Alerjik Rinit Haberleri

Alerjik rinit nedir, belirtileri nelerdir? Alerjik rinit tedavisi ve ilaçları hakkında bilgiler

Alerjik rinit burun ve sinüslerin alerjenlere karşı aşırı duyarlılık gösterdiği bir durumdur. Bu durum alerjik reaksiyonlara neden olan çeşitli maddelere maruz kaldığında ortaya çıkar. Alerjenler arasında polenler, ev tozu akarı, hayvan tüyleri, küf sporları ve bazı gıdalar yer alabilir. Alerjik rinit burun mukozasının iltihaplanmasıyla karakterizedir ve semptomlar burun tıkanıklığı, burun akıntısı, hapşırma, kaşıntılı burun, gözlerde kaşıntı ve sulanma şeklinde ortaya çıkar.

Haber 29-05-23 11:33

Uzmanlardan alerjik rinit uyarısı: Tespit edilemeyebilir! En hafif şekilde atlatmak için...

Alerjik rinit hakkında açıklama yapan uzmanlar, alerjik rinitin yüzde 80'inin mevsimsel olduğunu açıkladı. Dünyada yaygın görülen ve sıklığı artma eğiliminde olan alerjik rinitin yapılan testlere rağmen tespit edilemeyebileceğini söyleyen Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Mustafa Çelik, en hafif şekilde atlatmak için yapılması gerekenleri anlattı.

Haber 11-09-20 10:40

Alerjik rinit büyük şehirlerde yaşayanları vuruyor

Alerjik hastalıkların kırsal alanlarda yaşayanlara göre kentlerde yaşayanları daha çok etkilediğini söyleyen araştırmacılar, bu yıl her ne kadar sokaklardan soyutlanmış şekilde yaşansa da camlardan gelen hava ile birlikte alerjik rinitin tetiklendiğinin altını çizdi. Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Müzeyyen Doğan, hastalıktan korunmanın önlem almayla başladığını söylüyor.

Haber 03-06-20 14:22

Alerjik rinit mevsimine dikkat! İşte alınacak önlemler

Alerjik rinit mevsimine dikkat çeken Op. Dr. Emel Peru Yücel, bir çok kişinin şu günlerde alerji ve polen nedeniyle açık havaya çıkmaktan çekindiğini söyledi. 'Sizi bu güzel havalar mahvetmesin' diyen Yücel, alerjisi olanlara almaları gereken önlemleri anlattı.

Haber 13-05-20 14:10

Alerjik Rinit

Alerjik Rinit Hakkındaki Haberler Mynet'te. Alerjik Rinit Hakkındaki Son Dakika Gelişmelerini Mynet'te Takip Edin.

Her 10 çocuktan birinde polen alerjisi görülüyor

Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Erkekol: - "Bitki örtüsü nedeniyle İç Anadolu Bölgesi'nde polen alerjisi biraz daha düşük olsa da bu bölgede de her 20 çocuktan birisinde, kuzey ve güney bölgelerde ise her 10 çocuktan birinde polen alerjisi görülmektedir" - "Burnu akan, hapşıran, sık nezle semptomları ve göz yaşarmaları olan çocukların bir alerji immünoloji uzmanı tarafından değerlendirilmesi gerekir. Bu çocuğun hem yaşam kalitesini artıracak hem de ileride astım gelişmesinde risk faktörünün ortadan kaldırılmasına neden olacaktır"

Haber 06-05-18 11:06

Taklitçi hastalık alerjik rinit

Alerji ve İmmünoloji Uzmanı Doç. Dr. Bulut: - "Özellikle viral enfeksiyonların belirti ve bulgularıyla alerjik rinit kliniğinin benzerliği, alerjik rinit tanısının atlanmasına neden olmaktadır. Sıklıkla ateş, halsizlik ve kas ağrıları gibi semptomların olması, burun kaşıntısının olmaması ve tablonun 7-10 gün içinde gerilemesi, akut enfeksiyonu düşündürmelidir. Ayrıca ayrıntılı bir öykü alınmasıyla şikayetlerin yıl içindeki mevsimsel değişimi de sorgulanarak alerjik rinit ayrımı yapılabilir" - "Alerjik rinitin görülme sıklığı giderek artmakta olup farklı iklim koşulları, sorumlu alerjen çeşidini etkilemektedir. Bu nedenle bölgesel farklılıklar, görülme sıklığında değişikliğe neden olmaktadır. Bölgelere göre değerlendirildiği zaman en düşük sıklığın yüzde 16,1 ile Doğu Anadolu'da, en yüksek sıklığın ise yüzde 27,5 ile Marmara'da olduğu bildirilmiştir"

Haber 30-04-18 11:12

Grip sandığınız aslında alerjik rinit olabilir

Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği Başkanı, Hacettepe Üniversitesi Çocuk Alerji ve Astım Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Bülent Enis Şekerel, alerjinin bağışıklık sistemimizin hatalı çalışması sonucu oluştuğunu belirtiyor. Şekerel, özellikle kentsel bölgelerde ve aşırı hijyenik ortamlarda yaşayanların, antibiyotik kullanımları ile mikrobik hastalıklardan uzak duranların bahar aylarında alerji olma riskinin artış gösterdiğini sözlerine ekliyor.

Kadin 18-04-18 16:16

Alerjide hastayı rahatlatmak için ilaç önerilmesi önemli

Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği Başkanı Prof. Dr. Şekerel: - "Öncelik her zaman ilaçsız çözüm bulmak, ancak alerjisiz bir dünya için çoğu durumda hastayı rahatlatmak adına ilaç önerilmesi önem taşıyor. Özellikle alerjik nezlede yaşam kalitesini artırmak için yan etkisi az ve güvenilir olan yeni nesil antihistamin tedavisi oldukça başarılı"

Haber 18-04-18 15:18

Dirençli sinüzite çözüm

Ağızdan ilaç alamayan sinüzit hastaları için çare.

Haber 24-01-14 10:21

Alerjik rinite dikkat

Alerjik rinitin çalışma performansını düşürdüğü söyleyen Denizli Devlet Hastanesi (DDH) Kulak Burun Boğaz (KBB) Uzmanı Dr. Kani Aslan, alerjik rinit ile ilgili bilinmesi gerekenleri anlattı.

Haber 01-06-05 16:46