Baraj Haberleri

İstanbul'da sağanak yağış sonrası barajlarda son durum! İşte su seviyesinde 1 haftalık değişim

İstanbul'da etkili olan sağanak yağışlarla birlikte barajlardan iyi haberler gelmeye başladı. Baraj doluluk oranları son bir hafta içinde yüzde 2.28 arttı. İstanbul'un barajlarındaki doluluk oranı bugün yüzde 39.3 olarak ölçüldü. Ancak bu artışa rağmen doluluk oranları geçen yılın çok gerisinde kaldı. Geçtiğimiz yıl barajların doluluk oranı yüzde 89.28 olarak ölçülmüştü.

Haber 30-03-23 12:45

Sular çekilince ortaya çıktı! Kayseri’deki Yamula Barajı’nda ilginç görüntü...

Kayseri’de Yamula Barajı’ndaki su seviyesinin düşmesi ile birlikte, baraj kıyısında bulunan eski köydeki evler de gün yüzüne çıktı. Eski Taşhan Köyü'ndeki eski evlerin ortaya çıkması, barajdaki su seviyesinin ne kadar düştüğünü de gözler önüne sermiş oldu. Köy, drone kamerasıyla görüntülendi.

Haber 26-03-23 12:50

Yüzde 16 seviyelerindeydi... Yuvacık Barajı'nda su seviyesi yüzde 94'e yükseldi

Kocaeli'nin yüksek kesimlerine yağan karın erimesi ve yağmurların etkisiyle Yuvacık Barajı'ndaki su seviyesi yüzde 94'e ulaştı.

Haber 23-03-23 13:45

Yuvacık Barajı'nda su seviyesi yüzde 94'e yükseldi

Kocaeli'nin yüksek kesimlerine yağan karın erimesi ve yağmurların etkisiyle Yuvacık Barajı'ndaki su seviyesi yüzde 94'e ulaştı.

Yurthaber 23-03-23 13:35

Şanlıurfa'da tırıyla sele kapılan sürücüyü arama çalışmaları sürüyor

Şanlıurfa'da sele kapılan tırın sürücüsü Emin Ergün'e ulaşılması için yürütülen arama kurtarma çalışmaları 6 gündür yaklaşık 100 kişilik ekiple devam ediyor.

Yurthaber 20-03-23 10:19

Amasra'da maden ocağındaki yangının sönmesi için yapılan barajlar kaldırılıyor

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Amasra Müessesesine ait maden ocağında, geçen yıl 14 Ekim'de yaşanan patlama sonrası hava sızdırmazlığını sağlayarak, çıkan yangının sönmesi için inşa edilen 4 barajın (yangın, su, zararlı gaz ve diğer tehlikeleri önleyici set) kaldırılması amacıyla çalışma başlatıldı.

Yurthaber 13-03-23 11:31

İmamoğlu 'İSKİ'deki toplantıdan geliyorum' diyerek açıkladı! Kuraklık, susuzluk, barajlar... 'Belli tedbirlerimiz var'

Yurt genelinde sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde seyretmesi ve yağışların az olması kuraklık tehdidini de beraberinde getiriyor. Barajlarda su oranının azaldığına dair haberler gelirken susuzluğa ilişkin yapılan açıklamalar da dikkatle takip ediliyor. Son olarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu konuyla ilgili konuştu ve İSKİ bununla alakalı toplantı yaptıklarını belirterek belli tedbirleri olduğunu aktardı. İşte detaylar...

Haber 09-03-23 14:20

İstanbul'da barajların doluluk oranı yüzde 35,42 oldu

İstanbul'a su sağlayan barajlardaki doluluk oranı, son 9 yılın 9 mart tarihli ölçümleri baz alındığında en düşük seviyesinde kaydedilerek yüzde 35,42 oldu.

Yurthaber 09-03-23 11:00

Afyonkarahisar'daki barajlarda su seviyesi kuraklığın etkisiyle büyük oranda düştü

Sonbahar ve kış mevsimlerini kurak geçiren Afyonkarahisar'da baraj ve göletlerin önemli bölümünde su seviyesi geçen yıla göre büyük oranda düştü.

