Hemofili Haberleri

Hemofili hastası Mert mücadelesiyle örnek olmak istiyor

Antalya'da henüz 5 yaşındayken vücudundaki kanamaların durmaması ve morarmalar nedeniyle götürüldüğü hastanede hemofili teşhisi konulan 26 yaşındaki Mert Güler, yıllardır konferanslarda ve toplantılarda hastalıkla mücadelesini anlatıyor - Türkiye Hemofili Derneği Antalya Temsilciliği görevini de bir yıldır yürüten Güler, ziyaret ettiği hastalara ve ailelerine moral veriyor, sorunlarını çözmeye çalışıyor - Kongre ve etkinlik organizatörü Güler: -"Hep benim gibi hasta olanlara yardım etmek istiyordum. Günlerce neler yapabileceğimi düşündüm. Yıllar önce tanıştığım dernek bünyesinde çok sayıda organizasyon düzenledim"

Yurthaber 26-12-20 12:00

Hemofili nedir? Hemofili belirtileri ve tedavisi nelerdir?

Yaşanan sağlık problemleri hayatı adeta durdurur. Bazı hastalıklar çabuk atlatılırken bazıları ise yaşamı zehir edebilir. Hemofili hastalığı da ciddi hastalıklardan biridir. Hastalığı iyi bilmek ise hastalık sürecini yönetmek açısından oldukça önem arz eder…

Haber 23-12-20 15:43

Mutasyon nedir? Mutasyon sonucu oluşan hastalıklar nelerdir?

Mutasyon canlı genomunda bulunan DNA ve RNA diziliminde meydana gelen kalıcı değişimlerdir. Canlının genetik yapılarında bozulmalara neden olur. Peki mutasyon nedir? Mutasyon sonucunda ne gibi hastalıklar görülür?

Haber 23-12-20 14:08

Uzmanından hemofili hastalarına Temas sporlarından uzak durun uyarısı

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hematoloji Onkoloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alphan Küpesiz: - "Hemofili hastalarının futbol ve voleybol gibi travmanın yoğun olabileceği temas sporlarından biraz uzak durmaları gerekiyor. Bazı önlemler alarak yüzme ve masa tenisi sporlarını yapıp kanamasız şekilde günlerini geçirebilirler"

Yurthaber 26-11-20 11:07

Hemofili

Hemofili Hakkındaki Haberler Mynet'te. Hemofili Hakkındaki Son Dakika Gelişmelerini Mynet'te Takip Edin.

Üniversite öğrencisi Hamza, 21 yıldır hemofiliyle mücadele ediyor

Kırklareli Üniversitesi öğrencisi Hamza Demirel, 1,5 yaşında geçirdiği rahatsızlık sonucu nadir görülen hastalıklardan olan "Hemofili A" teşhisi konulmasıyla, "profilaksi" tedavisinde kullandığı iğne ve ilaçlarını 21 yıldır yanından ayırmıyor - Demirel: - "Buna artık hastalık değil, yaşam tarzı diyoruz. Sonuçta doğuştan gelip, ömrümüzün sonuna kadar bizimle olan bir hastalık"

Yurthaber 15-03-20 11:36

Hemofili hastalığına gen tedavisi İzmir'de başlıyor

Hemofili hastalığına gen tedavisi İzmir'de başlıyor

Yurthaber 01-11-19 13:39

Hemofili hastalığına gen tedavisi İzmir'de başlıyor

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde hemofili hastalığına yönelik gen tedavisi uygulamasına başlanacağı bildirildi.

Trend 01-11-19 13:39

Gen tedavisi ile hemofili hastalığı tarihe karışacak

Ege Üniversitesi (EÜ) Tıp Fakültesi Hastanesinde hemofili hastalarına yönelik ilk kez gen tedavisi uygulanacağı bildirildi.

