Referandum Haberleri

Bitlis'te 1357 nüfuslu köyün mahalle olması için halk oylaması yapıldı

Bitlis'in Güroymak ilçesinde Değirmen köyü sakinleri, köylerinin mahalle statüsüne kavuşması için halk oylaması yaptı.

Yurthaber 11-09-2023 07:25

İçişleri Bakanlığı'na dilekçe gönderip referandum istedi! Birecik ve Halfeti'nin Gaziantep'e bağlanması talebi, Şanlıurfa'yı karıştırdı

Şanlurfa'nın Birecik ve Halfeti ilçelerinin Gaziantep'e bağlanması talebi, 5 yıl sonra yeniden gündem oldu. Daha önce Cumhurbaşkanı Erdoğan'a mektup yazan Birecik Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Saadettin Bilgin, bu kez İçişleri Bakanlığı'na dilekçe gönderdi. Bilgin, Fırat Nehri kıyısındaki 2 ilçenin referandum yapılarak Gaziantep'e bağlanmasını istedi. Söz konusu talep ise 2 ilçede halkı ikiye böldü. Vatandaşların bazıları bu talebi desteklerken, bazıları ise karşı çıktı. İşte detaylar...

Haber 15-08-2023 09:30

Avrupa ülkesinden tarihi karar! Monarşi sistemini referanduma götürecekler

İspanya'daki monarşi sisteminin referanduma götürülmesi talebiyle siyasi girişim başlatıldı. Parlamenter monarşi ile yönetilen ülkede söz konusu yönetimin kaldırılması tartışmaları yapılıyor. Öte yandan söz konusu karar teklifi, hakkındaki yolsuzluk iddiaları nedeniyle 2020'den bu yana ülkeyi terk ederek Birleşik Arap Emirlikleri'ne giden Emerit Kral Juan Carlos'un 85. yaş gününe denk geldi.

Haber 05-01-2023 17:58

Köyde referandum heyecanı! Sandığa gidip oy kullandılar

Tokat'ta Yeşilyurt ilçesine bağlı bulunan Kuşçu köyünde referandum heyecanı yaşandı. 720 nüfuslu köy, mahalle olabilmek için sandığa gitti. Sandıktan, köyün mahalle olması için 176 "evet", 132 "hayır" oyu çıkarken 2 oy da geçersiz sayıldı.

Haber 25-12-2022 20:07

Türkiye'de ve dünyada bugün neler yaşandı? İzmir depremi, Erdoğan'dan referandum çağrısı, Çin'in roketi, kuduz olan çocuk, Fenerbahçe...

Türkiye'de ve dünyada birçok önemli gelişmenin yaşandığı günün en öne çıkan haberlerini sizler için derledik. İzmir depreminde çıkan ses, Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan referandum mesajı, Çin'in kontrolden çıkan roketinin düşmesi, kuduz teşhisi konulan çocuk, Fenerbahçe'nin Dinamo Kiev galibiyeti...

Haber 04-11-2022 21:05

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan 'referandum' mesajı! 'Uzlaşma sağlanamazsa...'

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen 5. Uluslararası Kadın ve Adalet Zirvesi'nde konuştu. Başörtüsüne ilişkin Anayasa değişikliğiyle ilgili CHP'nin tutumunu eleştiren Erdoğan, "Sen bir gece çıktın düzenleme yapalım diyorsun, biz de gel diyoruz. Niye kaçak dövüşüyorsunuz?" dedi. Referandumu işaret eden Erdoğan, "Uzlaşma sağlanamaması halinde bu meseleyi milletimizin takdirine sunmanın yollarını arayacağız" ifadelerini kullandı.

Haber 04-11-2022 15:18

Son dakika | Başörtüsü çıkışından sonra 'seçim ve referandum' iddiası gündem olmuştu! AK Parti'den 'takvim' açıklaması: TBMM'yi işaret etti

Son dakika haberi: CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun 'başörtüsü' çıkışına karşılık Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 'referandum' çağrısının yankıları sürüyor. Geçtiğimiz günlerde konuyla ilgili ortaya atılan 'AK Parti referandum ile seçimleri aynı gün yapmayı planlıyor' iddiası gündeme damgasını vurmuştu. Konuyla ilgili AK Parti'den ilk açıklama geldi.

