Ayasofya Camii nerededir?

Ayasofya Camii nerededir?

Ayasofya; 532-537 seneleri arasında Bizans İmparatoru I. Justinianus tarafından tarihi yarımada da inşa ettirilmiştir. Başlarda patrik katedrali olarak kullanılan yapı, İstanbul’un Fatih Sultan Mehmet tarafından feth edildiği 1453 senesinde camiye dönüştürülmüştür.
Mimari açıdan, kubbeli bazilika tipinde olan Ayasofya, taşıyıcı sistem özellikleri ve kubbe geçişleriyle mimarlık tarihinde önemli bir yer alır. Ayasofya’nın merkezi kubbesi, tarihin o büyüklükteki geniş bir alanı kaplaması, teknik ve estetik özellikleri bakımından mimari bir devrim niteliği taşır.
Binanın devasa kubbesi isyanlar ve depremler sonrasında tahrip olarak hasar görmüş, Bizans döneminde ise bir kez çökmüştür. İstanbul’un Osmanlı Devletine geçmesinin ardından Mimar Sinan tarafından restore edilerek payandalar eklenmiş ve bir daha hiç çökmemiştir.
24 Kasım 1934 senesinde müzeye çevrilen Ayasofya, 10 Temmuz 2020’de tekrar cami olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Ayasofya Camii Haberleri

Ayasofya'da tarihi mermerler kırıldı: İçerisi şu an panayır yeri gibi. Çok büyük zarar veriliyor

Daha önce kapısı tahrip edilen Ayasofya Camii'nde tahribat sürüyor. Tur Rehberi Özlem Kabasakal, camiideki tarihi mermerlerin birçok yerinden kırıldığını iddia etti. İçeriye temizlik amacıyla sokulan platformun yapıya zarar verdiğini belirten Kabasakal, "Bu tarihi yapıya çok büyük zarar veriliyor. İçerisi şu an panayır yeri gibi” diye konuştuç

Haber 27-06-22 08:42

İstanbul'da Süper Ay şöleni... İşte büyüleyici görüntüler

Ay'ın Dünya'ya en yakın konumda olduğu zamanlarda ortaya çıkan "Süper ay" bir kez daha muhteşem görüntülere sahne oldu. İstanbul'da gözlemlenen Ay'ın, Sultanahmet ve Ayasofya ile birlikte oluşturduğu görüntü, görenleri mest etti.

Haber 14-06-22 08:07

Ayasofya'da en son duvarlar tahrip edilmişti! Koruma şeridi çekildi

Nisan ayında önce Ayasofya'nın 'İmparatorluk Kapısı' tahrip edilmiş, daha sonra da su haznesinin kırıldığı ve içine ayakkabı konulduğu iddiası gündeme gelmişti. Görüntüler hafızalardaki yerini korurken bu kez de Unesco Dünya Mirası listesinde yer alan Ayasofya Camii'nin duvarları tahrip edilmişti. Yaşanan olayın ardından Ayasofya'da duvarlara koruma şeridi çekildi.

Haber 26-05-22 15:26

Ayasofya Camii'nde tahribat iddiası! Resmi açıklama geldi

Daha önce kapısı tahrip edilen Ayasofya Camii'nin tarihi su haznesinin kapağını kırıldığı ve içine ayakkabı koyulduğu iddia edildi. Sosyal medyada hızla yayılan görüntülerin ardından İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü açıklama yaptı. İddiaların gerçek dışı olduğu belirtilen açıklamada, fotoğrafın geçmişte çekildiğini belirtilerek "Fotoğraflarda görülen delikli ek parça, orijinal olmayan ve geçmiş dönemlerde eklenmiş bir parçadır" ifadeleri kullanıldı.

Haber 09-05-22 20:50

Akılalmaz görüntü! 'Ayasofya Camii'nde tarihi su haznesi ayakkabılık oldu' iddiası

Ayasofya Camii'nin tarihi İmparatorluk Kapısı'nın tahrip edilmesinin ardından bu kez de Osmanlı'dan kalma su haznesinin kapağı kırıldı. Söz konusu olayı Twitter'dan paylaşan arkeolog, ''Bu fotoğrafı saat 22.43'te Ayasofya Camii'nde çektim, Osmanlı'dan kalma su haznesinin kapağını kırıp içine ve yanına ayakkabılarını koymuş insanlar, kimsenin umurunda değil bu durum'' dedi.

