Baraj Haberleri

Ankara'dan acı haber geldi! Baraj gölüne giren 3 kişi boğuldu

Ankara'nın Kahramankazan ilçesindeki Kurtboğazı Baraj Gölü'ne serinlemek için giren 2'si kardeş 3 kişi boğuldu.

Haber

Temmuz'da tamamen yok olmuştu! Mart'ta yeniden ortaya çıktı 'İzlemeye geldim! Uzaktan bakıyoruz'

Artvin'in Yusufeli ilçesi Mutlugün köyü Uysallar Mahallesi'nin tamamı, geçtiğimiz yıl Temmuz ayında baraj suları altında kalırken, mahalle Mart ayında baraj sularının çekilmesiyle yeniden ortaya çıktı. Bölge halkından bir kişi camiyi göstererek "Geçen yıl teravihi bu camide kılardık, bu yıl ise uzaktan camiye bakıyoruz" dedi. Bölge halkı, "Suların çekilmesiyle köyümüz yeniden ortaya çıktı. İzlemeye geldim" ifadelerini kullandı.

Haber

'Söylentiler vardı, yıllar sonra gerçekleşti' Sular çekilince ortaya çıktı! Görmek için akın ettiler

Artvin'de Çoruh Nehri üzerine inşa edilen, Türkiye'nin gövde yüksekliğiyle en yüksek barajı Yusufeli'de enerji üretimi için ıslak testler sürerken feyezan tedbiri kapsamında baraj suyunun bir bölümü tahliye edildi. Suyun 30 metre çekilmesiyle birlikte daha önce su altında kalan Tekkale köyündeki ev, okul ile yolların yanı sıra sarp kaya üzerinde yer alan Tekkale Köyü Kalesi de gün yüzüne çıktı. Eski yerleşim alanlarını yakından görmek için köye gelenler su altında kalan hatıralarını yad etti.

Haber

İstanbul'da barajlardaki doluluk oranı Şubat 2023'e göre yüzde 118 arttı

İstanbul'a su sağlayan barajlardaki doluluk oranı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 118 artış göstererek, yüzde 76,25 seviyesine yükseldi.

Yurthaber

Baraj

Baraj Hakkındaki Haberler Mynet'te. Baraj Hakkındaki Son Dakika Gelişmelerini Mynet'te Takip Edin.

İstanbul'un barajlarındaki doluluk oranı yüzde 70'i geçti

İstanbul'a su sağlayan barajlardaki doluluk oranı, son yağışların ardından yüzde 70,05'le en yüksek doluluk oranına ulaştı.

Yurthaber

Çanakkale'nin tek içme suyu kaynağı Atikhisar Barajı'nda doluluk artıyor

Çanakkale'de su tüketiminde geçen yıl 10 ay uygulanan kısıtlamalara kasım ve aralıkta düşen yağmurların yanı sıra son günlerde kar eklenince kentin tek içme suyu kaynağı olan barajın seviyesi önemli ölçüde arttı.

Yurthaber

İstanbul'da geçen yıl 1 milyar 117 milyon 64 bin 116 metreküp su kullanıldı

İstanbul'da geçen yıl Avrupa Yakası'nda 737 milyon 938 bin 674 metreküp, Anadolu Yakası'nda 379 milyon 125 bin 442 metreküp olmak üzere 1 milyar 117 milyon 64 bin 116 metreküp su tüketildi.

Yurthaber

İstanbul barajlarındaki doluluk oranında sevindiren gelişme! İSKİ paylaştı: Yüzde 98’i dolan baraj bile var…

İstanbul’da kurak geçen yaz ayları sonrası nihayet beklenen yağışlar geldi. Aralıklarla yağan yağmurların ardından da İstanbul'un barajların doluluk oranına ilişkin sevindirici gelişmeler yaşandı. İSKİ'nin açıkladığı son verilerde barajların doluluk oranını yüzde 50'yi geçti. En yüksek doluluk oranı yüzde 98,3 ile Istrancalar Barajı oldu. İşte İstanbul'un barajlarında son durum...

Haber

Kars Barajı'nın yüzeyi kısmen dondu

Dondurucu soğukların etkisiyle Kars Barajı'nın yüzeyi kısmen buzla kaplandı.