Haber 26-10-2022 11:35

Erdoğan'ın 'referandum' çıkışı büyük ses getirmişti! AK Partili isme sordum diyerek açıkladı: Seçim günü yapılabilir

Siyasetin gündeminin en önemli başlıklarından biri de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın cumartesi günü yaptığı 'referandum' çağrısı oldu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun gündeme getirdiği başörtüsü meselesine Erdoğan'ın bu karşılığı "Türkiye referanduma mı gidiyor" sorusunu doğurdu. Bir yandan başörtüsü için Anayasa değişikliği çalışmaları sürerken iddiaya göre "AK Parti'nin yasama süreçlerinde oldukça etkin önemli bir ismi" seçim günü referandum da yapılabileceğini açıkladı.

Haber 24-10-2022 15:08

Bilecik'te bir köy mahalle olmak için referanduma gitti

Bilecik'te bir köy mahalle olmak için referanduma gitti

Yurthaber 17-10-2022 14:11

Tüm bölgelerde 'evet' çıktı! Sözde referandumda resmi olmayan sonuçlara göre Rusya'ya katılım desteklendi

Rusya'nın Ukrayna'dan ilhak ettiği topraklarda Rusya Federasyonu'na katılım için sözde referandum yapıldı. Sandık başına giden halk, oylarını kullandı. Sözde referandumda resmi olmayan sonuçlara göre sandıklardan tüm bölgelerde Rusya'ya katılım için 'evet' oyu çıktı.

Haber 27-09-2022 19:10

Bu sabah başladı, nükleer silah kullanımı masada! Putin'den destek açıklaması

Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik müdahalesi devam ederken Rus ayrılıkçıların kontrolündeki sözde Donetsk ve Luhansk halk cumhuriyetlerinde, Zaporijya ve Herson bölgelerinde Rusya'ya bağlanmak için referandumlar bu sabah başladı. 27 Eylül'e kadar devam edecek referandumlarla ilgili Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, sonuçları destekleyeceklerini açıkladı.

Haber 23-09-2022 10:24

Ukrayna'da tansiyon yükseldi! Referandum kararı sonrası Zelenskiy'den ilk açıklama

Ukrayna'da yaşanan flaş gelişmenin yankıları sürüyor. Dün yapılan açıklamada ayrılıkçı bölgeler Luhansk, Donetsk ve Herson'da, Rusya'ya katılmak için referandum düzenleneceği belirtilmişti. Dünyada yankı uyandıran gelişme sonrası gözler Devlet Başkanı Zelenskiy'e çevrilmişken ilk açıklama da geldi.

Haber 21-09-2022 08:13

İskoçya’da Yeni Bir Bağımsızlık Referandumu Yapılacak mı?

İskoçya bölgesel hükümeti, 19 Ekim 2023’te yeni bir bağımsızlık referandumu yapmak istediğini açıkladı. Yeni bir bağımsızlık referandumu yapılması için İngiliz hükümetinin izni gerekiyor. Johnson hükümeti yeni bir referandumun zamanı olmadığını savunuyor

Haber 29-06-2022 10:35

Referanduma hayır oyu kullananlara cinsel ilişki teklif etmişti! “700 kişiyle...”

32 yaşındaki sosyal medya fenomeni Paola Saulino, 2016 yılında yaptığı ilginç bir açıklama sayesinde dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştı. 2016 yılındaki İtalya referandumunda hayır oyu kullanan kişilere cinsel ilişki teklifi eden Saulino aradan geçen 6 yılda hala sözünü tutmak için çabaladığını dile getirdi.

Trend 03-06-2022 11:45

256 kişi yaşıyor! Tarih belli oldu: O köy referanduma gidecek

Zonguldak'ın Çaycuma ilçesine bağlı Ayvazlar köyü referanduma gitmeye hazırlanıyor. Köy statüsünden ilçeye bağlı mahalle statüsüne geçmek isteyen 256 nüfuslu Ayvazlar köyü, 3 Nisan'da sandığa gidecek.

