Evliya Çelebi Haberleri

Evliya Çelebi bahsetmişti! Cüzzam tedavisinde kullanılan balıklar yeniden ortaya çıktı

Diyarbakır'da Evliya Çelebi'nin Seyahatname adlı eserinde de bahsettiği Anzele suyunda balıkların ortaya çıkması vatandaşları heyecanlandırırken, alanının koruma altına alınması isteniyor. Konuyla ilgili konuşan Kenan Aksu, ''O dönemden bugüne kadar hiç kesilmeyen kaynak suyunun nereden geldiği belli olmayan bir yerdeyiz. Evliya Çelebi’nin Seyahatname'sinde buranın cüzzamlı ve humma hastalığında tedavi amaçlı kullanıldığı söylenmektedir. Suyun içindeki balıklar tedavi amaçlı kullanılmış'' dedi.

Haber 21-10-22 16:20

Edirne Beylerbeyi Camisi zamana meydan okuyor

Beylerbeyi Camisi müezzin kayyımı Ekrem Tuna: - "Edirne camileri üzerine araştırma yaparak kitap yazan Alman mimar Gortil, camiyi ziyarete geldiğinde mihrabın üzerindeki içbükey 8 dilimli ve istiridye kabuğunu andıran şekli görünce 'hayran olmamak elde değildir' demiş"

Yurthaber 05-10-22 11:25

Evliya Çelebi öve öve bitirememişti! 500 yıllık Deva Hamamı talan edildi

Diyarbakır ve çevresinde listelenen 30 tarihi hamamdan 16’sı yıkıldı, geriye kalanların birçoğu da harabeye döndü. Diyarbakır'ın en büyük hamamı olan 500 metrekare alana sahip Deva Hamamı ise defineciler tarafından tahrip edildi. Evliya Çelebi'nin seyahatnamesinde öve öve bitiremediği tarihi hamamın sahibi Cuma Akgün, ''Deva Hamamı'nın restore edilmesi istiyoruz. Yaklaşık bir yıl önce hamamdaki kazılan yerleri kapattık. Tonlarca çöp çıkarıldı hamamdan'' dedi.

Haber 14-01-22 11:49

Diğer Haber Etiketleri

Evliya Çelebi

Evliya Çelebi Hakkındaki Haberler Mynet'Te. Evliya Çelebi Hakkındaki Son Dakika Gelişmelerini Mynet'Te Takip Edin.