Koronavirüs (Covid-19) nedir?

Koronavirüs (Covid-19) nedir?

Koronavirüs, kuşlarda ve memelilerde hastalıklara sebep olan ve coronaviridae familyasının iki alt familyasından birini oluşturan virüslerdir.

MERS-CoV, SARS-CoV virüs ailesinde bulunan yeni koronavirüs (Covid-19), ölüm riski bulunduran solunum yolu enfeksiyonlarına neden olabiliyor. İlk yeni koronavirüs vakası 1 Aralık 2019 tarihinde Çin'in Hubei bölgesinin başkenti olan Vuhan'da ortaya çıktı.

Bu tarihten sonra Çin'de ve diğer ülkelere hızla yayılan koronavirüs nedeniyle Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), 11 Mart 2020'de pandemi ilan etti.

Hastalık, 2-14 gün süren bir kuluçka süresinden sonra birden başlayan yüksek ateş, öksürük ve nefes darlığı ile karakterlidir.

Koronavirüsten ilk ölüm Çin'de 1 Ocak 2020'de, Çin dışında 1 Şubat 2020'de Filipinler'de meydana geldi. Türkiye'de ise 11 Mart 2020'de ilk vaka tespit edilirken, 17 Mart 2020'de ilk ölüm meydana geldi.

Koronavirüs (Covid-19) Haberleri

Koronavirüs aşısı oldu, hayatı kabusa döndü! AstraZeneca'yı mahkemeye verdi... Yüz milyonlarca dolarlık bir davaya dönüşebilir

Milyonlarca insanı etkileyen koronavirüs salgınına karşı geliştirilen Covid-19 aşısı davalık oldu. 2021 yılının Nisan ayında yaptırdığı aşı sonrası beyninde pıhtı atan iki çocuk babası adam AstraZeneca karşı mahkemeye başvurdu. Söz konusu İngiltere kamuoyu tarafından yakından takip edilirken; çıkacak kararın yüz milyonlarca dolarlık bir davaya dönüşebileceği ve emsal teşkil edebileceği belirtildi.

Haber 09-11-2023 16:13

Almanya’da Kovid-19 aşı tazminatı hamlesi! 301 kişiye her ay ömür boyu tazminat ödeyecekler

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan va kısa sürede global bir salgına dönüşen koronavirüs salgının etkileri dünyada konuşulmaya devam ediyor. Koronavirüse yönelik olarak geliştirilen aşılar yan etki söylemleriyle tartışmaların hedefi olmuştu. Almanya’da Kovid-19 aşılarının yol açtığı ağır yan etkiler nedeniyle mahkemeye başvuran 301 kişiye her ay ömür boyu tazminat ödenmesine başlandığı belirtildi.

Trend 15-04-2023 09:25

Bilim Kurulu Üyesi açıkladı: Bu hastalığın tedavisi yok! Türkiye'de de görülmeye başlandı...

Birçok kişi Covid-19'un etkilerinin azaldığını düşünse de Covid-19 hayatımızı derinden etkilemeye devam ediyor. Dünya üzerinde milyonlarca kişinin ölümüne sebep olan Covid-19 hakkında konuşan Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper Şener, Long Covid için önemli uyarılarda bulundu.

Haber 02-02-2023 14:37

Herkes 'Geçmeyen grip' diyor ama... Gerçek çok başka! Bilim Kurulu üyesi duyurdu: Yeni uygulama başlıyor

Son dönemde halk arasındaki gündem; 'geçmeyen grip'. İyileşme süresinin uzun olduğundan şikayet edilirken Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Turan açıklama yaptı. Viral enfeksiyonla başlayan hastalıkta ikincil enfeksiyonun ortaya çıkabildiğini ve hastanın ilk geçirdiği hastalıktan iyileşemediğini düşündüğünü söyledi. Hastaların hem kovid hem de influenzayı aynı anda geçirebildiğini belirten Turan, tek örnekle üç hastalığı tespit edecek yerli tanı kitinin, yakında kullanılmaya başlanacağını aktardı.

Haber 07-01-2023 13:19

Koronavirüsün en korkutan semptomuydu! Koronavirüsün neden olduğu kalıcı veya uzun süreli koku kaybının nedeni araştırıldı

Amerika Birleşik Devletleri’nde bilim insanları tarafından Kovid1-9 hastalığının sonrasında yaşayan uzun süreli veya kalıcı koku kaybının nedeni araştırıldı. Araştırma sonucunda ise koronavirüs sırasında ve sonrasında bağışıklık hücrelerinin hassas burun astarının içindeki koku alma sinir hücrelerine saldırdığı ve bu hücreleri azalttığı belirtildi.

