Oecd Haberleri

OECD'den Türkiye değerlendirmesi! İlk çeyrekte G20 ülkeleri arasında en yüksek büyüme

OECD'den ilk çeyrek büyüme rakamlarına dair değerlendirme geldi. OECD, Türkiye ekonomisinin ilk çeyrekte G20 ülkeleri arasında en yüksek büyümeyi kaydettiğini duyurdu. G20 ülkeleri arasında Hindistan bu dönemde yüzde 8,4 ile yıllık bazda en yüksek ekonomik büyümenin görüldüğü ülke oldu.

Finans

OECD ülkelerinin ilk çeyrek bilançosu: Ekonomik büyümeleri belli oldu

Ekonomik Kalkınma ve İş Birliği Örgütü (OECD) ülkelerinde ekonomik büyüme yılın ilk çeyreğinde yüzde 0,4 ile bir önceki çeyreğe göre hafif artış gösterdi. OECD ülkelerinde ekonomik büyüme ilk çeyrekte yıllık bazda ise yüzde 1,6 olarak hesaplandı.

Finans

OECD'den Türkiye değerlendirmesi! Büyüme, enflasyon açıklaması geldi: Politikada gevşeme beklemiyoruz

OECD Başekonomisti Lombardelli, Türkiye ve dünyadaki ekonomik görünümü değerlendirdi. Lombardelli, "Türkiye ekonomisine ilişkin iyimser olmak için nedenlerimiz var ancak enflasyonu düşürmek için sıkı politika duruşunun devam etmesi gerekecek. Biz politikada gevşeme beklemiyoruz" dedi.

Finans

OECD, küresel ekonomik büyüme öngörüsünü açıkladı: Türkiye'nin büyüme tahmini aynı kaldı

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü, 2023'te yüzde 3,1 olan küresel ekonomik büyümenin bu yıl yüzde 2,9'a gerileyeceğini ve 2025'te yeniden yüzde 3'e yükseleceğini öngördü. Kurum, Türkiye'nin 2024 yılı ekonomisine yönelik yüzde 2,9 olan büyüme beklentisinde ise değişikliğe gitmedi.

Finans

Oecd

Oecd Hakkındaki Haberler Mynet'te. Oecd Hakkındaki Son Dakika Gelişmelerini Mynet'te Takip Edin.

Bir devrimin eşiğinde olabiliriz! En fazla risk altında olan işleri sıraladı... Gelecek 10 yıl içinde çalışanların 5'te 3'ü...

İstihdam Görünümü 2023 Raporu'nu "Yapay Zeka ve İş Gücü Piyasası" başlığıyla yayımlayan Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), bir yapay zeka devriminin eşiğinde olunabileceğini söyledi. OECD, raporunda en fazla risk altında olan işleri de paylaştı. Öte yandan raporda, çalışanların 5'te 3'ünün gelecek 10 yıl içinde işlerini tamamen yapay zekaya kaptırma konusunda endişeli olduğuna dikkat çekildi. İşte detaylar!

Haber

Milli Eğitim Bakanı Özer, Kayseri İl Eğitim Değerlendirme Toplantısı'nda konuştu:

"Okul öncesi eğitimdeki okullaşma oranlarını OECD ortalamasına çıkartmak için tüm Türkiye'de 3 bin yeni anaokulu yapmak üzere yola çıktık"

Yurthaber

OECD'den kritik Türkiye büyüme ve enflasyon tahmini

OECD, Türkiye için 2022 yılı büyüme tahminini yükseltti, enflasyon tahminini düşürdü. 2022 yılı GSYH büyüme tahmini yüzde 3,7'den yüzde 5,4'e çıkarıldı. 2023 yılı için tahmin ise yüzde 3,0 olarak bıraktı. Enflasyon için, 2022 yılı tahminini aşağı yönlü revize etmesine rağmen, yüzde 70 seviyesinin üzerinde tuttu.

Finans

OECD, Türkiye ekonomisinin büyüme tahminini yükseltti

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), eylülde yüzde 5,7 olarak açıkladığı 2021 için küresel ekonomide büyüme tahminini yüzde 5,6’ya indirirken, Türkiye ekonomisine yönelik büyüme beklentisini de yüzde 8,4’den yüzde 9'a revize etti.

Finans

Teknoloji şirketleri daha fazla vergi ödemek zorunda kalacak

G20 zirvesi ile birlikte teknoloji şirketlerinden artık çok daha fazla vergi alınacağı ortaya çıktı. Bu vergiler genel olarak toplandığında 150 milyar doları buluyor.

Haber

OECD'den flaş Türkiye ekonomisi tahmini!

