Dünya Bankası Haberleri

Dünya Bankası'ndan, Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası'na 300 milyon Euro'luk kredi

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası'na Dünya Bankası'ndan, 300 milyon Euro'luk kredi temin etti.

Finans

Dünya Bankası'ndan küresel emtia ve enflasyon değerlendirmesi

Dünya Bankası, küresel emtia fiyatlarının geçen yılki keskin düşüşün ardından dengelendiğini belirterek, bu durumun merkez bankalarının faiz oranlarını hızlı şekilde düşürmesini zorlaştırabileceğini bildirdi.

Finans

Merkez Bankası Başkanı'ndan ABD temasları: Dünya Bankası ve IFC yetkilileriyle görüştü

Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan'ın ABD'deki temasları sürüyor. Başkan Karahan ve Washington'da Dünya Bankası ve IFC yetkilileriyle görüştü.

Finans

Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan sonra Dünya Bankası'ndan da kredi açıklaması!

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın sonra Dünya Bankası'ndan da Ülke İşbirliği Çerçevesi (CPF) dokümanına ilişkin açıklama geldi. Açıklamada, "Doküman neyi finanse edeceğimiz ve neyi finanse etmeyeceğimiz konusunda net." ifadesi kullanıldı.

Finans

Dünya Bankası

Dunya Bankasi Hakkındaki Haberler Mynet'te. Dunya Bankasi Hakkındaki Son Dakika Gelişmelerini Mynet'te Takip Edin.

Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan kredi açıklaması: İstanbul Sözleşmesi ve LGBT ile ilişkisi yok

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ülke İşbirliği Çerçevesi (CPF) dokümanına ilişkin sosyal medyadaki iddiaların asılsız olduğunu duyurdu. Bakanlıktan, "Bu kredilerin İstanbul Sözleşmesi ve LGBT ile ilişkisi yoktur." açıklaması yapıldı.

Finans

Dünya Bankası'ndan Türkiye tahmini! Dikkat çeken enflasyon açıklaması: 'Gelecek yıl...'

Dünya Bankası, Avrupa ve Orta Asya ekonomilerine ilişkin raporunu açıkladı. Türkiye'ye de değinilen raporda "Sıkı para politikasının etkisiyle enflasyonun mayısta zirve yaptıktan sonra kademeli olarak gerilemesi bekleniyor" yorumu yapıldı. Türkiye'nin bu yıl 3 ve gelecek yıl yüzde 3,6 büyümesinin beklendiği belirtildi.

Finans

Dünya Bankası ile Türkiye masaya oturmuştu! Anlaşmanın detayları netleşti

Dünya Bankası Grubu (WBG) İcra Direktörleri Kurulu, Türkiye için hazırlanan ve üç kilit kalkınma stratejisi (üretkenlik artışı, istihdam ve daha iyi kamu hizmet sunumu ve doğal afetlere karşı dirençlilik) üzerinde odaklanacak yeni Ülke İşbirliği Çerçevesini (CPF) onayladı. Buna göre 2024-2028 mali yıllarını kapsayan işbirliği çerçevesi üretkenlik artışı, istihdam ve daha iyi kamu hizmet sunumu ve doğal afetlere karşı dirençlilik başlıklı üç kilit kalkınma stratejisine odaklanacak.

Finans

Bakan Şimşek Dünya Bankası ile işbirliğini duyurdu! 5 yıl boyunca geçerli olacak: Yürürlüğe girdi

Bakan Şimşek, Dünya Bankası ile yürütülen güçlü işbirliği kapsamında gelecek 5 yıllık döneme ilişkin mali işbirliği programı oluşturulduğunu belirterek, "Dünya Bankasının ilk 3 yıl içinde ülkemize ilave 18 milyar dolarlık finansman sağlayacağı Ülke İşbirliği Çerçevesi Programı, Bankanın İcra Direktörleri Kurulunda görüşülerek yürürlüğe girdi" dedi.

Finans

Vatandaşların tapularının Dünya Bankası'na teminat olarak gösterildiği iddiasına Dezenformasyonla Mücadele Merkezi'nden yalanlama

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı Dezenformasyonla Mücadele Merkezi, "Vatandaşların tapularının Dünya Bankasına teminat olarak gösterildiği" yönündeki iddiaları yalanladı.