Trend 01-11-19 10:51

Gazze'deki ilaç krizi hastaların hayatını tehdit ediyor

Gazze'deki Sağlık Bakanlığı: - "Gazze'deki hastanelerde yaşanan ilaç ve tıbbi teçhizat krizi nedeniyle hemofili ve talasemi tedavisi gören hastaların sağlık durumu kötüleştiriyor, bu durum yaşamlarını tehdit ediyor"

Haber 29-07-19 19:41

Hemofili hastaları deri altı ilaç için onay bekliyor

Anadolu Hemofili ve Talasemi Derneği Başkanı Mehmet Oğuzhan Petekçi: - "Son gelişmeyle deri altı koruyucu tedavi yapılabiliyor. Diğer derneklerle birlikte Sağlık Bakanlığından bu ilaçların ruhsatlandırılması ve ülkemizde kullanımı için talebimiz oldu. İnşallah yıl sonuna kadar bu ilaçlar, Sağlık Bakanlığınca onaylanacak. Böylelikle hemofili hastası, kalem gibi yanında taşıyabileceği bu ilacı kendisine uygulayabilecek" - "Türkiye'de 8 bin hemofili hastası var. Her 10 binde bir kişide görülüyor. Tedavi süresi meşakkatlidir. Ömür boyu sürüyor"

Yurthaber 15-05-19 12:41

Hemofili hastaları deri altı ilaç için onay bekliyor

Anadolu Hemofili ve Talasemi Derneği Başkanı Mehmet Oğuzhan Petekçi: - "Son gelişmeyle deri altı koruyucu tedavi yapılabiliyor. Diğer derneklerle birlikte Sağlık Bakanlığından bu ilaçların ruhsatlandırılması ve ülkemizde kullanımı için talebimiz oldu. İnşallah yıl sonuna kadar bu ilaçlar, Sağlık Bakanlığınca onaylanacak. Böylelikle hemofili hastası, kalem gibi yanında taşıyabileceği bu ilacı kendisine uygulayabilecek" - "Türkiye'de 8 bin hemofili hastası var. Her 10 binde bir kişide görülüyor. Tedavi süresi meşakkatlidir. Ömür boyu sürüyor"

Haber 15-05-19 12:38

Türkiye hemofili tedavisinde başarılı

Türkiye Hemofili Derneği Başkanı Prof. Dr. Bülent Zülfikar: - "Türkiye, hemofilinin tedavi aşamasında çok iyi bir noktada. Ayrıca Türkiye, hastalara ilaçlarını ücretsiz olarak sunan nadir ülkelerden de biri olarak öne çıkıyor" - "Hastaların her türlü masrafının SGK kapsamında ödendiği bir ülkeyiz ancak arzumuz bu konuda uzmanlaşmış merkez sayılarının artılmasıdır. Çünkü hastalık tedaviyle biten değil, ömür boyu süren bir hastalıktır. Bu noktada doğru ellerde erken tanı ve tedavinin yürütülmesi hem hastalara hem de sağlık sistemine büyük katkılar sunmaktadır" - "Ülkemizde şu anda bu hastalara doğru tanı koyulabilen, multidisipliner yaklaşımla bireylerin diğer sağlık sorunlarına yönelik de cevap verebilen, 7 gün 24 saat hizmet sunan merkez sayısı 5'tir. Güncel bilgi, tanı ve tedavi ancak bu merkezlerde tam olarak uygulanabilmektedir. Bu merkezlerin artırılmasıyla Türkiye'nin bu konuda daha iyi bir seviyeye erişmesi kaçınılmazdır"

Haber 17-04-19 11:54

Hemofilide sağ kalım süresi sağlıklı bireylerle benzer

Hematoloji Uzmanı Doç. Dr. Tayfur Toptaş: - "Profilaksi tedavisi ile hemofilili hastalardaki kanamalar büyük ölçüde azalmıştır. Bugün için hemofilili hastalardaki beklenen sağ kalımın toplumun sağlıklı bireyleri ile benzer olduğu gözlenmektedir" - "Profilaksi bahsi geçen tüm kanamaların sıklığını ve eklem hasarını en alt düzeye indirir. Hemofilili hastaların düzenli poliklinik kontrolleri önemlidir. Çünkü bu kişilerin, yaşlanmayla birlikte başka problemleri de ortaya çıkmaktadır" - "Obezite bu kişiler için özellikle bir sorun haline gelebilir. Hemofilili erişkinlerin yüzde 65'inde kemik erimesi vardır. Dolayısıyla da bu kişilerin takibinin bir hematoloji uzmanının olduğu merkezlerde yürütülmesi önem arz etmektedir"