Yurthaber

İSKİ duyurdu! İşte yağışlar sonrası İstanbul barajlarında son durum

İstanbul'da etkili olan yağışların ardından barajlardaki doluluk oranları arttı. İSKİ verilerine göre, İstanbul'un barajlarındaki toplam doluluk oranı 4 Aralık'ta yüzde 34,02 iken 17 Aralık'ta yüzde 47,45 oldu. Alibeyköy Barajı yüzde 59,17, Büyükçekmece Barajı yüzde 35,82, Sazlıdere Barajı yüzde 28,37, Istrancalar Barajı yüzde 100, Kazandere Barajı yüzde 37,79 ve Pabuçdere Barajı ise yüzde 24,52 olarak ölçüldü. İşte detaylar...

Haber

İstanbul’da yağışlar, barajları doldurdu! İşte son durum

Geçen haftayı çoğunlukla yağışlı geçiren İstanbul’da barajlarda doluluk oranı yükselmeye devam ediyor. İSKİ’nin son verilerine göre İstanbul barajlarındaki doluluk oranı yüzde 39,62 oldu.

Haber

İzmir 22 yıl sonra en yağışlı kasımı yaşadı

Geçen ay uzun yıllar ortalamasından yaklaşık 2,5 kat fazla yağış alan İzmir, 2001 yılından sonraki en yağışlı kasımı geçirdi.

Yurthaber

İstanbul'daki barajların doluluk oranı yüzde 22,63'e yükseldi

İstanbul'a su sağlayan barajlardaki su doluluk oranı son yağmurların ardından yüzde 22,63'e yükseldi.

Yurthaber

İstanbul'un barajları alarm veriyordu! Aralıksız yağışlar barajlara yaradı, işte İstanbul'un barajlarındaki son durum

İstanbul'da barajlar kuraklık ve yağmurun az yağması nedeniyle neredeyse kuruma noktasına gelmişti. Son gelen yağışlar, barajlardaki doluluk oranını artırdı. Geçtiğimiz hafta yüzde 16 seviyelerine kadar inen doluluk oranı 3 gün aralıksız süren yağmurların ardından yüzde 22.63'lere ulaştı.

Haber

İstanbul'da etkili olan sağanak barajlara yaradı

İstanbul'a su sağlayan barajlar son yağışlarda 11 milyon 931 bin metreküp su alırken, doluluk oranı da yüzde 17,08'e çıktı.

Yurthaber

İstanbul'da sevindiren haber! Barajlardaki doluluk oranı yükselişe geçti! İşte son durum...

İstanbul'da etkili olan yağışlı havanın ardından barajlardaki doluluk oranı yükselmeye başladı. Bir gün önce yüzde 16.47 olarak ölçülen baraj doluluk oranları İSKİ verilerine göre bugün 17.08 olarak ölçüldü. Kuraklık yüzünden büyük ölçüde su kaybeden Alibeyköy Barajı'nda doluluk bir günde yüzde 15.6'dan 17.66'ya yükseldi.

Haber

Trakya'daki barajların ortalama doluluk oranı yüzde 34 olarak ölçüldü

Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ'da 1 milyar 112 milyon 968 bin metreküp depolama hacmine sahip 14 barajın ortalama doluluk oranı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13 azaldı.

Yurthaber

İstanbul'un barajları alarm veriyor! Kritik seviyenin altına geriledi: 58 günlük su kaldı

İstanbul'da kuraklık ve istenen yağışların olmaması nedeniyle son zamanlarda barajlardaki doluluk oranları gündem olmuştu. Son yapılan ölçümlerde doluluk oranı yüzde 20'nin altına indi. İstanbul'un yaklaşık 58 günlük suyu kaldığı ifade edilirken en yüksek doluluk oranı Ömerli Barajı'nda kaydedildi.

Haber

Bodrum alarm verdi! Su veren ikinci baraj da kurudu

Bodrum'u besleyen Mumcular Barajı'nda su seviyesinin dip seviyeye ulaşmasının ardından baraj kapatıldı. Kenti besleyen bir diğer baraj olan Geyik Barajı’nda da su seviyesi yüzde 13’lerden dip seviyeye düştü. Bu kapsamda, Geyik Barajı’nın da perşembe günü kapatılacağı belirtildi.

Haber

4 gün süren yağış sonrası... İşte İstanbul'daki barajlardaki son durum

Yurt genelinde süren kuraklığın ardından İstanbul'daki barajların doluluk oranı ciddi seviyede düşmüştü. Geçen hafta 28 Eylül Perşembe günü, yüzde 22.41'e kadar gerileyen doluluk oranı, son 4 günde mega kentin aldığı yağışın ardından yükselerek yüzde 23.49'a ulaştı. Başka bir ifadeyle, son 4 günde İstanbul'daki barajlar yüzde 1'in üzerinde doldu.