Yurthaber 07-03-23 14:10

Barajda ürküten görüntü! Deprem sonrası oluştu

Malatya'nın Akçadağ ilçesinde bulunan ve Kahramanmaraşlı depremlerden etkilenen Sultansuyu Barajı üzerinde iki metre derinliğinde devasa yarıklar oluştu. Kahramanmaraş merkezli 7.6 büyüklüğündeki deprem sonrası oluştuğu belirtilen yarıklar görenleri tedirgin etti.

Haber 06-03-23 10:50

İstanbul'da barajlar alarm veriyor! Kazandere ve Papuçdere barajlarında dikkat çeken düşüş

İstanbul’un su ihtiyacını karşılayan 10 barajın doluluk oranı düştü. Kırklareli’nin Vize ilçesinde bulunan Kazandere Barajı'ndaki doluluk oranı geçen sene mart ayında yüzde 100 seviyelerinden son verilere göre yüzde 5,31’e gerilerken, aynı dönemde Papuçdere’deki su seviyesi ise yüzde 94,53'den yüzde 6,96’ya düştü.

Haber 05-03-23 13:37

Kuraklık tehlikesi büyüyor! Çanakkale'de su kullanımına kısıtlama

Mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklık ve yağışların düşmesi nedeniyle kuraklık tehlikesi ortaya çıktı. Çanakkale'nin içme ve kullanma suyu ihtiyacının karşılandığı, 54 milyon 115 bin metreküp kapasiteli Atikhisar Barajı'nda su miktarı, 23 milyon metreküpe düştü. Çanakkale Belediyesi, encümen kararıyla su tüketimine kısıtlama getirdi. İşte detaylar...

Haber 02-03-23 15:03

Balıkesir'in içme suyu kaynağı İkizcetepeler Barajı'nda su seviyesi yüzde 23 ölçüldü

Altıeylül ilçesi sınırları içinde yer alan barajın suları altında kalan eski Balıkesir-İzmir kara yolu görünür hale geldi.

Yurthaber 01-03-23 14:12

Korkutan gelişme! Bursa'nın 20 günlük suyu kaldı! En büyük barajdan biri şu an bomboş…

Türkiye’de yaşanan kuraklık bu yıl özellikle Marmara bölgesinde etkisini iyice göstermeye başladı. Bursa’nın en büyük barajlarından birisi olan 60 milyon metreküp su kapasiteli Nilüfer Barajı, bölgenin bir süredir yağış almaması sebebiyle tamamen kurudu. Bölgede alarm durumuna geçildi.

Haber 28-02-23 11:53

'Uludere Barajı hasar gördü' iddiası! Şırnak Valiliği'nden açıklama

Şırnak Valiliği, sosyal medya ve bazı internet sitelerinde 'Uludere Barajı hasar gördü' iddialarına yanıt verdi. Yapılan açıklamada barajların durumunun anlık olarak takip edildiği belirtilerek söz konusu iddiaların asılsız olduğu ifade edildi.

Haber 25-02-23 22:21

Telefonlara uyarı mesajı gönderildi, tehlike böyle görüntülendi! İki barajda tehlike çanları: Son 40 yılın en düşüğü...

Küresel ısınmanın da etkisiyle barajlardaki doluluk oranları zaman zaman dibi görüyor. Bursa'da iki barajda tehlike arttı, vatandaşların cep telefonlarına uyarı SMS'leri gönderildi. Bursa'nın içme suyu kaynağı olan Doğancı Barajı, son 40 yılın en düşük seviyesini gördü, yüzde 24'e düştü. Nilüfer Barajında ise durum çok daha vahim. Barajlardaki tehlike bölgeden gelen karelerde de gözler önüne serildi. Bursa'nın yanı sıra İstanbul'da da kuraklığa dikkat çekilerek 'su tasarrufu' çağrısı yapıldı.