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), Türkiye'nin 2021 yılı büyüme beklentisini 2,7 puan artırarak yüzde 8,4 seviyesine yükseltti.

Finans

MEB, OECD Araştırması'nın sonuçlarını paylaştı! İşte başarıyı etkileyen faktörler

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), OECD Sosyal ve Duyusal Beceriler Araştırması'nın sonuçlarını paylaştı. Araştırmada akademik başarıyla en güçlü ilişkiye sahip değişkenlerin merak, sebat ve güven olduğu vurgulandı.

Haber

MEB, OECD Sosyal ve Duyusal Beceriler Araştırması'nın sonuçlarını paylaştı

10 ve 15 yaş öğrencilerin sosyal ve duygusal becerilerinin karşılaştırmalı olarak incelendiği araştırmada, 10 yaş grubu öğrencilerin neredeyse tüm becerilerde 15 yaş grubundan daha yüksek puanlara sahip olduğu görüldü - Müfredat dışı sanat ve spor etkinliklerine katılan öğrencilerin sosyal ve duygusal becerilerinin diğer öğrencilerden daha yüksek olduğu vurgulanan araştırmada, bu etkinliklere katılımın özellikle merak ve yaratıcılık özelliklerine katkı sağladığına dikkat çekildi - Araştırma, sosyoekonomik açıdan avantajlı öğrencilerin tüm becerilerde daha yüksek puan aldığını ortaya koydu

Yurthaber

Çarpıcı talep: Tüm ülkelerin dijital hizmet vergisi kaldırılmalı

ABD Ticaret Temsilcisi Katherine Tai, Ticaret Bakanı Mehmet Muş'a OECD nezdinde yapılan görüşmelerde varılan uzlaşı ışığında ülkelerin başlattıları dijital hizmet vergilerini geri almalarının kritik öneme sahip olduğunu söyledi.

Finans

Öğrenmeyi eğlenceli hale getiriyor

Öğrenmeyi tüm dünyada eğlenceli hale getirmeyi hedefleyen Kahoot!, Türkçe dil desteği sunmaya başladı.

Haber

Küresel piyasalar imalat sanayi verilerine odaklandı

Küresel piyasalar karışık bir seyir izlerken, bugün dünya genelinde açıklanacak imalat sanayi Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI) verileri ve NATO ülkelerinin savunma ve dışişleri bakanlarının toplantısı takip edilecek.

Finans

OECD, Türkiye'nin büyüme tahminini düşürdü!

Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), aşılar ve ilave mali desteklerin etkisiyle iyileşme görüldüğü gerekçesiyle, martta yüzde 5,6 olarak açıkladığı 2021 için küresel ekonomiye ilişkin büyüme tahminini yüzde 5,8’e revize etti.

Finans

Küresel şirketlerin 'vergi oyununda' sona gelindi

OECD'nin son yıllarda üzerinde çalıştığı küresel asgari kurumlar vergisi düzenlemesi, Biden yönetiminden gelen destekle küresel ekonomi gündemindeki yerini yeniden aldı.

Finans

ABD’li şirketler dijital hizmet vergisine karşı misilleme istedi

Türkiye'nin 1 yılda yaklaşık 1,7 milyar TL tahsil ettiği Dijital Hizmet Vergisi'ne karşı ABD'de aralarında Amazon ve Facebook'un da bulunduğu şirketler harekete geçti. Şirketler, ABD devletinden bu vergiyi uygulayan ülkelere karşı misilleme istedi.

Finans

Bakan Karaismailoğlu: Türkiye son yıllarda pek çok cephede savaşıyor

Bakan Karaismailoğlu: "Türkiye son yıllarda pek çok cephede savaşıyor" Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türkiye’nin son yıllarda pek çok cephede savaştığını fakat hala haksız eleştirilere maruz kaldıklarını ifade etti. Karaismailoğlu, "OECD’ye göre Türkiye’de de yüzde 5,9’luk büyüme beklentisi var" dedi.

Finans

OECD, Türkiye'nin 2021 büyüme tahminini iki katına çıkardı

Türkiye için büyüme beklentisini 2,9 olarak belirleyen OECD, bu açıklamayı güncelleyerek büyüme tahminini iki katına çıkardı.

Finans

Ne işe ne okula gidiyorlar

Türkiye'deki 15-19 yaşları arası kızların yüzde 44.3'ü, erkeklerin ise yüzde 22.6'sı çalışmıyor ve eğitim almıyor.

Haber

Lise öğrencilerine ''OECD sınavı''

Türkiye'deki lise öğrencileri, OECD'nin PISA (Program for International Student Assessment-Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı) kapsamında düzenlediği ve 40'a yakın ülkenin öğrencilerinin katılacağı sınava hazırlanıyor.

Haber