Haber 23-03-2022 18:14

Son dakika | Ukrayna lideri Zelenskiy'nin 'referandum' açıklaması! Rusya'dan tüm dünyanın beklediği açıklama geldi

Son dakika haberi: Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’in NATO'ya girip girmeme ve Rusya'nın teklifleri konusunda referanduma gidebileceğini açıklaması gündem yarattı. Tüm dünya Ukrayna liderinin bu çıkışı sonrası Rusya'dan gelecek yanıta kilitlenmişken, beklenen açıklama Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov'dan geldi. İşte Ukrayna-Rusya savaşının seyrini değiştirebilecek gelişmenin detayları...

Haber 22-03-2022 15:08

İsveç'te NATO üyeliğini destekleyenlerin oranı artıyor! Başbakan'dan dikkat çeken referandum açıklaması: Her konu halka götürülmez

Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik askeri müdahalesi devam ederken Avrupa ülkelerinin güvenlik endişeleri ve NATO'ya üye olmayan ülkelerin üyelik talepleri dünyanın gündeminde. İsveç'te ülkenin NATO üyeliğini destekleyenlerin oranı giderek artıyor. Bu gelişmelerin ardından İsveç Başbakanı Magdalena Andersson'dan NATO'ya üyeliği için referandum konusunda dikkat çeken bir açıklama geldi. Andersson, referandum ile ilgili tereddütleri olduğunu söyleyerek "Her konu halka götürülmez." dedi.

Haber 07-03-2022 18:37

Başka ile geçmek için referandum yapmışlardı! İki köyün talebi reddedildi

Gümüşhane'den ayrılıp Giresun'a bağlanmak isteyen Günyüzü ve Üçtaş köylerinin talebi İl Genel Meclisi üyelerinin tamamının oyuyla reddedildi. 4 Eylül'de Günyüzü ve Üçtaş köylerinde yapılan referandum yapılmış, vatandaşların çoğu ayrılma yönünde "evet" oyu kullanmıştı.

Haber 26-11-2021 20:04

Erdoğan dile getirmiş, Bahçeli kapıyı kapatmıştı! Flaş yüzde 50+1 iddiası: Baharda referandum var

Siyasette "yüzde 50+1" tartışmaları sürerken, Gezici Araştırma Merkezi Müdürü Murat Gezici'den dikkat çeken bir iddia geldi. "40+1'lik sistemle yarı başkanlığa dönmeyi planlayan bir iktidar görüyoruz" diyen Gezici, mart ya da nisan ayında bir referandum beklediğini söyledi.

Haber 17-11-2021 09:08

İsviçre'de aşı sertifikası zorunluluğu tartışması! Referanduma gidiyorlar

İsviçre'de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında kalabalığın olduğu iç mekanlarda aşı sertifikası gösterme zorunluluğu konusunda, yasal itirazların kabul edilmesinin ardından referanduma gidilmesi kararı alındı. Bu oylamayla İsviçre, demokrasi tarihinde ilk defa, yasalaşan bir kanuna dair 6 aydan az bir sürede iki defa referandum yapacak.

Haber 19-10-2021 08:40

Orhan Pamuk'a referandum sorusu! Yetmez ama evet dediği için pişman mı?

Nobel ödüllü yazar Orhan Pamuk, sosyolog Nilüfer Göle, tarihçi Edhem Eldem, ekonomist Seyfettin Gürsel ve siyaset bilimci Ahmet İnsel, Fransa'da katıldıkları bir panelde, "2010 yılında Anayasa referandumuna 'Yetmez ama evet!' deyip oy vermeleriyle ilgili soruyu yanıtladı.

Haber 06-10-2021 09:53

İsviçre'de eşcinsel evlilik referandumu: Yüzde 64 evet

İsviçre'de eşcinsellere evlenme hakkı tanıyan yasal düzenleme için yapılan referandumda resmi olmayan sonuçlara göre seçmenlerin yüzde 64'ü "evet" oyu kullandı.

Haber 26-09-2021 17:49

Referandum sonuçlandı! 2 köy başka ile bağlanma kararı verdi

Gümüşhane'den ayrılıp başka bir ile bağlanmak isteği nedeniyle halk oylaması kararı alınan Günyüzü ve Üçtaş köylerinde yapılan seçimde, vatandaşların çoğu ayrılma yönünde "evet" oyu kullandı.