Finans

Dünya Bankası’ndan Türkiye büyüme tahmini

Dünya Bankası, Türkiye’nin 2024’te yüzde 3,1, 2025’te yüzde 3,9 büyüyeceğini öngördü.

Finans

Dünya Bankası'ndan Türkiye'ye 3,2 milyar dolarlık kaynak! Bakan Şimşek duyurdu: Yeni anlaşmalar imzalandı

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Dünya Bankasının yeşil dönüşüm için kaynak sağladığını açıkladı. Şimşek, "Dünya Bankası, Türkiye için 35 milyar dolarlık mali paket sağlayacağını açıklamıştı. Bankadan gelen finansman tutarı imzaladığımız yeni anlaşmalarla şu an yaklaşık 3,2 milyar dolara ulaştı" açıklamasında bulundu.

Finans

Dünya Bankası'ndan Türkiye'ye destek! Bakan Şimşek'ten dikkat çeken paylaşım: Güçlü bağlılığı takdir ediyoruz

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Dünya Bankası'ndan Türkiye'ye 35 milyar dolarlık finansman desteği ile ilgili sosyal medya hesabından değerlendirmede bulundu. Bakan Şimşek, "Dünya Bankası'nın paha biçilmez ortaklığını ve Türkiye'nin ekonomik kalkınmasına yönelik güçlü bağlılığını takdir ediyoruz" dedi.

Finans

Dünya Bankası onayladı: Türkiye'ye 1 milyar dolarlık finansman desteği: Deprem bölgesi için kullanılacak

Dünya Bankası, Türkiye'ye 1 milyar dolar tutarında bir finansmanı onayladı. Onaylanan finasmanın 6 Şubat depremlerinde bölgede yaşanan tahribatı gidermek ve yeniden yapılaşmayı sağlamak için kullanılacağı kaydedildi.

Finans

Dünya Bankası: Sübvansiyonlara harcanan trilyonlar iklim değişikliğiyle mücadeleye yardımcı olabilir

Dünya Bankası, tarım, balıkçılık ve fosil yakıtlara sağlanan sübvansiyonlar için trilyonlarca doların israf edildiğini, bunun iklim değişikliğiyle mücadelede kullanılabileceğini bildirdi.

Finans

Küresel ekonomik büyüme düşüşteyken Dünya Bankası Türkiye'nin büyüme tahminini yükseltti!

Dünya Bankası'nın küresel olarak ekonomik büyümenin keskin şekilde yavaşladığını belirttiği raporda, Türkiye'nin büyüme tahminlerini güncelledi. Bu yıl Türkiye için yüzde 2,7 büyüme oranı bekleyen Dünya Bankası, bu tahminini yüzde 3,2'ye yükseldi.

Haber

Dünya Bankası'ndan kritik Türkiye açıklaması! Ekonomik büyüme tahminleri yükseldi

Dünya Bankası, Türkiye'nin ekonomisine ilişkin büyüme tahminlerini bu yıl için yüzde 2,7'den yüzde 3,2'ye yükseltti.

Finans

Dünya Bankası beklenen açıklamayı yaptı: Depremin ekonomik faturası 34 milyar dolar…

Depremin ardından yaralar bir bir sarılmaya çalışılırken Dünya Bankası tarafından yayımlanan bir rapor, felaketin ekonomik boyutunu da gözler önüne serdi. Hazırlanan rapora göre, art arda gerçekleşen iki depremin Türkiye’nin 2021 yılı GSYH’sinin yüzde 4’üne karşılık gelen yaklaşık 34,2 milyar dolarlık fiziksel hasara yol açtığı ifade edildi.

Finans

Dünya Bankasından Türkiye'ye deprem desteği! 1,78 milyar dolar gönderilecek

Kahramanmaraş merkezli 10 ili etkileyen deprem sonrası birçok ülkeden ve kuruluştan peş peşe yardım haberleri geliyor. Son olarak Dünya Bankasından, "asrın felaketi" olarak adlandırılan depremler sonrası Türkiye'ye 1,78 milyar dolarlık destek sağlanacağı bildirildi.

Finans

Dünya Bankası ve IMF'den depremler nedeniyle taziye mesajı

Dünya Bankası Başkanı David Malpass ile Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle taziye mesajı yayımladı.