Haber

İstanbul barajlarında doluluk oranı yüzde 22.99'a geriledi! Ekrem İmamoğlu'ndan çağrı: Su tüketimi ne yazık ki rekor düzeyde

Yurt genelinde yaşanan kuraklık İstanbul'daki barajlardaki su seviyesini kritik oranlara düşürdü. Mega kente su sağlayan barajların doluluk oranı yüzde 22.99'a kadar gerilerken, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu vatandaşlara çağrıda bulundu. Meteoroloji'nin kuraklık haritasını paylaşan İmamoğlu, "Bu bir tasarruf ve israfa son verme çağrısıdır. İstanbul en kurak dönemlerinden birini yaşarken su tüketimi de ne yazık ki rekor düzeyde" ifadelerini kullandı.

Haber

Bingöl'de baraj kapaklarının açılmasıyla nehirde mahsur kalan 2 kişi kurtarıldı

Bingöl'ün Genç ilçesinde baraj kapaklarının açılmasıyla debisi yükselen Murat Nehri'nde mahsur kalan 2 vatandaş kurtarıldı.

Yurthaber

Yağış sonrası İstanbul'da barajların doluluk oranı belli oldu!

İstanbul'da kavurucu yaz sıcakları geride kaldı. Eylül ayının gelmesiyle birlikte İstanbul'da yağışlar başladı. Dün akşam saatlerinde etkili olan sağanak yağış sonrası barajlardaki son durum da belli oldu. Metrekareye düşen 125 kilogram yağış sonrası, kente su sağlayan barajlardaki doluluk oranı dün 27.88 iken bugün itibariyle bu rakam 0.28 artarak 28.16 olarak ölçüldü.

Haber

Amasya'daki baraj ve göletlerin doluluk oranı yüzde 35,7'ye düştü

Amasya'da 21 baraj ve göletin doluluk oranı yüzde 35,7'ye geriledi.

Yurthaber

İstanbul barajlarında kritik seviye! Doluluk yüzde 30'un altına düştü: Tehlike sınırını geçti, su kesintileri kapıda

Marmara Bölgesi'nde bu yıl yağışların azalmasıyla birlikte İstanbul'a su sağlayan barajlardaki doluluk oranları yaklaşık 3 yıldan sonra yüzde 30'un altına düştü. Kente su sağlayan barajlardaki su seviyesi son 3 yılın en düşük seviyesine inerken doluluk oranı 2 Kasım 2020'de 29,79 olarak ölçülmüştü. İstanbul'un iki aydan az suyunun kaldığını belirten meteoroloji mühendisi Güven Özdemir "Barajlardaki su seviyesi artık tehlike sınırını geçti. Su kesintileri kapıda." dedi.

Haber

İstanbul'un barajlarındaki su seviyesi yüzde 30'un altına düştü

Marmara Bölgesi'nde bu yıl yağışların azalmasıyla birlikte İstanbul'a su sağlayan barajlardaki doluluk oranları yaklaşık 3 yıldan sonra yüzde 30'un altına düştü.

Yurthaber

İstanbul'da tehlikenin fotoğrafı: Geldiği nokta korkutucu! Barajlar son 9 yılın en düşük seviyelerini gördü

Aşırı sıcakların etkisi İstanbul'daki barajların doluluk oranını etkilemeye devam ediyor. Su tasarrufu konusunda sık sık çağrı yapılırken son olarak mega kentteki barajlardaki doluluk oranı son 9 yılın en düşük seviyelerini gördü. Havadan çekilen karelerde eskiden su olan yerlerde artık hayvanların otladığı görüldü.

Haber

İstanbul için vahim tablo! Sadece 61 günlük suyu kaldı

Mega kent İstanbul'da kente su sağlayan barajlardaki doluluk oranı ise yüzde 33.37 düştü. Son 9 yılın en düşük seviyesi olarak ölçülen rakamlarda İstanbulluların 61 günlük suyu kaldı.

Haber

İstanbul'un barajları alarm veriyor! Son 9 yılın en düşük seviyesi

Yağışların az olması ve yüksek sıcaklık nedeniyle İstanbul'daki barajların doluluk oranları düşmeye devam ediyor. İstanbul'a su sağlayan 10 barajın 6'sında su seviyesi yüzde 20'nin altına, genel doluluk ise 33,58'e düştü. İSKİ verilerine göre doluluk oranları son 9 yılın aynı dönemine göre en düşük oran olarak kayıtlara geçti.