Haber 04-09-2021 21:14

Gümüşhane'den ayrılmak isteyen 2 köyde yapılan referandum evet yönünde sonuçlandı

Gümüşhane'den ayrılmak isteyen 2 köyde yapılan referandum "evet" yönünde sonuçlandı

Yurthaber 04-09-2021 18:59

Kemal Kılıçdaroğlu'ndan 'referandum' çağrısı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'ndan erken seçim için referandum çağrısı geldi. Kılıçdaroğlu, "Açıklama yapıyorlar. 'Efendim işte yeni bir anayasa yapacağım. Eğer bize destek vermezlerse referanduma gideceğiz'. Eğer sen halkın hakemliğini istiyorsan, referandum istiyorsan, gel kardeşim. Koyalım sandığı, millete soralım. Erken seçim istiyor musun, istemiyor musun? İstiyorsan erken seçime girelim" dedi.

Haber 29-05-2021 16:45

İzmir'de kentsel dönüşüm projelerinin engellendiğini öne süren grup basın açıklaması yaptı

Grup adına açıklama yapan Nevzat Özkılıç: - "CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, yaptığımız görüşmede referandum yapılması konusunda tavsiyede bulunmuştu. Ancak ilçe belediye başkanı, genel başkanına uymadı"

Yurthaber 21-05-2021 14:48

Ahmetli'den ayrılıp Turgutlu'ya bağlanmak istediler, ortada kaldılar!

Manisa'nın Ahmetli ilçesinden ayrılarak, Turgutlu ilçesine bağlanmak isteyen 73 haneli, 220 nüfuslu Cambazlı Mahallesi referandum sonucu ve mahkeme kararına rağmen ortada kaldı. Yapılan referandumda sandıktan Turgutlu'ya bağlanması çıkan mahalle, Danıştay kararı ile Ahmetli ilçesinden ayrıldı. Ancak Turgutlu ilçesine de bağlanamadı. Cambazlı Mahalle Muhtarı Refik Bilgiç, "Mahallenin, sakinlerimizin referandumda gösterdiği iradenin yerine getirilerek Turgutlu ilçesine bağlanmasını istiyoruz" dedi

Haber 10-03-2021 10:19

İsviçre'de peçe yasağı referandumla kabul edildi

Aşırı sağcı İsviçre Halk Partisi üyelerinin de bulunduğu "Egerkinger Komitee" adlı grubun öncülük ettiği inisiyatif ile ülke genelinde yapılan referandum sonucunda, Müslümanların nikap ya da burka giymesi yasaklandı. Maske takmanın zorunlu olduğu ülkede, yasaktan, nikap giyen sadece 30 Müslüman kadın etkilenecek.

Haber 07-03-2021 19:41

Çevre Bakanı İmdat Sütlüoğlu: Referandum kararını biz de beklemiyorduk

Çevre Bakanı İmdat Sütlüoğlu, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in Anayasa değişikliği paketini referanduma götürmesi halinde, "Referandumda halkın istediği olur" dedi.

Haber 20-12-2002 13:48

Prodi'den referandum önerisi

Avrupa Birliği'nin (AB) Kopenhag'da yapılacak genişleme zirvesine birkaç gün kala AB Komisyonu Başkanı Romano Prodi, birliğin yeni sınırları konusunda referandum yapılmasını önerdi.

Haber 08-12-2002 11:46

Venezüela'da Chavez referandumu

Venezüela Ulusal Seçim Konseyi, Devlet Başkanı Hugo Chavez'in görevinden istifa etmesi ya da etmemesi konusunda 2 Şubat'ta referandum düzenlenmesi çağrısında bulundu.

Haber 28-11-2002 14:47

Cebelitarık'ta referandum

Bölgenin hükümranlığının İngiltere ve İspanya tarafından müştereken yürütülmesini öngören İngiliz planının oylandığı referandumda, halkın yüzde 99'u bu öneriyi kabul etmedi.

Haber 08-11-2002 08:42

Cebelitarık'ta referandum

İspanya ve İngiltere'nin üzerinde hak iddia ettikleri Cebelitarık'ta bugün bölgenin egemenliği için referandum yapılıyor.