Haber 24-02-23 15:36

Bakan Kirişci: Hatay'daki Yarseli Barajı’nın patladığı iddiaları asılsızdır

Tarım ve Orman Bakanı Kirişci, bazı sosyal medya paylaşımlarında yer alan Hatay'da Yarseli Barajı'nın patladığı yönündeki iddiaların asılsız olduğunu açıkladı. Bakan Kirişci, "Deprem bölgesindeki baraj ve göletlerimiz anlık olarak takip edilmektedir." dedi.

Haber 11-02-23 01:40

Deprem bölgesindeki 140 su tesisi inceleniyor! 7 baraj takip altında...

Depremin etkilediği 10 ilde bulunan 110 baraj ve 30 göletin durumu için Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, incelenen tesislerin 7’sinin takip edilmesi gerektiğini açıkladı. Seyhan Barajı’nda ise herhangi bir sorun olmadığı belirtildi.

Finans 09-02-23 07:40

Korkulan oldu! Rize'de tüm vatandaşlara bu çağrı yapıldı: Tasarruflu kullanın

Türkiye ortalamanın üstünde seyreden sıcaklıklarla beraber uzun süredir yağışlardan uzak kaldı. Bu durum barajların doluluk oranına da yansıdı. Kuraklık tehlikesinin konuşulduğu şu günlerde Rize Belediyesi'nden vatandaşlara dikkat çeken bir çağrı yapıldı.

Haber 28-01-23 18:35

Son 10 yılın en düşük seviyesinde! Alarm veriyor... İşte İstanbul'da barajların doluluk oranları

Kış aylarında yağmur ve kar yağışlarının azlığı kuraklık tehdidini de beraberinde getirdi. Herkeste endişe yaratan kuraklık tehdidi sebebiyle barajların doluluk oranları da araştırılıyor. Bu doğrultuda İstanbul'da barajların doluluk oranları da merak ediliyor. İstanbul'un barajlarında doluluk oranının her geçen gün azalması dikkat çekti. İSKİ verilerine bakıldığında, bugün ölçülen doluluk oranının yüzde 29 olarak kayıtlara geçtiği görüldü.

Haber 28-01-23 12:06

'Açık bir şekilde gözüküyor' İstanbul, Ankara, İzmir dikkat! 'Hazırlıklı olun' diyerek uyardı '2 aylık su kaldı'

Türkiye genelinde yağışların azlığı kuraklık tehdidi ve su bulunamaması gibi konularda tedirginlik yaratmaya devam ediyor. Doç. Dr. Ceyhun Özçelik, 2021'deki kuraklığın 2023'de de yaşandığını belirterek Marmara'da yüzde 53, Ege ve Akdeniz ile İç Anadolu'da ise yüzde 42 ila yüzde 47 oranında yağış azaldığını söyledi. İzmir, Ankara ve İstanbul'da içme suyu temininde zorluklar oluşturacağını açık bir şekilde gözüktüğünü söyleyen Özçelik, İstanbul'un iki aylık suyunun kaldığını belirtti.

Haber 26-01-23 13:49

İstanbul'da barajlar alarm veriyor! İki baraj kurudu, tarihi hat ortaya çıktı: Son 10 yılın en düşük seviyesi

Kışın kurak geçmesi barajlardaki su seviyesinin alarm vermesine yol açtı. İstanbul'a su sağlayan barajlardaki doluluk oranı 10 yılın en düşük seviyesine geriledi. Tarihi Çakmak Hattı'nın bazı bölümleri ortaya çıkarken Büyükçekmece Baraj gölünde eskiden suyla dolu bazı alanlar adeta çöle döndü.

Haber 21-01-23 10:15

İstanbul'da barajlar alarm veriyor! Su seviyesi yüzde 30'a düştü

Marmara Bölgesi'nde geçen yıl yağışın azalmasıyla İstanbul'a su sağlayan barajlardaki doluluk ortalaması yüzde 30,55'e düştü. İTÜ Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros, "Yağışlı dönemi kaçırdığımız için önümüzdeki günlerde tehlike bizleri bekliyor olabilir" dedi. Meteoroloji Mühendisi Güven Özdemir ise, "Barajlardaki su seviyesi yüzde 30 civarında. 19 Ocak tarihleri baz alındığında son 10 yılın en düşük seviyelerine ulaşıyor gibiyiz" ifadelerini kullandı.