Haber 23-12-2022 14:39

‘Sıfır vaka’ politikasının uygulandığı Çin’den tartışma yaratan görüntüler! Kadına zorla anal korona testi yapıldığı iddia edildi

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıktığı düşünülen ve tüm dünyaya yayılarak kısa sürede pandemiye dönüşen koronavirüs Çin’de hala büyük panik yaratıyor. Dünya genelinde aşıyla birlikte normalleşme adımları atılırken Çin ‘sıfır vaka’ politikası kapsamında sert tedbirler uygulmaya devam ediyor. Son olarak Çin’de sağlık ekiplerinin zorla anal koronavirüs testi yapmaya zorlandığı iddia edilen bir kadına ait görüntüler sosyal medyada gündem yarattı.

Trend 28-11-2022 14:39

Doğal antibiyotik olarak görülüyor: Vücudu zırh gibi koruyor! Kaşık kaşık yiyin

Kış aylarında artan grip ve nezleler yaşam kalitemizin düşmesine sebep oluyor. Grip ve nezlelerin yanı sıra Covid-19'da hayatımızda riskli durumlar oluşturuyor. Tüm hastalıklardan korunmak için sağlıklı beslenmeye ve bağışıklığı güçlü tutmaya ihtiyaç duyuluyor. Her hafta içeceğiniz bir çorba doğal antibiyotik etkisi taşıyor.

Haber 13-11-2022 10:32

Dikkat! Belirtisi değişti: Covid enfeksiyonu ilk darbeyi tuvaletten vuruyor

Covid-19 2019 yılından beri tüm dünyayı etkilemeye devam ediyor. Milyonlarca kişinin hayatını kaybetmesine neden olan Covid-19 birçok olumsuz duruma yol açıyor. Koronavirüse yakalanan kişilerin bu virüsü ilk günlerde fark edip izole olmaları toplum sağlığı için büyük önem taşıyor. Uzmanlar Delta ve Omicron varyantlarının belirtileri hakkında uyarıyor.

Haber 23-10-2022 10:51

Uzmanlar uyarıyor: Bu kış virüslerin çok daha fazla artması bekleniyor

Kış aylarında virüsler çok daha bulaşıcı olabiliyor. Kapalı alanlar virüslerin hızlı bir şekilde bulaşmasına neden oluyor. Uzmanlar özellikle bu kış virüslerin artabileceğini belirterek hasta olan kişilerin yapmaları gerekenleri açıkladı. Bilinçli bir şekilde kendinizin ve çevrenizin hastalanma riskini azaltabilirsiniz.

Haber 02-10-2022 12:19

Koronavirüs bitti mi? Bakan Koca açıkladı! Koronavirüs pandemisi etkisi sürüyor mu?

Dünya genelinde 2019'un Aralık ayından bu yana etkisini devam ettiren koronavirüs salgınında son durum merak ediliyor. Eskiye oranla etkisi azalan salgının bitip bitmediği ve ne zaman tam olarak biteceği sorgulanmaya başlandı. Bakan Fahrettin Koca pandemide gelinen son durum hakkında konuştu. Peki Koronavirüs bitti mi? Koronavirüs pandemisi etkisi sürüyor mu? İşte merak edilenler...

Haber 27-09-2022 16:24

Aynı aileden 9 kişi ölünce 'genetik hastalık var' dediler! Kan soy ağacı çıkarıldı, sonuçlar rahat nefes aldırdı

Rize'de Genç ailesi ömürleri boyunca unutamayacakları bir trajedi yaşadı. Aileden 9 kişi 15 ay içinde Kovid-19 nedeniyle yaşama veda etti. Aileye "Sizin genetiğinizde bir hastalık var" dendi. Ailenin geri kalan üyeleri bu durumdan tedirgin olunca yardım çağrısında bulundu. Sağlık Bakanlığı tarafından ailenin kan soy ağacı çıkarılarak yürütülen çalışmalar neticesinde konuşan, yakınlarını kaybeden 63 yaşındaki Ali Genç "Çok tedirgindik ama çok mutlu olduk" dedi.