Haber 09-05-22 14:16

Ayasofya Camii'nde rekor! Vali Yerlikaya duyurdu

Ramazan Bayramı'nın birinci günü Ayasofya Camii'nde rekor kırıldı. Camiyi bir günde 104 bin 325 kişi ziyaret etti. Rekor haberini İstanbul Valisi Ali Yerlikaya duyurdu.

Haber 03-05-22 12:53

Ayasofya Camisi'ndeki 'İmparatorluk Kapısı'nın tahribatı infial yaratmıştı! İlber Ortaylı'dan dikkat çeken yorum: 'Birileri rahatsız oldu galiba'

Geçtiğimiz günlerde Ayasofya Camisi'nden gelen bir kare sosyal medyada infial yaratmıştı. Caminin İmparatorluk Kapısı'nın tahrip edildiği görülürken vatandaşlardan olaya büyük tepki gelmişti. Olayla ilgili güvenlik zafiyeti iddiaları ortaya atılırken Vakıflar Genel Müdürlüğü'nden sonra tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı'dan konuya ilişkin açıklama geldi.

Haber 21-04-22 11:05

Ayasofya-i Kebir Cami-i'nin kapısındaki tahribat gündem olmuştu! Vakıflar Genel Müdürlüğü iddiaları yalanladı

Ayasofya-i Kebir Cami-i imparator kapısında meydana gelen tahribat gündem olmuş ve güvenlik zafiyeti yaşandığı iddia edilmişti. Vakıflar Genel Müdürlüğü, olaya ilişkin yaptığı açıklamada oluşan tahribatta bir güvenlik zafiyetinin söz konusu olmadığını, ahşabın olağan sürecinden yıprandığını ve ufak bir dokunma ile tahribatın oluştuğunu belirtti.

Haber 20-04-22 16:57

Yusuf İslam'dan dikkat çeken Ayasofya paylaşımı

Ayasofya'yı ziyaret eden dünyaca ünlü söz yazarı ve müzisyen Yusuf İslam (Cat Stevens) sosyal medyadan paylaşımlarda bulundu. İslam'ın paylaşımına kısa sürede yorum yağdı.

Magazin 16-04-22 07:25

Son dakika: Yunan komutan Nikolaos Tamouridis'in skandal İstanbul ve Ayasofya sözlerine tepki yağıyor! 'Silahlansanız bile...'

Son dakika haberi: Emekli Yunan Korgeneral Nikolaos Tamouridis'in Ayasofya ile ilgili yaptığı açıklama tepki çekti. Kaleme aldığı bir yazısında Türkiye ile ilgili kullandığı sözler gündem olan Tamouridis, Yunanistan'ın Türkiye'den korkmadığını iddia etti. Emekli Yunan komutan, Ayasofya'da çanların yeniden çalacağını öne sürdü. Yunan komutan "Satın alın, tanklar alın, silahlar, toplar, İnsansız Hava Araçları yapın. Bizi korkutamazsın" ifadelerini kullandı

Haber 16-02-22 09:53

Ayasofya Camii'nde bulunan gizemli yazıların sırrı çözüldü! İbranice değilmiş

Ayasofya Camii'nde cemaat tarafından kırık bir taşın arkasında 5 parça yazı bulunmuş ve yazıların tarihi olduğu iddia edilmişti. Savcılık kağıtlara ilişkin soruşturma başlattı. Sanat Tarihçisi Selçuk Eracun yazılara ilişkin olarak, "Gördüğümüz kadarıyla çok eski değil. Yüzlerce yıllık hikayesi olan bir mektup değil. Böyle bir adet var kiliseye gidenler ayet yazarlar. Dua ettikten sonra yazı bırakırlar. Ama mermerin o şekilde düşmesi ve içinde öyle bir boşluk olması rastlanan bir şey değil" dedi.