Haber

Dünya Bankasından sonra bir uyarı da Fitch'ten!

Dünya Bankası, 2023'te küresel resesyon riski arttığını duyurmuştu. Bir uyarı da Fitch'ten geldi. itch Ratings, İngiltere ekonomisi için 2023 yılı GSYH büyüme tahminini aşağı yönlü revize etti ve daha keskin faiz artırımları ile birlikte daha derin bir resesyona girilmesinin büyük olasılık olduğunu bildirdi.

Finans

Dünya Bankası'ndan korkutan rapor! '2023'te küresel resesyon riski artıyor'

Dünya Bankası, "Küresel Durgunluk Yakın mı?" başlıklı yeni raporunu açıkladı. Raporda dünyanın en büyük 3 ekonomisinin keskin bir şekilde yavaşladığı belirtildi. Banka, yüksek enflasyona karşı merkez bankaları eş zamanlı olarak faiz oranlarını artırdıkça 2023'te küresel resesyon riskinin arttığını da bildirdi.

Finans

Dünya Bankası nedir? Dünya Bankası'nın (World Bank) amaçları ve görevleri nelerdir?

1947 yılında hayata geçirilen Dünya Bankası (The World Bank), temel hedefi yoksul ülkelere ekonomik ve kültürel açıdan destek sağlamak olan bir kuruluştur. Neredeyse 189 ülkenin üyesi olduğu bu kuruluş, günümüzde hibe ve faizsiz kredi gibi sayısız yöntem ile ekonomik destek sunmayı sürdürmektedir. The World Bank nedir, Dünya Bankası’nın görevleri nelerdir?

Finans

Dünya Bankasından Türkiye'ye 500 milyon dolarlık finansman desteği

Dünya Bankası İcra Direktörleri Kurulu, Türkiye’nin yeni tip koronavirüs (Kovid-19) müdahalesi için 500 milyon dolarlık ek finansmanı onayladı.

Finans

Ukrayna savaşı: Dünya Bankası, savaşın son 50 yılın en büyük fiyat artışına yol açacağı uyarısında bulundu

Dünya Bankası, Ukrayna'daki savaşın 1970'lerden bu yana yaşanan "en büyük emtia şokuna" neden olacağı uyarısında bulundu.

Haber

Ukrayna'nın Yeniden İnşası İçin 60 Milyar $ Gerekli

Dünya Bankası Başkanı David Malpass yaptığı açıklamada, Rusya’nın saldırıları sonrasında Ukrayna'da gerçekleşen yıkımın ve altyapı hasarının maliyetinin, 60 milyar dolar civarında olduğunu söyledi.

Haber

Dünya Bankası'ndan uyarı: Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin yol açtığı gıda krizi yüz milyonlarca kişiyi yoksulluğa itiyor

BBC'ye konuşan Dünya Bankası Başkanı David Malpass, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin neden olduğu gıda krizinin "insani bir felakete" yol açabileceği uyarısında bulundu. David Malpass, gıda fiyatlarının rekor düzeyde artmasının yüz milyonlarca kişiyi yoksulluğa ittiğini ve yetersiz beslenenlerin sayısının da hızla arttığını söyledi.

Haber

Dünya Bankası'ndan son dakika Türkiye büyüme tahmini

Dünya Bankası yayınladığı Avrupa ve Orta Asya Ekonomik Güncelleme Bahar 2022 raporunda Türkiye için 2022 yılı büyüme beklentisini aşağı, 2023 tahminini yukarı yönlü revize etti. Türkiye için 2022 GSYH büyüme tahminini yüzde 2'den yüzde 1.4'e düşürdü. Banka 2023 tahminini ise yüzde 3'ten yüzde 3.2'ye yükseltti. Ocak 2022 raporunda ise Gelişmekte ve Kalkınmakta Olan Avrupa ve Orta Asya ekonomisinin 2022'de yüzde 3,3, 2023'te yüzde 2,9 büyüyeceği öngörülüyordu.

Finans

Dünya Bankası’nın Rusya ve Ukrayna tahminleri kötümser

Dünya Bankası'nın tahminlerine göre Ukrayna'daki savaşın ekonomik sonuçları dramatik olacak.