Haber 19-09-2022 15:27

Dikkat! Daha önce Covid olduysanız bu hastalığa yakalanma riskiniz yüksek

Covid-19 hayatımıza girdiğinden beri hem sağlık hem de sosyal açıdan birçok değişim yaşamamıza neden oldu. Toplumda birçok insan oldukça korunmasına ve aşı olmasına rağmen koronavirüse yakalandı. Yapılan araştırmalar daha önce Covid geçiren kişilerin bazı hastalıklara yakalanma riskinin çok daha yüksek olduğunu buldu.

Haber 16-09-2022 10:37

Bu varyantlar daha bulaşıcı! Hatırlatma dozları yapılmazsa ölüm riski yüksek

Koronavirüsünün etkileri tüm dünyada devam ediyor. 2019 yılından itibaren tüm dünyayı etkileyen Covid-19 nedeniyle milyonlarca insan hayatını kaybetti. Doktorlar yeni varyantların çok daha tehlikeli olduğunu belirterek hatırlatma dozları hakkında uyarıyor.

Haber 22-08-2022 11:18

Yeni salgın korkutuyor! Domates gribi belirtileri nedir? Nasıl bulaşır?

Covid-19 ve maymun çiçeği vakalarının ardından gelen domates gribi salgını tüm dünyada tedirginliğe neden oldu. Çocuklarda görülen bu salgın nedeniyle ebeveynlerin bilinçli olması gerekiyor. Ebeveynler internet üzerinden “Domates gribi nedir?” , “Domates gribi nasıl bulaşır?” gibi araştırmalar yapıyorlar. İşte domates gribi ile ilgili tüm merak edilenler…

Haber 22-08-2022 10:28

Bilim adamları uyardı! Bu kış maskeler geri dönebilir

Tüm dünyada 2019 yılından beri devam eden Covid-19 etkileri bu sene vaka sayılarında düşüş yaşandığı için azalmıştı. Ancak bilim adamları giderek artan vaka sayıları nedeniyle kışın karantina ve maskeler hakkında uyarılarda bulundu.

Haber 19-08-2022 17:13

En çok koronavirüs testini o yaptırdı! Korktuğu başına geldi: Tam 8 doz aşı oldum ama ben de yakalandım

Koronavirüs algının üst düzey korku ve kaygıya yol açtığı kişilerden biri olan Samsunlu esnaf Kaşif Sevinç'in 138 test sayısıyla Türkiye’de en fazla Covid testi olan kişi olduğu tahmin edilirken Sevinç'in korktuğu şey başına geldi. 62 yaşındaki adamın koronavirüs testi pozitif çıktı. Sevinç, "O kadar test yaptırdım. Sonunda ben de bu virüse yakalandım" dedi.

Haber 17-08-2022 10:40

Koronavirüs kabusu! İrem Derici kötü haberi duyurdu: Şerefsiz virüs yine cirit atıyor!

İrem Derici sosyal medyada dikkat çeken bir paylaşımda bulundu. 2020 yılının Kasım ayında koronavirüse yakalanan ünlü şarkıcı İrem Derici, test sonucunun pozitif çıktığını duyurdu. Sağlık durumuna ilişkin bilgi veren ünlü şarkıcı anca yazacak gücü bulabildiğini belirtip "Şerefsiz virüs yine cirit atıyor" diyerek hem sevenlerini dikkatli olmaları konusunda uyardı hem de konser maratonuna ilişkin açıklamada bulundu.

Magazin 07-08-2022 17:43

Yoğun bakımda yüzde 30 artış! Hastaneye gelenlerin yüzde 50'den fazlası pozitif

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sema Turan, yaz tatili ve Kurban Bayramı'nın etkisiyle koronavirüs vaka sayılarında artış yaşandığını belirtti. Turan, Bir artış var ve biz de ona göre aksiyon alıyoruz. Bu nedenle yoğun bakım ve servis yataklarımız da artırdık. Yüzde 30'un artışında bayramın etkisi var, tatilin etkisi var, kalabalıkta fazla geçirilen zamanlar var. Semptomunuz varsa kalabalığa girmemelisiniz. Kendinizi izole etmelisiniz, maske takmalısınız'' diyerek uyarılarda bulundu.

