tutumunu ve konumunu açıklayamaz" - Prof. Dr. Handan İnci: - "Tanpınar'ın huzur kelimesini arayışı aslında 20. yüzyıla huzursuzluk yüzyılı demesinden kaynaklanıyor. Demek ki 'Huzur' 20. yüzyılın huzursuzluğunu anlatıyor bize"

Haber 23-01-20 22:02

Estetik serüvenin coğrafyasını genişleten yazar: Ahmet Hamdi Tanpınar

Vefatının 58'inci yılında yad edilen Tanpınar, adını ilk kez 1920'de "Altın Kitap" dergisinde yayınlanan "Musul Akşamları" şiiriyle duyurdu

Haber 23-01-20 12:39

Geleneğe Ayarlı Saatler: Yahya Kemal Beyatlı ve Ahmet Hamdi Tanpınar paneli

Anadolu Mektebi Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sami Güçlü: - "Ülkemizin güçlü bir gençlik potansiyeli var. Ancak bu potansiyelin gerektiği insan gücünün hazır olduğunu söylemek kolay değil. Dolayısıyla bu hususta milletimizin büyük hayallerini gerçekleştirmek için zamana ve çok iyi hazırlanmış öncü kadrolara ihtiyacı var" - Yazar Mustafa Kutlu: - "Üniversitelerin yanında böyle bir mektebin ve girişimin bulunması benim için çok büyük mutluluk. Bize bir iktidar değil, fikir lazım, bunu arıyoruz. Aramakla bulunmaz ama bulanlar arayanlardır"

Magazin 21-12-19 15:01

Tanpınar arayan ve kurcalayan bir yazardır

MSGSÜ Rektörü Handan İnci: - "Tanpınar, arayan ve kurcalayan bir yazardır. Öğretici değildir, daha çok soru sordurur ve farkına vardırır" - "Tanpınar'ın dünyasını ve edebiyatçı duruşunu seviyorsanız, romanı da öyküsü de şiiri de aynı şekilde ilginizi çeker" - "Tanpınar'ın 'Abdullah Efendi'nin Rüyaları' öyküsü gerçeküstücü bir bakışla kurulmuştur ve 1930'lu yıllar için çok erken bir şekilde edebiyatımıza farklı bir tarz getirmiştir" - "Resmi, edebiyatının işlevsel bir şekilde kullandığı bir unsur haline getirmiştir. Manzarayı anlatmak için kelimelerle resimler yapmıştır"

Haber 30-07-19 11:11

Ahmet Hamdi Tanpınar Edebiyat Yarışması

Osmangazi Belediyesince bu yıl "Bursa'da ikinci bir zaman daha vardır" başlığıyla, makale dalında gerçekleştirilecek yarışmada dereceye girenlere para ödülü verilecek

Haber 09-02-19 16:27

Türk edebiyatının çınarı: Ahmet Hamdi Tanpınar

Şair ve yazar Ahmet Hamdi Tanpınar, vefatının 57. yılında yad ediliyor - Adını ilk kez 1920'de "Altın Kitap" dergisinde yayınlanan "Musul Akşamları" şiiriyle duyuran Tanpınar, Yahya Kemal Beyatlı ile Ahmet Haşim'den etkilendi - "Mahur Beste", "Huzur" ve "Sahnenin Dışındakiler" üçlemesini kaleme aldı

Haber 23-01-19 12:26

Türklerin az okuduğuyla ilgili algı oluşturuluyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdür Yardımcısı Ali Odabaş: - "Medyada 'Türklerin okumadığı' ile ilgili çeşitli istatistikler, rakamlar yayınlanıyor. 'Avrupa Birliği'nde okuma oranları yüzde 20, Türkiye'de binde 1' gibi rakamlar var. Böyle araştırmalar gerçekten yok. Maalesef olmayan araştırmalar üzerinden Türklerin az okuduğuyla ilgili bazı algılar oluşturuluyor"

Haber 11-12-18 15:31

Türklerin az okuduğuyla ilgili algı oluşturuluyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdür Yardımcısı Ali Odabaş: - "Medyada 'Türklerin okumadığı' ile ilgili çeşitli istatistikler, rakamlar yayınlanıyor. 'Avrupa Birliği'nde okuma oranları yüzde 20, Türkiye'de binde 1' gibi rakamlar var. Böyle araştırmalar gerçekten yok. Maalesef olmayan araştırmalar üzerinden Türklerin az okuduğuyla ilgili bazı algılar oluşturuluyor"

Yurthaber 11-12-18 15:31

Tanpınar arşivi dijital ortama aktarıldı

"Huzur", "Saatleri Ayarlama Enstitüsü" ve "Beş Şehir" gibi unutulmaz eserlere imza atan Türk edebiyatının yapı taşlarından Ahmet Hamdi Tanpınar'ın arşivi dijital ortam aktarıldı.

Haber 19-09-17 11:03