Haber

Dünya Bankası'ndan Ukrayna kararı! 723 milyon dolar...

Dünya Bankası, Ukrayna için 723 milyon dolarlık kredi ve hibeyi onayladı. Söz konusu desteğin Ukrayna hükümetinin kritik hizmetleri sağlamasına yardımcı olacağına işaret edilen açıklamada, Dünya Bankası Grubu'nun gelecek aylarda Ukrayna için 3 milyar dolarlık bir destek paketi ile Ukraynalı mültecileri kabul eden komşu ülkelere yönelik ilave bir destek de hazırladığı bildirildi.

Finans

Dünya Bankası Başkanı Malpass: Ukrayna’daki savaş küresel ekonomik büyümeyi azaltacak

Dünya Bankası Başkanı David Malpass, Ukrayna’daki savaşın küresel ekonomik büyümeyi azaltacağını söyledi.

Haber

Dünya Bankası duyurdu! Tüm programlar derhal durduruldu

Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik askeri müdahalesi nedeniyle tüm dünyadan Rusya'ya yaptırım kararları açıklanırken önemli bir gelişme de Dünya Bankası'ndan geldi. Dünya Bankası, Rusya ve Belarus'taki tüm programlarını durdurduğunu açıkladı.

Finans

“Dünya Bankası Ukrayna’ya Ek Kredi İçin Çalışıyor’’

Dünya Bankası’nın Ukrayna’ya birkaç gün içinde 350 milyon dolarlık ek kredi sağlanmasının “hızla onaylanması” için çalıştığı iddia edildi

Haber

Dünya Bankası'ndan çarpıcı rapor: Milyarlarca dolar ödeyecekler!

Dünyanın en yoksul ülkeleri bu yıl borç geri ödemelerinde 11 milyar dolar artışla karşı karşıya kalacaklar. Dünya Bankası raporuna göre bu ülkelerin büyük bir kısmının borçlarını yeniden yapılandırması gerekiyor...

Finans

Dünya Bankası Türkiye büyüme tahmini açıkladı

Dünya Bankası Türkiye için 2022 yılı büyüme tahminini açıkladı . Buna göre, büyüme tahminini yüzde 3’ten yüzde 2’ye, 2023 yılı için ise yüzde 4’ten yüzde 3’e çekti.

Finans

Dünya Bankası'ndan Türkiye'ye 300 milyon dolar kredi

Dünya Bankası İcra Direktörleri Kurulu, Türkiye'de Jeotermal Geliştirme Projesi için 300 milyon dolarlık Uluslararası İmar ve Kalkınma Bankası (IBRD) kredilerini onayladı.

Finans

IMF'den adı usulsüzlük iddialarına karışan Başkan Georgieva'ya destek

Uluslararası Para Fonu İcra Kurulu, yapılan incelemelerde sunulan bilgilerin, IMF Başkanı Kristalina Georgieva'nın Dünya Bankası Üst Yöneticisi (CEO) olduğu dönemde 2018 yılı İş Yapma Kolaylığı Raporu'nda uygunsuz bir rol oynadığını kesin olarak göstermediğini belirterek, Georgieva'yı destek verdi.

Finans

Dünya Bankası: Düşük gelirli ülkelerin borçları 2020'de 860 milyar dolara çıktı

Dünya Bankası, düşük gelirli ülkelerin borç yükünün yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgının etkisiyle 2020'de yüzde 12 artarak 860 milyar dolarla rekor seviyeye çıktığını duyurdu.

Finans

Dünya Bankası Türkiye'nin büyüme ve enflasyon tahminini yükseltti

Dünya Bankası, Türkiye için 2021 büyüme tahminini yüzde 5'ten 8,5'e çıkarırken enflasyon tahminini de yüzde 15,5'ten 17,7'ye yükselterek revize etti.

Finans

Anlaşma tamam! 25 yıl vade ile kredi desteği...

Dünya Bankası ile Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası anlaşmaya vardı. Şu anda 24 ilde yürütülen projede 25 yıl vade ile kredi desteği sağlanacak. Anlaşmanın ardından Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası Genel Müdürü İbrahim Halil Öztop projeyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Finans

El Salvador'un Bitcoin'i kullanma tarihi belli oldu!