Haber 04-08-2022 12:49

Koronavirüs alarmı büyüyor! Hayatını kaybedenlerin sayısı bir haftada yüzde 60'tan fazla arttı

Koronavirüs vakalarındaki artış sürerken, hayatını kaybedenlerin sayısındaki son bir haftadaki değişim dikkat çekti. Önceki hafta 96 olarak açıklanan vefat sayısı, yüzde 60'tan fazla artarak bu hafta 157'ye yükseldi. 226 bin olan vaka sayısı ise 365 bine yükseldi. Virüsün yayılma hızına dikkat çeken uzmanlar, tedbirler konusunda uyarıyor.

Haber 31-07-2022 08:01

Vaka sayılarındaki artış tedirgin etmişti! Koronavirüste son durum ne? Ağustos ortası gibi...

Koronavirüs önlemlerinin gevşetilmesi ve kısıtlamalarının kaldırılmasının ardından meydana gelen rehavet, vakaların yeniden yükselişe geçmesiyle sonuçlanmıştı. Özellikle son dönemlerde uzmanlardan gelen uyarılar tedirgin ederken İstanbul'daki vakalarda yaşanan artışla ilgili önemli açıklamalar geldi. İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, ağustos ayının ortasına işaret ederek dikkat çeken bir değerlendirmede bulundu.

Haber 26-07-2022 16:10

Koronavirüse yakalanan ABD Başkanı Joe Biden'ın sağlık durumuyla ilgili açıklama

ABD Başkanı Joe Biden’ın doktoru Kevin O’Connor yayınladığı mektup ile Covid-19’a yakalanan Biden’ın "Paxlovid" ilacıyla devam eden tedavisinde 3 günün geri kaldığını ve sağlık durumunun iyiye gittiğini açıkladı. Biden’da görülen baskın semptomun boğaz ağrısı olduğu ifade edildi.

Haber 24-07-2022 21:35

Kurban Bayramı tatilinin faturası haftaya! Uzman isimden korkutan 'koronavirüs' sözleri: 'Rakamlar bize gösteriyor, o yüzden dönüş yapmaya başladık'

Geçtiğimiz aylarda koronavirüs vakalarının düşüşe geçmesiyle büyük bir rahatlama yaşanırken şimdi ise yeniden tedirgin yaratan haberler gelmeye başladı. Kovid-19 vakaları son bir ayda 8 kat yükselerek tehlike çanlarını çalmaya başladı. Hastaneler yeni bir vaka dalgasına hazırlanırken Kovid-19 birimleri geri dönüyor. Uzmanlar özellikle Kurban Bayramı tatili boyunca yurt genelinde yaşanan hareketliliğin sonuçları önümüzdeki haftalarda tabloya yansıyacağını belirtirken önemli uyarılarda bulundu.

Haber 23-07-2022 10:12

Kovid-19 bir ülkede ilk kez salgına dönüştü! 2,5 yıl yayılmasını engellemişlerdi

2,5 yıldan fazla sürede Kovid-19'un ülkede yayılmasını engelleyen Pasifik Okyanusu’ndaki 100 bini aşkın nüfusa sahip takımada ülkesi Mikronezya, Kovid-19'un ülkede ilk kez salgına dönüştüğünü açıkladı. Ülkenin 4 eyaletinden 2'sinde birden fazla vaka olduğu duyuruldu.

Haber 20-07-2022 14:14

Endişelendiren gelişme! 1'di, 2 oldu: Şiddetli bir artış var

Türkiye'de koronavirüs vakalarında artış yaşanırken, Kovid-19 ile mücadelede lokomotif olan Ankara Şehir Hastanesi'nde ise vaka sayılarındaki yükseliş ile birlikte pandemi yoğun bakım alanları yeniden açılmaya başladı. Haziran ayında 1 olan Kovid-19 yoğun bakım alanı, vakalardaki artış ile birlikte şimdi 2'ye yükseldi. Ankara Şehir Hastanesi Kovid-19 Yoğun Bakım Sorumlusu ve Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sema Turan "Özellikle son haftalarda şiddetli bir artış var. Giderek artıyor." dedi.

Haber 20-07-2022 12:23

Salgında en dikkat çeken illerimizden biriydi! Mümkünse toplum içine girmemeleri...

Büyükşehirlerde sokağa çıkma yasağı uygulanırken Zonguldak'ın da vaka oranındaki ciddi durum nedeniyle yasağın uygulandığı iller kapsamına alınması dikkatleri çekmişti. Koronavirüs vakalarının yeniden artışa geçmesiyle tedirginlik de yayılmaya başladı. Mayısta hiç Kovid-19 hastaları olmadığını belirten Bülent Ecevit Üniversitesi Hastanesi'nde görevli Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Hande Aydemir, mevcut durumu açıklayarak tehlikenin boyutunu ortaya koydu.