Haber 20-01-23 12:45

Kars Barajı'nın yüzeyi buz tuttu

Dondurucu soğukların etkisiyle Kars Barajı'nın yüzeyi tamamen buzla kaplandı.

Yurthaber 13-01-23 13:54

İstanbul'da barajlar alarm veriyor! Alibeyköy Barajı son 10 yılın en düşük seviyesinde

İstanbul'un barajlarında doluluk oranı son 10 yılın en düşük ikinci seviyesinde. Alibeyköy barajı ise yüzde 18.29 ile son 10 yılın en düşük oranında. İSKİ Genel Müdür Yardımcısı Bülent Solmaz, "Endişelenecek bir şey yok. İstanbul, önümüzdeki yıllarda kuraklık periyotlarında bile su sıkıntısı yaşamayacak" dedi. İşte İstanbul barajlarındaki doluluk oranlarında son durum...

Haber 06-01-23 11:56

Endişelendiren görüntü! Gökçe Barajı'nın yüzde 82'si kurudu... 'Bir kentin 30 günlük suyu kaldı'

Yalova'da içme suyu ihtiyacının karşılandığı Gökçe Barajı'nın görüntüleri endişelendirdi. Barajın yüzde 82'si, yağış yetersizliği nedeniyle kururken, 3 milyon metreküp su kaldı. Yalova Yeşil Körfez Su Birliği Başkanı İsmail Demir, yağmur yağmaması halinde kent için 30 günlük su kaldığını belirterek, "Yüzde 18'lik bir doluluk oranımız kaldı. Bu da Yalova'nın 30-35 günlük suyuna tekabül ediyor." dedi. Demir, vatandaşların su kullanımına biraz daha dikkat etmelerini de önerdi.

Haber 04-01-23 12:37

İzmir'de barajların doluluk oranları düştü

Kentin en önemli su kaynaklarından Tahtalı Barajı'nda doluluk geçen yıla göre yüzde 53'ten yüzde 40'a, Balçova'da yüzde 37'den yüzde 26'ya, Ürkmez'de yüzde 61'den yüzde 40'a geriledi.

Yurthaber 21-12-22 12:03

Antalya'da kayıp kişinin cesedi barajda bulundu

Antalya'nın Korkuteli ilçesinde kayıp ihbarında bulunulan kişinin cesedi barajda bulundu.

Yurthaber 09-12-22 14:59

Bodrum'un su ihtiyacını karşılayan Mumcular Barajı yüzde 20'lik seviyeye düştü

Muğla'nın Bodrum ilçesinin su ihtiyacını karşılayan barajlardan olan Mumcular Barajı'nın yüzde 20'lik seviyeye düştüğü bildirildi.

Yurthaber 01-12-22 13:00

Amasra'da maden ocağındaki yangının sönmesi baraj sızdırmazlığıyla mümkün

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Madencilik ve Maden Çıkarma Bölümü Başkanı Prof. Dr. Kemal Barış: - "Yangının sönmesi ancak inşa edilen barajların sızdırmazlıklarının sağlanması, azot gazı basılmasına devam edilmesi ve bu sayede barajların arkasına oksijen girişinin engellenmesi yoluyla mümkün gözükmektedir"

Yurthaber 29-11-22 12:33

İstanbul'un barajları alarm veriyor! Son bir yılın en düşük oranı

İstanbul'un barajlarında doluluk oranının yüzde 35'in altına inerek, alarm vermeye başladığı duyurulurken, doluluk oranının yüzde 34.99 olarak ölçüldüğü kaydedildi. Eskiden suyla dolu olan Alibeyköy Barajı'nın büyük bölümü tamamen kurudu. Papuçdere Barajı'nda ise doluluk oranı yüzde 3 olarak ölçüldü.

Haber 24-11-22 11:16

Türkiye'de 1. dünyada 5. sırada! 2012 yılında başlanmıştı... Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santrali açılıyor

Artvin'de 21 Aralık 2012 yılında yapımına başlanan Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santrali, 10 yıllık bir çalışmanın ardından bugün açılıyor. Türkiye'nin 1. dünyanın 5. en yüksek barajı olan Yusufeli Barajı ve HES; Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılacağı törenle bugün su tutmaya başlayacak.