Haber 26-11-21 16:21

Bir benzeri Ayasofya'da! Eminönü İskelesi'nde keşfedildi: Paha biçilemez

İstanbul Eminönü İskelesi'nde üzeri yosunlarla kaplı olan bir tarihi eser keşfedildi. Bir benzerinin Ayasofya'da da olduğu belirtilen eserin ya pagan dönemine ait bir sunak olduğu ya da Hristiyanlar tarafından vaftiz için kullanılan bir havuz olduğu belirtildi.

Haber 04-10-21 13:27

Eminönü İskelesi'nde bu halde bulundu! Benzeri Ayasofya'da

Eminönü İskelesi'nde üzeri yosunlarla kaplı olan bir kültür varlığı tespit edildi. Tarihi niteliği olduğu belirtilen kültür varlığının Ayasofya'da da benzerinin olduğu kaydedildi. Araştırmacı-Yazar Selçuk Eracun, İstanbul'un göbeğinde bulunan bu mermer taşın ya pagan dönemine ait bir sunak olduğunu ya da Hristiyanlar tarafından vaftiz için kullanılan bir havuz olduğunu belirtti.

Haber 04-10-21 12:11

Türkiye'den UNESCO'ya Ayasofya ve Kariye yanıtı

Geçen yıl camiye çevrilen Ayasofya ve Kariye'de yapılan değişiklikleri bildirmesi için Türkiye'ye 1 Şubat'a kadar süre veren UNESCO'ya Dışişleri Bakanlığı'ndan yanıt geldi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, "Ayasofya ve Kariye Türkiye Cumhuriyeti'nin mülküdür ve tarihi, kültürel ve dini değerler bağlamında titizlikle korunmaktadır" dedi.

Haber 24-07-21 15:54

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'Ayasofya Camii' mesajı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ayasofya Camii'nin yeniden ibadete açılmasının yıl dönümünü yayımladığı mesajla kutladı. "Medeniyet güneşimizin yeniden yükselişinin sembolü olan Ayasofya'nın dirilişi bir kez daha hayırlı olsun. Bizlere bu günleri gösteren Rabbimize hamdolsun" diyen Erdoğan, "İnşallah bu ulu mabedin kubbelerinden ezanların, salavatların, hatmi şeriflerin sesleri kıyamete kadar eksik olmayacak" ifadelerini kullandı.

Haber 24-07-21 15:04

Ayasofya Camii'nde bayram namazı!

Ayasofya Camii'nde binlerce kişinin katılımıyla Kurban Bayramı namazı kılındı. İbadete açılmasının ardından Ayasofya-i Kebir Camii Şerifi'nde ikinci kez Kurban Bayramı namazı kılındı.

Haber 20-07-21 07:15

Son Dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan KKTC'de müjde açıklaması

Son dakika haberine göre Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Pazartesi günü KKTC'ye ziyaretimiz var. Geniş bir heyetle ziyaret yapacağız. Birinci gün KKTC parlamentoda milletvekillerine bir hitabımız olacak. Kuzey Kıbrıs'a müjdesini orada parlamentoda vermek istiyorum, şimdi verirsem yanlış olur. Güzel bir adımımız var, ön çalışmalarını bitirdik" açıklamasını yaptı.

Haber 16-07-21 14:14

Galata Kulesi ile Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi 15 Temmuz'a özel görsellerle ışıklandırıldı

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü'nde Galata Kulesi ile Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi 15 Temmuz'a özel görsellerle ışıklandırıldı. 15 Temmuz'a özel mapping gösterisi gerçekleştirildi.

Haber 15-07-21 23:01

Son Dakika: Meral Akşener 'davet aldık' diyerek ilk kez açıkladı

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Atatürk'e hakarete sert tepki göstererek, "Cumhuriyetimizin kurucusuna lanet okuyor. Allah bunu yapanları da göz yumanları da ıslah etsin" dedi. Öte yandan Akşener, Taksim Camii'nin açılışı için davet aldıklarını açıkladı.