Haber 20-07-2022 10:12

Koronavirüs BA.5 varyantı nedir? BA.5 belirtileri nelerdir?

Koronavirüs BA.5 varyantı, son dönemlerde Covid-19 vakala sayılarının artmasıyla gündemde yer aldı. Koronavirüs BA.5 varyantını duyan vatandaşlar internette sorgulamaya başladı. Covid-19 virüsünden sonra pek çok varyant türemişti. Şimdiye kadarki en bulaşıcı varyant olarak bilinen Koronavirüs BA.5 varyantının belirtileri merak ediliyor. İşte Koronavirüs BA.5 varyantı hakkında detaylar..

Haber 16-07-2022 15:39

Enfeksiyon, kuluçka, semptomlar ve iyileşme: Covid'e yakalandıktan sonra vücudunuza ne oluyor?

Koronavirüs pandemisi başladıktan iki buçuk yıl sonra, Covid enfeksiyonları dünyanın çeşitli yerlerinde yeniden artmaya başladı.

Haber 13-07-2022 16:55

Prof. Dr. Faruk Aydın'dan korkutan uyarı! 'Koronavirüste sert dalga başladı'

Trabzon Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Faruk Aydın'dan koronavirüs salgınıyla ilgili dikkat çeken bir açıklama geldi. Aydın, vakaların yeniden yükseldiğini, virüse yakalananların hastanelerde tedavi görmeye başladığını belirterek, "Şu an sert dalga başlamış durumda ve bunu hafif atlatmanın yöntemleri belli. Bu dalgayı aşı ve maskeyle geçirmek zorundayız. Bu yöntemleri uygulamazsak, farklı bir şey bekleyemeyiz" dedi.

Haber 12-07-2022 14:38

Son Dakika: Bakan Koca'dan 50 yaş üstü için kritik uyarı! Dikkat çeken 'maske' vurgusu

Son dakika haberi: Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan 50 yaş üstü ile risk grubundakiler için kritik bir uyarı geldi. Bakan Koca açıklamasında "50 yaş üstüyle risk grubundakilerin, son aşıları üzerinden 6 ay geçmişse, hatırlatma dozu aşılarını olmalarını ısrarla öneriyoruz. Bu grubun, temasın artacağı bayram günlerinden başlayarak kendilerini bilhassa koruması gerekmektedir." dedi. Öte yandan Bakan Koca "Maskeyi zaruri kılan durumları hepimiz biliyoruz." diyerek önemli bir noktaya da dikkat çekti.

Haber 08-07-2022 19:21

Kanser aşısında sonuçlar 'umut verici'

Kanser aşısı çalışmaları dünyanın dört bir tarafında devam ediyor. Bir süredir üzerinde çalışılan ve Covid-19 aşısına benzer teknoloji kullanılarak hazırlanan kanser aşısının erken sonuçları açıklandı. Araştırmacılar, kişiselleştirilmiş bir kanser aşısının "gerçekten umut verici" erken sonuçlar verdiğini söylüyor.

Haber 06-07-2022 10:15

Serdar Ortaç müzik yasağına kızanlara bakın ne dedi! Her şeye başkaldırmaya gerek yok

Koronavirüs salgınının başladığı dönemde alınan önlemler arasında müzik yasağı da bulunuyordu. Yasakların teker teker kalktığı dönemde ise müzik yasağı gece 00.00'dan 01.00'e esnetilmişti. Bu duruma müzisyenlerin tepki göstermesine Serdar Ortaç'tan ilginç bir yorum geldi. Ortaç'ın sözleri gündem oldu.

Magazin 03-07-2022 10:05

Bu belirtilerini hiç duymamıştınız! Uzun Covid-19 uykuyu da etkiliyor

Birkaç yıldır hayatımızın parçası haline gelen ve birçok değişim yaşamamıza neden olan Covid-19 etkileri hala devam ediyor. Her Covid-19 geçiren kişiler bu süreci farklı yaşıyor. Uzun Covid geçiren hastalarda bilinen Covid-19 belirtilerinin dışında da belirtiler görülüyor.

