Çekirdek Haberleri

Çekirdek kilo aldırır mı? Kavrulmuş çekirdek kilo yapar mı?

Çekirdek ya da çiğdem doğal ve sağlıklı yağlar, lifler ve çeşitli mineraller gibi besin değeri yüksek bileşenlere sahip olan besinlerdir. Bu yönüyle çekirdekler dengeli bir beslenme planının önemli bir parçası olabilir. Ancak çekirdeklerin kilo alımına doğrudan etkisi olduğunu söylemek doğru değildir. Kilo alma süreci, genellikle enerji alımı ve harcaması arasındaki dengeden etkilenir. Yani, çekirdeklerin kilo alımıyla ilişkisi, miktar ve tüketim alışkanlıklarına bağlı olarak değişir.

Haber 30-06-2023 22:09

Mandalina çekirdeği çimlendirme nasıl yapılır, evde yetişir mi? Mandalina çekirdeği kaç günde çimlenir?

Turunçgiller familyasından gelen mandalinanın, Çin'de ortaya çıktığı düşünülmektedir. Clementine, Tangoro ve Satsuma, Owari'deki en yaygın mandalina çeşitlerinden sadece birkaçıdır. Mandalina kış mevsiminde hasat edilir ve tüm yıl boyunca pazarda bulunur. Mandalina çiğ olarak tüketilebilir bir meyvedir. Aroması tatlılarda, dondurmalarda ve şekerlemelerde yaygın olarak kullanılır. Yiyecekler haricinde kozmetik endüstrisinde de yaygın olarak kullanılır.

Haber 10-04-2023 15:03

Biber tohumu çimlendirme nasıl yapılır? Taze biber çekirdeği ekilir mi, biber tohumu ekimi nasıl olmalıdır?

Biberin ilk ortaya çıktığı yer Güney Amerika kıtasıdır. 16. yüzyıldan sonra tüm dünyaya yayılmış ve mutfakların vazgeçilmez bir ürünü olmuştur. Biberin birçok çeşidi bulunur ve her mevsim tüketilebilir. Avantajı evdeki saksıda bile kolayca yetişen bu bitkinin tohumunun kaliteli olmasıdır. Evde biber yetiştirmek isteyenlerin bilmesi gereken bazı önemli noktalar var. Biber tohumu çimlendirme ve ekilme işlemi nasıl yapılır?

Haber 10-04-2023 15:01

Elma çekirdeği çimlendirme nasıl yapılır, kaç günde bir sulanır? Çekirdekten elma yetişir mi, elma fidanı nasıl dikilir?

Elma, besin değeri yüksek meyveler arasında yer alır. Ülkemizde de sıklıkla tüketilen elma, gülgiller familyasına ait bir meyvedir. Yüksek besin değeri ile farklı tariflerde de kullanılır. Sonbahar mevsimi meyvesi olmasına rağmen farklı yetiştiricilik faaliyetleri ile pazar veya manavlarda dört mevsim boyunca taze elma bulabilirsiniz.

Haber 07-04-2023 16:01

Kiraz çekirdeği çimlendirme nasıl olur, nasıl ekilir? Kiraz çekirdekten yetişir mi, kaç günde filizlenir?

Kiraz meyvesi, koyu kırmızı çekirdeklere sahiptir. Haziran ve temmuz gibi yaz aylarında yetişen kiraz meyvesinin çekirdeklerini kullanarak, yeni mahsul elde etmek mümkündür. Ancak çekirdekten kiraz yetiştirme işlemi için sabırlı ve dikkatli olmak gerekir. Çekirdeklerin çimlenmesini sağlayarak, ev veya bahçe ortamında kiraz yetiştirmek mümkündür.

Haber 07-04-2023 16:00

Gümrük vergisi sıfırlandı, etiket fiyatlarına hemen yansıdı! Fırsatçılara yönelik tedbir alınmıştı... İndirimin artmasına günler kaldı

Enflasyon nedeniyle market fiyatları vatandaşın gündeminin başında yer alan konulardan biri. Hükümetten bu konuda 2023'e girilmeden önce önemli bir hamle gelmişti. Ayçiçeği ürünlerinden alınan gümrük vergisinin sıfırlanmasını olumlu sonuçları etiketlere çok geçmeden yansıdı. Ayçiçeği ürünlerinin fiyatının yüzde 10 düşmesi vatandaşları memnun etti. İndirim beklentisi devam ederken düşüşün şubat ayında yüzde 15'i bulması bekleniyor.

Finans 22-01-2023 09:16

Bu meyve şifa dağıtıyor ama fazla yenildiğinde hastanelik ediyor! Alıç meyvesinin bilinmeyen zararları

Sebze ve meyveler bizi hastalıklardan korumak için önem taşıyorlar. Ancak bazı yiyecekler var ki bunların yenmesine oldukça dikkat etmek gerekiyor. Daha faydalı olduğunu düşünerek fazla yemek veya çekirdeklerini de yutmak hastalıklara neden oluyor. Uzmanlar alıç meyvesi hakkında uyarılarda bulunuyor.

Haber 05-10-2022 14:08

Anadolu'nun kültürel mirası Türk kahvesi geleceğe taşınıyor

Yaklaşık 500 yıllık geçmişe sahip Türk kahvesi, misafir ağırlama, dini bayramlar, sohbetler ve kız isteme gibi merasimlerin olmazsa olması haline gelerek başlı başına bir kültür oluşturuyor - "Süvari", "menengiç", "kül", "cilveli", "mırra", "dibek", "devebatmaz" ve "yandan çarklı" gibi yaklaşık 40 çeşidi bulunan Türk kahvesi, Türkiye'de kişi başı yılda 1 kilogramın üzerinde tüketiliyor

Yurthaber 30-09-2022 12:37

Sakın çöpe atmayın! Kanı temizliyor, kansere karşı koruyor

Üzüm en sevilen yaz meyvelerinden. Beyaz ve kara üzümün birçok farklı çeşidi bulunuyor. Birçok kişi çekirdekli üzüm yerine çekirdeksizleri tercih ediyor. Ancak üzümün çekirdeklerinin öyle faydaları var ki duyunca mutlaka yemek isteyeceksiniz.

Haber 31-08-2022 14:03

Çekirdek, elma ve pancar... Yarattığı etki inanılmaz! Herkes çekirdek bağımlısı olacak

Sağlıklı ve düzenli bir cinsel hayat aynı zamanda fiziksel ve duygusal olarak çok sağlıklı hissetmenizi sağlar. Seks hayatının iyi gitmesi, kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar. Duygusal sağlığı besleyen cinsel hayat, iyi gitmediği zaman birçok şey kötü gitmeye başlayabilir. Başta psikolojik olmak üzere birçok konuda kötü hissetmenize neden olabilir. Sağlıklı hissetmek ne yediğinizle çok ilgili olmadığı için bazı besinlerin cinsel yaşamı desteklemede rol oynaması şaşırtıcı değildir.

Haber 04-08-2022 07:07