Haber 02-06-21 11:13

Ayasofya Camii eski imamı Mehmet Boynukalın koronavirüse yakalandı

Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi eski baş imamı Prof. Dr. Mehmet Boynukalın, koronavirüse yakalandığını duyurdu.

Haber 11-04-21 12:19

Bu akşam camilerde kandil programı var mı? Camilerde toplu namaz kılınacak mı?

Bütün müslümanların heyecanla beklediği Miraç gecesi bugün. Miraç Kandili'nde İslam alemi oruç tutacak, bol bol dua edecek, küsler barışacak ve Miraç Kandili'nin değişmezi olan Miraciye dinlenecek. Miraç Kandili programları ile bilmeyenlere ve tekrar tekrar dinlemek isteyenlere Miraç hadisesi anlatılacak, Hz. Muhammed anılacak.

Haber 10-03-21 09:29

Ünlü senarist ve yönetmen Guy Ritchie, Ayasofya ve Topkapı Sarayı'nı gezdi

Antalya'da çekimleri devam eden "Five Eyes" filminin yönetmeni ve senaristi Guy Ritchie, Ayasofya Camii ve Topkapı Sarayı'nı ziyaret etti.

Magazin 28-02-21 21:30

Sözcü Gazetesi'nin 'Ayasofya' haberine inceleme

Basın İlan Kurumu (BİK), Sözcü gazetesinin bugün yayımlanan "2020'nin torbasından felaket ve gözyaşı çıktı" manşetli haberinde Ayasofya'nın cami hüviyetine geri döndürülmesinin felaket olarak yorumlanmasına ilişkin gerekli işlemlerin yapılacağını bildirdi.

Haber 01-01-21 17:19

AK Parti'li Çelik: Ayasofya 2020 yılının taçlı yıldızıdır

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, "Ayasofya Camii'nin açılmasından ve milletimizin sevinmesinden rahatsız olanların bu millete ait her şeyle kavgası var. Ayasofya, 2020 yılının taçlı yıldızıdır" dedi.

Haber 01-01-21 17:03

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ayasofya Camii'ne hat levhası bağışladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 86 yıl sonra yeniden ibadete açılan Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'ne hat levhası bağışladı Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından, Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi'ne bağışlanan hat levhası, pazar günü caminin Hünkar Mahfiline yakın duvara asıldı. Hattat Mehmed Özçay tarafından yapılan levhada, Al-i İmran suresinin 159. ve 160. Ayetleri yer alıyor.

Haber 08-12-20 14:40

Ayasofya’nın sembol kedisi Gli hayatını kaybetti

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, Ayasofya Cami’sinin sembol kedisi Gli’nin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Haber 07-11-20 20:34

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Ayasofya Camii'ne iki hediye

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ayasofya Camii'ne Al-i İmran ve Rad Suresi'nin ayetlerinin yazılı olduğu 2 hat levha hediye etti. Levhalardan birinde Al-i İmran Suresi'nin 173. ayeti olan, "Allah bize yeter o ne güzel vekildir" ve diğerinde Rad Suresi'nin 28. ayeti olan "Kalpler ancak Allah'ı anmakla mutmain olur" yazıyor.

Haber 07-10-20 14:26

Ayasofya Camii'ne girişlerde kıyafet düzenlemesi getirildi

Ayasofya Camii'ne başörtüsüz, şortlu, dekolteli olarak giriş yapılamayacak. Bunun için cami girişine, uygun kıyafetle giriş için standlar kuruldu.

Haber 28-08-20 16:51

Ayasofya'daki sözleri tepki çeken Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'tan 'Atatürk'lü paylaşım

Ayasofya Camii'nde kılınan ilk namazdaki hutbede Atatürk'ü hedef aldığı gerekçesiyle eleştirilen Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, Malazgirt Zaferi ve Büyük Taarruz'un yıl dönümünde paylaştığı mesajda Atatürk'e de yer verdi.

Haber 26-08-20 16:28

Ayasofya Camii’nde protez ayaklarıyla namaz kılan gencin görüntüleri duygulandırdı

Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi’nde, protez ayaklarıyla namaz kılan gencin görüntüsü izleyenleri duygulandırdı. Sosyal medyada büyük ilgi gören görüntüye beğeni ve yorum yağdı.