Haber 01-07-2022 08:38

Türkiye’de de görüldü! Maymun çiçeği virüsü belirtileri nelerdir? Virüsten korunmak için ne yapmak gerekir?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla maymun çiçeği virüsünün Türkiye’de de tespit edildiğini duyurdu. İlk olarak 7 Mayıs’ta İngiltere’de görülen maymun çiçeği virüsü tüm dünyada ve ülkemizde endişe yaratmaya devam ediyor. Maymun çiçeği virüsü hakkında detaylı bilgi sahibi olmak ve bilinçli olmak gerekiyor.

Haber 30-06-2022 10:00

İki buçuk yıl sonra bir ilk! Wuhan'dan gelen uçak İstanbul'a indi...

Koronavirüs pandemisinde ilk vakaların ortaya çıktığı ve uçuşların durdurulduğu Çin'in Wuhan şehrinden İstanbul'a ilk uçak, iki buçuk yıl aranın ardından iniş yaptı.

Haber 30-06-2022 00:15

Son dakika: Sağlık Bakanlığı verileri paylaştı! İşte haftalık güncel koronavirüs tablosu

Son dakika haberine göre, Sağlık Bakanlığı haftalık Kovid-19 verilerini açıkladı. Ülke genelinde 20-26 Haziran'da 26 bin 635 kişinin koronavirüs testi pozitif çıktı, 17 kişi ise yaşamını yitirdi. İşte son dakika haberinin detayları...

Haber 29-06-2022 19:50

ABD’de Corona Vakalarının Yarısı Omicron Alt Varyantları

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC), 25 Haziran itibarıyla Omicron'un hızlı yayılan BA.4 ve BA.5 alt varyantlarının toplamının, ABD’deki Corona virüsü vakalarının yaklaşık yüzde 52'sini oluşturduğunu açıkladı

Haber 28-06-2022 22:20

Maske zorunluluğu geri mi dönecek? Bakan Koca'dan açıklama! Sonbaharda maske geri dönecek mi?

Yayınlanan son koronavirüs vaka tablosuna göre vaka oranında artış yaşanması dikkat çekmişti. Gelişme sonrası maskenin ilerleyen süreçte geri gelip gelmeyeceği merak edilmeye başlandı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, maskelerin geri geleceği yönündeki tartışmalarla ilgili önemli bir açıklamada bulundu. Peki Maske zorunluluğu geri mi dönecek? Sonbaharda maske geri dönecek mi? İşte Bakan Koca'nın açıklaması...

Haber 28-06-2022 22:03

Son Dakika: Maske geri mi dönüyor? Bakan Koca'dan flaş açıklama! 'Vaka sayılarındaki artış...'

Son dakika haberi: Koronavirüste vaka sayılarındaki artış 'maske geri mi dönüyor?' sorusunu akıllara getirdi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan herkesin merak ettiği bu soruya yanıt geldi. Koronavirüs vakalarındaki artışa ilişkin açıklamada bulunan Bakan Koca, "Kötü günler geride kaldı. Benzerlerini gelecekte aramak yanlıştır. Herkes müsterih olsun" dedi. Peki önümüzdeki aylarda maske geri dönecek mi? İşte Bakan Koca'nın o açıklamaları!

Haber 28-06-2022 15:06

Covid semptomları aşı olanlar ve olmayanlar arasında nasıl farklılık gösteriyor?

İngiltere'de iki yıldan uzun süre Covid-19 vakalarını izleyen yeni bir araştırmaya göre en az iki doz Covid-19 aşısı olduktan sonra hastalığa yakalanan kişiler arasında en yaygın beş semptom; burun akıntısı, baş ağrısı, hapşırma, boğaz ağrısı ve sürekli öksürük. Aşı olmamış kişilerde ise en sık rastlanan semptomlar sırsıyla baş ağrısı, boğaz ağrısı, burun akıntısı, ateş ve inatçı öksürük.

Haber 28-06-2022 13:43

Son Dakika: Sağlık Bakanlığı haftalık Covid-19 verilerini açıkladı! İşte 13-19 Haziran koronavirüs rakamları

Son dakika haberi: Sağlık Bakanlığı haftalık Kovid-19 verilerini açıkladı. Buna göre, 13-19 Haziran'da 10 bin 954 kişinin koronavirüs testi pozitif çıktı, 19 kişi ise hayatını kaybetti. Haziranın ilk yarısında 7 bin 500 civarında seyreden haftalık vaka sayılarında, bu hafta yaklaşık yüzde 50 artış hesaplandı.

