Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu Haberleri

Antalya Körfezi'ndeki denizanası yoğunluğu bilimsel incelemeye alındı

Çorum'da yolun karşısına geçmeye çalışırken kamyonetin çarptığı 9 yaşındaki çocuk yaralandı.

Yurthaber 27-02-2024 14:38

Işık saçıp avını kendine çekiyor... Antalya'da oltaya takıldı! Gözleri zümrüt gibi parlak... İlk kez karşılaştım

Antalya’nın 1 mil açıklarında 28 yıldır balıkçılık yapan bir kişinin oltasına ‘ışık saçan’ köpek balığı olarak bilinen küt burunlu köpek balığı takıldı. İlk kez bu türle karşılaşan balıkçı köpek balığını tekrar denize salarken, uzman isim Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu derin sularda yaşayan bu türün ışık saçma yeteneği sayesinde avlarını cezbedip kendine çekerek avladığını söyledi. Gökoğlu, Çok sık yakalanan bir balık değil. Koruma altında ve kırmızı listede yer alıyor” ifadelerini de kullandı.

Haber 13-06-2023 17:23

Havaların soğumasıyla balon balığı avcılığının artması bekleniyor

Antalya İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürü Gürsel Coşkun: - "Havaların soğumasıyla deniz suyu sıcaklığı düşecek ve balıkçılar yeniden denize açılmaya, balon balığı tutmaya başlayacaklar. Antalya'da 10 bine yaklaştık. Bu rakamın katbekat artacağına inanıyoruz" - Akdeniz Ürünleri Su Ürünleri Fakültesinden Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu: - "Bu balıklar ekonomik değeri olan balık türlerinin üzerinde de baskı kuruyor. Bu nedenle balon balığı avcılığına yapılan teşviki doğru buluyorum"

Yurthaber 24-09-2022 11:13

Antalya'da balık ısırma şikayetleri arttı! Uzman isim: Bir bakıma ayak sağlığı açısından ayak bakımı yapıyorlar

Akdeniz Üniversitesi'nden (AÜ) Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu, Antalya’nın dünyaca ünlü Konyaaltı sahilinde son zamanlarda balık ısırma şikayetlerinin arttığını belirtti. Gökoğlu, "O ısıran balıklar, ayaklarda bulunan yaralara vuruyorlar. Kalkmış derilere dokunuyorlar. Ayaklarda bulunan ölü dokuları ayıklıyorlar. Bir bakıma ayak sağlığı açısından ayak bakımı yapıyorlar. Bunu yapan balıklar sargoz, yaladerma gibi ufak balıklar. Korkulacak bir durum yok” açıklamasında bulundu.

Haber 15-08-2022 15:01

Denizanası sürülerinin 2 ayda Antalya Körfezi'ni terk etmesi bekleniyor

Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu: - "Haziran ayında bu denizanalarının geçişleri tamamlanmış olacak. Dokunulmadığı sürece bir risk yok"

Yurthaber 17-03-2022 11:43

Teknelerin çapa ve zincirleri Akdeniz'in akciğeri olarak bilinen deniz çayırlarına zarar veriyor

Akdeniz Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Gökoğlu: - "Akdeniz'in akciğeri olarak bilinirler ancak ben posidonyalara (deniz çayırı) 'denizlerin biyolojik arıtma fabrikaları' diyorum. Denize giren elementleri besin olarak kullanırlar ve çevre kirliliğini yok ederler" - "Tekne çapaları posidonyaları köklüyor, zincirleri ise eziyor. Dalış yaptığımız koylarda çölleşmenin başladığını gördük ve çok üzüldük"

Yurthaber 26-06-2021 12:01