Finans 22-11-22 07:49

Sonbaharı yağışsız geçiren Manisa'da su kaynakları çekiliyor

Son dönemin en yağışsız sonbaharının yaşandığı Manisa'daki su kaynaklarında doluluk oranları azaldı. İl genelinde 4'ü kritik, 2'si kısıntılı, biri ise yeterli seviyede olan 7 su depolama alanında doluluk oranı ortalaması yüzde 11 olarak ölçüldü.

Yurthaber 17-11-22 14:19

Çanakkale'deki bazı barajlarda su seviyesi yüzde 50'nin altına düştü

Çanakkale'nin içme, kullanma ve sulama ihtiyaçlarını karşılayan bazı barajlarda su seviyesi yüzde 50'nin altına geriledi.

Yurthaber 17-11-22 11:20

İstanbul'un suyu kuruyor! Daha önce böylesi olmamıştı... Barajların doluluk oranı yüzde 25'in altında

İstanbul'a su sağlayan her iki barajda da suyun çekilmesi nedeniyle kum adacıkları ve çatlaklar oluştu. İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) verilerine göre, Kazandere Barajı'nın doluluk oranı şubat-mayıs aylarında yüzde 100 seviyelerindeyken, bugün itibarıyla 16,72'ye geriledi. Aksicim köyünde yaşayan Burhan Erden, ''Eskiden çok su geliyordu. Suyun azalması hem yağışların olmaması hem de İstanbul'un su ihtiyacının karşılanmasından kaynaklı. Daha önce hiç bu kadar azalmamıştı" dedi.

Haber 16-11-22 15:25

Bursa'nın 70 günlük suyu kaldı

Kente içme suyu sağlanan aynı kottaki iki kaynaktan Nilüfer Barajı'ndaki suyun tamamının sevk edilmesiyle Doğancı Barajı'nın su seviyesi yüzde 50'ye yükseltildi.

Yurthaber 16-11-22 11:50

Bursa'da barajlardaki doluluk oranı paylaşıldı

Bursa'daki Doğancı Barajı'nın doluluk oranı yüzde 48'e, Nilüfer Barajı'nın doluluk oranı ise yüzde 5'e düştü.

Yurthaber 08-11-22 08:30

İstanbul'un barajlarında tehlike çanları çalıyor! İSKİ'den tasarruf çağrısı

İstanbul'un barajları alarm vermeye başladı. Eylül ve Ekim'de beklenen yağışın gelmemesi sonrasında İstanbul'un barajlarında su oranı yüzde 50'nin altına düştü. İSKİ'den su tasarrufu çağrısı gelirken İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Dr. Öğretim Üyesi Deniz Demirhan, "Yağışları, kentin belli bölgelerindeki su toplama haznelerinde barındırarak toplamamız gerekiyor" dedi.

Haber 03-11-22 11:34

Şırnak’ta kurulan tesis ile yılda 29 ton balık üretilecek

Şırnak İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Şırnak Üniversitesi tarafından Uludere Barajı’nda alabalık yetiştiriciliği tesisi kuruldu.

Haber 28-10-22 13:08

Haberler üzücü! İstanbul'daki durum kameralara da yansıdı: Piknikçiler fırsattan istifade etti

Yaşam için zorunlu gereksinimlerden biri olan su, yeryüzünde kuraklık nedeniyle tehlikeler doğuruyor. İstanbul'daki barajların durumu da dikkatle takip ediliyor. Son ölçümlere göre mega kentteki barajlardaki doluluk oranı yüzde 42,99 oldu. Suların çekilmesini fırsat bilenler ise kurak alanlarda pikniğin tadını çıkardı.