Haber 28-06-2022 12:06

Covid-19 geçirenler dikkat! İleride bu hastalıkların görülme oranı…

Covid-19, 2020 yılından beri hayatımızı etkilemeye devam ediyor. Sağlığımızda ve yaşam alışkanlıklarımızda birçok değişiklik yaşamamıza neden olan Covid-19 ileride çeşitli hastalıkların görülme riskini arttırıyor. Covid-19’un ileride göstereceği etkilerden korunmak adına hastalığı geçiren kişilerin muayenelerini düzenli olarak olmaları gerekiyor.

Haber 27-06-2022 14:47

Uğur Şahin'den korkutan açıklama! 'Yeni bir salgın kapıda'

Biontech aşısını üreten bilim insanı Prof. Dr. Uğur Şahin, koronavirüs pandemisiyle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Yaz sonunda yeniden maskelerin takmaya başlanabileceğini söyleyen Şahin, "Şunu da belirtmek lazım ki yeni bir dalga da kapıda ve bu dalganın zararsız olacağına dair elimizde bir garanti yok o yüzden hazırlıklı olmakta yarar var" sözleriyle uyarıda bulundu.

Haber 26-06-2022 14:19

COVID-19 ile ilgili korkutan haber! O hastalıkların riskini artırabilir

Covid-19 hakkında yapılan yeni araştırmalar sonucunda şaşırtan bir bilgi elde edildi. Danimarka'da yapılan araştırmalara göre Covid-19 geçiren kişilerde bazı hastalıkların meydana gelme riskinde artış yaşanabiliyor. Yapılan son çalışmalar Covid-19 geçirenlerde özellikle Parkinson, Alzheimer ve inme gibi nörolojik hastalıkların oluşma riskinde artış yaşandığını ortaya koydu.

Haber 26-06-2022 13:40

Osman Wöber'in Kurtlar Vadisi'ndeki o sahnesi çok konuşulmuştu! Koronavirüsü yıllar önce öngörmüş...

Kurtlar Vadisi dizisinde canlandırdığı Tuncay Kantarcı karakteriyle adını tüm Türkiye'ye duyurmayı başaran Osman Wöber'in dün hayatını kaybettiği öğrenildi. Kalp krizi sonucunda hayata gözlerini yuman başarılı oyuncunun vefat haberinin ardından akıllara 'Maske' sahnesi geldi. 2003 yılında Çin'den gelecek olan koronavirüsü tahmin ettiği anlarla akıllara gelen Osman Wöber'in unutulmaz sahnesi olay olmuştu.

Magazin 26-06-2022 10:37

Covid-19: Almanya sonbaharda önlemleri artırmayı planlıyor

Almanya'da korona vakalarında yeniden artış gözlenirken yetkililer de sonbaharda yeni virüs dalgasına karşı alınacak önlemleri görüşmeye başladı.

Haber 25-06-2022 18:28

COVID Aşıları İlk Yılda 20 Milyon Hayat Kurtardı

Bilimadamları, COVID-19 aşılarının kullanıldığı ilk yıl olan 2021’de dünya çapında yaklaşık 20 milyon hayatı kurtardığını tahmin ediyorlar. Yeni bir çalışmaya göre, aşılanma küresel hedeflere ulaşılmış olsaydı daha da fazla ölüm önlenebilirdi. Calişmada Çin hariç 185 ülkeden veriler kullanıldı

Haber 24-06-2022 17:47

Yaz tatili öncesi Avrupa'da yeni korona dalgası endişesi

Yaz tatili öncesinde Avrupa'daki birçok ülkede korona vakaları yeniden artışta.

Haber 22-06-2022 22:21

Covid-19: Uzmanlar, yeni alt varyantların akciğeri hedef aldığını düşünüyor

İngiltere'de uzmanlar koronavirüs vakalarında artış yaşandığını belirtirken Omicron'dan türeyen yeni BA.4 ile BA.5 alt varyantlarının baskın olduğuna işaret ediyor ve bu varyantların antikorlara karşı daha dirençli olduğundan şüphe ediyor.

Haber 21-06-2022 02:58

Suudi Arabistan'dan koronavirüs kararı! Türkiye'ye gidişlerdeki yasak kalktı

Suudi Arabistan, koronavirüs tedbirleri nedeniyle vatandaşlarının Türkiye'ye gidişini yasaklayan kararı kaldırdı.

Haber 20-06-2022 13:51