Kripto para piyasasında dengeleri değiştirecek bir karar alan El Salvador, Bitcoin'i resmi olarak 7 Eylül itibarıyla kullanmaya başlayacak. Öte yandan El Salvador'a Fitch uyarıda bulunmuş ve Dünya Bankası yardım teklifini reddetmişti.

Finans

Kamu binalarının depreme dayanıklılığı ve enerji verimliliği artırılıyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının ana uygulayıcısı olduğu "Kamu Binalarında Deprem Dayanımı ve Enerji Verimliliği" ile "Kamu Binalarında Enerji Verimliliği" projelerine Dünya Bankasınca toplam 465 milyon dolar kredi desteği sağlandı - Projeler sayesinde, kamu binalarının depreme dayanıklılığının güçlendirilmesi ve aynı zamanda enerji verimliliğinin artırılarak enerji faturaları ve zararlı karbon salınımlarının azaltılması hedefleniyor

Yurthaber

Dünya Bankası’ndan El Salvador'un Bitcoin talebine şok karar: Yardım etmeyeceğiz

Dünya Bankası, El Salvador’un ülkenin Bitcoin’i yasal para birimi haline getirilmesi konusundaki yardım talebini reddetti.

Finans

Dünya Bankası'ndan Türkiye'ye 400 milyon dolar kredi

Dünya Bankası, Türkiye'ye deprem güçlendirme, enerji verimliliği ve iklime karşı dayanaklılığı artırmada kullanılmak üzere toplam 400 milyon dolarlık iki ayrı krediyi onayladı.

Finans

Dünya Bankası, Türkiye büyüme tahminini korudu

Dünya Bankası, küresel ekonominin bu yıl yüzde 5,6 büyümesini öngörüyor. Türkiye ekonomisinin büyüme tahmini ise yüzde 5 olarak korundu.

Finans

Türkiye, Dünya Bankası ile birlikte deniz üstü rüzgar enerjisi potansiyelini ölçecek

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Alparslan Bayraktar: - "(AB IPA 2 Enerji Sektörü Teknik Yardım Programı) Faz 2 programı sonuçları kapsamında, 2017-2020 döneminde 4,8 milyar dolar yatırım yapıldı. Toplamda 1,2 milyar dolar tasarruf sağlanırken, 10 milyon ton karbon emisyonu azaltımı gerçekleştirildi" - "Dünya Bankası ile Faz 3 ve Faz 4 programları kapsamında iş birliğine devam ediyoruz" - Dünya Bankası Türkiye Ülke Direktörü Auguste T. Kouame: - "Enerji sektörünü ve yeşil dönüşümü güçlendirerek Türkiye'nin ekonomisini güçlendirme çalışmalarını desteklemeye kararlıyız"

Yurthaber

Dünya Bankası'ndan Türkiye açıklaması: 30 milyar dolar tasarruf bekleniyor

Dünya Bankası, enerji tüketiminin yaklaşık 3'te 1'inin kamu, ticari ve konut yapılarında kullanıldığını belirterek, Türkiye'deki yaklaşık 175 bin kamu binasında enerji verimliliği için önemli bir potansiyel bulunabileceğini bildirdi. Açıklamada ayrıca Türkiye'nin 2019-2023 yılları arasında yaklaşık 11 milyar dolarlık yatırımla 2033'e kadar 30,2 milyar dolara yakın tasarruf sağlamayı beklediği aktarıldı.

Finans

Etiyopya, Dünya Bankası ile 907 milyon dolarlık finansman anlaşması imzaladı

Etiyopya'nın yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadelede ve ülkenin elektrik sorunlarını iyileştirmesi için Dünya Bankası ile 907 milyon dolarlık finansman anlaşması imzaladığı bildirildi.

Finans

Küresel piyasalar ekonomik aktivitelerden destek buldu

Ekonomik aktiviteye ilişkin veriler piyasaları desteklemeye devam ederken, bugün Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankası'nın gerçekleştireceği etkinliklerde yapılacak açıklamalar takip edilecek.

Finans

Dünya Bankası, Türkiye'nin 2021 yılı büyüme tahminini yüzde 5'e çıkardı

Dünya Bankası, Türkiye ekonomisine ilişkin 2021 yılı büyüme tahminini yüzde 4,5'ten yüzde 5'e çıkardı.

Finans