Haber 17-04-19 11:05

Hemofili hastaları artık hayata karışabiliyor

Hemofili Federasyonu Kurucu Genel Başkanı Prof. Dr. Kaan Kavaklı: - "Genç hemofilikler artık okullarına ve eğitimlerine rahatça devam edebiliyor ve hayata karışabiliyor. Çok sayıda hemofili hastasının iş ve güç sahibi olduğunu ve ailesini kurduğunu memnuniyetle gözlemliyoruz"

Haber 14-11-18 12:17

Kalıtsal hastalığı olan çiftlere tüp bebek desteği

Sağlık Bakanlığınca, talasemi, hemofili ve SMA gibi kalıtsal hastalığı bulunan veya bu hastalıkları taşıyan çiftlerin sağlıklı bebek sahibi olabilmeleri için tüp bebek desteği verilecek - Torba yasada yer alan düzenlemeye göre, bu durumdaki çiftlerin tüp bebek tedavi masrafları devlet tarafından karşılanacak - Sağlık Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Kazancı: - "Kanunla ilk bebekten itibaren sağlıklı çocukların dünyaya gelmesine yönelik çalışmalarda son aşamaya gelindi" - "Biz bu çocukların daha anne karnındayken sağlıklı olmalarını sağlarsak ülkemizde kalıtsal hastalıkla doğan çocuk sayısını da en aza indirmiş oluruz"

Haber 09-05-18 11:03

EVLADA ADANAN ÖMÜRLER - Hayatının 40 yılını hastanelerde geçirdi

Oğlu Bilal'e hemofili teşhisi konulmasının ardından dışlandığı ve suçlandığı için eşinden ayrılan Gönül Kılınç, ikinci eşinin ısrarıyla dünyaya getirdiği hemofili Efe'nin hastalığıyla da kocasının kendisini terk etmesi üzerine tek başına mücadele etti - Üç çocuğunu yıllarca kendi başına büyüten, yaşamının 40 yılını çocuklarının tedavisi için hastanelerde geçiren 64 yaşındaki Gönül Kılınç, bir yıl önce atlattığı kanserin ardından yaşama tutunmayı sürdürüyor - Kılınç: "Devamlı hastanelerde geçti benim hayatım. Hep okuldaydım, hastanedeydim. İş yerinden gündüz kaç kere koşup eve gittiğimi hatırlamıyorum. Eve yakın mesafede çalışıyordum, arada fırsat buldukça 'Acaba ne yaptılar? Ne oldu?' diye eve koşuyordum. Çocuklarım kimseden yardım almadan, Allah'ın yardımıyla bugünlere geldiler" - "Hastalığımı öğrendiğimde doktoruma 'Yapacak çok işim var. Torunlarımın mezuniyetini göreceğim. Efe'nin bana ihtiyacı var. Ne gerekiyorsa yapalım, ben her şeye hazırım.' dedim. Kaçmak hiç aklımdan geçmedi çünkü çocuklarımı bırakıp arkamı dönüp gitsem, bir saniye bile duramam, kahrımdan ölürüm. Kendimi yalnız hissettiğim çok zaman oldu, 'Evelallah' dedim hiç o boyutlara geçmeden yoluma devam ettim. Benim ölmeye bile hakkım yok"

Haber 04-05-18 11:39

Dünyada 500 bin hemofili hastası var

Türkiye Hemofili Derneği Başkanı Prof. Dr. Bülent Zülfikar, dünyada 500 bin, ülkemizde ise 2 bin 116 kişinin hemofili hastası olduğunu bildirdi.

Haber 30-11-99 00:00

Türkiye'de 4 bin hemofili hastası var

Ege Hemofili Derneği tarafından düzenlenen Güncel Hemofili Sempozyumu'nda hastalık hakkında bilgiler verildi.

Haber 30-11-99 00:00