Haber

İstanbul'da barajların doluluk oranı yüzde 35'in altına düştü

İstanbul'a su sağlayan barajlardaki doluluk oranı, son 10 günde yüzde 2,41 azalarak yüzde 34,54 olarak ölçüldü.

Yurthaber

İstanbul'un barajları alarm veriyor! İSKİ açıkladı, 10 barajın toplam doluluk oranı...

Sıcakların etkisiyle birlikte İstanbul'un ihtiyacını karşılayan 10 barajdaki doluluk oranı son yılların en düşük seviyesine geriledi. İSKİ verilerine göre 10 barajın toplam doluluk oranı yüzde 36,71'e düştü. Prof. Dr. Halim Orta, İstanbul'un barajlarının doluluk oranının normalde yüzde 60'ların üzerinde olması gerektiğini belirterek, "Bunlar sadece içme ve kullanma suyu olarak yeterli olabilecek mi? Bizlere yetecek mi bu da bilinmeyen bir konu" dedi.

Haber

İstanbul barajları alarm veriyor

İstanbul'a su sağlayan barajlardaki doluluk oranı, son bir haftada yüzde 1,88 azalarak yüzde 36,95 olarak ölçüldü.

Yurthaber

Bir kentte alarm! Barajda yaklaşık bir aylık su kaldı, belediye SMS ile vatandaşları uyardı

Edirne'nin Keşan ilçesine içme suyu sağlayan Kadıköy Barajı'nda su seviyesi 4 milyon metreküpe geriledi. İlçenin susuz kalma tehlikesiyle karşı karşıya kalması üzerine, vatandaşlar belediye tarafından gönderilen SMS’lerle uyarılmaya başlandı. SMS’lerde suyun bilinçli kullanılması istenerek, “Çevrenizde halı yıkayan, bahçesini sulayan, araçlarını yıkayanları ve suyu bilinçsizce kullananları uyarın ya da Alo 153 Hattı’mızı arayarak bize bildirin” denildi. İşte detaylar...

Haber

Bursa'da serinlemek için baraj gölüne giren genç boğuldu

Bursa'nın merkez Osmangazi ilçesinde, serinlemek için Demirtaş Barajı gölüne giren genç boğuldu.

Yurthaber

Isparta'da kayıp olarak aranan kişi sulama barajında ölü bulundu

Isparta'nın Yalvaç ilçesinde, kayıp olarak aranan 72 yaşındaki yaşlı adam, sulama barajında ölü bulundu.

Yurthaber

İstanbul’da barajlardaki doluluk oranı korkutuyor! 9 yıldır böylesi hiç olmadı…

Meteoroloji’den gelen sıcak hava uyarılarının devam etmesi ile birlikte bir diğer tehlike kuraklık da kendisini iyice hissettirmeye başladı. İstanbul barajlarındaki doluluk oranı son günlerde yaşanan sıcak havanın da etkisi ile yüzde 40’ın da altına geriledi. Yapılan son ölçümler İstanbul’da barajların doluluk oranının son 9 yılın en düşük seviyesine gerilediğini ortaya çıkardı. İki baraj ise adeta kurudu. İşte detaylar…

Haber

İstanbul'un suyunu sağlayan Kazandere Barajı'nda artık koyunlar otluyor! 'Türkiye için inanılmaz aciliyeti var' diyerek uyardı: Bugünden tezi yok başlamalıyız

Kırklareli'deki Kazandere Barajı, İstanbul'un suyunu sağlıyor. Ancak kuraklık nedeniyle barajın büyük bölümü kurudu ve yüzeyi otlar çıkmasıyla yeşil renge büründü. Barajın bulunduğu mahallede yaşayan Hüseyin Duran (34) "Bu seneki kuraklık daha önceki senelerde kesinlikle yoktu" dedi. Barajda eskiden yüzüp balık tuttuklarını dile getiren Duran artık koyunlarını otlatıyor. Prof. Dr. Lokman Hakan Tecer tehlikeye dikkat çekip uyarıda bulundu.

Haber

İstanbul barajları alarm veriyor: Rakamlar kritik seviyelere geriledi... Oralarda artık keçiler ve koyunlar otluyor!

İstanbul'a su sağlayan barajlardaki doluluk oranları hızlı bir şekilde düşmeye devam ediyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) verilerine göre, bu yıl yağışların ardından yüzde 49,66'ya yükselen barajlardaki su seviyesi, yaz mevsimine girilmesiyle yüzde 45.42'ye düştü. İşte haberin detayları...