Haber 24-10-22 10:44

Erzurum'da yapımı süren Karagöbek ve Köşk barajlarında sona yaklaşıldı

Erzurum'da yapımı süren Karagöbek ve Köşk barajlarında sona yaklaşıldı

Yurthaber 20-10-22 14:48

İstanbul barajlarında doluluk yüzde 44'lerde

Meteoroloji Uzmanı Dr. Öğretim Üyesi Güven Özdemir: - "Karadeniz, Marmara ve Ege Denizi'nde su sıcaklıklarının fazla olması Marmara Bölgesi'ndeki yağışları etkiledi" - "İstanbul'da su kullanımı çok artmış durumda. Nüfusun yoğun olması barajlardaki doluluk oranını azaltıyor"

Yurthaber 19-10-22 11:45

İstanbul'un barajlarında doluluk oranı yüzde 50'nin altına geriledi! İşte barajlardaki son durum...

İstanbul'da barajlardaki doluluk oranı yaz aylarındaki sıcaklıklar nedeniyle yüzde 50'nin altına düştü. İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) verilerine göre barajlardaki doluluk oranı yüzde 49,85 olarak ölçüldü. İstanbul'da en fazla doluluk oranı Büyükçekmece'de, en düşük doluluk oranı ise Istrancalar'da ölçüldü.

Haber 26-09-22 13:22

Bilecik'in raf ömrü bir yılı bulan kestane kabağı Türkiye'nin birçok iline gönderiliyor

Bilecik'in Kızıldamlar köyündeki kabak üreticileri, Kızıldamlar Barajı'nın sulamaya katkısı ve "İyi Tarım Uygulaması" sayesinde kaliteli ve verimli ürün yetiştiriyor - Köy muhtarı Metin Gezen: - "Ürünümüzü İstanbul başta olmak üzere Marmara, İç Anadolu ve Karadeniz Bölgesine gönderiyoruz. Verim iyi, vatandaş da memnun"

Yurthaber 26-09-22 12:48

İstanbul'da barajlardaki doluluk oranı yüzde 50'nin altına düştü

İstanbul'da barajlardaki doluluk oranı yüzde 50'nin altına düştü

Yurthaber 26-09-22 11:58

Korkutan görüntü! Sivas 4 Eylül Barajı'nda su bitme noktasına geldi, bir aylık su kaldı...

Sivas 4 Eylül Barajı'nın son görüntüsü korkuttu. Kentin şebeke suyu ihtiyacının bir kısmını karşılayan barajda bir aylık su kaldığı bildirildi. Suyun çekildiği baraj sahasında çatlaklar oluştu. Su seviyesinin artırılması için Pusat Özen Barajı'ndan, 4 Eylül Barajı'na isale hattı ile takviye yapılacağı açıklandı.

Haber 22-09-22 16:11

Şaşkına çeviren görüntü! Baraj suları çekilince ortaya çıktı

Kayseri'nin Kocasinan ilçesinde Yamula Barajı'nın su seviyesi düşünce eski Çevril Mahallesi ortaya çıktı. Erciyes Üniversitesi’nden (ERÜ) Prof. Dr. Erdal Yılmaz, barajın su seviyesinde son 5 yıllık verilere göre büyük düşüş gözlendiğini belirterek, "Biz zaman zaman buradaki tarihi yapılarında ortaya çıktığını görüyoruz" ifadelerini kullandı.

Haber 22-09-22 11:32

Sular altında kalacaktı... Yusufeli ilçesi yeni yerine taşınıyor!

Yusufeli Barajı ve HES Projesi nedeniyle su altında kalacak Artvin'in Yusufeli ilçesinin yeni yerleşim yerine taşınma süreci başlıyor. Yusufeli'nin yeni yerleşim yerinden incelemelerde bulunan Artvin Valisi Yılmaz Doruk, "Yarından itibaren ilçemizdeki kamu kurum ve kuruluşlarını yeni yerleşim yerine taşıyoruz. Pazartesiden itibaren artık hizmetlerini yeni yerleşim yerinden vermeye başlayacaklar" ifadelerini kullandı.

Haber 15-09-22 21:15

Kars'ta Karakurt Baraj Gölü’nde balık bereketi

Kars'ta Karakurt Baraj Gölü’nde balık bereketi

Yurthaber 10-09-22 12:20