Haber 07-11-2002 10:01

Korsika'da referandum önerisi

Fransa İçişleri Bakanı Nicolas Sarkozy, Akdeniz'deki Korsika adasında, eğer yerel yetkililer gelecekleri için düzenlenecek planı kabul etmezlerse referanduma gidilebileceğini söyledi.

Haber 26-10-2002 12:46

3 Kasım, AB referandumu niteliğindedir

Anavatan Partisi (ANAP) Adana Milletvekili Ali Tekin, 3 Kasım seçimlerinin, Avrupa Birliği'ne (AB) girip girmeme konusunda bir referandum niteliği taşıdığını ileri sürdü.

Haber 24-10-2002 10:20

'Saddam referandumu'ndan izlenimler

ABD'nin devirme hazırlığındaki Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'in 7 yıl daha görevde kalması, yüzde 100 oyla kabul edildi. Referandum adeta bir şölen havasında geçerken, Iraklıların oylarını açık şekilde kullanması ve iğne batırılarak kanatılan parmakla 'evet'in onaylanması, en dikkat çekici olaylar oldu.

Haber 17-10-2002 10:04

Referandumunun sonucu süpriz değil

Avrupa Komisyonu'ndan yapılan açıklamada, Irak'ta yapılan refarandumda Devlet Başkanı Saddam Hüseyin'e yüzde 100 destek çıkmasının "süpriz olmadığı" belirtildi.

Haber 16-10-2002 14:29

Irak'ta referandum

Irak Lideri Saddam Hüseyin'in tek aday olarak katıldığı ve görev süresinin 7 yıl daha uzatılmasını öngören referandumda oy verme işlemi başladı.

Haber 15-10-2002 08:58

Irak'ta referandum

Irak'ta yarın yapılacak referandum öncesinde ülkede her yer Saddam Hüseyin'in afiş ve pankartlarına büründü.

Haber 14-10-2002 15:59

Irak'ta yarın referandum yapılacak

Irak Enformasyon Bakanı Muhammed Said el Sahaf, yarın gerçekleştirilecek olan referandum öncesinde bir basın toplantısı düzenledi. Bakan El Sahaf, referandum hakkında net bir açıklama yapmazken işleyişi hakkında bir kitapçık dağıttı.

Haber 14-10-2002 14:07

Irak'ta referandum 15 Ekim'de

INA haber ajansı, Irak Lideri Saddam Hüseyin'in 7 yıl daha liderlik yapmasını sağlayacak 11.5 milyon Iraklı'nın olduğunu ve referandumun 15 Ekim'de yapılcağını açıkladı.

Haber 09-10-2002 17:04

Akşener'in köyünde seçim referandumu

Devlet Bakanı Faruk Bal, İzmit'te vatandaşlarla mini bir referandum yaparak, seçimin ertelenmesini isteyip istemediklerini sordu. Referandumdan seçimlerin 3 Kasım'da yapılması sonucu çıktı.

Haber 30-09-2002 11:40

Sanal referandumlar

İnternet ortamında yapılan sanal referandumlara katılanlar, son günlerde medyada ve siyasette sıkça tartışılan konular hakkında görüş bildiriyor. Türkiye'nin önde gelen internet şirketlerinden Mynet tarafından yapılan ankete göre Türk insanı, Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yine TCK'nın 312. maddesinden yargılanmış olan diğer siyasilerin seçilme haklarının ellerinden alınmasını yanlış buluyor.

Haber 24-09-2002 14:18

İrlanda'da referandum

İrlanda Başbakanı Bertie Ahern, AB'nin genişlemesiyle ilgili Nice Sözleşmesi konusunda gelecek ay 2. kez yapılacak referandumda müsbet karar çıkacağından ümitli olduğunu söyledi.

Haber 23-09-2002 12:44

Yalova'da sanal referandum

Yalova Belediyesi'nin internet üzerinde hayata geçirdiği "e-demokrasi" uygulamasında ilk oyu Osman Bayraklı isimli vatandaş kullandı.

Haber 02-07-2002 13:06

Türkiye sandık başında

Referandum için oy kullanma süreci, seçim merkezlerindeki sandıkların sabah saatlerinde açılması ile birlikte başlamış oldu. Vatandaşlar, erken saatlerden itibaren seçim merkezlerine giderek, oylarını kullanıyor.

Haber 30-11-1999 00:00