Haber

Türkiye'nin dört bir yanından gelen haberler alarm verilmesine neden oldu! Bodrum, Van...

Türkiye'nin dört bir yanından gelen kuraklık ve susuzluk tehlikesiyle ilgili haberler endişelendiriyor. Muğla'nın ünlü ilçesi Bodrum'da barajlar alarm verirken, Mumcular ve Geyik barajlarının doluluk oranları %42'ye geriledi. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'nden Doç. Dr. Ceyhun Özçelik, yaz boyunca susuzluk tehlikesi yaşanabileceğine dikkat çekti. İnci kefali göçünün en güzel izlenebildiği Van'daki Bendimahi Çayı ise bu yıl kuraklık nedeniyle kuruma noktasına gelirken, eski günlerini aratıyor.

Haber

Konya Kapalı Havzası'ndaki son yağışlar barajlarda doluluğu artırdı

Konya Ovası'nda nisan ve mayıs aylarında etkili olan yağışlar, havzaya içme ve kullanma suyu sağlayan baraj ve göllerdeki seviyeyi yükseltti.

Yurthaber

Doğu Marmara'nın gözdesi Yuvacık, bayram tatilinde misafirlerini ağırlamaya hazır

Kocaeli'deki tatil merkezi, baraj manzarası, dere kenarlarındaki turistik tesisleri ve yeşile bürünen doğasıyla ziyaretçi çekiyor.

Yurthaber

Eskişehir'deki barajların doluluğu ve yağış miktarı bir yıl öncesine göre arttı

Eskişehir'e içme suyu ve tarımsal sulama imkanı sağlayan bazı barajlarda ilkbahar yağışları dolayısıyla doluluk oranları 2022 yılının aynı dönemine göre artarken, metrekare başına düşen yağış miktarı da yükseldi.

Yurthaber

Erzurum, Erzincan ve Ağrı'daki barajların dolulukları iyi seviyede

Devlet Su İşleri (DSİ) Erzurum 8. Bölge Müdürü Oğuzhan Yavuz, barajların doluluk oranının iyi seviyede olduğu Erzurum, Erzincan ve Ağrı'da yıl sonuna kadar kuraklık tehlikesinin bulunmadığını bildirdi.

Yurthaber

Barajdaki doluluk oranı yüzde 100'e ulaştı, önlem amaçlı kapaklar açıldı!

Sivas'ın Suşehri ilçesinde, yağışların etkisiyle yüzde 100 doluluğa ulaşan Kılıçkaya Barajı'nda taşkın riskini önlemek için kapaklar açıldı.

Haber

Boğazköy Barajı'ndaki kirlilik iddialarına inceleme

Bursa'nın İnegöl ilçesindeki Boğazköy Barajı'nda kirlilik iddiaları üzerine inceleme başlatıldı.

Haber

Boğazköy Barajı'nın yüzeyi siyaha büründü! Endişe yarattı...

Bursa'nın İnegöl ilçesindeki Boğazköy Barajı'nın yüzeyini kaplayan siyah tabaka endişe yarattı. Yetkililerce yapılan incelemelerin ardından alınan numuneler, analiz için TÜBİTAK'a gönderildi.

Haber

Sivas'ta barajlardaki doluluk yüzde 80'e ulaştı

Sivas Valisi Yılmaz Şimşek, kentteki son yağışlarla barajlardaki doluluğun yüzde 80'lere ulaştığını belirtti.

Yurthaber

İstanbul'un suyunu karşılayan barajların doluluk oranı belli oldu! 'Hiç kimse beklemesin' diyerek uyardı

İstanbul'un Trakya bölgesinden su ihtiyacını karşılayan Kazandere ile Pabuçdere barajlarında yüzde 5'in altına düşen doluluk oranı, son 2 aydır etkili olan yağışlarla arttı. İstanbul'un su ihtiyacını karşılayan 10 barajın doluluk oranı ise yüzde 31,45'ten 49,42'ye yükseldi. Prof. Dr. Halim Orta yer altı suyu kullanımına dair "Hiç kimse, son yağışlardan dolayı yer altı sularında, kuyularda, barajlarda olduğu gibi bir seviye yükselmesi beklemesin" dedi.

Haber

Yemen'de baraj çöktü: 7 kişi öldü

Yemen'in Al-Mahwit kentindeki barajın çökmesi sonucu ilk belirlemelere göre 7 kişi hayatını kaybetti.

Haber