Haber 24-08-20 00:35

Ayasofya Camii'ni gelinlik ve damatlıkla ziyaret ettiler

Ekim ayında Almanya'da dünya evine girecek olan çift, yurt dışından Türkiye'ye gelerek Ayasofya Camii'ni gelinlik ve damatlıkla ziyaret etti.

Haber 25-07-20 21:12

Hutbedeki kılıç dikkat çekmişti! Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'tan açıklama

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş Ayasofya'da ilk cuma hutbesine kılıçla çıkmasını soran gazetecilere, "Fethin sembolü olan camilerde bu bir gelenektir. 481 yıl kesintiye uğramadan kılıçla çıkılmıştır. Bu geleneği bundan sonra da devam ettireceğiz İnşallah" dedi.

Haber 24-07-20 16:14

Ayasofya Camisi'nde 86 yıl sonra ilk! 'Yeşil sancak' dikkatlerden kaçmadı

1934 yılında ibadete kapatılan Ayasofya Camisi, 86 yıl sonra ibadete açıldı. İlk cuma namazı ise bugün kılındı. 4 minareden okunan ezan ve kılıçlı hutbe ile akıllarda yer edecek mesajlara yer verilen cuma namazında dikkat çeken başka bir detaysa 'Yeşil Sancak' oldu.

Haber 24-07-20 15:30

Herkes o sistemi merak ediyordu! Erdoğan'ın ziyaretinde ortaya çıktı

Ayasofya Camii'de 86 yıl sonra ilk namaz kılınacak. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve MHP lideri Devlet Bahçeli, Ayasofya'ya ziyaret gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Ayasofya ziyareti sırasında çekilen fotoğraflarda freskleri kapatacak perde düzeni görüldü.

Haber 23-07-20 22:43

Ayasofya Camii 24 Temmuz'a hazırlanıyor! Bilet gişesi üzerindeki yazılar söküldü

Ayasofya Camii girişinde danışma ve bilet satış işlemlerinin gerçekleştirildiği hızlı geçiş gişesi üzerinde bulunan yazılar söküldü.

Haber 17-07-20 14:11

Ayasofya ibadete açıldı mı? Ayasofya cami oldu mu? İşte Danıştay kararı!

Ayasofya ile ilgili bir süredir Danıştay’dan gelecek karar bekleniyordu. Ayasofya ibadete açıldı mı, Ayasofya camii oldu mu sorularının cevapları merak ediliyor. Danıştay 2 Temmuz’da gerçekleşen duruşmanın ardından bugün Ayasofya kararı ile ilgili açıklama yaptı. Ayasofya kararı ne oldu?

Haber 10-07-20 13:42

Ayasofya camii oldu mu? Ayasofya Müzesi danıştay kararı ne oldu? İşte Ayasofya tarihi!

Uzun süredir gündemi meşgul eden Ayasofya’nın cami olma tartışmalarına dair karar nihayet bugün çıktı. Danıştay tarafından verilen karara göre Ayasofya Müzesi ile ilgili yeni statü belirlenecek. Ayasofya müze olarak mı kaldı yoksa Ayasofya cami oldu mu? İşte tüm detaylar ve Ayasofya tarihi!

Haber 02-07-20 12:08

Ayasofya Camii restorasyon için ziyarete kapatılacak

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Trabzon'da restorasyonu sürdürülen Ayasofya Camii'ni ziyaret etti. Bakan Ersoy, çalışmaları aksattığı gerekçesiyle restorasyon tamamlanana kadar caminin ziyarete kapatılması talimatını verdi.

Trend 31-10-19 07:56

Meraklı bakışların merkezi: Milyon Taşı

Ayasofya Camisi'nin karşısında, Yerebatan Sarnıcı'na komşu 'Milyon (Million) Taşı' her gün yüzlerce turistin ilgisini çekip, fotoğraf karelerini süslüyor.

Trend 22-08-19 15:04